Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Jurnalul meu de dat burta jos

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
1120 replies to this topic

#883
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 10.01.2009
Eu cred ca un etalon bun ca ai ajuns unde trebuie este atunci cand dispare gusa, nu stiu de ce va chinuiti cu regim si nu acceptati ca e un stil de viata mai ales ca atunci cand pui cateva kg pe tine la loc te loveste depresia, nu e bine nici cand slabesti prea mult si ajungi sa arati ca un umeras ambulant ca daca te loveste vreo boala care te priveaza de mancare cateva zile ajungi schelet direct.

Edited by axxel4you, 11 April 2022 - 19:57.


#884
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,833
  • Înscris: 10.12.2006

 axxel4you, on 11 aprilie 2022 - 19:53, said:

Eu cred ca un etalon bun ca ai ajuns unde trebuie este atunci cand dispare gusa, nu stiu de ce va chinuiti cu regim si nu acceptati ca e un stil de viata mai ales ca atunci cand pui cateva kg pe tine la loc te loveste depresia, nu e bine nici cand slabesti prea mult si ajungi sa arati ca un umeras ambulant ca daca te loveste vreo boala care te priveaza de mancare cateva zile ajungi schelet direct.
Man.

Am printre prieteni pe putin: doi cu hernie de disc, un obez, un obez cu ficat gras, unul cu nevralgie, dar nu am reusit sa-l conving pe niciunul sa
se apuce de un sport cum e inotul. Chiar azi am vorbit cu o tipa ce abia s-a putut urca in masina, prezinta dureri si inflamatie in zona sacrala dupa ce a ridicat niste baxuri de apa zilele trecute si urmeaza sa faca un RMN saptamana asta pentru ca nu prea poate functiona asa. Cand i-am zis de inot a inceput a-mi deruleze itinerarul ei zilnic ca sa-mi explice ca nu are timp de asa ceva.

Pentru unii e intuitiv sa isi schimbe stilul de viata in astfel de situatii, pentru altii mai putin.

#885
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,917
  • Înscris: 10.06.2008
Nu prea intru in polemica pe forum cu diversi utilizatori. Nici nu a sa raspund punctual dar marea problema a unora este ca nu sunt in stare sa ii accepte si pe ceilalti.
Gusa sau nu, bere cu sau fara alcool, cola sau nu....fiecare e diferit.
Au unii obiceiul sa spuna ca diploma e doar o hartie. Da, sunt de acord. Da-l la naiba de bac. Nu ma ajuta cu nimic ca citsesc si comentez la ora de romana cum Ana s-a copulat cu Ion in camera cu tac-su. Valoare zero. Nu dau 2 bani pe diploma aia. Nici pe cea de facultate sau master ca nu imi sunt de folos....sau imi sunt? Chiar daca termini inginerie si lucrezi in alt domeniu, chiar daca multe din cunostinte au fost inutile sau au disparut, o persoana cu o diploma, fie ea si de la o facultate "no name" spune ca omul respectiv si-a dat interesul sa o ia, a avut un dram de ambitie.

Imi este... de persoanele obeze care stau intr-o mana cu 1/2 de kg de cartofi prajiti si in cealata cu un pahar de 1L de cola. Alea nu dau 2 bani pe ele, pe sanatatea lor. despre asta e vorba. Dar daca se simt bine in pielea lor: Go Captain Planet! Atentie, nu ma refer la cele bolnave.

Mai e o treaba...cand vrei sa dai jos cateva kg...nu numai ca le dai jos, dar te fortezi sa iti corectezi un pic stilul de viata. Poate ca mai mult, poate ca mai putin.

Gata, am terminat cu prostiile.

Mai am de dat jos cam 3.5 kg. Si...da, maine o sa merg la un fastfood si o sa imi iau o portie de cartofi prajiti. Ca nu sunt drac si ma omoara tamaia. Cred ca fiecare face ce vrea cu corpul lui. Cred ca ar trebui sa ne respectam mai mult.
fata de acum 2-3 ani cand am slabit mult, acum am facut-o mult mai lent...am controlat doar caloriile (si da, am bagat si zahar si carbo).

Edited by joystick, 15 April 2022 - 21:12.


#886
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,833
  • Înscris: 10.12.2006

 joystick, on 15 aprilie 2022 - 21:08, said:

persoanele obeze care stau intr-o mana cu 1/2 de kg de cartofi prajiti si in cealata cu un pahar de 1L de cola. Alea nu dau 2 bani pe ele, pe sanatatea lor. despre asta e vorba. Dar daca se simt bine in pielea lor: Go Captain Planet!
De acord, dar atunci nu vreau sa-i vad ca se plang ca n-au conditie fizica, ca-i dor picioarele, ca ii respinge sexul opus. Asuma-ti.

#887
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,917
  • Înscris: 10.06.2008
No...m-am cam blocat la 2.5 kg fata de goal...
Nu e imperios necesar sa îl ating dar îmi doresc.

#888
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,111
  • Înscris: 04.03.2014
Citeste ce ai scris pe 15 Aprilie si aplica:)

#889
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,917
  • Înscris: 10.06.2008
Da, suna bine :). Insa în apararea mea in acest moment nu sunt obez sau supraponderal.

#890
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Unii il numesc stil de viata, altii o numesc dieta, ideea e ca nu poti baga orice oricand in tine si sa fii bine sanatos si good looking.
Acum am mancat la pranz 2 oua fierte + iaurt grecesc 10% cat a mers, adica vreo 3 linguri... In weekend imi programez o portie  mici la gratar (cu oaie). Imi pusesem in minte sa slabesc vreo 4 kg, dar nu am reusit, nici nu m-am prea fortat. Ma mentin la cat am, oglinda ma da destul de zvelt, forta se mentine, analizele au iesit OK. Totusi monitorizez high level ce mananc, iar cand ma ajuta apetitul (adica lipseste) mananc auster, frugal, sanatos, minimalist. Cand simt ca as rupe masa sau mi-e pofta de ceva, mananc mai mult ca de obicei, dar sunt atent zilele urmatoare. Am si noroc, nu pot sa ii inteleg pe cei care baga ca spartii shaorme, dulciuri, sucuri zile in sir... la mine pur si simplu nu intra. Totusi, pot sa mananc la greu chestii gustoase.

#891
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
10 kg in 3,5 luni, acum sunt pe mentinere.
Fara carbohidrati deloc, fara carne de porc, fara paine exceptand micul dejun.
Salate, fripturi peste, pui in orice forma, ciorbe, paste fara carne si acum cartof exclus prajit.
Ai dreptate devine un stil de viata .

Edited by icssizero, 11 May 2022 - 16:49.


#892
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,111
  • Înscris: 04.03.2014

 icssizero, on 11 mai 2022 - 16:48, said:

10 kg in 3,5 luni, acum sunt pe mentinere.
Fara carbohidrati deloc, fara carne de porc, fara paine exceptand micul dejun.
Salate, fripturi peste, pui in orice forma, ciorbe, paste fara carne si acum cartof exclus prajit.
Ai dreptate devine un stil de viata .

3kg pe luna, bravo

#893
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Nu chiar, in primele doua luni vreo 8 si restul mai greu. Cred ca am stat peste 3 saptamanin la kg 8 si apoi a reinceput scaderea.

#894
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 icssizero, on 11 mai 2022 - 16:48, said:

10 kg in 3,5 luni, acum sunt pe mentinere.
Fara carbohidrati deloc, fara carne de porc, fara paine exceptand micul dejun.
Salate, fripturi peste, pui in orice forma, ciorbe, paste fara carne si acum cartof exclus prajit.
Ai dreptate devine un stil de viata .

Eu n-am inteles de fapt. Sa inteleg ca ai mancat carbohidrati, ai mancat si paine, si fripturi.
Deci care-s schimbarile majore? Doar ca ai lasat carnea de porc deoparte?

Edited by giuliani, 12 May 2022 - 11:20.


#895
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Vezi ca e FARA inaintea lor 😂😂😂
FARA : carbohidrati, paine,carne porc, nici macar morcovi in ciorbe. Cartofii dupa 2 luni i-am introdus sub forma de mancare, evident cu salata, zero carne.

Edited by icssizero, 12 May 2022 - 11:22.


#896
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Pai eu am inteles ca "fara carbohidrati deloc" inseamna ca n-ai aplicat dieta fara carbohidrati, deci ai mancat carbs.
De-asta am intrebat.

Deci in principal e un regim low carb din cate inteleg, ca din legume mai aduni ceva, plus painea de dimineata. Carnea de porc ai evitat-o pt ca e grasa, sau din ce motiv?

#897
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Da e un low carb, si carnea din motiv de grasime,  asa am primit recomandarea de la fatucile alea, sa le zicem nutritioniste.
Am primit o lista de alimente de consumat si o lista cu alimente interzise. Pe lista cu unterzise erau carnea de porc, morcovi, cartofi, orez, paste, morcovi, dulciuri, patiserie, branza sarata, varza sarata, muraturi.
Asta pentru eliminarea apei care este prima de care scapi.
Dupa vreo 2 luni au fost introdusi cartofii in mancare sau piure si carnea slaba se porc gen cotlet.
Este si foarte slab caloric, undeva pe la maxim 1500 kcal.
Mai greu prima saptamana apoi devine rutina, nu mai ai treaba, toata chestia e sa dresezi creierul, ca acolo e problema.

#898
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 10.01.2009
Ca sa dresezi creierul faci 23 ore doar apa si 1 ora mancare, cafea, absolut tot.
Eu unul cand am avut access la multa carne de porc grasa zilnic nu am reusit sa ma ingras oricat mancam impreuna doar cu salata. Vorbesc de cantitati serioase ca mergeam zilnic la " all U can eat ".

Edited by axxel4you, 12 May 2022 - 19:15.


#899
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,111
  • Înscris: 04.03.2014

 icssizero, on 12 mai 2022 - 16:29, said:

Da e un low carb, si carnea din motiv de grasime,  asa am primit recomandarea de la fatucile alea, sa le zicem nutritioniste.
Am primit o lista de alimente de consumat si o lista cu alimente interzise. Pe lista cu unterzise erau carnea de porc, morcovi, cartofi, orez, paste, morcovi, dulciuri, patiserie, branza sarata, varza sarata, muraturi.
Asta pentru eliminarea apei care este prima de care scapi.


cate kg si ce inaltime ai?

Mie mi se pare o exagerare sa interzici paste, orez, cartofi si fuckin' morcovi.

Da, evitarea consumului de sare si carboihdrati plus un mix de alimente diuretice te face sa "elimini apa" si intr-o luna cu ceva miscare si o dieta doar putin ipocalorica impresionezi cantarul, daca e tintita bine chiar in 2 sapt.  Doar ca riscul e sa "dai burta jos" doar short term luni si apoi sa o pui mai mare.  

Daca te gandesti bine e exact businessul "fatucilor" cum le zici tu, sa-ti arate ca poti sa pierzi 4-6kg intr'o luna. Esti multumit ca le-ai platit dar pacat ca celelalte 5-10 kg pe care trebui sa le mai pierzi sunt al naibii de greu, si in majoritatea cazurilor cu un episod(sarbatori, vacanta, ocazie speciala) de doar cateva zile de mancat carbohidrati,sare, alcool alea 4-6kg pe care le-ai pierdut in 2-4 sapt prin trucuri diuretice le pui la loc.

Edited by ionutzitaly, 13 May 2022 - 22:48.


#900
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Pai sa zicem un 176 cm si ajunsesem la 91 kg. Acum sunt la 81 si burta a scazut vizibil.
Problema e ca nu fac sport, daca as baga macar 20 min de abdomene pe zi si ar fi ceva, singura chestie pe care o fac este sa merg 7-8-9 km pe zi.
Pe mine m-a ajutat si motivat experienta, de platit nu am platit nimic in afara de cateva produse, siropuri naturale care accelereaza eliminarea apei si niste biscuiti dietetici sau batoane, si asta de vreo 3-4 ori caci apoi am mers doar la monitorizare si de vreo luna nu am mai fost deloc.
Ce fac ele acolo poti face si tu acasa cu un cantar de nici 100 de lei si o aplicatie.
Marele beneficiu este ca mi-am schimbat dieta si sunt foarte multumit de treaba asta.
Perioada fara cartof, orez, paste, morcov a fost de 2 luni,bine in ciorba puneam morcovi si nu am simtit lipsa sau nevoia de ele, probabil au avut rolul lor aceste restrictii fiindca acum mananc si cartofi cu carne si nu sar din schema de cateva saptamani incoace.

Cred ca marea schimbare a fost la nivel psihologic in primul rand.

Ps: am bagat o cura de 5 zile cu 3 mese pe zi cu carbohidrati si porcarii, hamburgeri,cipsuri de cartofi, bere si alte distilate si am "pus" 500 de grame. Astea le elimin in maxim 2 zile dupa ce am revenit la normal cu mesele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate