Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Predica lui Isus de pe Muntele Fericirilor - reprezinta normalitatea ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
145 replies to this topic

#55
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postoverseas, on 07 iunie 2018 - 14:15, said:

Eu sunt ala, care e problema ? In primul rand ca NU. Zeciuiala e randuiala VT care avea sens pentru evrei si Templu.
Pai problema este ca atunci cand vrei sa te botezi te intreaba: Esti de acord ca 10% din venitul tau este a lui Dumezeu ?
Daca spui nu, nu te boteaza.

#56
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Te botez eu gratis. Diseara la fantani la Unirii ?!

#57
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Din pacate nu vei avea succes. Cei care vor sa se boteze (nu e cazul meu) doresc o biserica si un cler care pretind ca au drept divin sa oficieze.

#58
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Asta e problema. Lumea se conduce dupa aparente.
Cand am ajuns la concluzia (buna sau rea, dar personala si asumata) ca Dz exista si e ala consemnat in Biblie, am apucat cartea cu ambele maini si am incercat sa ma conduc dupa ea, inclusiv in modul de evaluare a legitimitatii unei biserici.
Daca maine toate bisericile o iau razna, eu - cu modestie - voi incerca sa-mi continui credinta, la mine acasa, in parc, in padure etc

#59
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postoverseas, on 07 iunie 2018 - 14:48, said:

Asta e problema. Lumea se conduce dupa aparente.
Cand am ajuns la concluzia (buna sau rea, dar personala si asumata) ca Dz exista si e ala consemnat in Biblie, am apucat cartea cu ambele maini si am incercat sa ma conduc dupa ea, inclusiv in modul de evaluare a legitimitatii unei biserici.
Daca maine toate bisericile o iau razna, eu - cu modestie - voi incerca sa-mi continui credinta, la mine acasa, in parc, in padure etc
Ce credinta ? tu nu vezi ca este copiata dupa vechile religii inlocuite cu forta (inchizitia) ?
https://bit.ly/2xMltqi

Edited by diegodanny, 07 June 2018 - 14:52.


#60
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Bai @Plantone, vazand ca la varsta de 32 de ani ai avut o ''relevatie'', spune-mi mie atunci, care este scopul vietii tale stiind ca ai trait degeaba pana la momentul respectiv? Posted Image

Edited by YourFan, 07 June 2018 - 14:53.


#61
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007

View Postdiegodanny, on 07 iunie 2018 - 14:50, said:

Ce credinta ? tu nu vezi ca este copiata dupa vechile religii inlocuite cu forta (inchizitia) ?
https://bit.ly/2xMltqi

Evanghelia i s-a vestit prima data lui Avram. Esti pe campii.

#62
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostYourFan, on 07 iunie 2018 - 14:52, said:

Bai @Plantone, vazand ca la varsta de 32 de ani ai avut o ''relevatie'', spune-mi mie atunci, care este scopul vietii tale stiind ca ai trait degeaba pana la momentul respectiv? Posted Image
Am trait degeaba adica am crezut tot felul de lucruri care acum stiu ca nu sunt adevarate.
De la 28 de ani nu mai merg la biserica si cam de la 15 am pus la indoiala unele lucruri, dar eram confuz. Oricum, am refuzat sa ma botez de fiecare data cand mi s-a propus. Eram confuz, acum am mai multe argumente decat atunci.
Si am mai trait degeaba pentru ca puteam sa fac unele lucruri dar nu le-am facut pentru ca nu mi-a permis religia. Plus timpul pierdut pe acolo o zi pe saptamana, plus banii dati. Bine macar ca cu fiecare an care trece sunt tot mai putini oameni acolo. Intr-o zi va mai ramane unul care va inchide usa pe dinafara.

Referitor la intrebarea despre scopul vietii mele, nu stiu ce vrei sa spui. Am catava planuri de viitor, dar daca vrei sa gasesc un scop al existentei sau probleme filozofice, nu am raspuns la asta. Nu pot sa spun ceva ce nu stiu.

Edited by PlatonX, 07 June 2018 - 15:12.


#63
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostPlatonX, on 07 iunie 2018 - 13:44, said:

Dupa ce iei mai multe tepe (dai bani si nu ii mai primesti) nu cred ca mai gandesti asa.
Am luat si tepe.

Tot asa gandesc, deoarece imprumut doar atata cat imi pot permite lejer sa pierd fara cea mai mica urma de regret sau parere de rau.

View PostPlatonX, on 07 iunie 2018 - 13:44, said:

Ca sa fii tare, trebuie sa decizi tu pentru tine ce este bine si rau. Cand tie iti este frica sa nu pacatuiesti, si faci ce scrie, cum poti fi tare ? De exemplu, cum spuneam, multi dau 10% din venit la biserica. Cum ar putea sa se gandeasca acesti oameni ca nu e OK, cand scrie negru pe alb in Biblie ca trebuie sa dea banii?
Este strict problema lor ce si cum decid sa faca sau sa gandeasca in legatura cu cei 10% din venit daruit bisericii din care "fac parte" (in teorie), doar nu-i obliga nimenea cu arma la tampla.

Incearca sa daruiesti fara a astepta nimic la schimb si vei fi uimit de ceea ce va urma. (valabil fie ca esti credincios sau esti necredincios)

Poti darui bani sau extrem de multe inafara banilor.

Edited by poadol, 07 June 2018 - 15:31.


#64
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007

View Postpoadol, on 07 iunie 2018 - 15:31, said:

Incearca sa daruiesti fara a astepta nimic la schimb si vei fi uimit de ceea ce va urma. (valabil fie ca esti credincios sau esti necredincios)


Te-ai luat dupa tele-evanghelisti. Ce sa se intample, vei suferi lipsuri, la fel ca Domnul Isus.
In Epistole, la un moment dat, Pavel cere ajutor la alte biserici din strainatate, pentru credinciosii din Ierusalim. De ce ? Pentru ca la Ierusalim se apucasera sa-si puna bunurile la comun si in vreo 2 ani au ramas pe geanta. E obligatoriu acest model pentru credinciosi ? Nu e obligatoriu dar clar e permis.

#65
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,902
  • Înscris: 27.01.2016

View PostPlatonX, on 07 iunie 2018 - 11:59, said:


Culmea este ca acesta este unul dintre putinele mesaje extrem de profunde si de corecte date de Isus. Ca nu-i usor de inteles de ce ar trebui urmate aceste recomandari, e o alta poveste.....

#66
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostPlatonX, on 07 iunie 2018 - 13:10, said:

Mi se pare de neacceptat sa ni se spuna ca suntem prea prosti/impulsivi/animalici si avem nevoie de un bici ca sa ne faca oameni.
Nu avem nevoie de bici ci de o alta constiinta, o alta viziune asupra vietii. Daca vom ramane ancorati in cutumele si gandirea prezentului nu vom evolua niciodata. Crestinismul este unica religie care vrea sa scoata raul din om, celelalte propovaduiesc toporul si securea cum ar fi religia musulmana de pilda. Cand noi ne miram de ce musulmanii se detoneaza in mijlocul unei piete, ei bine ei o fac fiindca in Coran zice sa ucizi toti necrediciosii.
Acuma intorcandu-ne la crestinism trebuie sa vedem ce inseamna sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti. Cata vreme nu tinem cont de asta nu vom fi prea departe de musulmani.

#67
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View PostPlatonX, on 07 iunie 2018 - 13:10, said:

Tocmai pe asta mizeaza predicatorii: vedeti sa nu ajungeti ca Lucifer, deci respectati cuvantul lui Dumnezeu toata viata. Aici este chestiunea care trebuie sa o discutam: are cineva dreptul sa imi spuna ca este infailibil ? Are cineva dreptul sa imi spuna ca este unitate de masura in acest Univers ?
Bai tati, iei samanta de leguma si o pui in pamant, ii dai apa si apoi astepti.
Ce astepti ? Ca sa se intample o minune. Duhul Sfant sa binecuvanteze acea samanta ca sa dea rod, si sa iasa leguma, care nu este otravitoare pentru organism si care te hraneste.
Nu vine Duhul Sfant si binecuvanteaza o sa te uiti ca rata la bariera cum nu se face nimic si o dai in canibalism.

Asta face toate omenirea.Ia semintele,le pune in pamant si apoi asteapta, sa se intample minunea de a iesi legumele.
Cine a scris codul genetic al samantei ? Cine i-a spus samantei cat sa creasca cum sa creasca ? Cine a scris codul genetic al samantei astfel incat ADN-ul legumei sa nu atace ADN-ul omului
atunci cand o mananca ? Stii Cine ? Acel Cineva care a facut toate unitatiile de masura din univers si este infailibil si -l cheama Dumnezeu si este trinitar: Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Sfantul Duh.

#68
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View PostWinstonMontana, on 07 iunie 2018 - 18:28, said:

Bai tati, iei samanta de leguma si o pui in pamant, ii dai apa si apoi astepti.
Ce astepti ? Ca sa se intample o minune. Duhul Sfant sa binecuvanteze acea samanta ca sa dea rod, si sa iasa leguma, care nu este otravitoare pentru organism si care te hraneste.
Nu vine Duhul Sfant si binecuvanteaza o sa te uiti ca rata la bariera cum nu se face nimic si o dai in canibalism.

Asta face toate omenirea.Ia semintele,le pune in pamant si apoi asteapta, sa se intample minunea de a iesi legumele.
Cine a scris codul genetic al samantei ? Cine i-a spus samantei cat sa creasca cum sa creasca ? Cine a scris codul genetic al samantei astfel incat ADN-ul legumei sa nu atace ADN-ul omului
atunci cand o mananca ? Stii Cine ? Acel Cineva care a facut toate unitatiile de masura din univers si este infailibil si -l cheama Dumnezeu si este trinitar: Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Sfantul Duh.
Se numeste evolutie, nu are nici o treaba cu trinity Posted Image
Spune-mi o minune pe care ai vazut-o cu ochii tai.

Edited by diegodanny, 07 June 2018 - 19:17.


#69
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostWinstonMontana, on 07 iunie 2018 - 18:28, said:

Stii Cine ? Acel Cineva care a facut toate unitatiile de masura din univers si este infailibil si-l cheama Dumnezeu si este trinitar: Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Sfantul Duh.
Asa mi s-a spus si cand aveam 10 ani si am crezut. Intre timp, am mai studiat, am indraznit sa imi pun intrebari si sa pun la indoiala totul.
Pe masura ce intelegeam cum functioneaza lucrurile, am gasit argumente tot mai puternice ca multe din lucrurile spuse la biserica nu au legatura cu realitatea.
De exemplu, fizic nu incap in arca lui Noe toate speciile de animale. Pentru mine, aceasta este o dovada clara ca potopul nu a fost asa cum il descrie Biblia.
Sau faptul ca stelele sunt mai vechi de 6000 de ani, ceea ce contrazice Biblia - Dumnezeu a facut Soarele, Luna si stelele in ziua a parta si dupa 3 zile la facut pe om. Conform Bibliei, omul si stelele au aceeasi varsta. Asta inseamna ca noi nu ar trebui sa vedem stele la o distanta mai mare de 6000 de ani lumina.

Edited by PlatonX, 07 June 2018 - 19:45.


#70
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View PostPlatonX, on 07 iunie 2018 - 19:44, said:

Asa mi s-a spus si cand aveam 10 ani si am crezut. Intre timp, am mai studiat, am indraznit sa imi pun intrebari si sa pun la indoiala totul.
Pe masura ce intelegeam cum functioneaza lucrurile, am gasit argumente tot mai puternice ca multe din lucrurile spuse la biserica nu au legatura cu realitatea.
De exemplu, fizic nu incap in arca lui Noe toate speciile de animale. Pentru mine, aceasta este o dovada clara ca potopul nu a fost asa cum il descrie Biblia.
Sau faptul ca stelele sunt mai vechi de 6000 de ani, ceea ce contrazice Biblia - Dumnezeu a facut Soarele, Luna si stelele in ziua a parta si dupa 3 zile la facut pe om. Conform Bibliei, omul si stelele au aceeasi varsta. Asta inseamna ca noi nu ar trebui sa vedem stele la o distanta mai mare de 6000 de ani lumina.
Si trinitatea este tot o inventie copiata dupa alte trinitati din religii mult mai vechi:
https://bit.ly/2LxofBF
Daca trinity este real de ce nu vedem si in zilele noastre toate asa zisele minuni din biblie ?

Edited by diegodanny, 07 June 2018 - 19:52.


#71
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postdiegodanny, on 07 iunie 2018 - 19:13, said:

Spune-mi o minune pe care ai vazut-o cu ochii tai.
Nu exista nicio minune care sa-l faca pe un necredincios sa creada.
De exemplu eu nu cred ca omul a aparut in urma exploziei unei supe primordiale care a adus in existenta o celula vie din materie moarta si aceasta celula din intamplare s-a transformat mai intai Intr-un peste apoi intr-o maimuta care s-a facut om. Prea pare a basm si oricate minuni evolutioniste s-ar screme niste impochimeni sa le inventeze, NU ma conving.

Asadar minunile nu valoreaza prea mare lucru decat pentru cei deja predispusi sa creada.
Fie ca este vorba de credinta in creationism, fie in evolutionism.

Edited by penticostalul, 07 June 2018 - 19:54.


#72
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postpenticostalul, on 07 iunie 2018 - 19:53, said:

Nu exista nicio minune care sa-l faca pe un necredincios sa creada.
De exemplu eu nu cred ca omul a aparut in urma exploziei unei supe primordiale care a adus in existenta o celula vie din materie moarta si aceasta celula din intamplare s-a transformat mai intai Intr-un peste apoi intr-o maimuta care s-a facut om. Prea pare a basm si oricate minuni evolutioniste s-ar screme niste impochimeni sa le inventeze, NU ma conving.

Asadar minunile nu valoreaza prea mare lucru decat pentru cei deja predispusi sa creada.
Fie ca este vorba de credinta in creationism, fie in evolutionism.
Un creator exista dar nu este trinity, trinity sa impus cu forta in trecut (inchizitie, razboaie), poate ca trinity este partea negativa, este de ajuns sa citesti vechiul testament, vezi aici un rezumat:
https://bit.ly/2kW37d2

Edited by diegodanny, 07 June 2018 - 19:59.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate