Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Predica lui Isus de pe Muntele Fericirilor - reprezinta normalitatea ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
145 replies to this topic

#37
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostPlatonX, on 07 iunie 2018 - 12:57, said:

Dezvolta in mintea oamenilor ideea ca este bine ce li se spune, nu este bine ceea ce cred ei ca este bine.
Problema mea este urmatoarea: Cu ce drept imi spune cineva ce este bine si ce este rau ? Eu nu am creier sa gandesc ? Tara are legi, daca nu le respect stiu ce se intampla. Dar daca vine cineva si imi spune: Eu sunt infailibil, este pacat sa pui in discutie ce spun eu, mi se pare de neacceptat. Chiar daca acel cineva se numeste Dumnezeu.

Postul tau tocmai asta demonstreaza, exact ce-am spus eu mai sus: suntem pe un prag evolutiv unde nu putem aplica ce spune noul testament, suntem prea mandri si ne credem infailibili prin urmare nu avem nevoie de sfaturi. Insa tocmai aici e hiba: daca nu am fi auzit de aceste povete, noi- Homo Sapiens- suntem tentati sa reactionam impulsiv, adica sa primeze instictele primare. Religia(cel putin o parte a ei) tocmai asta cauta: sa scoata animalul din OM
Ia gandeste-te un pic, daca oamenii ar fi aplicat ad literam chestiile astea, crezi ca ar mai fi fost razboaie, crime, abuzuri, nedreptati?

#38
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postdan1980_25, on 07 iunie 2018 - 12:59, said:

Cica asa s-a razvratit si Lucifer. Cine e Dumnezeu sa-mi spuna mie ce sa fac? Eu nu judec singur?
Tocmai pe asta mizeaza predicatorii: vedeti sa nu ajungeti ca Lucifer, deci respectati cuvantul lui Dumnezeu toata viata. Aici este chestiunea care trebuie sa o discutam: are cineva dreptul sa imi spuna ca este infailibil ? Are cineva dreptul sa imi spuna ca este unitate de masura in acest Univers ?

View Postoverseas, on 07 iunie 2018 - 12:59, said:

Asta este altceva, e subiectul AUTORITATII. Rezulta ca, daca stai de vorba cu unul mai inteligent decat tine, te simti jignit sau cum ?!
Daca vorbesc cu cineva mai intelgent decat mine, acel cineva nu se erijeaza in unitate de masura, isi spune parerea. Acel cineva nu pretinde ca el are dreptul sa imi spuna mie ce este binele absolut, indiscutiabil, infailibil.

View PostValmont43, on 07 iunie 2018 - 13:07, said:

suntem prea mandri si ne credem infailibili prin urmare nu avem nevoie de sfaturi.
Ia gandeste-te un pic, daca oamenii ar fi aplicat ad literam chestiile astea, crezi ca ar mai fi fost razboaie, crime, abuzuri, nedreptati?
Nu ne credem infailibili, in nici un caz. Dar chiar daca nu suntem infailibili putem accepta ca exista cineva infailibil ? Cred ca in momentul in care acceptam ca cineva in acest Univers nu greseste, am cazut in capcana si de atunci in colo, facem doar ce ni se spune.
Unii au aplicat ad literam si au facut razboaie in numele Domnului, inchizitie, etc. Mi se pare de neacceptat sa ni se spuna ca suntem prea prosti/impulsivi/animalici si avem nevoie de un bici ca sa ne faca oameni.

Edited by PlatonX, 07 June 2018 - 13:16.


#39
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostValmont43, on 07 iunie 2018 - 13:07, said:

Postul tau tocmai asta demonstreaza, exact ce-am spus eu mai sus: suntem pe un prag evolutiv unde nu putem aplica ce spune noul testament, suntem prea mandri si ne credem infailibili prin urmare nu avem nevoie de sfaturi.

Ghici ce, si Isus si apostolii stiu si spun clar ca omul nu poate indeplini cerintele.
Solutia se numeste nasterea din nou si vine prin credinta.
Si ghici ce ? Nasterea din nou nu te face robotul care sa aplice 100% cerintele, ci te pozitioneaza in familia credinciosilor, te scapa de pedeapsa si-ti da dorinta de a indeplini (desi imperfect) poruncile.

Am complicat lucrurile nu de dragul de a complica, ci ca sa-ti arat ca ai o intelegere formala si limitata a fenomenului.

#40
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
Nimeni nu e infailibil.
Doar Dumnezeu, doar pentru  cei care cred in el.
Pentru ceilalti nici chiar El nu e infailibil, pentru ca ei gandesc profund. Sau cel putin asa cred ei.
Eu cred ca omul, avand mintea inca marginita, nu are cum sa fie constient ca e marginit. Pur si simplu refuza sa creada asta.
Stiu, e utopic. Dar asta e pana la urma logica ateismului. Desi viata ne-a demonstrat de multe ori ca logica si mintea ne pot juca feste. De exemplu un bolnav de Alzheimer... oricat vei incerca sa-l convingi ca nu are dreptate, nu te va crede. Se bazeaza doar pe mintea lui fara a fi constient ca mintea ii joaca feste. In fata lui Dumnezeu, toti avem Alzheimer.
Din cauza asta credinta, oricat o dezbatem, e exact ce o caracterizeaza: credinta oarba, constienti fiind de faptul ca nu putem percepe mai mult inca.

Edited by dan1980_25, 07 June 2018 - 13:23.


#41
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostPlatonX, on 07 iunie 2018 - 13:10, said:

Daca vorbesc cu cineva mai intelgent decat mine, acel cineva nu se erijeaza in unitate de masura, isi spune parerea. Acel cineva nu pretinde ca el are dreptul sa imi spuna mie ce este binele absolut, indiscutiabil, infailibil.


De ce sa nu se erijeze ?!
Tu ai alte probleme, sincer iti recomand:
https://www.libraria...mes_w-p10072011

View Postdan1980_25, on 07 iunie 2018 - 13:18, said:

Eu cred ca omul, avand mintea inca marginita, nu are cum sa fie constient ca e marginit. Pur si simplu refuza sa creada asta.

Da, de asta am adoptat interpretarea calvinista/ reformata a Bibliei. Adica Dz iti deschide ochii unilateral.

#42
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View PostPlatonX, on 07 iunie 2018 - 13:10, said:

Tocmai pe asta mizeaza predicatorii: vedeti sa nu ajungeti ca Lucifer, deci respectati cuvantul lui Dumnezeu toata viata.
Cum adica "vedeti sa nu ajungeti ca Lucifer" ?
Lucifer/Satan sunt zeii vechilor religii inaintea crestinitatii.
https://bit.ly/2JyZmIO
https://bit.ly/2JBTcHy

Edited by diegodanny, 07 June 2018 - 13:21.


#43
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Crestinatatea nu a inceput cu youtube-ul, ci cu Adam.

#44
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

View PostPlatonX, on 07 iunie 2018 - 11:59, said:

Inteleg ca in secolul I erau multi saraci si analfabeti care aveau nevoie de o consolare pentru viata aceasta si o promisiune pentru o viata mai buna dupa moarte.

Celui ce-ti cere da-i; si nu intoarce spatele celui ce vrea sa se imprumute de la tine.

Nu este normal sa te imprumuti de la Institutii financiare ? Normalitatea o reprezinta imprumutul de la prieteni ?
De ce nu exista un consens in societate asupra a ceea ce este normal cu privire la imprumut ? Ai nevoie de bani: exista Institutii financiare cate vrei sa iti dea bani.

Sa nu va impotriviti celui ce va face rau. Ci, oricui te loveste peste obrazul drept, intoarce-i si pe celalalt.
Daca te sileste cineva sa mergi cu el o mila de loc, mergi cu el doua.
faceti bine celor ce va urasc

O viata traita dupa recomandarile de mai sus este o viata psihica normala ? Unde ajunge un om daca respecta recomandarile din Matei 5,6,7 ? Ajunge sa fie calcat in picioare si bataia de joc a tututor oamenilor fara caracter numai pentru a respecta ceea ce scrie si a nu gandi cu prorpiul creier ?

Poate va intrebati de ce deschid subiectul acesta. Pentru ca inca se mai crede ca Isus a fost cel mai mare, impotant, influent, extraordinar om care a trait vreodata.
Nu sint foarte credincios, insa ideea era sa ii consoleze pe cei de care lumea isi bate joc.Si sa ii faca pe supusi sa accepte mai bine bataia de joc din partea bisericii/imparatiei...

#45
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postoverseas, on 07 iunie 2018 - 13:25, said:

Crestinatatea nu a inceput cu youtube-ul, ci cu Adam.
Povestea cu Adam si Eva este copiata din vechile religii, citeste aici: https://bit.ly/2M7sVzw

#46
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postfqx, on 07 iunie 2018 - 13:27, said:

Nu sint foarte credincios, insa ideea era sa ii consoleze pe cei de care lumea isi bate joc.Si sa ii faca pe supusi sa accepte mai bine bataia de joc din partea bisericii/imparatiei...

Doar tampitii de protestanti au reusit sa vada in Biblie argumentul suprem si motivatia de a lupta impotriva bullshiturilor Bisericii Catolice Posted Image Sola Scriptura

View Postdiegodanny, on 07 iunie 2018 - 13:27, said:

Povestea cu Adam si Eva este copiata din vechile religii, citeste aici: https://bit.ly/2M7sVzw

Ai si tu "Biblia" ta ? Cine nu crede ce zice linkul tau e tampit, right ?

#47
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postoverseas, on 07 iunie 2018 - 13:20, said:

De ce sa nu se erijeze ?!
Tu ai alte probleme, sincer iti recomand:
https://www.libraria...mes_w-p10072011
Da, aici este toata problema. Cand cineva vine si imi spune ca Dumnezeu - unitatea de masura absoluta - a spus, eu nu trebuie sa mai am nimic de obiectat. Si toata viata mea trebuie sa fac ce imi spune Dumnezeu. Ce viata este aia ? Tu nu ai voie sa decizi pentru tine ce sa faci, trebuie sa decida Dumnezeu.

View Postfqx, on 07 iunie 2018 - 13:27, said:

Si sa ii faca pe supusi sa accepte mai bine bataia de joc din partea bisericii/imparatiei...
Se aplica cu succes si in ziua de azi. Oamenii se trezesc pe la 30 sau 50 de ani ca si-au trait jumatate sau mai mult din viata degeaba. Si se intraba unde le-a fost capul ?

Edited by PlatonX, 07 June 2018 - 13:32.


#48
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostPlatonX, on 07 iunie 2018 - 11:59, said:

Celui ce-ti cere da-i; si nu intoarce spatele celui ce vrea sa se imprumute de la tine.

1. Nu este normal sa te imprumuti de la Institutii financiare?
2. Normalitatea o reprezinta imprumutul de la prieteni?
3. De ce nu exista un consens in societate asupra a ceea ce este normal cu privire la imprumut?
4. Ai nevoie de bani: exista Institutii financiare cate vrei sa iti dea bani.
Punctual raspund desi ma priveste in masura redusa :) :
1. Nu.

Din nefericire este anormal sa fie numai institutii fie ele si financiare in acest domeniu.
F... societatea.
Reglementari este normal sa existe.

Daca nu-ti place raspunsul " mergi " de te imprumuta de la institutiile financiare, mai ales de la IFN-uri.

IFN = Instituție Financiară Nebancară (IFN) este o entitate, alta decât instituțiile de credit (bănci), ce desfășoară o activitate de creditare cu titlu profesional.

2. Da. Normalitatea o reprezinta imprumutul de la prieteni, cunostinte, alte persoane fizice.

Precizare - cu sau fara dobanda. Legea asa cum este acum e' mai mult o piedica in calea creditarii si dezvoltarii normale a unei societati indiferent de oranduirea aleasa.

3. Probabil lipsa consensului in societate asupra a ceea ce este normal cu privire la imprumut se datoreaza:
- lipsa cunostinte financiare cat de cat temeinice insusite de pe bancile scolilor;
- interese in a pastra hegemonia bancilor si a IFN in domeniu;
- altele.

4. Ai imprumutat atat de la institutii cat si de la prieteni pentru a putea recunoste toate avantajele si dezavantajele acestor tipuri de imprumuturi?

Eu, da.

Fiecare tip are avantaje si dezavantaje diferite, in plus se adauga multe altele in caz de esec al creditarii fie inainte de imprumut fie dupa imprumut.

View PostPlatonX, on 07 iunie 2018 - 11:59, said:

Sa nu va impotriviti celui ce va face rau. Ci, oricui te loveste peste obrazul drept, intoarce-i si pe celalalt.
Daca te sileste cineva sa mergi cu el o mila de loc, mergi cu el doua.
faceti bine celor ce va urasc

5. O viata traita dupa recomandarile de mai sus este o viata psihica normala?
6. Unde ajunge un om daca respecta recomandarile din Matei 5,6,7?
7. Ajunge sa fie calcat in picioare si bataia de joc a tututor oamenilor fara caracter numai pentru a respecta ceea ce scrie si a nu gandi cu prorpiul creier?

8. Poate va intrebati de ce deschid subiectul acesta. Pentru ca inca se mai crede ca Isus a fost cel mai mare, impotant, influent, extraordinar om care a trait vreodata.
5. Pentru unii poate ca da este o viata psihica normala cea traita dupa recomandarile de mai sus pentru altii cu siguranta nu.
6. Ajunge unde doreste daca doreste cu adevarat, indiferent daca este sau nu este credincios.
7. Posibil "sa fie calcat in picioare si bataia de joc a tututor oamenilor fara caracter", daca este "moale" in toate cele. :D
8. Pentru credinciosi asa este "Isus a fost cel mai mare, impotant, influent, extraordinar om care a trait vreodata.", pentru ceilalti este o simpla legenda.

#49
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postoverseas, on 07 iunie 2018 - 13:30, said:

Ai si tu "Biblia" ta ? Cine nu crede ce zice linkul tau e tampit, right ?
Ai citit biblia vreo data ? chiar crezi ce scrie in biblie ?

Edited by diegodanny, 07 June 2018 - 13:37.


#50
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postpoadol, on 07 iunie 2018 - 13:36, said:

Da. Normalitatea o reprezinta imprumutul de la prieteni, cunostinte, alte persoane fizice.
Dupa ce iei mai multe tepe (dai bani si nu ii mai primesti) nu cred ca mai gandesti asa.

View Postpoadol, on 07 iunie 2018 - 13:36, said:

Posibil "sa fie calcat in picioare si bataia de joc a tututor oamenilor fara caracter", daca este "moale" in toate cele.
Ca sa fii tare, trebuie sa decizi tu pentru tine ce este bine si rau. Cand tie iti este frica sa nu pacatuiesti, si faci ce scrie, cum poti fi tare ? De exemplu, cum spuneam, multi dau 10% din venit la biserica. Cum ar putea sa se gandeasca acesti oameni ca nu e OK, cand scrie negru pe alb in Biblie ca trebuie sa dea banii ?

Edited by PlatonX, 07 June 2018 - 14:00.


#51
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018
Spui prostii atat de mari incat daca nu le observi singur nu mai are rost nici o discutie.

#52
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostPlatonX, on 07 iunie 2018 - 13:31, said:

Da, aici este toata problema. Cand cineva vine si imi spune ca Dumnezeu - unitatea de masura absoluta - a spus, eu nu trebuie sa mai am nimic de obiectat. Si toata viata mea trebuie sa fac ce imi spune Dumnezeu. Ce viata este aia ? Tu nu ai voie sa decizi pentru tine ce sa faci, trebuie sa decida Dumnezeu.


1. Cine poate sa-ti spuna, dar e datoria ta sa te convingi daca Dz exista si a zis asa.
2. Chiar dupa pct 1, ai voie sa refuzi. Daca Dz exista, vor fi consecinte.
3. Chiar daca 1 si 2 sunt indeplinite, Dz da principii, nu dicteaza cu sa te imbraci si cu cine sa te insori. Gen: nu curviti, faceti bine, respectati-va cuvantul etc
4. Dupa 1,2,3 - oricum nici apostolii nu au reusit sa se conformeze 100%.
5. Chiar daca principiile sunt aceleasi, Dz ne da roluri diferite. Un crestin poate si are voie sa fie pacifist si sa se lase ucis pentru ideile lui, altul poate lupta cu arma in mana pentru apararea tarii de ex.

#53
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postarsmundis, on 07 iunie 2018 - 13:58, said:

Spui prostii atat de mari incat daca nu le observi singur nu mai are rost nici o discutie.
Nu stii la ce te referi, dar daca ai fi trait in biserica ai fi inteles.

Edited by PlatonX, 07 June 2018 - 14:13.


#54
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postdiegodanny, on 07 iunie 2018 - 13:36, said:

Ai citit biblia vreo data ? chiar crezi ce scrie in biblie ?

Am citit-o de mai multe ori.
La ce te referi cu a doua intrebare ? Cred ca acele carti scrise de 66 autori diferiti in interval de vreo 1500 de ani si adunate in colectia Bibliei reflecta adevarul. Daca discutam ce inseamna si cum se aplica, e alta ciorba.

View PostPlatonX, on 07 iunie 2018 - 13:44, said:


Ca sa fii tare, trebuie sa decizi tu pentru tine ce este bine si rau. Cand tie iti este frica sa nu pacatuiesti, si faci ce scrie, cum poti fi tare ? De exemplu, cum spuneam, multi dau 10% din venit la biserica. Cum ar putea sa se gandeasca acesti oameni ca nu e OK, cand scrie negru pe alb in Biblie ca trebuie sa dea banii ?

Eu sunt ala, care e problema ? In primul rand ca NU. Zeciuiala e randuiala VT care avea sens pentru evrei si Templu.
Eu dau direct unde sesizez o nevoie reala, nu-mi sufla biserica mea in ciorba, pastorii sunt in slujba noastra si atunci cand deviaza de la Biblie pot sa le atrag atentia.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate