Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

recomandari cofiguratie completa sistem stereo pt muzica clasica, buget 4500 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
246 replies to this topic

#235
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 19.03.2007
@vata
Din nefericire ai crescut degeaba cu pianul ala in casa, pentru tine acel instrument a fost si va ramane doar o piesa de mobilier . Daca imi rup din timpul liber si iti raspund ,iti dai seama ca pentru interesul personal am putut si pot sa-mi fac timp pentru auditii....tu ramai cu  osciloscopul tau si compara componentele audio dupa cifrele de afaceri ale anumitor firme, asta e un etalon concludent. Macar inainte umpleai paginile cu calcule, constat ca ai decazut ...nu de alta dar as fi vrut sa-ti dau sa faci niste calcule., sa-ti petreci timpul intr-un mod mai placut , ca am realizat demult ca iti e greu cand te incuie mami in casa si nu ai o preocupare care sa te captiveze .

@razor
Crede-ma ca nu merita sa-ti pierzi vremea cu un surd care scrie pe aria audio .

Edited by titoo, 27 July 2018 - 21:38.


#236
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Posttitoo, on 27 iulie 2018 - 21:29, said:

@vata
Daca imi rup din timpul liber si iti raspund

Mai ce de lucruri ai face tu, daca ai avea pixuri, hirtie suficienta si timp liber. Pina acum doar haburi si hamenintari. Cinta la alta masa ca n-am marunt Posted Image

#237
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 19.03.2007

View Postvata_pa_batz, on 27 iulie 2018 - 21:36, said:


Mai ce de lucruri ai face tu, daca ai avea pixuri, hirtie suficienta si timp liber. Pina acum doar haburi si hamenintari. Cinta la alta masa ca n-am marunt Posted Image
Pentru tine oricine canta e degeaba ca esti surd...spre deosebire de tine nu am nevoie de pix si hartie, am creier si imi pot aminti foarte bine sunetul pe care l-am ascultat acum multi ani, la fel cum la fel de bine imi amintesc ce ineptii debitai acum cativa ani, fara a fi nevoit sa rascolesc forumul ,asa cum o faci tu.
Ia spune ,iti dau sa faci niste calcule , sa iti umpli timpul ?

#238
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013

View Postvata_pa_batz, on 27 iulie 2018 - 19:53, said:

Nu ma plictisi cu saituri in care apar imagini cu lampi ca m-ai pierdut de client la discutii

View Postvata_pa_batz, on 27 iulie 2018 - 20:46, said:

N-ai inteles nimic, valea

Observ calitatea din ce in ce mai elevata si mai stintifica a discutiilor...:) Nu am pretentii de cunoscator si de aceea am apelat acum 3-4 luni la acest forum pt a-mi lua niste boxe cu bluetooth aptx. Unul dintre colegi ,FC72 ,mi-a recomandat o anumita marca. Dupa ce am mai citit ceva review-uri am mers pe mana lui...Si ce sa vezi...a avut mare dreptate. Pentru mine acele incinte se aud impecabil si sunt f. multumit de alegere. E drept ca nu au fost f. ieftine dar merita toti banii. Ceea ce vreau sa spun e faptul ca poti merge pe mana unor persoane cu experinta (Titoo, FC72 ,Edigee ,Jean Luc si alti  ),iar  rezultatul este exceptional . Iar cei care sunt doar carcotasi si mistocari ar fi bine daca s-ar abtine de la aceste manifestari deosebite de inteligenta si ar discuta ceva constructiv aici. Sunt convins ca si ei au destule lucruri interesante de explicat , dar la modul de caterinca ...nu e bine pentru nimeni.

Iar cu produsele ieftine si bune....niciodata. Exista produse scumpe care sunt si f. bune sau niste mizerii si exista produse ieftine care sunt doar mizerii. In orice domeniu. Suntem o societate de consum iar acest lucru este valabil in toate domeniile.

Edited by emilian67, 27 July 2018 - 22:34.


#239
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

View Postjohnutzjohnutz, on 26 iulie 2018 - 18:43, said:

Hai las-o moarta ca esti praf! Mai pune mana pe o carte si citeste daca cu un cablu subtire vs unul gros boxele se aud la fel si de ceā€¦ Sau trebuie sa-ti desenez? Posted ImagePosted ImagePosted Image
Cam asta e experienta maretului sfatuitor de pe acest forum...
Mai usor cu pianul pe scari!
Normal ca sectiunea conteaza pana la un anumit prag.La puterile si distantele de la un sistem hi-fi home use 2.5mm2 este arhisuficient, hai 4mm2.
Cablurile din piele de sarpe sunt gaselnite pentru snobi,iar domeniul asta este alcatuit in mare parte de snobi.
Asa ca producatorii speculeaza din plin....
Cine nu crede sa faca blind test.
Eu bag all in pentru un amarat de cablu de 2 x 2,5mm2 de la electrice vs piele de sarpe.


#240
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

View Postboroista, on 24 iulie 2018 - 12:55, said:

de la hifiexpert am retinut sonus faber principia 3, si poate Triangle Plaisir Kari, dar ultimele sunt boxe de podea si nu stiu daca le accepta.

Sunt curios dupa 14 pagini de discutii, ce sistem si-a ales baiatul ?

#241
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Abureala.
Trebuie sa ai timp de frecat menta la greu ca sa o arzi 14 pagini doar pe forumul asta si sa nu cumperi nimic.
Ipotetic: Nici daca trebuia operat copilu de nu stiu ce maladie grava tot se luau decizii mai repede.

#242
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Eu la un asemenea buget nici nu ma oboseam sa merg la auditii, ce sa audiezi la banii astia, ca toate suna mediocru...

Inteleg sa asculti 2-3 perechi inainte sa cumperi, dar sa iei la rand toate magazinele mi se pare total neproductiv, mai ales ca 1) nu vor suna niciodata la fel acasa, pentru ca difera mult camera si 2)memoria auditiva este foarte scurta, ramai doar cu impresia ca stii cum sunau boxele auzite de tine acum nu stiu cate saptamani.

Edited by razor01, 05 August 2018 - 17:58.


#243
boroista

boroista

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 23.05.2018
asta cred ca e forumul nr 4 pe care am intrat. e un forum in care poti primi sfaturi valoroase si utile, si totodata contradictorii. imaginati-va ce poate sa aleaga unul care nu are idee deloc despre acest domeniu, daca parerile celor care chiar stiu ceva sunt de multe ori total opuse, ba chiar super agresive. stiu ca am mai spus asta. tineti minte, trebuie sa cititi tot ce spune cel care cere ajutorul. am spus f clar de ce stiam de la inceput ca o sa dureze mai mult timp. nu a depins de mine.  a trebuit sa sap pe forumuri din tara si de afara (UK, SUA,Franta,Italia, Spania) pentru a vedea cine are dreptate si daca e o alta solutie mai buna. plus ca nu sunt genul care ma arunc cu banii doar ca sa zic ca fac ceva. fara sa deranjez pe cineva , am ajuns sa stiu ceva mai multa teorie decat o parte din cei care au intrat pe topic. in schimb zero experinta la cultura sunetului. oricum asta nu depinde de mine. pana acum am cheltuit 590 lei pe amplificator, boxe si cabluri. o sa nominalizez toate componentele cand o sa terminam. personal nu sunt de acord cu o parte din ele,(si stiu ca multi dintre voi o sa aiba multe de comentat) dar nu decid eu. acum caut un cdp sh macar decent ca sunet si o sa dau comanda pt standuri. tocmai am ratat un philips cd 104, deoarece pretul cerut era mare in raport cu aparatul propriu-zis. probabil ca o sa ajung la 700 in total. pt mine o suma importanta, pe care nu pot sa o dau la intamplare. multumesc pt implicare. o sa dau pe toate forumurile pe care am topic componentele finale ale sistemului audio, sau lant audio, cum prefera unii.

#244
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Faci cum vrei tu, dar pe langa costul acelui CD player, o sa dai, in timp, foarte multi bani pe CD-uri. Sunt colegi care sustin ca merita acest efort, dar cu siguranta nu cred ca merita pe scule din gama asta de pret. Aici te poti descurca foarte bine cu un laptop ca sursa de muzica si iti ramaneau bani pentru niste boxe de raft de 1000 euro (deja intri serios in zona hi-fi-ului).

Eu pot sa fac pariu ca nu treci un blind test intre CD rulat de pe aparatul pe care o sa-l iei sh si streaming facut dintr-un cont platit de Tidal (presupunand ca ai viteza mare de net).

Edited by razor01, 05 August 2018 - 22:24.


#245
ramses1234

ramses1234

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.07.2018

View Postrazor01, on 05 august 2018 - 22:24, said:

Faci cum vrei tu, dar pe langa costul acelui CD player, o sa dai, in timp, foarte multi bani pe CD-uri. Sunt colegi care sustin ca merita acest efort, dar cu siguranta nu cred ca merita pe scule din gama asta de pret. Aici te poti descurca foarte bine cu un laptop ca sursa de muzica si iti ramaneau bani pentru niste boxe de raft de 1000 euro (deja intri serios in zona hi-fi-ului).

Eu pot sa fac pariu ca nu treci un blind test intre CD rulat de pe aparatul pe care o sa-l iei sh si streaming facut dintr-un cont platit de Tidal (presupunand ca ai viteza mare de net).
Ma scuzati ca ma bag....dar dupa cate imi aduc aminte, omul a zis ca baiatul a bagat multi bani in cd-uri....daca nu e corect imi cer scuze.

View Postboroista, on 05 august 2018 - 21:29, said:

asta cred ca e forumul nr 4 pe care am intrat. e un forum in care poti primi sfaturi valoroase si utile, si totodata contradictorii. imaginati-va ce poate sa aleaga unul care nu are idee deloc despre acest domeniu, daca parerile celor care chiar stiu ceva sunt de multe ori total opuse, ba chiar super agresive. stiu ca am mai spus asta. tineti minte, trebuie sa cititi tot ce spune cel care cere ajutorul. am spus f clar de ce stiam de la inceput ca o sa dureze mai mult timp. nu a depins de mine.  a trebuit sa sap pe forumuri din tara si de afara (UK, SUA,Franta,Italia, Spania) pentru a vedea cine are dreptate si daca e o alta solutie mai buna. plus ca nu sunt genul care ma arunc cu banii doar ca sa zic ca fac ceva. fara sa deranjez pe cineva , am ajuns sa stiu ceva mai multa teorie decat o parte din cei care au intrat pe topic. in schimb zero experinta la cultura sunetului. oricum asta nu depinde de mine. pana acum am cheltuit 590 lei pe amplificator, boxe si cabluri. o sa nominalizez toate componentele cand o sa terminam. personal nu sunt de acord cu o parte din ele,(si stiu ca multi dintre voi o sa aiba multe de comentat) dar nu decid eu. acum caut un cdp sh macar decent ca sunet si o sa dau comanda pt standuri. tocmai am ratat un philips cd 104, deoarece pretul cerut era mare in raport cu aparatul propriu-zis. probabil ca o sa ajung la 700 in total. pt mine o suma importanta, pe care nu pot sa o dau la intamplare. multumesc pt implicare. o sa dau pe toate forumurile pe care am topic componentele finale ale sistemului audio, sau lant audio, cum prefera unii.
Eu am cumparat un cd player Technics 740 de la un baiat serios din Bucuresti,aproape impecabil...care mie, la nivelul sistemului meu mi se pare ca se aude ok.....sunt incepator.Are scule si mai bune de atat. Din cate stiu este deschis si la probe.Orice ajutor cu mare placere....dar la nivelul meu de noob in domeniu:)

#246
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 19.06.2018

View Postboroista, on 05 august 2018 - 21:29, said:

asta cred ca e forumul nr 4 pe care am intrat. e un forum in care poti primi sfaturi valoroase si utile, si totodata contradictorii. imaginati-va ce poate sa aleaga unul care nu are idee deloc despre acest domeniu, daca parerile celor care chiar stiu ceva sunt de multe ori total opuse, ba chiar super agresive. stiu ca am mai spus asta. tineti minte, trebuie sa cititi tot ce spune cel care cere ajutorul. am spus f clar de ce stiam de la inceput ca o sa dureze mai mult timp. nu a depins de mine.  a trebuit sa sap pe forumuri din tara si de afara (UK, SUA,Franta,Italia, Spania) pentru a vedea cine are dreptate si daca e o alta solutie mai buna. plus ca nu sunt genul care ma arunc cu banii doar ca sa zic ca fac ceva. fara sa deranjez pe cineva , am ajuns sa stiu ceva mai multa teorie decat o parte din cei care au intrat pe topic. in schimb zero experinta la cultura sunetului. oricum asta nu depinde de mine. pana acum am cheltuit 590 lei pe amplificator, boxe si cabluri. o sa nominalizez toate componentele cand o sa terminam. personal nu sunt de acord cu o parte din ele,(si stiu ca multi dintre voi o sa aiba multe de comentat) dar nu decid eu. acum caut un cdp sh macar decent ca sunet si o sa dau comanda pt standuri. tocmai am ratat un philips cd 104, deoarece pretul cerut era mare in raport cu aparatul propriu-zis. probabil ca o sa ajung la 700 in total. pt mine o suma importanta, pe care nu pot sa o dau la intamplare. multumesc pt implicare. o sa dau pe toate forumurile pe care am topic componentele finale ale sistemului audio, sau lant audio, cum prefera unii.

Bull shit!

Spui o groaza de prostii si ne mai si persiflezi. Care e relevanta faptului ca te inspiri din patru sau cinci forumuri? Crezi ca merge pe logica asta, mai multe pareri identice pe subiect egal adevar? Nu merge asa, competenta nu tine de democratie. Spui si chestii bizare gen "cunosc mai multa teorie decat unii dar zero experienta cu sunetul". Pai e irelevanta teoria daca nu ai auzit mai multe sisteme diferite.

590 ce? Tu spui lei dar nu pot fi lei. Euro? 5900 lei ? Vad ca mai jos ai scris 700, dracu mai intelege ceva.

Un topic absurd care nu a facut decat sa incaiere lumea si a dat apa la moara cate unui neavenit care a tinut sa si debiteze teoriile. Macar cu asta ne convins despre ce e vorba. Si ceva mister pe deasupra, sa nu spui ce ai cumparat!

Pune link cu topicurile de pe forumurile de afara, sa ne convingi ca nu esti trollul ala care isi face veacul pe aici. Acum imi amintesc ca si ala spunea ceva de genul "am intrebat si pe afara si o sa raman acolo pentru ca aceia sunt competenti si stiu despre ce vorbesc"

Deci tu, om serios si matur, cu baiat mare de peste douaj de ani, nu ai alta treaba decat sa deschizi 5 topicuri, sa te chinuiesti cu traducerea, in loc sa cauti sa asculti cateva sisteme cand toata lumea iti spune ca in audio totul tine de urechi?

Pune linkuri cu topicurile deschise, eu nu cred o iota din ce spui.

Edited by audiofidell, 06 August 2018 - 12:44.


#247
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Mai stiti ceva despre telenoveaua asta? Chiar incepuse sa-mi placa...
Pana la urma cred ca si-a cumparat unu' d'asta si a terminat balciul: (conform recomandarilor de pe 50 de forumuri de pe Terra si unul de pe Marte)
https://www.olx.ro/o...html#8c857513c2
Avantajul la aparatul asta: indiferent ce-ai asculta,ca este Mozart sau Nicu Paleru... suna la fel! Astfel a scapat de stresul imperecherilor de boxe cu ampliful,de intrebarile apasatoare - "Oare cum o suna sistemul meu?"... ce sa spun... baremi asta chiar "suna"Posted Image Posted Image

Edited by Tehnicianul1970, 29 August 2018 - 08:28.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate