Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

recomandari cofiguratie completa sistem stereo pt muzica clasica, buget 4500 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
246 replies to this topic

#1
boroista

boroista

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 23.05.2018
buna ziua.vreau sa-i iau baiatului meu un sistem stereo. ma intereseaza sa obtin cat mai mult posibil de la un buget de aprox. 4500 lei.  acum ,el asculta muzica la htc 10 si casti sennheiser 598. deci are o oarecare idee despre ce inseamna calitatea sunetului. camera are in jur de 20 m patrati , si cam golasa. problema e ca sta cu chirie, deci camera nu va fi ,in anii urmatori o constanta. si nici nu se pot baga prea multi bani in amenajare. dupa ce luam sistemul, cu ceva sfaturi de la jean-luc picard, vom lucra la sonorizare, varianta low cost. ce asculta: muzica clasica, opera, soundtrackuri. adica Wagner, Chopin,Verdi,Mozart,Corelli,Jordi Savall, the last samurai, the mission, the kingdom of heaven, uneori Vangelis sau Hans Zimmer. in zona asta.  are peste 3000 lei bagati in cd originale pt muzica clasica si opera, in rest, pe cat posibil, flac-uri,wav. ce vrea el de la sistem? nu pune accent pe basi,il intereseaza soundstage-ul,muzica sa fie echilibrata ca accente, sa aiba claritate,sa poata sesiza usor fiecare instrument, si bineinteles,accent mare pe vocal. urmareste calitate deosebita a sunetului  la volum putin peste mediu. ce ma intereseaza pe mine? sistemul sa tina cel putin 10 ani. ca baza de placare pt muzica este un laptop, Toshiba Sattelite L50 C-14N. prin urmare, am marea rugaminte, de la cei care au bunavointa, informatiile si experienta necesara, sa ma ajute cu varianta completa, a tuturor componentelor,de la laptop pana la iesirea sunetului  din boxe .    ce stiu eu despre acest subiect dupa 2 saptamani de rascolit forumuri din tara si de afara? stiu ca la banii astia, pot obtine componente( mai putin boxe) de 2-3 ori mai bune din zona sh. dar in afara situatiei in care cineva are un sistem bun sh de vanzare, in care componentele sunt compatibile,  se potrivesc f bine,  nici unul din noi nu are timpul necesar sa facem n incercari si probe pt a imperechea cat mai bine componente disparate sh. plus ca trebuie sa ai si putin noroc la asta.(am vazut  amplificator scott 480a  la 1600 lei- merita banii astia,e bun pt mine, de unde stiu ca merge bine?,etc)stiu ca trebuie sa mearga sa asculte cat mai multe variante la showroom-uri. in afara de avstore si jack-fi,ce  mai recomandati?. am gasit asta https://www.planetof...-systemĂ‚ Ă‚ am mai vazut ca afara, la sisteme stereo pt muzica clasica se recomanda ca amplificatorul sa aiba o portie din buget egala cu boxele.  se pare si, ca pt problema mea , sunt mult mai potrivite boxele de raft. dar cu cat citesc mai mult , cu atat imi dau seama cat de putine stiu, plus ca in acest domeniu, si in electronica in general, expertiza mea tehnica se apropie de zero. si cum sunt genul de om care stau 3 saptamani pana ma informez si aleg un frigider, as putea pierde luni de zile fara rezultate notabile. iar baiatul termina scoala in vara si i-am promis ca va avea sistemul, cadou de absolvire. de aceea sper ca se vor gasi cat mai multe suflete miloase care sa-mi scurteze suferintaPosted Image, si sa-mi dea reteta completa cap-coada, asa cum ar cumpara daca ar fi ei in locul meu.  multumesc anticipat tuturor celor care vor incerca sa ma ajute, sperand ca , fara sa supar pe cineva , edigee,care, din ce am citit eu pe forum, si mai ales prin profesia lui ,are cele mai multe informatii din sfera mea de interes, sa faca o minunePosted Image si sa-mi dea schema( sau schemele, care incercate sa fie cat mai aproape de ceea ce sper sa obtin) .  hai ca a iesit un romanPosted Image . sper sa aveti rabdare sa-l cititi.    P.S.:   mai incerc o data cu link-ul, poate acum merge https://www.planetof...d-a-good-system

Edited by boroista, 23 May 2018 - 21:50.


#2
Errik_son

Errik_son

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 20.04.2008
Inainte de amplificare si boxe, va recomand sa achizitionati un pick-up de calitate si discuri pe suport vinyl inregistrate analog. Asta va face diferenta.

Edited by Errik_son, 23 May 2018 - 22:48.


#3
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 Errik_son, on 23 mai 2018 - 22:48, said:

Inainte de amplificare si boxe, va recomand sa achizitionati un pick-up de calitate

Un pick-up de calitate costa mai mult decat tot bugetul lui. Eu zic sa lasi sfaturile de genul asta , mai ales când este vorba de banii altcuiva. Este posibil ca unii sa creada asemenea gogosi si sa-si arunce banii pe povesti cu Harap Alb in loc sa cumpere boxe (cele mai importante), amplificator si DAC de calitate.

Edited by razor01, 23 May 2018 - 23:14.


#4
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 boroista, on 23 mai 2018 - 21:30, said:

acum ,el asculta muzica la htc 10 si casti sennheiser 598.
Asta numai calitate nu e. Ok, gusturi are, chiar bune dupa parerea
mea. Dar daca asta considerati (tu sau el) calitate...inseamna ca
nu stiti ce-i aia calitate, fara suparare. Un telefon cu o placa audio
slaba (ca sa nu-i zic tandari) si niste casti cel mult mediocre...

Imi cer scuze ca n-o sa-mi permit sa ma lansez in recomandari, ar
fi total nepotrivite pentru buget si incaperea unde ar fi utilizate
sculele. Plus ca as recomanda ceva inspre tuburi, pentru un sunet
cat mai bun si cat mai "plin" si nu cred ca asta doriti. Spor si bafta.

Edited by dygey, 23 May 2018 - 23:43.


#5
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Eu cunosc destul de bine acele casti, nu sunt deloc rele. Ca sa fac o comparatie sunt un fel de HD 650 mai slabe la toate capitolele (cam doi pasi in urma), cu exceptia soundstageului (culmea, au soundstage mai mare decat seria HD 6XX, dar mai imprecis). Scaleaza binisor cu un dac/amp de calitate, pe telefonul ala nu suna nici la jumatate din potentialul lor.

 boroista, on 23 mai 2018 - 21:30, said:

accent mare pe vocal

Pentru voce as recomanda ceva de la DALI. Se aud foarte bine vocile, foarte natural. Din pacate Opticon 2 costa cat tot bugetul tau, iar seria Zensor s-ar putea sa nu se ridice la nivelul pretentiilor.

 boroista, on 23 mai 2018 - 21:30, said:

sistemul sa tina cel putin 10 ani

Boxele pasive pot sa functioneze si 20 de ani fara probleme, la amplifcator e mai complicata treaba pentru ca tot ceea ce exista in gama asta de pret este construit cu rabat de calitate (chinezarii, in sensul peiorativ). Cu amplificatorul este la noroc, poate sa tina mult sau poate sa se arda dupa un timp.

Edited by razor01, 24 May 2018 - 00:04.


#6
duncan26

duncan26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.09.2012
Bugetul este cam mic pentru tot sistemul. Acel sistem ar trebui sa conțină:
1. CD Player sau transport
2. Amplificator cu DAC
3. Standuri Boxe
4. Boxe de raft
5. Cabluri boxe + interconnect.
Exemplu: transport CA CXC 2389 lei, amplificator CA CXA60 3200 lei, standuri 500 până la 2000 lei, boxe de la 3000 până la 6000 lei, cabluri 1000-2000 lei.
Costul este mare pentru un sistem complet. Ar trebui început cu boxe și amplificator si completat pe parcurs cu restul. Dar 4500 de lei este putin pentru început. Ar trebui cel puțin 6000-7000 de lei. Mergeți la audiții la showroomuri, ei vă pot ajuta mai bine cu sfaturi și combinații.

#7
boroista

boroista

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 23.05.2018

 dygey, on 23 mai 2018 - 23:42, said:

Asta numai calitate nu e. Ok, gusturi are, chiar bune dupa parerea
mea. Dar daca asta considerati (tu sau el) calitate...inseamna ca
nu stiti ce-i aia calitate, fara suparare. Un telefon cu o placa audio
slaba (ca sa nu-i zic tandari) si niste casti cel mult mediocre...

Imi cer scuze ca n-o sa-mi permit sa ma lansez in recomandari, ar
fi total nepotrivite pentru buget si incaperea unde ar fi utilizate
sculele. Plus ca as recomanda ceva inspre tuburi, pentru un sunet
cat mai bun si cat mai "plin" si nu cred ca asta doriti. Spor si bafta.

 dygey, on 23 mai 2018 - 23:42, said:

Asta numai calitate nu e. Ok, gusturi are, chiar bune dupa parerea
mea. Dar daca asta considerati (tu sau el) calitate...inseamna ca
nu stiti ce-i aia calitate, fara suparare. Un telefon cu o placa audio
slaba (ca sa nu-i zic tandari) si niste casti cel mult mediocre...

Imi cer scuze ca n-o sa-mi permit sa ma lansez in recomandari, ar
fi total nepotrivite pentru buget si incaperea unde ar fi utilizate
sculele. Plus ca as recomanda ceva inspre tuburi, pentru un sunet
cat mai bun si cat mai "plin" si nu cred ca asta doriti. Spor si bafta.


#8
boroista

boroista

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 23.05.2018
am spus ca are oarecum idee de ce inseamna calitatea sunetului.  nu ca eu sau el ne pricepem.  singura mea auditie a unui sistem stereo cat de cat performant a fost  in 1982, cand am ascultat equinox de j m jarre., pe vinil, sistem akai hi-fi tower , nu mai stiu ce indice sau ce boxe (erau mari), totul recent cumparate si aduse din franta. socul pe care pe l-am avut a fost (fortand putin comparatia) aproape la fel de mare ca cel resimtit de spectatori la prima proiectie in cinematograf a fratilor lumiere. mai ales ca eu ascultam acelasi lucru acasa pe un kashtan.  am vrut doar sa spun ca e constient de cat de mult se poate lucra pe partea de sunet.  am spus clar ca vreau sa obtin maxim din bugetul de 4500 lei, cel mult 5000, pt ca vor mai fi alte milioane cu amenajarea, standuri decente si restul. iar totalul care rezulta e max pe care consider eu ca merita si pot sa mi-l permit acum. de aceea, va rog , am nevoie de recomandari punctuale legate de specificatiile mele. gen-   dacul asta poate fi bun pt muzica clasica ,  la fel pt boxe si amplif. cabluri boxe si interconect ce tip, iar legat de transport sunt putin in ceata. incerc ca din recomadarile d-voastra sa alcatuiesc cateva variante fezabile pe care baiatul sa le probeze in showroom-uri. multumesc inca o data celor care au raspuns, si in avans celor care vor mai incerca sa ma ajute. si sper ca nu am deranjat pe nimeni.

#9
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 duncan26, on 24 mai 2018 - 06:46, said:

cabluri 1000-2000 lei.

De ce iti bati joc de om la modul asta? Pe un sistem din gama asta de pret nu exista diferente de niciun fel intre un cablu de cupru 10lei-15lei/m si unul de 200lei/m, el avand nevoie probabil de 6 metri in total. Un interconect il cumperi cu 150 lei si un cablu USB pentru DAC cu 70-80 lei.

 boroista, on 24 mai 2018 - 08:43, said:

maxim din bugetul de 4500 lei, cel mult 5000, pt ca vor mai fi alte milioane cu amenajarea, standuri decente si restul

Nu-ti face griji cu lucrurile astea, standuri gasesti pe audioweb facute manual cu 200 lei, foarte bune calitativ. Amenajarea acustica este importanta, dar si acolo exista solutii care sa nu te arda la buzunar (niste banale presuri si draperii).

Doua treimi din bugetul tau ar trebui sa mearga spre boxe de raft cat mai bune.

Edited by razor01, 24 May 2018 - 09:40.


#10
duncan26

duncan26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.09.2012
Nu-mi permit să îmi bat joc de nimeni. Și cablurile sunt importante, mai ales la bloc. Mașini de spălat, aspiratoare, aparate de aer condiționat și multe altele generează "noise", poluează sunetul. Eu am scris de 1000-2000 de lei, cam 10-15% din bugetul sistemului complet.
Are nevoie de 2 cabluri de alimentare, macar un interconnect, cablu de boxe, banane. Calculează astea și vezi că am pus un preț scăzut pentru cabluri. Mă crezi, nu mă crezi, este treaba ta. Este o diferență între stock și ceva mai premium, mai ales la aparate de calitate.

#11
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
hai sa incercam, totusi...

in ordinea numerelor de pe tricou:

- https://www.hificent...audio-topaz-cd5
- https://www.hificent...-pioneer-a-30-s (n-are DAC, da' se poate rezolva altfel)
- https://www.hificent...or-supreme-1002

a se retine ca ce am ales este pentru o auditie la nivel decent (mai mult decat decent as putea spune chiar) si "nepretentios".
pentru DAC-uri, wav-uri, flac-uri si alte d-astea, las pe altii mai priceputi ca mine, chiar nu le am cu ele, eu fiind cu suporturile
mai clasice (vinil, banda chiar, cd-uri), mai un Thorens, mai un Akai sau un Pioneer d-alea old school, etc.

@duncan: omu' are vreo 4500, hai 5000, pentru scule si tu-i recomanzi Cambridge Audio si cabluri de juma' din buget?!? ii dai
cumva de la tine cat ii lipseste? fratele meu, mor pe voi...vine omu' si zice "ba, am si eu 15.000 pentru o masina noua, asa si pe
dincolo" si voi ii recomandati una de 23-25.000, de parca dupa ce-i faceti recomandarea ii dati voi diferenta. nu conteaza ca el
atata are, conteaza ca fluturii vostri din cap. ne trezim si noi putin? standuri intre 500 si 2000 de lei...ai impresia ca a intrat
Bill Gates pe forum cautand recomandari ca vrea si el sa asculte o muzica?

inteleg perfect unde bati si pe undeva, ai dreptate, cunosti marfa si e de apreciat, dar totusi...avem un buget, let's stick to it pe cat posibil.

Edited by dygey, 24 May 2018 - 10:29.


#12
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 duncan26, on 24 mai 2018 - 10:12, said:

Eu am scris de 1000-2000 de lei, cam 10-15% din bugetul sistemului complet.

Daca cineva cumpara cabluri atat de scumpe pentru un sistem de 1000 euro inseamna ca-i lipsesc niste tigle de pe acoperis.

#13
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 14.03.2011

 duncan26, on 24 mai 2018 - 10:12, said:

Și cablurile sunt importante, mai ales la bloc. Mașini de spălat, aspiratoare, aparate de aer condiționat și multe altele generează "noise", poluează sunetul. Eu am scris de 1000-2000 de lei, cam 10-15% din bugetul sistemului complet.
Are nevoie de 2 cabluri de alimentare, macar un interconnect, cablu de boxe, banane.

Imi cer scuze pentru offtopic, dar explica-mi si mie te rog ce se intampla cu acel zgomot daca folosesti cabluri scumpe, sau prin astea nu se transmite?
Eventual sa fie unse si cu un pic de ulei de sarpe, nu?

#14
duncan26

duncan26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.09.2012

 razor01, on 24 mai 2018 - 10:25, said:

Daca cineva cumpara cabluri atat de scumpe pentru un sistem de 1000 euro inseamna ca-i lipsesc niste tigle de pe acoperis.
De ce nu citești tot ce am scris?
Eu nu am recomandat sistem complet la 1000 de euro. Și nici n-am jignit pe nimeni.

#15
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
In momentul in care povesesti aici cum cablurile de 400 euro contrabalanseaza efectele masinii de spalat asupra sunetului, eu consider ca ne insulti pe toti cei care citim acest topic. Cine este asa speriat de reteaua de electricitate publica poate sa cumpere oricând un stabilizator de tensiune cu acumulator intern, costa in 200-300 lei unul suficent pentru un sistem audio.

Edited by razor01, 24 May 2018 - 12:26.


#16
duncan26

duncan26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.09.2012
@dygey recomandarea ta este pentru muzica pop, dance, manele, lautareasca.

El ascultă muzică clasică, acolo este nevoie de fidelitate. MMS colorează sunetul cu basul său exagerat.
S-ar putea să găsească ceva în bugetul lui, cu care va fi mulțumit la "început". După un timp va observa deficiențele sunetului
și-și va dori mai mult. Va scoate componentele la vânzare și va pierde bani. Îi dați apoi bani să-și cumpere altele cât de cât neutre, de calitate?
Eu doar dau un sfat din experiența mea, fiindcă am pățit la fel. Nici eu nu am avut buget mare. Am luat componentele pe rând.
Am vândut și mai am încă unele de vânzare. Sistemul meu încă nu este finalizat. Mai am de cumpărat...

Un exemplu de sistem, pentru fidelitate:

1. Cambridge Audio CXC 2389 lei
2. Cambridge Audio CXA60 3199 lei
3. Boxe Q Acoustics Concept 20 1999 lei (s-ar putea să fie destul într-o cameră de bloc) + Standuri Q Acoustics Concept 20 1299 lei
    sau   Q Acoustics Concept 40  3999 lei resigilate
4. Cabluri Boxe QED XT40 6m 354 lei
5. Banane QED Airloc 8 buc 392 lei
6. Cabluri de alimentare construite DIY cu
  Mufe SonarQuest 2 perechi cu taxe, shipping 400 lei
  Cablu DH Labs 4m cu shipping 520 lei
7. Interconnect RCA Chord Clearway 475 lei

Total: 11027 lei și m-am zgârcit la boxe. Dacă calculăm cu boxele de podea menționate + 700 de lei.
Cele enumerate pot fi achiziționate separat, dar măcar dai banii pe calitate de la început și nu trebuie să pierzi la vânzare.
Dacă sunteți din București faceți-vă o programare la showroomuri pentru audiție. NU cumpărați la presiunea sfaturilor de pe forumuri,
ascultați mai întâi. Ce le place unora, nu le place altora.
Nu mai răspund în acest topic. Am spus tot ce am avut de spus.

#17
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Tu dai 5500 lei pentru DAC si Amplificator ca sa le utilizezi cu boxe entry level? Cine este cel care insulta aici?

Orice om responsabil face exact invers, da banii astia pe boxe cat mai bune si cumpara de 2000 lei amplificator (eventual chiar unul cu DAC integrat).

Bananele sunt folositoare doar daca planuiesti sa scoti cablurile din boxe periodic, in rest nu ajuta la nimic.

Edited by razor01, 24 May 2018 - 12:49.


#18
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Nu stiu cum sa-ti zic, da daca bagi 10 miliarde de infinite de euro intr-un sistem audio si pui sistemul ala absolut fabulos intr-o camera de trei lei, ai azvirlit banii in Somes...

Aia care-si iau sisteme audio performante au camere speciale pentru ascultat muzica. Sa dai 5000 sau 10000 de lei pentru un sistem audio intr-o camera goala inchiriata e nebunie curata :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate