Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

În București se fură biciclete... cu duiumul

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
107 replies to this topic

#19
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,713
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdjl, on 21 mai 2018 - 18:31, said:

La Timişoara şi Cluj deabea se fură.

Sunt în urmă, ăștia.

#20
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View Postradumiki, on 21 mai 2018 - 19:11, said:


Pai peste tot sunt statii de metrou, si in centru sunt parcari de biciclete enorme.
Insa da, cu siguranta ca emigrantii sunt in principal autorii furturilor.
Oricum raman la pararea mea ca existenta camerelor de supraveghere este o masura buna de protectie impotriva hotilor.


Orice hot cu 3 clase stie sa fure cu gluga de la hanorac pe cap.

#21
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008

View PostGingisHan2015, on 21 mai 2018 - 18:51, said:

In Olanda se lasa neincuiate oriunde si nu dispar .Stau pe strada ca popicele . Nici garduri nu au.
Fii serios, se fura absolut peste tot.
Si unde nu se [prea] fura s-au dus unii cu export de know-how.
Se fura pe acolo biciclete en-gros, din depozite, magazine... nu doar asa la bucata, de pe strada.
S-au furat biciclete si ale echipelor care se aflau in competitii majore (TDF, Giro...).

View PostGingisHan2015, on 21 mai 2018 - 18:51, said:

In Olanda...
Acu' ce te-a apucat, il faci pe djl sa se mute in Olanda? Noi cu cine mai ramanem? Vor disparea in neant toate amintirile vintage despre tramvaie si laserdiscuri.

#22
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postbenis, on 21 mai 2018 - 19:00, said:

Deși nu e tocmai la modă  doar pedepsele corporale ar mai frâna fenomenul.

nono, doamne fere, vrei sa atacam drepturi si libertati? Nu se poate asa ceva, in numele sfintei democratii!

Da, lol, judicial caning, da' n-ai sa vezi.

Edited by shefu_de_combinat, 21 May 2018 - 19:20.


#23
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,689
  • Înscris: 15.01.2017
Sunt curios daca am organiza asa ceva [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9pkLjH-0ssY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pe bune ar fi vreo problema legală daca pățesc hotii ceva.


#24
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
In Olanda despre care STIU  eu nu se fura . Niciodată nu a dispărut  vreo bicicleta  . Bănuiesc că  este totuși o țară  nu un oraș . Că mă crede cineva sau doar bravează  nu  mă  interesează .
Bine, as putea dovedi.  Dar sunt imun de mult la genul asta de contraziceri doar de amorul artei .

#25
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

View Postsirgoofy, on 21 mai 2018 - 19:10, said:

Exista deja

[ https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/41RFY0GPXWL._SY450_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cacat cu mac.Eu am avut lant din platbanda cu articulatii si mi l-au furat din camera bicicletelor din bloc.Si a costat 900€ nu stift chinezesc de 200.Dar asta e.Acum am un second cu 60€ daca-l fura sa fie sanatos.Dupa furt mi-am batut capul la un dispozitiv antiefractie.Daca ies la pensie si voi avea timp destul poate fac un prototip si-l patentez.

#26
Monstruozitate

Monstruozitate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.04.2017
modulu GPS... dar nu sa astepti dupa gabori, ci sa-l astepti pe Hotescu cand iese cu ea la plimbare, ii interpelezi cu 2 tovarasi, il bati pana nu mai misca, si nu zici ca e razbunare, zici ca e talharie, ca te-a trantit de pe bicicleta sa ti-o fure din mers!

Ca desfintarea Politiei Romane si a intregului aparat legislativ mic... (de aparare si justitie individuala), nu s-ar simti, ba din contra, individul nu ar mai fi sursa abuzului politienesc si nu s-ar sfiii in situatia de posibila victima sa aiba un cutit, un pistol, cu care sa traga fara frica daca e sa scape cu viata!

Edited by Monstruozitate, 21 May 2018 - 19:33.


#27
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postradumiki, on 21 mai 2018 - 19:00, said:


In concluzie, Solutia: camere de supraveghere cat mai multe si peste tot puse.

Solutia trebuie dublata cu o legislatie aspra
4 ani la bulau fara suspendare ar taia din chef

#28
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostGingisHan2015, on 21 mai 2018 - 19:24, said:

In Olanda despre care STIU  eu nu se fura . Niciodată nu a dispărut  vreo bicicleta  . Bănuiesc că  este totuși o țară  nu un oraș . Că mă crede cineva sau doar bravează  nu  mă  interesează .
Bine, as putea dovedi.  Dar sunt imun de mult la genul asta de contraziceri doar de amorul artei .

Hai sa vedem:
https://www.dutchnew...olen-every-day/

Quote

In total, 113,779 bike thefts were reported to the police in the Netherlands last year, a rise of almost 4,000 on 2014.

Sau:

http://www.dutchamst...sterdams-canals
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IFAIzp9MCkg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostGroot, on 21 mai 2018 - 19:03, said:

Si nu, nu sunt camere chiar peste tot. Este educatia oamenilor. Se fura si la ei biciclete doar de catre emigranti.Un danez sau un olandez nu ar fura o bicicleta pentru nimic in lume. Nici daca l-ai plati 10.000 de euro ca sa fure o bicicleta nu ar face-o.

Esti naiv. Cand o sa ajungi sarac, sa traiesti de pe o zi pe alta, sa vezi cum incepi sa furi.
Olandezii fura grav, fura la modul masiv, institutionalizat, cu figuri de "daca nu noi, atunci cine?". Holandezii nu se obosesc cu ciordales si gainarii. O bicicleta e mai aproape de tine, si-i simti mai clar lipsa, cand ti-o fura, si cum n-ai suficienta educatie, nu intelegi ce e aia furtul institutionalizat.

Ca tot occidentul, furtul institutionalizat e vopsit cu cuvinte cu pretentii de legalitate:

Edited by Naoto, 21 May 2018 - 20:36.
eliminat trivialitati si offtopic


#30
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008

View PostGingisHan2015, on 21 mai 2018 - 19:24, said:

In Olanda despre care STIU ...  
Nu e contrazicere de amorul artei.
Maastricht se pune?
Bruxelles in Belgia se pune?
Viena (Austria) se pune - furata din parcarea subterana a unui bloc dintr-o zona destul de centrala, curata.

Nu s-o intampla la modul apocaliptic asa ca la noi, dar din nefericire nu sunt feriti nici cei de acolo.

Nu stiu cu ce dovezi poti veni tu ca nu se fura, asa cum nu vad nici eu cum iti pot dovedi ca s-a furat - de exemplu - bicicleta din Maastricht (un Cube Aim, care nu era nici noua si nici ochii nu ti-i lua ca aspect).

#31
kingsky

kingsky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,227
  • Înscris: 07.07.2015

View Postvio69a, on 21 mai 2018 - 19:29, said:

Solutia trebuie dublata cu o legislatie aspra
4 ani la bulau fara suspendare ar taia din chef
daaa io zic sa-i taiem piciorul din mijloc

#32
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,291
  • Înscris: 06.01.2007
In comunitatile linistite unde oamenii se cunosc, in unele comunitati evident, nici in Romania nu se fura.
In zonele cu multa lume, turisti, etc.. chiar si in cele mai civilizate tari lumea e altfel, se fura in draci, mai mult ca la noi (romanul se apara mai bine impotriva hotilor)

#33
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
peste tot se fura. desigur. in unele orase din Romania, fiind mai multi lenesi decat sportivi, normal ca nu prea are sens sa furi si sa o cari la bucuresti pe urma ca sa o vinzi. :/

eu la bicla am doar de-ala usor, sarma cu yala de plastic. nu mi-a furat-o nimeni pana acum. a stat luni de zile lasata in gradina caselor, iara nimic. la magazin de obicei o leg de o bara, sau mai rar o las libera la geam in fata caselor de marcat si ma uit din cand in cand. nu-i suport pe aia care le baga in magazine, sunt putini dar totusi!Posted Image

Edited by 41ex, 21 May 2018 - 19:46.


#34
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,291
  • Înscris: 06.01.2007
La mine in bloc un vecin lasa bicla in scara blocului de cand m-am mutat eu. N-a furat-o nimeni si nu sunt camere.
Am si eu 2 bicle pe care le-as lasa, dar nu vreau sa deranjez circulatia pe hol asa ca deocamdata am renuntat la idee pana o sa ma aglomerez in casa.
:)

#35
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
ideal ar fi sa improvizezi un suport si sa o agati pe exteriorul culoarului daca e loc.

#36
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostSkyspy, on 21 mai 2018 - 19:28, said:

Si a costat 900€ nu stift chinezesc de 200.
Sper ca a fost bicicleta de 20.000€....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate