Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

În București se fură biciclete... cu duiumul

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
107 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am rămas fără 2 anul trecut. În Martie, respectiv August. Un vecin de la parter a rămas tot fără 2.
Se fură bine mersi și din alea de închiriat. La Timișoara și Cluj deabea se fură. Bine, să nu le dai un lanț de legat bicicleta celor care o lasă pe stradă și să se blocheze doar cu o bară la roata din spate (am văzut și eu din alea de închiriat și mă miram cum erau lăsate...).
O parte din cele de închiriat au fost găsite în Ferentari, dar degeaba a bătut la porți că nu era nimeni acasă.
Probabil nu se vor opri prea curând furturile, dar mă enervează la culme că te poți trezi oricând fără bicicletă. Eu nici nu am mai reușit să găsesc una care să-mi vină bine...

#2
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Esti biciclist?

#3
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

View Postdjl, on 21 mai 2018 - 18:31, said:

Eu nici nu am mai reuşit să găsesc una care să-mi vină bine...
Foarte bine te scapa hoti de ele fara sa te mai chinui tu. :) Lasam gluma la o parte eu iau bicicleta in casa dupa ce termin plimbarea, de sub mine nu cred ca ar avea cineva curaj sa o fure. Poate daca o las in fata magazinului, dar de obicei daca intru in magazin o iau cu mine si daca nu ma primesc le fac morala si caut alt magazin.

#4
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
In toata Europa se fura biciclete

#5
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
Hai sa ridicam putin stacheta: In bucuresti se fura biciclete din garajul subteran al blocului Posted Image

View Postdjl, on 21 mai 2018 - 18:31, said:

O parte din cele de închiriat au fost găsite în Ferentari

Posted Image

[ https://i.imgur.com/kEhSaGk.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by shefu_de_combinat, 21 May 2018 - 18:47.


#6
donbalon

donbalon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 26.04.2018
E greu de gasit o solutie, poate apar pe piata niste dispozitive care sa fie mult mai greu (ca imposibilul nu exista) de rupt(taiat) cu clesti, chei potrivite sau pontoarca. Si nu trebuie mers numai pe blocat roata, ci bicicleta sa fie legata cu lantul de un suport fix, bara, stalp si ce se mai gaseste in zona.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In Romania se fura orice se poate fura. Deci nu e vorba numai de Bucuresti si numai de biciclete.

#8
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postdonbalon, on 21 mai 2018 - 18:47, said:

E greu de gasit o solutie

Inmatriculare biciclete. Cu serie stantata pe cadru&other fun stuff. Da' probabil iesim mai ieftin cumparand dracu biciclete noi decat finantand ce birocratie ar presupune acest sistem.

#9
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
In Olanda se lasa neincuiate oriunde si nu dispar .Stau pe strada ca popicele . Nici garduri nu au .Dar nici meseria de hot de velocipede nu e indicata pe acolo .
In general politia olandeza e printre cele mai preocupante cand e vorba de maniere si comportament cu hotii .Posted Image

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Se fura orice, dar nu doarmă noi.
In NY cadrele rămase de veacuri legate cu lanț fac parte din arhitectura.
Prin UE e la fel.
In Olanda sunt parcări cu biciclete cat vezi cu ochii.
Multe sunt asa de rablagite, încât e mai păgubos sa Riști furaundu-le.


#11
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
In afara lucram cu cineva care daca i se strica bicicleta fura alta :)

#12
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
In Eindhoven, Olanda, am ramas fara bicicleta la 2-3 zile de cand am ajuns. Peste tot e la fel.

View PostGingisHan2015, on 21 mai 2018 - 18:51, said:

In Olanda se lasa neincuiate oriunde si nu dispar .Stau pe strada ca popicele . Nici garduri nu au .Dar nici meseria de hot de velocipede nu e indicata pe acolo .
In general politia olandeza e printre cele mai preocupante cand e vorba de maniere si comportament cu hotii .Posted Image

Cum sa nu? Nu inteleg de ce majoritatea au tendinta de a lauda tarile vestice aiurea, fara argumente. Toata lumea din Olanda stie ca n-are rost sa-ti lasi o bicicleta scumpa in vreo parcare ca dispare imediat.

Iar pe politia olandeza o doare undeva de asta, am facut plangere la 2 cazuri, o bicicleta furata si o teapa luata pe marktplaats ( un fel de olx de-al lor ). La ambele mi-au zis ca au prea multe cazuri sa se ocupe de nimicuri d'astea si ca vor incepe o ancheta doar daca vor mai fi plangeri pe numele acelei persoane. La teparul de pe markplaats, le-am dat toate datele lui, nume complet si adresa, degeaba. Probabil o sa ma duc curand sa-l intreb putin de sanatate daca politia nu face nimic.

Edited by Robiacs, 21 May 2018 - 19:04.


#13
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,126
  • Înscris: 04.02.2011
Deși nu e tocmai la modă  doar pedepsele corporale ar mai frâna fenomenul.

#14
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,686
  • Înscris: 13.10.2003
Am vazut si eu prin Copenhaga parcari cu mii de biciclete. Sunt peste tot camere de supraveghere, hotii risca destul de mult daca fura.
In concluzie, Solutia: camere de supraveghere cat mai multe si peste tot puse.

Edited by radumiki, 21 May 2018 - 19:01.


#15
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View Postradumiki, on 21 mai 2018 - 19:00, said:

Am vazut si eu prin Copenhaga parcari cu mii de biciclete. Sunt peste tot camere de supraveghere, hotii risca destul de mult daca fura.
In concluzie, Solutia: camere de supraveghere cat mai multe si peste tot puse.

Ai vazut parcare de biciclete intr-o gara. Doar acolo vezi mii de biciclete.

Si nu, nu sunt camere chiar peste tot. Este educatia oamenilor. Se fura si la ei biciclete doar de catre emigranti.Un danez sau un olandez nu ar fura o bicicleta pentru nimic in lume. Nici daca l-ai plati 10.000 de euro ca sa fure o bicicleta nu ar face-o.

Edited by Groot, 21 May 2018 - 19:04.


#16
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008

View PostGingisHan2015, on 21 mai 2018 - 18:51, said:

In Olanda se lasa neincuiate oriunde si nu dispar .Stau pe strada ca popicele . Nici garduri nu au .Dar nici meseria de hot de velocipede nu e indicata pe acolo .
In general politia olandeza e printre cele mai preocupante cand e vorba de maniere si comportament cu hotii .Posted Image

Se lucreaza si in zona aia
https://observator.t...oti-228337.html

#17
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008

View Postdonbalon, on 21 mai 2018 - 18:47, said:

E greu de gasit o solutie, poate apar pe piata niste  dispozitive care sa fie mult mai greu  (ca imposibilul nu exista) de rupt(taiat) cu clesti, chei potrivite sau pontoarca.

Exista deja

[ https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/41RFY0GPXWL._SY450_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sirgoofy, 21 May 2018 - 19:11.


#18
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,686
  • Înscris: 13.10.2003

View PostGroot, on 21 mai 2018 - 19:03, said:

Ai vazut parcare de biciclete intr-o gara. Doar acolo vezi mii de biciclete.

Si nu, nu sunt camere chiar peste tot. Este educatia oamenilor. Se fura si la ei biciclete doar de catre emigranti.Un danez sau un olandez nu ar fura o bicicleta pentru nimic in lume. Nici daca l-ai plati 10.000 de euro ca sa fure o bicicleta nu ar face-o.

Pai peste tot sunt statii de metrou, si in centru sunt parcari de biciclete enorme.
Insa da, cu siguranta ca emigrantii sunt in principal autorii furturilor.
Oricum raman la pararea mea ca existenta camerelor de supraveghere este o masura buna de protectie impotriva hotilor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate