Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Aparat de cafea cu capsule

- - - - -
  • Please log in to reply
156 replies to this topic

#55
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006

View PostSupermax, on 19 mai 2018 - 16:57, said:


Eronat ! Cumperi kilul de cafea in 4 pungi de 250 g cu supapa si nu bei "motorina...proaspata" !
Și ce e eronat?!

View Postrobylup, on 19 mai 2018 - 16:51, said:

Lucrezi in industrie?

#56
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018

View Postrichelieu, on 19 mai 2018 - 21:06, said:

Și ce e eronat?!
Mie mi se pare simplu ! In traducere nu are cum sa fie o chimicala mai buna decat o cafea naturala ...chiar si cu putina aroma pierduta . Ai idee cat sta cafeaua in pungile de supermarket si cate chimicale sunt folosite sa dai un termen de valabilitate de minim 2 ani ?  Idem si pentru capsule .

#57
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006
Nu am. Lămurește-ma tu. Câte chimicale? Și de care? In ce cantități? Care sunt metodele prin care se adauga?

Și după aia lămurește-ma și ce legătura are ce am spus eu inițial, cu ce ai spus tu si cu chimicalele de pe raft și cu cafeaua la sfert și mai ales ce e eronat in recomandarea de a cumpara cantități mici de cafea proaspata, pentru câteva zile.

#58
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Acum vrei reteta clara ? O cafea proaspat prajita se poate consuma la calitate decenta si dupa 30 de zile . Daca e proaspat prajita chiar se recomanda sa o lasi cateva zile la degazat . E un produs agricol ...natural . Daca ...ai cu ce...fa o comparatie , macina cafea serioasa prajita acum 30 de zile si in paralel deschide o punga din comert deschisa pe loc...bineinteles in conditii de vidare si...bla...bla si imi spui tu diferenta .
Intr-o capsula ai conservanti ..."lapte" de 2 ani Posted Image , indulcitori "sanatosi" , "cafea" de calitate medie spre proasta , potentiatori de aroma si...sa continue chimistii . Fiecare isi ia deciziile proprii si Danone vinde "lapte" .

Edited by Supermax, 19 May 2018 - 21:29.


#59
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006
Ok. Repet rugămintea:
Spune-mi rețeta, câți conservanți, de ce tip și in ce cantități se folosesc?
La fel și in cafeaua boabe ambalata din comert.

#60
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Regret nu te pot ajuta , nu sunt nici producator , nici chimist cu laborator dedicat ! Raspunsul meu final e...multi ! La capsule vad ca nu mai raspunzi , cat de sanatoase sunt . Cateva...rapide...asa pentru cafeaua la punga :

""Acum, se bagă năut, malţ, cicoare, amidon ca să îi mărească volumul, ceea ce nu este în regulă."
http://evz.ro/bombe-...leu-950629.html

Edited by Supermax, 19 May 2018 - 21:52.


#61
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006
Aha. Pai credeam ca știi tu și ma lămurești, însă se pare ca vorbești doar din mituri urbane :)

Ca sa fim bine înțeleși: eu acasă imi iau doar cafea de origine, măcinată pentru ca am espressor manual și nu mi-am luat râșnița, așa ca ma duc și cumpăr proaspat râșnita,
100g, care imi ajunge vreo săptămâna.

Însă ce spui tu, nu are baza in realitate. De ce ar trebui sa bagi conservanți și chimicale intr-o capsula de cafea?
NU am făcut referire la cele cu lapte și îndulcitori, ci strict la
cele cu cafea natur.  Nu știu ce conțin alea, însă bănuiala mea este ca au cafea, lapte UHT și zahar.  Adică nimic sa necesite conservare suplimentară. A...dacă sunt din alea cu arome de nu știu care....aia e altceva. Aromele alea pot fi sintetice. Dar in rest, cafeaua, dacă o ții in vid, nu are nevoie de conservare. Laptele, dacă e UHT și nu intra in contact cu aerul, la fel. Se poate pastra câțiva ani, fără conservare suplimentară.
Zaharul? Cât vrei tu.
Deci de ce zici ca sunt pline de chimicale?

Nu vorbim de plicuri, aia e alta discuție. Acum vorbim de capsule, care sunt un fel de conserve.

Edited by richelieu, 19 May 2018 - 22:34.


#62
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018

View Postrichelieu, on 19 mai 2018 - 22:30, said:

Aha. Pai credeam ca știi tu și ma lămurești, însă se pare ca vorbești doar din mituri urbane Posted Image

Ca sa fim bine înțeleși: eu acasă imi iau doar cafea de origine, măcinată pentru ca am espressor manual și nu mi-am luat râșnița, așa ca ma duc și cumpăr proaspat râșnita,
100g, care imi ajunge vreo săptămâna.
Orice conserva contine conservanti ! Capsulele sunt plicuri in forma lichida . Cafeaua din punga de supermarket contine anumite tratamente si de multe ori gasesti boabele pline de ulei...care e de fapt aroma(uleiuri volatile) iar cafeaua are gust de cauciuc ars  . Laptele UHT e apa alba , eu cumpar lapte...de vaca .
Sa fim intelesi eu consum cam 2 kg de cafea pe...luna ! Cumpar de la prajitor , proaspat prajita , 2 kg in 4 pungi speciale cu supapa pentru degazare de cate 500 g , am espressor manual si 2 rasnite adevarate ! Rasnesc numai ce prepar in 2 minute . Prefer o cafea prajita de 2 luni si preparata imediat dupa rasnire unei cafele prajita de 3 zile si care sta rasnita de o saptamana . Spor !

Edited by Supermax, 19 May 2018 - 22:48.


#63
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006

View PostSupermax, on 19 mai 2018 - 22:41, said:


Orice conserva contine conservanti !
:roflmaofast: :roflmaofast: pe cuvântul tău de pionier? (Deși nu cred ca ai prins vremurile)

Quote


Laptele UHT e apa alba , eu cumpar lapte...de vaca.
Știi măcar ce înseamnă UHT? :lol:

Edited by richelieu, 19 May 2018 - 23:00.


#64
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Am fost comandant de detasament cu snur galben ! In anii de facultate in cadrul cursului de "Merceologie alimentara" am invatat mai multe decat banuiesti ! Nu discut despre compoturile , gemurile , muraturile facute in casa , ma refer la conservele din comert care au termen de valabilitate 2 ani . Am si lucrat acum multi ani in domeniu , stiu mai bine decat majoritatea ce inseamna . Stop joc ! Spor la discutii cu altii si la consumul de capsule !

#65
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005
Eu refolosesc platicul de la capasulele tchibo, le umplu cu cafea macinata, o presez un pic, ii pun sita de sus (care la capsule le mai noi intra fortat) sa nu se umple de zat aparatul si asta e.

#66
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006

View PostSupermax, on 19 mai 2018 - 23:13, said:

Am fost comandant de detasament cu snur galben ! In anii de facultate in cadrul cursului de "Merceologie alimentara" am invatat mai multe decat banuiesti ! Nu discut despre compoturile , gemurile , muraturile facute in casa , ma refer la conservele din comert care au termen de valabilitate 2 ani . Am si lucrat acum multi ani in domeniu , stiu mai bine decat majoritatea ce inseamna . Stop joc ! Spor la discutii cu altii si la consumul de capsule !
Eu lucrez acum in domeniul alimentar. Știu cum e acum.

#67
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Daca e vorba de restaurant...poate cel din semnatura...e vorba mai mult de servicii si comercializare desi in lege se numesc ...alimentatie publica  . Domeniul alimentar inseamna productie si procesare la nivel mare . Si aici avem opinii diferite , mananc sanatos acasa , la restaurant doar daca sunt obligat . Oricum suntem off topic amandoi . Spor.

#68
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View Postrichelieu, on 20 mai 2018 - 00:58, said:

Eu lucrez acum in domeniul alimentar. Știu cum e acum.
Coffee is a low calorie drink, and can have several health benefits when enjoyed in moderation. The good news for the calorie conscious is that standard espresso pods have the same nutritional value as regular filtered coffee.
However, specialty coffee pods, such as Cappuccinos or lattes, do not. A Cappuccino pod can have around 80 calories, including 5 grams of fat and 5 grams of the dreaded sugar. Flavored pods also contain a lot of additives like Partially Hydrogenated Vegetable Oil, Sodium Caseinate, Dipotassium Phosphate, Silicon Dioxide, artificial colors and flavorings and lots more.
That’s a far cry from the two natural ingredients – coffee beans and water – that are meant to make up your morning brew!Attached File  nescafe_dolce_gusto_cortado.jpg   231.45K   24 downloads

Edited by robylup, 20 May 2018 - 06:17.


#69
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Mie Nespresso mi se pare foarte buna, comparabila sau mai buna decat multe baute prin cafenele sau restaurante. Mai buna chiar decat ce face espressorul meu, automat si ieftin, e drept, dar din cafea de foarte buna calitate proaspat prajita, si cand spun proaspat, zic cateva zile.

#70
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006

View Postrobylup, on 20 mai 2018 - 06:03, said:

Coffee is a low calorie drink, and can have several health benefits when enjoyed in moderation. The good news for the calorie conscious is that standard espresso pods have the same nutritional value as regular filtered coffee.
However, specialty coffee pods, such as Cappuccinos or lattes, do not. A Cappuccino pod can have around 80 calories, including 5 grams of fat and 5 grams of the dreaded sugar. Flavored pods also contain a lot of additives like Partially Hydrogenated Vegetable Oil, Sodium Caseinate, Dipotassium Phosphate, Silicon Dioxide, artificial colors and flavorings and lots more.
That’s a far cry from the two natural ingredients – coffee beans and water – that are meant to make up your morning brew!Attachment nescafe_dolce_gusto_cortado.jpg
Adică exact ce spuneam: cele aromate sunt mult mai nasoale. :)


View PostSupermax, on 20 mai 2018 - 01:25, said:

Si aici avem opinii diferite , mananc sanatos acasa , la restaurant doar daca sunt obligat .
Din ce motiv consideri nesănătoasă mâncarea de la restaurant? Din cauza combinațiilor din farfurie, sau din cauza ingredientelor folosite?

#71
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,047
  • Înscris: 09.08.2005

View Postrichelieu, on 19 mai 2018 - 16:47, said:

Discutabil. Daca ai un kil de cafea boabe acasă și bei o cafea pe zi....cam după jumătatea kilului respectiv, cafeaua aia e compromisa Posted Image
Capsula in schimb, conține cafea in mediu steril și complet izolat,
Și cine te pune să cumperi cu kilu'? Poți lua cît bei într-o săptămînă. Iar capsula o fi etanșă și sterilă dar înăuntru tot cafea proastă e...

View Postrichelieu, on 19 mai 2018 - 22:30, said:

ma duc și cumpăr proaspat râșnita,
100g, care imi ajunge vreo săptămâna.
Cafeaua pierde jumătate din arome în 30 de minute de la rîșnire. Încearcă să rîșnești acasă strict cît folosești pe loc - o să ai o surpriză.

Edited by radunic, 20 May 2018 - 09:26.


#72
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Am avut vreo 3 ani Tassimo si acum am Nescafe Dolce Gusto. Sint perfecte pentru cei care n-au besini in cap, pui capsula, apesi butonul, the end. La serviciu avem o magaoaie din-aia care macina cafea, tre sa pui lapte intr-o chestie cu furtun, sa apesi pe buton sa suga laptele, sa nu uiti sa mai apesi o data ca sa se opreasca, apoi sa alegi ce cafea vrei, jesus fucking christ. Nu mai spun ca in 2 ani de cind lucrez acolo au schimbat vreo 10 :w00t:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate