Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Aparat de cafea cu capsule

- - - - -
  • Please log in to reply
156 replies to this topic

#91
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Avantajul unei masini cu capsule/paduri e tocmai acela ca e rapida si nu ai de pierdut timp macinand cafea ori facand alte lucruri. Daca tu vrei sa incarci singur capsulele pierzi practic singurul avantaj al unei asemenea masini.

#92
azazica

azazica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 08.01.2008
scuze dar nu ma prind, care avantaj, gustul care il ofera capsula originala sau faza cu incarcatul ?
Gustul sa zicem ca e relativ (pt mine, daca are gust de cafea si taria unei cafele normale e ok), iar la incarcat eu zic ca e ok si aici, pana ma bag la somn cred ca am timp sa imi incarc 2-4 rezerve de genul sa le am pe a2a zi, Cafea va fi cea in vid deja macinata - una din variantele spuse mai sus .
Nu sunt un bautor inrait de cafea care sa faca diferenta intre marci ieftine si scumpe.
Cum am spus si mai sus, prefer sa dau 15-17 lei pe 500 gr tchibo family sau altceva in plaja aia de pret decat 30-40 pe o lavazza de 250 gr, ambele au acelasi gust, acelasi efect Posted Image
Ar mai fi si expresoarele acelea manuale cu recipientul acela cu maner si unele mai au si duza aia pt spuma, ca exemplu : Samus Espressimo 15 bar cam 230 lei (emag), dar nu cunosc pe nimeni sa aibe asa ceva sa imi pot face o parere.

Edited by azazica, 04 April 2019 - 13:24.


#93
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Avantajul e rapiditatea. Daca pierzi timpul incarcand capsulele alea nu mai poti vorbi de asa ceva.

daca nu te intereseaza neaparat gustul atunci ia-ti ceva cat mai simplu. mie mi se pare complicat sa stau sa umplu capsulele alea minuscule , sa le inchid..... mai bine imi iau un expressor manual fiindca imi ia probabil ma putin timp sa pregatesc cafeaua.

Edited by giuliani, 04 April 2019 - 13:44.


#94
azazica

azazica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 08.01.2008
Ok, acum am inteles, multumesc de lamurire. Pt mine nu ar fi un impediment umplerea capsulelor avand in vedere ca dimineata la cafea imi fac eu tigarile .
Deci, foloseste cineva metoda asta ?

#95
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 16.03.2011
Sunt capsule de reincarcare dar inainte de a cumpara cauta inainte,vad ca si dolce gusto se reincarca.

#96
azazica

azazica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 08.01.2008
stiu ca se gasesc asa ceva, tocmai de aceea pun intrebarile. Din citite prefer cel de la nespresso .
Ideea e daca foloseste cineva asa ceva si poate sa ne impartaseasca parerile lui.

#97
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Tchibo cafissimo classic, asta iti trebuie, se incarca capsulele super usor nu iti trebuie nimic in plus, folie sau alte prostii. Nu mai spun ca are 40 luni garantie.

#98
azazica

azazica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 08.01.2008
multam de pont, cam acelasi principiu, mai scump cu 100 lei. Folosesti asa ceva, sau macar ai folosit sa imi poti da o parere despre cafeaua normala facuta la el ?

#99
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Am de ~ 1 an, l-am prins la oferta, 200 lei la emag, super scula, foarte bine facuta. Eu reumplu capsulele cu cafea tot de la ei, pachetul alb cu negru nu stiu cum ii zice.
L.E. Vezi ca pretul la oferta difera in functie de culoarea aparatului, cand l-am cumparat eu era diferenta de 100 lei intre ele.

Edited by pufarin, 05 April 2019 - 10:24.


#100
azazica

azazica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 08.01.2008
Am vazut ca difera pretul. Cafea normala (tchibo family, doncafe, jacobs..) ai folosit , este ok ?
multam fain.

#101
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Mai citeste odata ce am scris mai sus dar cu atentie de data asta. Posted Image

#102
azazica

azazica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 08.01.2008
da, acum am facut legatura, am crezut ca au o cafea speciala pentru refill, e vorba de black'n white.
Multam fain de sfaturi

Edited by azazica, 05 April 2019 - 18:42.


#103
Santinella

Santinella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 29.07.2014

 azazica, on 05 aprilie 2019 - 08:21, said:

stiu ca se gasesc asa ceva, tocmai de aceea pun intrebarile. Din citite prefer cel de la nespresso .
Ideea e daca foloseste cineva asa ceva si poate sa ne impartaseasca parerile lui.

de vreo doua saptamani am trecut de la espressor manual DeLonghi la Nespresso Lattissima Touch (producator tot DeLonghi). am trecut la acest aparat pentru am dorit confortul oferit de un aparat care face cafeaua automat, fara a mai pierde timpul sa umplu masura cu cafea, sa o spal, sa pazesc ceasca sa nu se umple prea mult, pentru ca am dorit un aparat care poate face un latte de calitate si am gasit exact ceea ce am dorit.in plus, un aparat pe capsule iti garanteaza mereu gustul proaspat al cafelei din capsula sigilata. toti ne cumparam cafea macinata la 250-500gr si indiferent de metoda de depozitare, observam cum dupa cateva zile, mirosul acesteia nu mai este la fel de puternic precum momentul desigilarii si implicit gustul cafelei nu mai este acelasi. da...eu simt pentru ca beau doar espresso scurt, fara zahar si/sau lapte.
nu am apucat sa cumpar pastilele orginale Nespresso(care costa 2lei bucata) pentru ca se vand doar in 3 locuri din bucuresti si niciunul nu imi este accesibil, insa am baut la test cea mai puternica aroma a lor, Kazaar, care mi-a dat instant o energie cum nu am avut vreodata!
am cumparat din hypermarket capsule certificate Nespresso de la Lavazza (cele mai iefine de pe piata ~1.15lei bucata) L'Or (~1.3lei bucata) Julius Meinl (~1.5lei bucata) si Davidoff (intre 1.5-1.7 lei bucata in functie de aroma) (preturi per bucata la set de 10 capsule), deci exista si variante mai ieftine decat capsulele lor originale. cea mai buna cafea a fost in mod evident davidoff, cu mare diferenta de gust, tarie si textura, dar oarecum departe de Kazaar Nespresso testata la ei. cea mai mare surpriza a venit de la mega image si capsulele DelHaize (22 capsule ~14.5lei) care au oferit intocmai gustul davidoff dar cu o textura mult, mult mai catifelata, clasandu-se astfel pe locul 1, in acest moment. astept cu nerabdare sa "joc finala" DelHaize - Kazaar. la mega image se mai gasesc seturi de 10 caspsule delhaize, diferite arome (india, columbia, etc) la pretul de ~15 lei si  le voi incerca cu siguranta, insa astept sa mai consum stocul si aromele achizitionate, pentru a face o mai buna diferenta.
Suport pentru caspulele nespresso se gaseste la jumbo, la doar 8 lei, capacitate 32.
eu sunt super multumit de achizitia facuta si abia astept sa gasesc noi arome pe placul meu si al iubitei mele. este chiar uimitor cum o cafea buna iti poate aduce o bucurie dimineata!

Edit: nu va prostiti cu capsulele acelea de refil! Pierdeti toate avantajele aparatului:
1. confortul de a avea un espressor automat
2. pierdeti timp
3. dati degeaba bani pe un astfel de aparat, nu se justifica achizitia.
4. nu veti simti diferenta de gust intre capsula de refil si cafeaua la espressor automat (veti pune tot cafea macinata cumparata acum 1-2 saptamani)

Edited by Santinella, 22 April 2019 - 10:20.


#104
azazica

azazica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 08.01.2008

 pufarin, on 05 aprilie 2019 - 09:47, said:

Tchibo cafissimo classic, asta iti trebuie, se incarca capsulele super usor nu iti trebuie nimic in plus, folie sau alte prostii. Nu mai spun ca are 40 luni garantie.

am achizitionat pana la urma un Tchibo cafissimo classic de 1 saptamana la recomandarea lui @pufarin si pot spune ca sunt foarte multumit, am prins si o oferta la noi si am dat 230 lei.
Nu ma deranjeaza ca stau sa reumplu 4 capsule odata la 1-2 zile, nu imi ia mult timp, le pastrez intro cutie etansa, le incarc cu tchibo family si pot spune ca imi place mai mult decat capsulele originale luate. Eu beau doar o cafea dimineata simpla cu putin zahar, sotia bea cam 2 pe zi, am sa incerc si o cafea mai scumpa asa ca sa vad diferenta gen Davidoff. Imi place ca se poate seta si cantitatea de apa care sa curga, pe modul expresso am setat sa curga aproape dublu (undeva pe la 70-80 ml), spuma, tarie, cu lapte, perfect cum o bea sotia

@pufarin, sau cine se mai pricepe, aveti idee daca se potrivesc si alte capsule mai ieftine la acest aparat?vazusem ceva la 10 lei 10 pastile, dar nu aveam bani la mine sa le iau de proba, mai mult pt musafiri sa fie acolo :)

Am fost la cineva si avea un Krups EA810770 de aproape 1 an, foarte multumit de el , mi-ar fi placut ceva de genul dar prea scump pt bugetul meu.

Attached Files


Edited by azazica, 09 May 2019 - 10:32.


#105
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Eu nu am gasit capsule compatibile cu Tchibo, poate or exista, nu stiu.

#106
azazica

azazica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 08.01.2008
Întrebare pt @pufarin sau pt alții care mai folosesc capsule cu refill:
Spuma cat mai groasa de ce anume este influențată? Care este metoda voastra de refill pt a obtine ceva care sa va placa?
La un refill, cafea+capsulă are 12 gr, foarte puțin presata cu o chestie daia de lemn cu care toci usturoiul :). Presupun ca dacă presezi mai tare sa ai undeva la 14-15 grame cu totul nu o sa mai treacă toată apa prin capsulă.
Foarte bune capsulele black&white, încă nu am ajuns sa iau și alta cafea deja măcinată pt refill (am prins o oferta de 7 lei 500 gr de tchibo family și am luat 4 pachete :D) .
Partea de spumat laptele este ok, a fost folosit o singura data, necesita curățare după folosire și dimineața nu mai stau sa curat și ala.

#107
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 pufarin, pe 09 mai 2019 - 13:05, a scris:

Eu nu am gasit capsule compatibile cu Tchibo, poate or exista, nu stiu.
https://www.beanzcafe.ro/cafea

dar sunt mai scumpe.

Edited by arg, 02 June 2019 - 10:21.


#108
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
Întrebare pt @pufarin sau pt alții care mai folosesc capsule cu refill:
Spuma cat mai groasa de ce anume este influențata ?

De mixul robusta vs arabica .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate