Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Aparat de cafea cu capsule

- - - - -
  • Please log in to reply
156 replies to this topic

#37
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007
Eu folosesc Tchibo Cafissimo Latte de cateva luni.

Spuma de lapte se obtine din lapte "de cumparat" (are compartiment separat pentru lapte), capsulele sunt la un pret acceptabil si face un cappuccino foarte bun.

Pro:
- Capsulele de la Tchibo sunt mai ieftine si nu contin "e-uri" sau lapte praf
- E doar cafea macinata si presata in capsula
- Spuma de lapte se obtine din lapte UHT sau obisnuit
- Compartiment de colectare capsule folosite

Capsule compatibile:
- Tchibo Cafissimo
- Julius Meinl (au la baza acelasi sistem Caffitaly)

#38
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
scule am avut si am. ca idee, acum am lelit si nu e cea mai scumpa scula de am avut'o. de frotat, poate, cine stie nu stiu. de fapt as putea spune ca nu am experienta frotatului, ca nu folosesc, tehnica o cunosc. doar ca dincolo de show, eu nu am gasit marea diferenta in cana fata de un lapte incalzit la microunde. asta e gustul meu, ce sa'i faci, eu sunt bautor de cafea neagram fara lapte, adaosuri etc. cand beau capucino e deja o spalatura pt mine. beau ocazional, cand vreau ceva cald, dulce (nu pun zahar, doar dulceata laptelui)  etc

#39
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
@argentum...eu folosesc per shot(2 persoane) 30 g de cafea ...nu 16 g cum se recomanda , nu bag nici un indulcitor si iese brici pentru mine . Sa zicem ca am scule mai bunePosted Image ...decat Lelit...no offence !
Show-ul nu ma intereseaza , doar gustul ...care e diferit pentru oricine . Daca tu esti multumit...asta e cel mai important , cafea buna proaspat macinata sa folosesti...NU din supermarket !Spor !

Edited by Supermax, 18 May 2018 - 17:40.


#40
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010

 giuliani, on 18 mai 2018 - 14:57, said:



Capsulele sunt niste surse incredibile de poluare.In Hamburg este interzisa folosirea lor tocmai pentru ca plasticurile alea nu se degradeaza niciodata.
Am baut cafea la capsule de la Nespresso, sunt bune, nu pot sa spun altceva. Am incercat si cu gusturi (gen cu ceva alune) sau cafea cu lapte. Capsule cu cafea cu lapte nu mi-as cumpara acasa pentru ca nu e ceva natural, iar alea cu gusturi idem.
Eu folosesc un espressor de tipul asta, dar planuiesc sa incerc altceva.
https://produsebune....-pentru-aragaz/
In ce sens sunt interzise in Hamburg, nu cunosc detalii dar eu tocmai Din Hamburg cumpar de la magazine ocazional capsule.

#41
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018

 wfnse, on 18 mai 2018 - 17:25, said:

Pro:
- Capsulele de la Tchibo sunt mai ieftine si nu contin "e-uri" sau lapte praf
- E doar cafea macinata si presata in capsula
Posted Image

#42
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
nu masor cat pun, dar probabil sunt pe la 20-25gr pt double shot, cum probabil vrei sa spui si tu. sita de 30gr e pt dublu.
cafeaua, espressoul sunt ok. eu vrobesc de capucino, ca nu reusesc ce aduce in plus frotatul?
ca mie unul personal nu imi pare ca aduce un plus de gust si dincolo de spuma, nu ai nici diferenta de textura, ce naiba e tot lichid.

cred ca frotatul era la origini doar pt comoditate, incalzesti laptele la aceeasi masina unde faci cafeaua si bonus ii tragi o spuma, ce unora le place. dar la gust, arome, nu vad nici'o diferenta.

#43
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Gusturile nu se discuta Posted Image ! Cafea de unde/ce cumperi ? Pe PM !

Edited by Supermax, 18 May 2018 - 17:42.


#44
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
cumpar cam 15kg boabe pe luna :)
cumpar si pt firma
am sursele mele. am acces la cafea de calitate destul de buna si diversa. desi am preferatele mele, le tot rotesc, ca dupa o vreme intervine o oboseala a gustului. acum beau ceva bio, origine nespecificata, este un amestec, destul de negru si uleios, dar de o aroma f buna. ce am acasa probabil se va termina in week end ca. urmatoarea pe lista, deja cumparata este ceva de guatemala, 1650m, de la o singura ferma adusa, prajita la sfarsit de martie.

#45
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
prima e amestecul de care vorbeam. productie totusi de masa
a doua e guatemala, semi-artizanal sa spun.
a treia poza le arata pe amandoua amestecate in macinator.

Attached Files



#46
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 exceswater, on 18 mai 2018 - 15:19, said:

Chiar, aveți idee de ce cafeaua colegei are un gust puternic de ars ? E un Nescafe Dolce Gusto. capsule etc.
Are gust puternic de cafea arsă. Aduce a motorină... Setări nu are aparatul decât o manetă cu albastru roșu și butonul de power.

Gustul cum am zis execrabil.
De la ce este ?
Acele capsule contin un amestec de tot felul de chestii, ceva mai multe chestii decat cafeua macinata.
Si cafeaua boabe se "boteaza" cu arome si alte "bunataturi" , dar mai putin.
Cea mai buna cafea este cea boabe verzi si prajita de tine.

Edited by pasilla, 18 May 2018 - 18:36.


#47
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,259
  • Înscris: 27.10.2007
o sa radeti. imi cumpar capsule de Cafisimmo, le desfac si imi fac cafea la ibric cu cafeau din ele. iese o cafea chiar buna.
am si expresor DOLCE GUSTO, dar cafeaua de la el imi face arsuri. chestie de gusturi.

#48
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
chiar ca e de ras

#49
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Ba mie mi se pare chiar de plâns ....

#50
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

 corpaciuade, on 18 mai 2018 - 13:59, said:

Buna, as vrea sa stiu parerea vostra in legatura cu aparatele de cafea care merg cu capsule. Unele functioneaza si cu capsule compatibile iar altele doar cu capsulele lor originale. De care ati cumpara ?
Nici unul. Am băut destul din ce vînd Nescafe și Tchibo - în afară de cafeină nu-s bune de nimic. Capeți un fel de zeamă amară, fără gust, fără parfum. Din cele care au arome e mai sănătos să nu bei - au tot tabelul lui Mendeleev înăuntru.
Mai bine cumperi cafea de calitate, o cană de fiert apa și un french press. Sau un ibric dacă preferi. Cînd te plictisești treci la nivelul următor - cumperi rîșniță și treci la cafea boabe.

#51
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

 exceswater, on 18 mai 2018 - 14:30, said:

REPET o cafea adevărată e aia pe care o rĂąșnești tu nu muștarul ăla la capsulă care e de acum 12 ani.
Discutabil. Daca ai un kil de cafea boabe acasă și bei o cafea pe zi....cam după jumătatea kilului respectiv, cafeaua aia e compromisa :)
Capsula in schimb, conține cafea in mediu steril și complet izolat, din care nu iese nimic, pana in momentul perforarii, deci își păstrează caracteristicile mai bine in timp.
Ideal e sa cumperi cafea proaspăt prăjită, care sa fie folosită in maxim 3-4 zile.

#52
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009


 richelieu, on 19 mai 2018 - 16:47, said:


Capsula in schimb, conține "ceva" in mediu steril și complet izolat, din care nu iese nimic, pana in momentul perforarii, deci își păstrează caracteristicile mai bine in timp.



#53
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018

 richelieu, on 19 mai 2018 - 16:47, said:

Discutabil. Daca ai un kil de cafea boabe acasă și bei o cafea pe zi....cam după jumătatea kilului respectiv, cafeaua aia e compromisa Posted Image
Capsula in schimb, conține cafea in mediu steril și complet izolat, din care nu iese nimic, pana in momentul perforarii, deci își păstrează caracteristicile mai bine in timp.
Ideal e sa cumperi cafea proaspăt prăjită, care sa fie folosită in maxim 3-4 zile.
Eronat ! Cumperi kilul de cafea in 4 pungi de 250 g cu supapa si nu bei "motorina...proaspata" !

#54
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014

 radunic, on 19 mai 2018 - 15:54, said:

Mai bine cumperi cafea de calitate, o cană de fiert apa și un french press. Sau un ibric dacă preferi. Cînd te plictisești treci la nivelul următor - cumperi rîșniță și treci la cafea boabe.
Indiferent de metoda de preparare a cafelei French Press, AeroPress, ibric, espresso, V60, este nevoie de risnita si de cafea boabe. Asta daca vrei sa faci un lucru corect.
De asemenea prin risnita nu ma refer la cea cu lama care este cea mai proasta si este total nepotrivita pentru risnirea cafelei.
Daca din diferite motive nu cumparam cafea proaspat prajita (este mai scumpa, nu ne place) macar sa verificam data la care a fost ambalata cafeaua pe care a luam de pe raftul magazinului. Am constatat ca este obiceiul de a de pune in fata cafeaua cea mai veche.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate