Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Aparat de cafea cu capsule

- - - - -
  • Please log in to reply
156 replies to this topic

#1
corpaciuade

corpaciuade

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.05.2018
Buna, as vrea sa stiu parerea vostra in legatura cu aparatele de cafea care merg cu capsule. Unele functioneaza si cu capsule compatibile iar altele doar cu capsulele lor originale. De care ati cumpara ?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Un ibric bun.
Acum degust cafea dintr-un aparat din acesta intitulat Nescafe Dolce Gusto, mai jos pe el scrie Krups ?
Are o colegă de muncă aparatul și ne-a oferit cafea de la chestia asta.

Eu beau la muncă făcută la filtru normal din ala in care pui apa, filtru și cafea, iar acasă la ibric.




O mizerie de cafea, zici că e făcută din resturi. Gunoi.

Repet un ibric bun.

Edited by exceswater, 18 May 2018 - 14:22.


#3
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
@exceswater: Poate fii si bosch tassimo, etc.
Si cine stie, poate colega a vrut sa iti faca un bine....

Daca esti singur si nu bei multa cafea e solutia perfecta.
Altfel e incredibil de scump!

Edited by elbjorn, 18 May 2018 - 14:19.


#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Insist. Cumperi o cafea bună ce îți dorește inima ta și o faci la ibric.
Tocmai am luat o altă gură din chestia care a ieșit din Nesrahat ăsta.

Are gust de cafea. Cu motorină și cu benzină.

Repet gunoi. Profitul este în mizeria pe care o bagă în capsule. Nu în aparate.

#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Majoritatea capsulelor sunt de proasta calitate. Eu am experimentat cu trei sisteme si o varietata larga de capsule. Multe dintre ele le-am consumat doar ca sa nu le arunc, deoarece pur si simplu nu mi-au placut. Nu mai zic cat m-au costat...

Teoretic ar trebui sa isi pastreze cafeaua prospetimea mai multa vreme in capsule, dar practic nu este chiar asa. Sunt bune doar daca ai norocul sa le gasesti imediat dupa fabricatie.

Tot cafeaua proaspat rasnita este mai buna...

In materie de espressoare cu capsule, eu prefer in ordine Tchibo Cafissimo, apoi NESCAFÉ Dolce Gusto, apoi Tassimo.
La Tassimo imi plac cel mai mult variantele care contin si lapte, dar cafelele sunt cam toate proaste. La Dolce Gusto toate variantele cu lapte sunt oribile.
La Tchibo nu exista capsule cu lapte (espressorul meu permite si spumarea laptelui proaspat, dar eu nu am reusit niciodata sa-l obtin).
Espressoarele de la NESCAFÉ nu permit selectarea unei cantitati de apa, iar espressoarele Tassimo nu permit varierea cantitatii de apa (capsulele au un cod de bare care este citit de espressor si este selectat un volum exact de apa). La Tchibo sunt 3 butoane pentru selectarea cantitatii de apa si trebuie sa ai grija sa nu apesi pe unul care produce apa mai multa (in general poti face espresso din orice capsula, invers nu se poate, ca iese cafeaua oribila). La Tchibo poti seta (si memora daca vrei) cantitatea de apa dorita.
Cu alte feluri de espressoare cu capsule nu am avut de-a face.

Edited by _-_, 18 May 2018 - 14:36.


#6
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014

View Postexceswater, on 18 mai 2018 - 14:05, said:


O mizerie de cafea, zici că e făcută din resturi. Gunoi.


Cam asta e.

Ne-au înlocuit săptâmâna trecută la servici, tonomatele de cafea cu aparate de astea.
Până și cafeaua din tonomat era mai bună.

#7
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006
Din experiența personală, cea mai buna gama la capsule e Nespresso (a nu se confunda cu Nescafé Dolce Gusto)
Dar nimic nu se compara cu o cafea făcută din cafea boabe proaspăt măcinată și transformată intr-un espresso la o mașina profesională :)
Însă in lipsa ei....prefer un espressor automat, care merge tot pe cafea boabe.

#8
icebreacker

icebreacker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 15.02.2007
Nespresso cred ca e de departe cea mai buna optiune in cazul de fata. Gama variata de cafele, calitate ridicata !

#9
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
Cati dintre voi ati incercat tossimo ?
https://m.emag.ro/se...cafea/tassimo/c

Repet, scumpe in draci insa calitate ok.

Edited by elbjorn, 18 May 2018 - 14:28.


#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Am primit eu un Tchibo Cafissimo Mini cu capsule
Intr-o zi cand am ramas fara cafea m-am hotarat sa-l probez si de atunci nu mai folosesc altceva.
Capsulele sunt la cutii de cate 10 si costa intre 11 si 13 lei adica 1.1 si 1.3 lei o cafea.
Personal gasesc aceasta solutie foarte rentabila din punct de vedere al costului si utilizarii.
Sunt foarte multe arome si este imposibil sa nu-ti placa una sau doua dintre ele.
Exista inclusiv ceai la capsule dar nu l-am incercat.
Nu stiu daca se potrivesc capsulele de la un model la altul dar se gasesc cam pe toate drumurile deci nu at trebui sa fie o problema majora.
Gasesti chiar si promotii - pachete cu 30 sau 50 de capsule caz in care pretul unei cafele va fi mai putin de 1 leu.
Recomand

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcorpaciuade, on 18 mai 2018 - 13:59, said:

Buna, as vrea sa stiu parerea vostra in legatura cu aparatele de cafea care merg cu capsule. Unele functioneaza si cu capsule compatibile iar altele doar cu capsulele lor originale. De care ati cumpara ?
Mai bine iei un aparat care face si cu cafea gata rasnita (face si cu capsule). Uite ce am luat eu si face treaba buna. https://www.emag.ro/...b/pd/DSTF6BBBM/

#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
REPET o cafea adevărată e aia pe care o râșnești tu nu muștarul ăla la capsulă care e de acum 12 ani.


Ciorba tot la capsule o consumați sau o faceți în regim propriu ?

#13
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 14.09.2006
Am luat anul trecut un Gaggia Titanium, second hand.400 Lei.Cafea boabe, o rasneste pe loc, mi se pare comod si bun.Daca stai mai bine cu rabdarea, un espresor clasic(bun), insotit de o rasnita buna, presezi cafeaua, si...se spune ca e cea mai ! Posted Image
Probabil ca astea cu capsule sunt mai usor de utilizat, mai beau cateodata pe la sora-mea.

Edited by dany67, 18 May 2018 - 14:33.


#14
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postexceswater, on 18 mai 2018 - 14:30, said:

REPET o cafea adevărată e aia pe care o rĂąșnești tu nu muștarul ăla la capsulă care e de acum 12 ani.


Ciorba tot la capsule o consumați sau o faceți Ăźn regim propriu ?

Maggie, secretul gustului la cubulete. Se vede ca nu le ai

Capsulele sunt o porcarie.
1. Polueaza. Voi nu va imaginati ce cantitate de capsule se foloseste in intreaga lume. Cat plastic aruncat. Nu e de gluma, dar stiu un oras in care astea sunt banate, tocmai pe acest motiv. Macar daca le'ar face din carton biodegradabil
2. Cafeaua. Ok, o mai faci, dar ma apuca rasu cand vad bauturi pe baza sau cu lapte, ce ies din capsule. Daca vi s'ar vinde lapte la magazin facut din prafuri si porcarii,ati fi gata sa linsati patronul, in schimb, la capsule... vai da ce dragute sunt si ce gustoase...
3. Cel putin la mine, cafeua e sfanta, are o conotatie mistica si am ritualul meu. Nu o sa vada capsule ever.

#15
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
De 3 ani bem cafeaua facuta cu aparat Bosch Tassimo, eu Ristretto, sotia Espresso iar fata Capuccino.
Nu am ce sa reprosez nici aparatului, nici discurilor. Dedurizarea la 2 luni cu acit citric (sare de lamaie) si e ca nou.

PS: AUTOMAT DE CAFEA, NU TONOMAT. Tonomatul e aparatul care pune muzica...

Edited by danghetau, 18 May 2018 - 14:48.


#16
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
32

Bancomat de cafea. Nu tonomat nu automat. Bancomat domne    Posted Image


" Un politist vede un automat, se apropie de el si baga o fisa. Deodata apare un pahar si incepe sa curga cafea. Politistul ia paharu, il bea si mai baga o fisa.
Din nou apare un pahar, curge cafeaua pe care o bea politistul si actiunea se repeta de mai multe ori pina cand in spatele politistului se formeaza o coada destul de mare.
La un moment dat o batrina il intreaba pe politist:
-Domnu' politist ne lasati si pe noi sa bem o cafea, ca de o ora stam la coada???
La care politistul indignat raspunde:
-Ce vrei babo, ti-e ciuda ca castig ?... "

#17
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postcorpaciuade, on 18 mai 2018 - 13:59, said:

Buna, as vrea sa stiu parerea vostra in legatura cu aparatele de cafea care merg cu capsule. Unele functioneaza si cu capsule compatibile iar altele doar cu capsulele lor originale. De care ati cumpara ?

Capsulele sunt niste surse incredibile de poluare.In Hamburg este interzisa folosirea lor tocmai pentru ca plasticurile alea nu se degradeaza niciodata.
Am baut cafea la capsule de la Nespresso, sunt bune, nu pot sa spun altceva. Am incercat si cu gusturi (gen cu ceva alune) sau cafea cu lapte. Capsule cu cafea cu lapte nu mi-as cumpara acasa pentru ca nu e ceva natural, iar alea cu gusturi idem.
Eu folosesc un espressor de tipul asta, dar planuiesc sa incerc altceva.
https://produsebune....-pentru-aragaz/

#18
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Unele automate chiar fac cafea foarte buna. Eu nu-s prea pretentios, beau cafeaua neagra de la un model mai vechi de DeLonghi similar cu cel din postarea #11, dar de cate ori ajung in auchan nu ma pot abtine sa nu iau o cafea si de acolo, au un automat cu rasnita la intrare.

Insa in momentul in care pui zahar, frisca, ciocolata si alte arome nu prea mai are importanta calitatea cafelei, deci ii inteleg pe cei carora le plac capsulele.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate