Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 

Casa D(?)+P+E jud. Cluj

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#91
notalone

notalone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.05.2007
Saracii vecini de peste deal. Tare se vede un versant cu istoric de alunecari.

Nu arata rau socotind si nivelul fortei de munca de azi. Arata mai bine daca umplutura era nivelata, folia intinsa frumos dar astea nu conteaza. Cu elevatiile alea mai sus decat placa nu inteleg ce e, dar ma rog  ... bine ca se vibreaza betonul ! Se vede in stanga ceva centura care pare aproape de cofraj, de urmarit pe viitor sa se foloseasca distantieri.

La armarea placii din nou nu pot sa fiu de acord cu proiectantul desi multi fac asa. Daca plasa de jos se leaga cu centura atunci musai trebuie plasa si sus pe reazem.


#92
notalone

notalone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.05.2007
Era bine dac ati fi aplocat o hidroizolatie mortar pensulabil peste elevatii. Nu e tarziu nici acum, se poate lipi membrana bituminoasa la de 1m ( atat are rola) pe plac deasupra elevatiilor. Nu o sa fac o proza foarte buna pentru ca betonul e crud si umed dar e mai bun decat nimic. E indicat sa lasatibetonul sa elimine apa macar vreo 2 zile ca sa nu apara multe fisuri de la arzator

#93
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Acolo unde se vede folia îi zona de terasa exterioară. A fost ruptă placa din exterior fata de placa pe interior. Având în vedere diferențele între straturile de finisaj pentru cele două plăci, placa pe terasa s-a turnat mai sus.

Legat de hidroizolații...nu înțeleg ce vrei sa zici!

#94
notalone

notalone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.05.2007
Apa din pamant prin capilaritate poate urca prin talpa fundatiei pana la partea superioara a placii

#95
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012

 notalone, on 13 mai 2019 - 20:32, said:

Apa din pamant prin capilaritate poate urca prin talpa fundatiei pana la partea superioara a placii

Cand zici de hidroizolatie te referi cumva la folosirea unui mortar hidroizolant care se aplica in zona talpii stalpului inainte de turnare? Daca da, imi poti da un exemplu de un asemenea mortar? Ms

 notalone, on 13 mai 2019 - 19:01, said:

Saracii vecini de peste deal. Tare se vede un versant cu istoric de alunecari.

Nu arata rau socotind si nivelul fortei de munca de azi. Arata mai bine daca umplutura era nivelata, folia intinsa frumos dar astea nu conteaza. Cu elevatiile alea mai sus decat placa nu inteleg ce e, dar ma rog  ... bine ca se vibreaza betonul ! Se vede in stanga ceva centura care pare aproape de cofraj, de urmarit pe viitor sa se foloseasca distantieri.

La armarea placii din nou nu pot sa fiu de acord cu proiectantul desi multi fac asa. Daca plasa de jos se leaga cu centura atunci musai trebuie plasa si sus pe reazem.

Din cate am inteles de la proiectant, acele elevatii sunt mai sus din cauza ca cota terenului este mai sus decat cota zero.

Edited by shov54, 13 May 2019 - 20:45.


#96
notalone

notalone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.05.2007
Ceresit cr 65 sau apla waterblock. La ambele fisa tehnica spune ca se aplica pe betoane mai vechi de 3 luni ( aproximativ din ce imi aduc aminte) dar functioneaza si pe betoane proaspete. De asta ziceam ca era bine daca se dadea la partea de sus a elevatiei inainte de turnarea placii. Si corect ati intuit trebuie data si la baza stalpisorilor.  Pe langa asta va recomand si membrana bituminoasa lipita pe placa pe zonele cu elevatie. ( pe exterior oricum puneti sub zidarie)

#97
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012
La final de zi:

Attached Files



#98
notalone

notalone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.05.2007
Felicitari. Inca un sfat: puneti baietii sa scoata umplutura de langa elevatii si faceti un dren. Terenul pe care construiti este in panta, terenurile in acea zona sunt argiloase si mjoritatea cu umflari si contractii mari.

#99
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012
Buna.

As dori sa va intreb care ar fi pasii corecti in efectuarea hidroizolatiei si a termoizolatiei la fundatie? Pentru hidorizolatie vom folosi Mapei
Plastimul, iar pentru termoizolare xps10.
Xps-ul oare l-am putea lipi direct cu a doua mana de mapei?

In proiect avem rigole pe tot conturul casei, dar noi ne gandeam la montarea unui dren, daca oricum este sapat roata. In cazul acesta credeti ca rigolele isi mai au rostul? (la terasa si garaj as pune oricum rigole)?

Multumim!



#100
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Eu am bagat pensulabila..2 straturi..apoi carton bituminos lipit la cald (face priza bine cu pensulabila cand le incalzesti cu flacara)..apoi am lipit XPS cu spuma..apoi am pus folie cu crampoane..apoi pamant..

Edited by manghels, 16 May 2019 - 08:48.


#101
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 shov54, on 16 mai 2019 - 08:32, said:

Xps-ul oare l-am putea lipi direct cu a doua mana de mapei?
Multumim!
Da, merge fara probleme! Dar si cum a zis maghe e bine.

 shov54, on 16 mai 2019 - 08:32, said:

In proiect avem rigole pe tot conturul casei, dar noi ne gandeam la montarea unui dren, daca oricum este sapat roata. In cazul acesta credeti ca rigolele isi mai au rostul? (la terasa si garaj as pune oricum rigole)?

Daca duci burlanele de pe casa direct in ceva pluviale atunci acele rigole nu prea isi mai au rostul, ar colecta doar ceva apa reziduala de pe trotuare. De altfel asa iti recomand sa faci, nu are sens sa plimbi apa de pe casa pe trotuare ca sa o preiei 1m mai incolo..plus eroziunea pe trotuar, aspectul..te mai impiedici si de coturile alea si calci in apa mai multa cand ploua.

Edited by catalijns, 16 May 2019 - 12:57.


#102
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012
Tubulatura de dren se poate pune dintr-o bucata in jurul casei? Ce panta trebuie data? Burlanele de la pluviale se pot conecta direct la tubulatura de dren sau e nevoie de alta tubulatura?

Desi vremea nu e tocmai favorabila, baietii au cofrat azi stalpii de la parter si au inceput sa zideasca garajul.

Attached Files



#103
notalone

notalone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.05.2007
Drenul e necesar pt apa din pamant pt protejarea fundatiei si a casei in sine, sistemul pluvial pt apa de pe acoperis iar rigolele pt apa de suprafata. De toate aveti nevoie! Pluviala o racordati la dren doar daca doriti sa aveti toti peretii fisurati in maxim 10 ani. Folia de sub zidarie e tare dubioasa eu personal nu am mai vazut asa ceva. Cofrtul stalpilor inainte de realizarea e mare tampenie la acel sistem structural si asa nedefinit de normativele romanesti. Un sfat bun e ..sa platiti dirigintele dublu da sa treaca pe acolo zilnic. In cazul in care a vazut ce e acolo si nu a obiectat nimic renuntati la el pt ca nu e decat un plimbator de hartii. In casa investiti probabil spre o suta de mii de euro si o construiti dupa indicatiile unor analfabeti. E mult oare sa asigurati investitia cu 1000- 1500 euro pt un diriginte?

#104
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Cel mai probabil aceasta casa se realizeaza ca experiment. Daca nu ar fi cu bani nu ar fi nimic de obiectat.


#105
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012
E membrana anticapilaritate de la Delta, special pentru zidarie.

Azi au aparut muncitorii fara sa anunte pe cineva ca vin. Stalpii au fost cofrati pana am aflat noi si dirigintele ca ei sunt de fapt pe santier.

 roman_roman, on 16 mai 2019 - 21:10, said:

Cel mai probabil aceasta casa se realizeaza ca experiment. Daca nu ar fi cu bani nu ar fi nimic de obiectat.

Tot din cauza stalpilor cofrati zici?

#106
notalone

notalone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.05.2007
Obligatoriu sa ii decofreze

#107
notalone

notalone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.05.2007
Referitor la folie va asigur ca nu e indicat sa aveti intre zidarie si placa nici un fel de material 'antiaderent' confor fisei tehnice. Pueti membrana bituminoasa lipita sau nu puneti nimic ca e mai sanatoasa umezeala in perete decat lipsa de aderenta a structurii de rezistenta

#108
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Șantierul asta ii din ciclul: surprize...surprize. :) Am turnat placa pe sol, a fost proiectantul, verificat și urmează datorita unei neînțelegeri la mustățile unui stâlp suplimentat ceva in grinda. I-am pus proiectant-executant fata in față să stabilească execuția suprastructurii: zidărie+stâlpi sau se poate stâlpi+zidărie. Concluzia: zidărie+stâlpi, dar având în vedere practica curentă în zona nu ii nici o problemă dacă se face invers.
Pe șantier trebuia să fie liniște până luni. Evident că nu am mai trecut pe acolo, pentru că in după masă asta sa aflu îs cofrați și armați aproape toți stâlpii. Ei într-un astfel de moment, cu relații deja tensionate cu constructorul, discuțiile ajung in corzi. Având în vedere discuțiile cu avute cu proiectantul, executantul amenință că pleacă. Personal nu îmi pot asuma asta.
Pentru asta pe viteză, și pe situația dată, am analizat la rece CR6 și codul de practica a lucrărilor de zidărie și am tras concluziile:
- la înălțimile astea de caramida, se recomandă ca în dreptul stâlpilor zidăria sa se facă dreapta, fara strepi (fata plana la contactul cu betonul). Deci în ambele variante zidăria se executa la fel.
- la aceasta zona seismică stâlpișorii se pot executa fara agrafele de legătură lăsate în rosturile de mortar. Deci nu apare nimic în plus sau in minus în nici o varianta.
- având în vedere că elementele de confinare (stâlpișori/zidărie) vor avea contact direct cu zidaria, pereții vor lucra împreună cu elementele de beton in preluarea încărcărilor verticale și orizontale.
Mai mult nu pot face! Ar trebui să mă transform in paznic pe santier. :D


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate