Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 

Crestinii si politica

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
763 replies to this topic

#73
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006

View Postjimi91, on 09 mai 2018 - 11:42, said:



1.da
2. prin predica:).. merge destul de departe...misterioase sunt caile Domnului..cel putin in acest caz:)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/n9ShpXzmIro?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Asta este un exemplu de manifestare nedorita a unor reprezentanți ai Bisericii, care trebuie condamnata și penalizata de enoriași. Un preot care își înțelege menirea, nu face așa ceva.
Și in spiritul discuției, NU genului ăstuia de manifestare politica a creștinului :)
Preotul nu are voie sa facă partizanat politic.

#74
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postrichelieu, on 09 mai 2018 - 19:11, said:

Asta este un exemplu de manifestare nedorita a unor reprezentanți ai Bisericii, care trebuie condamnata și penalizata de enoriași. Un preot care își înțelege menirea, nu face așa ceva.
Și in spiritul discuției, NU genului ăstuia de manifestare politica a creștinului Posted Image
Preotul nu are voie sa facă partizanat politic.

am gasit o stire, unde se pare ca Prefericitul Daniel le-a dat ordin popilor sa-l promoveze pe Victor Ponta si psd-ul:|...nu s-a dovedit nimic banuiesc pentru ca nimeni nu s-a sesizat:)..dar, probabil e e real..popa din clip, isi risca meseria asa a prost?

PS. personal, nu cred in aparatul bisericesc....sunt crestin, dar nu am nevoie de aprobarea lor pentru a-mi dovedi credinta:)..Pana la urma, omul e supus erorii, la fel si popii:)...de ce as avea incredere in ceva ce nu reprezinta credinta intr-un mod idealistic:)

Edited by jimi91, 09 May 2018 - 19:22.


#75
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

View PostoMariusRO, on 09 mai 2018 - 17:41, said:



Am o veste proasta pentru tine. In majoritatea societatilor Europene, construite pe valori iudeo-crestine avortul, educatia sexuala in scoli, casatoriile intre persoane de acelasi sex, samd sunt chestiuni banale si acceptate.



Ba trebuie sa isi vada de treaba ei!



Te-ai gandit mult inainte sa scoti ineptia asta?! Crezi ca poti determina pe cineva sa isi aleaga orientarea sexuala? Astea sunt povesti auzite la biserica.



Vrei sa iti arat eu documentare despre copii maltratati in orfelinate? Despre fete violate de proprii lor tati, unchi sau frati? Despre copii vanduti de parintii lor naturali pentru a fi sclavi? Despre preoti si calugari homosexuali? Inainte sa va uitati la paiul din ochiul altuia uitati-va la barna din ochiul vostru. Sunteti de o ipocrizie gretoasa...



Eu nu zic ca nu sunt, dar majoritatii crestinilor se pare ca nu le pasa... Sau li se pare normal...



Ceilalti copii rad pentru ca au parinti inculti, incuiati si intoleranti.
Calm your tits boy. Nu putem numi niste parinti normali la cap “incuiati, inculti , intoleranti” doar pentru ca un copil fara nici o vina e crescut de niste homosexuali.

#76
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View PostoMariusRO, on 09 mai 2018 - 17:41, said:

Vrei sa iti arat eu documentare despre copii maltratati in orfelinate? Despre fete violate de proprii lor tati, unchi sau frati? Despre copii vanduti de parintii lor naturali pentru a fi sclavi? Despre preoti si calugari homosexuali? Inainte sa va uitati la paiul din ochiul altuia uitati-va la barna din ochiul vostru. Sunteti de o ipocrizie gretoasa...
Nu vreau. In primul rand esti obositor cu asocierile si comparatiile pe care le faci de obicei, neafirmand nimic, creand senzatia ca aduci contrargumente, in realitate doar o echilibristica subreda.
Nu vorbim de orfelinate, de familii cu parinti denaturati, la limita saraciei si abrutizati de alcool sau alte cazuri sociale.
Speta in cauza e homosexualitatea, trambitata in ziua de azi tot mai mult, tot mai des, tot mai vizibil si fara nici o rusine peste tot.
Despre asta era vorba.
Esti pro homosexualitate ? Fii barbat si spune.
Cand incepi sa faci aluzii sau afirmatii directe la sanatatea psihica sau moralitatea cuiva, a unui grup de oameni, generalizand si punand etichete, si mai ales in mediul virtual, indivizi pe care nu-i cunosti personal...se cheama ca ai pierdut partida.

Edited by Xlander, 09 May 2018 - 19:31.


#77
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postalex14dlk, on 09 mai 2018 - 19:22, said:

Calm your tits boy. Nu putem numi niste parinti normali la cap “incuiati, inculti , intoleranti” doar pentru ca un copil fara nici o vina e crescut de niste homosexuali.

Un copil crescut de niste parinti normali nu rade de un alt copil indiferent de motiv. Un copil crescut de idioti rade de alt copil indiferent de motiv. Ca e are doua mame, ca nu are tata, ca e gras, ca e handicapat, samd...

View PostXlander, on 09 mai 2018 - 19:30, said:

Nu vreau.

Normal ca nu vrei. E mai comod sa vezi paiul din ochiul altuia decat barna din ochiul tau.

Quote

In primul rand esti obositor cu asocierile si comparatiile pe care le faci de obicei, neafirmand nimic, creand senzatia ca aduci contrargumente, in realitate doar o echilibristica subreda.

Vezi mai sus.

Quote

Cand incepi sa faci aluzii sau afirmatii directe la sanatatea psihica sau moralitatea cuiva, a unui grup de oameni, generalizand si punand etichete, si mai ales in mediul virtual, indivizi pe care nu-i cunosti personal...se cheama ca ai pierdut partida.

Vezi mai sus.

Quote

Nu vorbim de orfelinate, de familii cu parinti denaturati, la limita saraciei si abrutizati de alcool sau alte cazuri sociale.
Speta in cauza e homosexualitatea, trambitata in ziua de azi tot mai mult, tot mai des, tot mai vizibil si fara nici o rusine peste tot.
Despre asta era vorba.

Ba fix despre parinti denaturati era vorba. Nu are legatura homosexualitatea cu ororile la care sunt supusi unii copii. Pentru fiecare copil abuzat de un (parinte) homosexual exista cel putin 100 de copii abuzati de un (parinte) heterosexual.

Quote

Esti pro homosexualitate ? Fii barbat si spune.

Sunt pentru ca fiecare sa isi vada de treaba lui. Si sunt 100% pro-lesbiene.

#78
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
Gata, hai sa terminam cu bătutul câmpilor.

#79
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postrichelieu, on 09 mai 2018 - 20:11, said:

Gata, hai sa terminam cu bătutul câmpilor.

De acord. Sa revenim la politica si crestini. Ce zici de asta?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yOagrcB7CUc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sau de asta?

http://www.aktual24.ro/wp-content/uploads/2018/05/print-4.jpg

Edited by oMariusRO, 09 May 2018 - 20:19.


#80
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
Am spus mai sus ce părere am despre imixtiunea bisericii in politica. Dar nu asta e subiectul discuției.
Te rog insistent sa încetezi cu asta.

#81
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View PostoMariusRO, on 09 mai 2018 - 20:01, said:

Normal ca nu vrei. E mai comod sa vezi paiul din ochiul altuia decat barna din ochiul tau.
Vezi mai sus.
Vezi mai sus.
Ba fix despre parinti denaturati era vorba. Nu are legatura homosexualitatea cu ororile la care sunt supusi unii copii. Pentru fiecare copil abuzat de un (parinte) homosexual exista cel putin 100 de copii abuzati de un (parinte) heterosexual.
Sunt pentru ca fiecare sa isi vada de treaba lui. Si sunt 100% pro-lesbiene.
E necesar sa spui lucrurilor pe nume cateodata amice. Si asta e un asemenea caz.
Ce sa vad, te-am mai intrebat candva, esti cumva femeie ? Termenul de obositor e ofensator ?
Nu, era vorba de crestini in politica, si acei "crestini" din legislativ sau executiv care o tot lalaie si aburesc pe tema asta, NU MA REPREZINTA, cum nici popii care si-au ales preotia ca meserie si nu din vocatie.
Pai stai pe topicul cu maimutele si vezi-ti de treaba, ce ai tu cu polemici religioase, nu mai alerga dupa noi. S-a bifat si asta, nu va puteti produce si performa in absenta obsesiei care va sta ca un cui in creier, ca trebuie sa dati vina pe cineva. Cum nu va baga nimeni in seama, va faceti voi de lucru.



#82
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

View PostoMariusRO, on 09 mai 2018 - 20:01, said:

Un copil crescut de niste parinti normali nu rade de un alt copil indiferent de motiv. Un copil crescut de idioti rade de alt copil indiferent de motiv. Ca e are doua mame, ca nu are tata, ca e gras, ca e handicapat, samd..
Pe ce lume trăiești ? Se numește bullying. Și se practica în orice scoală indiferent de ce fel de părinti ii cresc pe acei copii. Doar imaginează-ți sa te întrebe profesoara "Marius cum o cheamă pe mama ta ?" "Marcel" stânjenitor nu ?

#83
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postrichelieu, on 09 mai 2018 - 20:26, said:

Am spus mai sus ce părere am despre imixtiunea bisericii in politica. Dar nu asta e subiectul discuției.
Te rog insistent sa încetezi cu asta.

Inteleg ca nefiind moderator e riscant sa fac off-topic, asa ca l-as ruga pe @dark sa specifice daca prin crestini se referea doar la mireni sau si la membri ai clerului. Din punctul meu de vedere si preotii/pastorii sau cum s-or mai numi sunt crestini, doar ca au o meserie specifica.

Quote

Ce sa vad, te-am mai intrebat candva, esti cumva femeie ?

Ma confunzi. Nu m-ai intrebat si nu sunt.

Quote

Pai stai pe topicul cu maimutele si vezi-ti de treaba, ce ai tu cu polemici religioase, nu mai alerga dupa noi.

Te pomenesti acum ca imi faci tu programul. Pe ce topic sa stau, cat sa stau. Nu vrei sa imi impui si ce sa zic?

View Postalex14dlk, on 09 mai 2018 - 20:58, said:

Se numește bullying. Și se practica în orice scoală indiferent de ce fel de părinti ii cresc pe acei copii.

Pe bune?! Chiar indiferent de parinti? Nu uita ca inainte de a ajunge la scoala trebuie sa ai "cei 7 ani de acasa"...

"Cauzele cele mai des întâlnite care determină astfel de comportamente ale agresorului pot fi lipsa de empatie, egocentrismul, orgoliul, superficialitatea relațiilor umane, și, mai ales, expunerea și preluarea unor modele de comportament similare – de cele mai multe ori, copilul reproduce cu semenii săi ceea ce vede acasă."

#84
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postdark, on 09 mai 2018 - 09:30, said:

Acest topic este cu dedicație pentru colegul SILIKA.

Vai, sunt coplesit de atata grija din partea ta. Posted Image

View Postdark, on 09 mai 2018 - 09:30, said:

2. Care sunt modalitățile de raportare la oficialități? Avem poruncă biblică să ascultăm de oficialități, dar până unde merge această ascultare, în condițiile în care majoritatea politicienilor din toate timpurile nu au aderat la normele creștine?

La intrebarea asta n-a raspuns mai nimeni.

#Intrebam strada? Posted Image

#85
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View PostoMariusRO, on 09 mai 2018 - 21:30, said:

Te pomenesti acum ca imi faci tu programul. Pe ce topic sa stau, cat sa stau. Nu vrei sa imi impui si ce sa zic?
La asta merita efortul. Desigur ca nu-ti fac programul, n-ar strica insa sa-ti reamintesti ca n-ai de unde sa stii ce e aia crestin.
Nici fals, nici pseudo, nici cu numele, nici inchipuit, nici cu dubii sau fara, nici bun sau rau, nici nicicum.
Esti un ateu militant hardcore prin fapte, prin obstinatia demna de o cauza mai nobila cu care semnezi condica pe aria asta religioasa, plasand ironii si mijtouri. N-ai dumneata treaba cu subiecte grele precum crestinii in politica, nici un fel de standard cu care sa judeci, nicidecum sa intelegi ca Dumnezeu a ras de pe fata pamantului Sodoma si Gomora asa cum a facut-o. Esti depasit. E mai bine sa te limitezi la poante usoare cu povestile Bibliei...



#86
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View PostSILIKA, on 09 mai 2018 - 21:30, said:

La intrebarea asta n-a raspuns mai nimeni.

#Intrebam strada? Posted Image
Indirect s-a raspuns.
Filmuletul cu Daniel si Dragnea ilustreaza cum sunt autoritatile, atat cea laica cat si cea religioasa.

#87
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View PostSigned_on_ice, on 09 mai 2018 - 22:09, said:

Indirect s-a raspuns.
Filmuletul cu Daniel si Dragnea ilustreaza cum sunt autoritatile, atat cea laica cat si cea religioasa.

Un filmulet e un filmulet. Poate sa fie un caz izolat, nu general. Nu cred ca toti popii din tara fac campanie electorala in preajma alegerilor.

Iar afinitatea politicului fata de crestinism (ma refer la afinitatea de fatada, cea care poarta interesul) e de la sine inteleasa, tinand cont de capitalul de imagine pe care il aduce politicienilor. Bazinul votantilor e in proportie covarsitoare crestin - ortodox, deci rezulta un fel de friends with benefits. Posted Image

Cultu' isi ia banu, politicu' isi ia capitalul de imagine.

Nu e moral, dar na'.

Ca fapt divers, inca sunt culte in Romania care nu accepta ca salariile pastorilor sa fie suportate de catre stat, ci se autofinanteaza din surse proprii, tocmai din dorinta de a se feri de un eventual compromis.

Edited by SILIKA, 09 May 2018 - 22:50.


#88
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006

View PostoMariusRO, on 09 mai 2018 - 21:30, said:



Inteleg ca nefiind moderator e riscant sa fac off-topic, asa ca l-as ruga pe @dark sa specifice daca prin crestini se referea doar la mireni sau si la membri ai clerului. Din punctul meu de vedere si preotii/pastorii sau cum s-or mai numi sunt crestini, doar ca au o meserie specifica
Nu offtopicul ma deranjează, ci atacarea bisericii in orice condiții și in orice situații. Tu faci parte din grupul celor care cauta șapca iepurașului in fiecare moment. Nu as comenta, dacă as vedea un echilibru in postările voastre, in sensul recunoașterii meritelor și lucrurilor pozitive pe care le are si le face Biserica.
Deci da, înțeleg sa îți expui punctul de vedere, dar sa bati apa in piua pe tema asta, intra in zona aceea de acțiuni fata de care chiar și eu devin intolerant.
Și e și obositor sa va tot văd făcând asta in orice topic și in orice discuție. Exista discuții dedicate, vărsați-va frustrările acolo.

#89
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

View PostoMariusRO, on 09 mai 2018 - 21:30, said:

"Cauzele cele mai des întâlnite care determină astfel de comportamente ale agresorului pot fi lipsa de empatie, egocentrismul, orgoliul, superficialitatea relațiilor umane, și, mai ales, expunerea și preluarea unor modele de comportament similare – de cele mai multe ori, copilul reproduce cu semenii săi ceea ce vede acasă."
Mai iesi si tu din casa ? Sa vezi ce se intampla in lumea reala zic si eu. Cunosc parinti de nota 10 care nu injura nici daca ii bati si au niste copii vai de capu lor. Aia tot de la parinti au invatat ? Sau tu te iei doar dupa ce scrie pe net. Ce scrie pe net cu terapiile pentru copii sunt niste prostii. Un copil nu gandeste asa. "de cele mai multe ori, copilul reproduce cu semenii săi ceea ce vede acasă." Da de reprodus ce se vede pe strada nu se zice, sau la televizor, sau la scoala. Nu mai da citate din teste false. Fenomenul asta de hate in scoli nu are nici o treaba in majoritatea cazurilor cu parinti. E instictul de turma unde un mascul vrea sa ajunga alfa prin diferite mijloace si face misto de unul si de altul.

#90
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postrichelieu, on 10 mai 2018 - 07:01, said:

Nu offtopicul ma deranjează, ci atacarea bisericii in orice condiții și in orice situații.
Exista o diferenta de nuanta.
Nimeni nu poate ataca biserica, daca ne referim la biserica din Biblie
Aceea este inatacabila ca asa marturiseste Isus.
Intrebarea care se pune este daca bisericile de astazi mai intrunesc conditiile cerute de Isus, bisericii?
Daca intrunesc conditiile atunci nu sunt atacabile, daca nu intrunesc conditiile atunci nu ti se pare ca totusi credinciosii ar trebui sa ceara mai marilor bisericilor sa le intruneasca?

Edited by Signed_on_ice, 10 May 2018 - 12:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate