Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Crestinii si politica

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
763 replies to this topic

#37
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Dar eu tot nu am inteles care ar fi rolul intrebarii? A raspuns un baiat foarte frumos mai sus.

View PostWinstonMontana, on 09 mai 2018 - 11:07, said:

Da, se pot implica in viata cetatii insa cu o singura conditie:
sa faca o politica in spiritul evangheliei si sa nu voteze hoti /alti criminali dovediti.
Exemplu: nu ai voie sa votezi un candidat care sustine LGBT, dar poti sa votezi un candidat care interzice avortului.Asta da, sigur ca da.
Noi crestiinii avem obligatia sa ascultam de cezar in cazurile in care politica cezarului nu incalca cele 10 porunci.
In caz contrar, avem obligatia sa fim contra cezarului si semnalam cezarului ca s-a abatut de la poruncile Domnului.
Mai mult, avem obligatia sa-i convingem si pe ceilalti sa nu respecte legile date de un cezar care este impotriva Domnului.


#38
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postrichelieu, on 09 mai 2018 - 11:52, said:

Și care e legătura cu implicarea creștinului in politica? Crezi ca le-ar transforma in lege? Posted Image

Nu este evident?! Doar ai vazut mai sus ce se spune, crestinii nu ar trebui sa sustina decat legi care nu sunt contrare crestinismului. Ba chiar ar trebui sa refuze sa se supuna legilor care contravin credintei lor.

View PostSigned_on_ice, on 09 mai 2018 - 11:52, said:

Teoretic tu afirmi ca daca un om(nu conteaza orientarea religioasa) stie ca alt om vrea sa se arunce de pe o cladire de exemplu, trebuie sa-si vada de treaba si sa nu intervina.
Cam extremista abordarea dumitale.

De fapt e doar nepotrivita comparatia ta.

Edited by oMariusRO, 09 May 2018 - 11:57.


#39
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

View PostoMariusRO, on 09 mai 2018 - 11:56, said:



Nu este evident?! Doar ai vazut mai sus ce se spune, crestinii nu ar trebui sa sustina decat legi care nu sunt contrare crestinismului. Ba chiar ar trebui sa refuze sa se supuna legilor care contravin credintei lor.
Nu știi se pare nici cum funcționează mecanismele politice...și cu atât mai puțin cum funcționează mintea unui creștin.

#40
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View PostoMariusRO, on 09 mai 2018 - 11:56, said:

De fapt e doar nepotrivita comparatia ta.
Nu, nu este nepotrivita, se muleaza perfect pe afirmatia dumitale.

#41
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostMKdens24kw, on 09 mai 2018 - 11:40, said:

Alt exemplu.....eu..te vad ca gresesti, raportat la valorile mele morale, nu iti dau niciun sfat pentru ca nu te(ne) cunosc(cunoastem). Atunci nu sunt intolerant sunt doar indiferent.

Pai intrebarea este ce treaba am eu cu valorile tale morale?! Daca raportat la valorile mele morale, eu nu consider ca gresesc, pentru ce ar trebui sa ma convingi tu de altceva? Repet intrebarea si pentru tine (putin mai nuantata, ca sa nu se mai faca analogii extreme): cum ti-ar place sa vina un musulman sa incerce sa iti explice ca e pacat sa mananci carne de porc?

View PostSigned_on_ice, on 09 mai 2018 - 12:03, said:

Nu, nu este nepotrivita, se muleaza perfect pe afirmatia dumitale.

Ba deloc. Vezi mai sus. Daca nu intelegi, iti explic mai pe larg, desi sper ca nu e cazul.

View Postrichelieu, on 09 mai 2018 - 12:03, said:

Nu știi se pare nici cum funcționează mecanismele politice...și cu atât mai puțin cum funcționează mintea unui creștin.

Singura parte unde ai dreptate e aia subliniata.

Edited by oMariusRO, 09 May 2018 - 12:09.


#42
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

View PostoMariusRO, on 09 mai 2018 - 12:08, said:

cum ti-ar place sa vina un musulman sa incerce sa iti explice ca e pacat sa mananci carne de porc?
Ce treaba are musulmanul cu politica?

Edited by alex14dlk, 09 May 2018 - 12:10.


#43
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSigned_on_ice, on 09 mai 2018 - 11:15, said:

Si cand stapanirea inceteaza sa mai fie alcatuita din slujitorii lui Dumnezeu inspre binele tau, le mai datorezi ceva?

Le datorezi respectul și respectarea legilor. Respectul trebuie să fie pentru oricine, bun sau rău.

#44
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Problema e ca domnii acestia nu pricep de fapt care e atentionarea.
Din punct de vedere spiritual, atentionarea nu numai ca este indreptatita, este necesara.
Ai grija unde-ti vei petrece eternitatea nu are de-a face cu porcii, celulele, evolutionismul si intoleranta.
Dar cum pe forum se discuta numai din astea, probabil ca e un haos in mintea lor.


#45
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View PostoMariusRO, on 09 mai 2018 - 11:49, said:

Geneza 38
Aia nu-i deloc masura contraceptiva, daca nu ma crezi, poti experimenta si vezi apoi ce se intampla ;)

Dar topicul este despre altceva. Deci, au voie crestinii sa faca politica? Evident, daca politica pe care-o fac nu incalca invataturile christice:

Quote

Un invăţător de Lege, ispitindu-L pe Iisus, l-a intrebat: Invăţătorule, care poruncă este mai mare in Lege? El i-a răspuns: Să iubesti pe Domnul Dumnezeul tău cu toată inima ta, cu tot sufletul tău si cu tot cugetul tău. Aceasta este marea si întâia poruncă. Iar a doua la fel cu aceasta: Sa iubesti pe aproapele tău ca pe tine însuţi. In aceste două porunci se prind toată Legea si proorocii.
Matei 22, 35-46


#46
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postdark, on 09 mai 2018 - 12:16, said:

Le datorezi respectul și respectarea legilor. Respectul trebuie să fie pentru oricine, bun sau rău.
Respectul pentru regimul stalinist si pentru cel nazist.
Regimuri care aveau un set de legi.
Ce implicatii au avut in istorie stim cu totii...

View PostoMariusRO, on 09 mai 2018 - 12:08, said:

Pai intrebarea este ce treaba am eu cu valorile tale morale?! Daca raportat la valorile mele morale, eu nu consider ca gresesc, pentru ce ar trebui sa ma convingi tu de altceva?
In topicele unde scrii de fapt tu incerci sa-i convingi pe altii ca gresesc.
Asa ca intrebarea ar trebui sa o pui in primul rand dumitale.
Cand iti raspunzi la ea, posteaza si raspunsul.

Edited by Signed_on_ice, 09 May 2018 - 12:22.


#47
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostKarhu, on 09 mai 2018 - 12:18, said:

Aia nu-i deloc masura contraceptiva, daca nu ma crezi, poti experimenta si vezi apoi ce se intampla

Nu este una eficienta, dar probabil atat se stia pe vremea aia. Versetele respective au fost folosite de biserica si extinse la toate masurile contraceptive.

"Onania este păcatul pe care-l fac un bărbat şi o femeie, sau doi soţi căsătoriţi care întrebuinţează mijloace de a nu face copii..."

Bine ca nu sunt destui "crestini adevarati" in politica, ca ar da faliment fabricile de prezervative si anticonceptionale. :)

#48
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View PostoMariusRO, on 09 mai 2018 - 12:25, said:

Nu este una eficienta, dar probabil atat se stia pe vremea aia. Versetele respective au fost folosite de biserica si extinse la toate masurile contraceptive.

"Onania este păcatul pe care-l fac un bărbat şi o femeie, sau doi soţi căsătoriţi care întrebuinţează mijloace de a nu face copii..."

Bine ca nu sunt destui "crestini adevarati" in politica, ca ar da faliment fabricile de prezervative si anticonceptionale. Posted Image
De ce sa dea faliment?
Tu exagerezi pentru ca in crestinism extremismul este intolerabil.

#49
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View PostoMariusRO, on 09 mai 2018 - 12:25, said:

Nu este una eficienta, dar probabil atat se stia pe vremea aia. Versetele respective au fost folosite de biserica si extinse la toate masurile contraceptive.
Topicul nu este despre biserica ci despre crestinii luati ca persoana, activitatea politica fiind individuala.

#50
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

View PostoMariusRO, on 09 mai 2018 - 12:25, said:

Nu este una eficienta, dar probabil atat se stia pe vremea aia. Versetele respective au fost folosite de biserica si extinse la toate masurile contraceptive.

"Onania este păcatul pe care-l fac un bărbat şi o femeie, sau doi soţi căsătoriţi care întrebuinţează mijloace de a nu face copii..."

Bine ca nu sunt destui "crestini adevarati" in politica, ca ar da faliment fabricile de prezervative si anticonceptionale. Posted Image
Tot nu mi-ai raspund la intrebare. Ce treaba are musulmanul cu politica romaneasca si cu crestini ?

#51
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

View PostoMariusRO, on 09 mai 2018 - 12:08, said:



Pai intrebarea este ce treaba am eu cu valorile tale morale?! Daca raportat la valorile mele morale, eu nu consider ca gresesc, pentru ce ar trebui sa ma convingi tu de altceva? Repet intrebarea si pentru tine (putin mai nuantata, ca sa nu se mai faca analogii extreme): cum ti-ar place sa vina un musulman sa incerce sa iti explice ca e pacat sa mananci carne de porc?



Ba deloc. Vezi mai sus. Daca nu intelegi, iti explic mai pe larg, desi sper ca nu e cazul.



Singura parte unde ai dreptate e aia subliniata.
Pai nu am de unde sa știu ce știi tu de fapt și ce nu. Deci ma iau după aparente, adică chestiile pe care le afișezi.

#52
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostSigned_on_ice, on 09 mai 2018 - 12:25, said:

In topicele unde scrii de fapt tu incerci sa-i convingi pe altii ca gresesc.
Asa ca intrebarea ar trebui sa o pui in primul rand dumitale.
Cand iti raspunzi la ea, posteaza si raspunsul.

Uneori fac asta, dar nu vad unde e problema. Vorbim despre situati diferite. Daca tu crezi ca 1=2 sau ca pamantul este plat, mi se pare normal sa incerc sa te conving ca nu e asa. Daca tu spui ca avortul e pacat, eu nu incerc sa te conving ca nu e asa. Doar iti spun ca pentru mine nu e si nu vreau/nu am nevoie sa imi fie explicat contrariul.

View PostSigned_on_ice, on 09 mai 2018 - 12:28, said:

De ce sa dea faliment?
Tu exagerezi pentru ca in crestinism extremismul este intolerabil.

Pai s-a spus mai sus, si nu am spus eu ci persoane care se pretind crestine. Crestinii ar trebui sa promoveze doar legi care nu contravin crestinismului. Contraceptia, avortul, homosexualitatea, etc, toate contravin invataturii crestine. Nu prea ai cum sa impaci si capra si varza in cazul asta.

View PostKarhu, on 09 mai 2018 - 12:31, said:

Topicul nu este despre biserica ci despre crestinii luati ca persoana, activitatea politica fiind individuala.

Crestinii luati ca persoane urmeaza (in marea majoritate) invatatura promovata prin biserica (oricare ar fi ea). E adevarat ca sunt si crestini "neafiliati", dar sunt putini si de cele mai multe ori au aceleasi principii. Iar daca nu au aceleasi principii - spre exemplu nu considera contraceptia un pacat - imediat sunt considerati eretici si falsi crestini de catre restul Posted Image

View Postalex14dlk, on 09 mai 2018 - 12:37, said:

Tot nu mi-ai raspund la intrebare. Ce treaba are musulmanul cu politica romaneasca si cu crestini ?

Daca nu ai urmarit discutia si in ce context am facut referire la musulmani, nu am cum sa iti explic.

Edited by oMariusRO, 09 May 2018 - 12:55.


#53
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View PostoMariusRO, on 09 mai 2018 - 12:52, said:

Uneori fac asta, dar nu vad unde e problema. Vorbim despre situati diferite. Daca tu crezi ca 1=2 sau ca pamantul este plat, mi se pare normal sa incerc sa te conving ca nu e asa.
Nu cred ca pamantul este plat sau ca 1=2.

#54
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostSigned_on_ice, on 09 mai 2018 - 12:55, said:

Nu cred ca pamantul este plat sau ca 1=2.

Nici eu nu cred ca am incercat sa te conving de ceva contrar credintelor tale Posted Image

P.S. Ultima oara cand am incercat sa conving anumiti crestini ca pamantul nu e plat sau ca 1 nu este egal cu 2 nu am reusit Posted Image

Edited by oMariusRO, 09 May 2018 - 13:00.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate