Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 

Martorii lui Iehova nu cred în învierea lui Hristos?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
253 replies to this topic

#55
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Dude_2nd, on 27 aprilie 2018 - 14:32, said:

"Sabia" predicata de Hristos e numai asta una:
"Credeti ca am venit sa aduc pace pe pamant? Eu va spun: nu; ci mai degraba dezbinare.Caci, de acum inainte, din cinci care vor fi intr-o casa, trei vor fi dezbinati impotriva a doi, si doi impotriva a trei.Tatal va fi dezbinat impotriva fiului, si fiul impotriva tatalui; mama impotriva fiicei, si fiica impotriva mamei; soacra impotriva nurorii, si nora impotriva soacrei."" Luc.12

"Sabia" predicata de Ortodoxie, aia cu care enoriasii sunt indemnati sa-si ucida semenii sau chiar fratii de credinta din tabara opusa, la porunca Cezarilor mascarici satanici in razboaiele ce le servesc acestora interesele, si din ai carui bani murdari este platita si Ortodoxia sa-i sustina, e de la Diabolu. "El de la inceput a fost ucigas"[Ioan.8.44]
Din aceasta cauza, "Ortodoxia" este alaturi de crestinismul sionist, o componenta importanta a ceea ce invata Scriptura ca este "Omul faradelegii" = Antihrist. Posted Image



Dezbinarea este una, sabia este alta. Îmi pare rău, pentru domnia ta, că le confunzi!

 Dude_2nd, on 27 aprilie 2018 - 14:32, said:



"Sunt rusinati toti cei ce slujesc icoanelor... (Ps.97:7)"
"au schimbat slava Dumnezeului nemuritor intr-o icoana care seamana cu omul muritor, pasari, dobitoace cu patru picioare si taratoare. (Rom.1:23)"
"Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri, sau jos pe pamant, sau in apele mai de jos decat pamantul.Sa nu te inchini inaintea lor si sa nu le slujesti;" (Ex.20:4-5)

Asta e Ortodoxia, dar ea nu are rusine cand face aceste lucruri. Te-am pupat pe sufletel. Posted Image

Dacă nu ai rupe versetele din context, poate ai putea ajunge la adevăr...

#56
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,483
  • Înscris: 04.05.2006

 Dorel666, on 24 aprilie 2018 - 11:35, said:



Tocmai, că eu eram convins, până acum, că ei cred Ă®n Ă®nvierea lui Hristos. Dar faptul că un martor a refuzat să-mi răspundă cu ”Adevărat că a Ă®nviat” m-a făcut să cred că poate mă Ă®nșel și ei nu cred Ă®n această Ă®nviere și de aceea nici nu o sărbătoresc. Și topicul l-am deschis ca să mă conving, ba de una, ba de cealaltă.
Da’ tu, dacă te consideri ortodox, de ce te interesează ce cred ei?

 laffin, on 24 aprilie 2018 - 11:39, said:

Si eu ma fac ca nu aud cand ma ia vre-un apucat din asta cu "hristos a inviat".. In mintea mea se aude o voce care-i zice aluia "da-te-n hristosu ma-tii".
Deci, Dorele, e posibil sa-ti fi luat o injuratura ascunsa ieri cand te-ai intalnit cu ala la coada la oua. Data viitoare nu uita sa-i replici si tu, tot asa.. in gand, sau nu.
A avut ma-ta vreun amant pe nume Hristos? Ca altfel nu înțeleg de ce te-ar deranja Hristosii altor mame...

Dorel666, on 27 aprilie 2018 - 22:55, said:

Dacă nu ai rupe versetele din context, poate ai putea ajunge la adevăr...
Amin!

#57
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Dorel666, on 27 aprilie 2018 - 22:55, said:

Dezbinarea este una, sabia este alta. Îmi pare rău, pentru domnia ta, că le confunzi!

se pare ca tu faci confuzii, dimpotriva, nestiind ca singura sabie cu care are a face Crestinismul hristic este "sabia Duhului"[Ef.6:17], si nu sabia Cruciatilor cu care-si ucideau semenii de aceleasi pareri religioase contrare, pana in zilele noastre.

 Dorel666, on 27 aprilie 2018 - 22:55, said:

Dacă nu ai rupe versetele din context, poate ai putea ajunge la adevăr...
contextul intregii Scripturi este unul singur: poruncile lui Dumnezeu.
Inchinarea la icoane ortodoxe este oi incalcare crasa al uneia dintre aceste porunci...Posted Image

Edited by Dude_2nd, 28 April 2018 - 09:27.


#58
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 richelieu, on 28 aprilie 2018 - 02:03, said:

Da’ tu, dacă te consideri ortodox, de ce te interesează ce cred ei?


Mi-am pus și-mi pun aceeași întrebare și încă nu am reușit să găsesc răspunsul. Încep, totuși, să cred că nu-i de folos să fac aceasta, nici pentru mine, nici pentru ei. Dar încă nu am destule argumente.

#59
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,483
  • Înscris: 04.05.2006
E o curiozitate periculoasa, care ma încearcă și pe mine. De aceea mai intru pe aceasta arie. Dar nu pare a fi curată, ci mai degrabă venită de la potrivnicul, ca sa ne mai aducă niște îndoieli.

#60
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 richelieu, on 28 aprilie 2018 - 10:38, said:

E o curiozitate periculoasa, care ma încearcă și pe mine. De aceea mai intru pe aceasta arie. Dar nu pare a fi curată, ci mai degrabă venită de la potrivnicul, ca sa ne mai aducă niște îndoieli.

Până de curând, încă confundam ”aproapele” cu ”fratele”. Acum am înțeles că sunt lucruri diferite. Și cred că aceasta mă va ajuta să scap, încet-încet, de astfel de ”curiozități periculoase”. Pentru că, atâta vreme cât i-am crezut ”aproapele meu”, eram silit să fac tot ce pot ca să-i îndrept. Acum, când văd că-s doar frați păcătoși și chiar dușmani, i-oi ajuta doar dacă pățesc vreun necaz.

#61
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,483
  • Înscris: 04.05.2006
Amin!

#62
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,754
  • Înscris: 16.03.2004
În ce constă pericolul acestei curiozități ?

#63
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 dark, on 28 aprilie 2018 - 15:01, said:

În ce constă pericolul acestei curiozități ?
studiind doctrina sectantilor pe care vor sa-i combata, ar putea sa devina si ei sectanti. :)

#64
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,754
  • Înscris: 16.03.2004
Așa e, Richelieu? De asta zici tu că această curiozitate este periculoasă? Fiindcă te poți converti la secte?Posted Image

#65
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 dark, on 28 aprilie 2018 - 15:05, said:

Așa e, Richelieu? De asta zici tu că această curiozitate este periculoasă? Fiindcă te poți converti la secte?Posted Image
Orice Popa ii invata pe enoriasi acest lucru elementar. Nu stiai?Posted Image

#66
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,754
  • Înscris: 16.03.2004

 Dude_2nd, on 28 aprilie 2018 - 15:06, said:

Orice Popa ii invata pe enoriasi acest lucru elementar. Nu stiai?Posted Image
Ba da.
Richelieu, să nu ieși din cuvântul popii. Nu trebuie să fii curios ce spun sectele. Iar când o discuție pe acest forum devine periculoasă, tu să o părăsești repede.Posted Image

#67
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 dark, on 28 aprilie 2018 - 15:16, said:

Iar când o discuție pe acest forum devine periculoasă, tu să o părăsești repede.Posted Image
asa cum fac adventistii de pe Tarla, spre exemplu. Posted Image

doar SILIKA mai are curajul sa bantuie ca o stafie pe-aici, ca Special Guest neautentificat[nedeconspirat].

Edited by Dude_2nd, 28 April 2018 - 15:17.


#68
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,754
  • Înscris: 16.03.2004

 Dude_2nd, on 28 aprilie 2018 - 15:17, said:

asa cum fac adventistii de pe Tarla, spre exemplu. Posted Image

Adventiștii și martorii lui iehova au interdicție de la șefii lor să intre pe forumuri. Adventiștii măcar au voie să aibă internet, dar martorilor lui iehova nu li se permite. Cică curiozitățile astea sunt morbide. Este vital/obligatoriu să asculte numai de Ellen White/ Sclavul fidel.

#69
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 dark, on 28 aprilie 2018 - 15:20, said:

Adventiștii și martorii lui iehova au interdicție de la șefii lor să intre pe forumuri. Adventiștii măcar au voie să aibă internet, dar martorilor lui iehova nu li se permite. Cică curiozitățile astea sunt morbide. Este vital/obligatoriu să asculte numai de Ellen White/ Sclavul fidel.
si martorii au acces la net.
acum, mai nou, vin in misiune cu niste icoane vorbitoare[a se citi: tablete] de mare efect in special in mediul rural.

orice discutie cu ei se termina invariabil: "vizitati siteul nostru jw.org " Posted Image

Edited by Dude_2nd, 28 April 2018 - 15:23.


#70
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,483
  • Înscris: 04.05.2006
Recunosc puterea diavolului și pericolul care îl paste pe om când se pune cu el :)
Deci da, mi-e teama sa intru in zona lui de acțiune. Recunosc ca e periculos :D

 dark, on 28 aprilie 2018 - 15:16, said:


Ba da.
Richelieu, să nu ieși din cuvântul popii. Nu trebuie să fii curios ce spun sectele. Iar când o discuție pe acest forum devine periculoasă, tu să o părăsești repede.Posted Image
Dragule, dacă oscilai între curente  și studiai spiritualitatea in felul in care am făcut-o eu, poate ai înțelege mai bine cum stau lucrurile.
Am fost și ateu, o perioada lunga lunga de timp. Am practicat mai multe curente orientale. Am studiat “sectele” deși nu imi place termenul, pentru ca peiorativ. Multe am studiat pana când Dumnezeu m-a întors acasă :)

#71
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 richelieu, on 28 aprilie 2018 - 19:56, said:

Multe am studiat pana când Dumnezeu m-a întors acasă Posted Image
acasa, adica la icoane? :)

#72
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,483
  • Înscris: 04.05.2006
Acasă, adică acasa

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate