Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Martorii lui Iehova nu cred în învierea lui Hristos?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
253 replies to this topic

#19
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 16.03.2007
Si eu ma fac ca nu aud cand ma ia vre-un apucat din asta cu "hristos a inviat".. In mintea mea se aude o voce care-i zice aluia "da-te-n hristosu ma-tii".
Deci, Dorele, e posibil sa-ti fi luat o injuratura ascunsa ieri cand te-ai intalnit cu ala la coada la oua. Data viitoare nu uita sa-i replici si tu, tot asa.. in gand, sau nu.

Edited by laffin, 24 April 2018 - 11:41.


#20
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostDorel666, on 24 aprilie 2018 - 11:14, said:

Martorii lui Iehova sunt creștini și cred în învierea lui Hristos. A refuza să răspunzi cu ”Hristos a înviat”, în cazul lor, este doar din încăpățânare.
Inseamna ca ori nu a auzit ala, ori a fost el un nesimtit.
De ce generalizezi ?
Care "cazul lor", tu ai povestit un singur caz.

#21
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Posttrollerul_de_serviciu, on 24 aprilie 2018 - 11:41, said:

Inseamna ca ori nu a auzit ala, ori a fost el un nesimtit.
De ce generalizezi ?
Care "cazul lor", tu ai povestit un singur caz.

Asta vreau și eu să aflu, dacă este un caz singular sau este o politică a lor. Iar dacă este o politică, aș vrea să știu care este motivul din spatele ei.

View Postlaffin, on 24 aprilie 2018 - 11:39, said:

Si eu ma fac ca nu aud cand ma ia vre-un apucat din asta cu "hristos a inviat".. In mintea mea se aude o voce care-i zice aluia "da-te-n hristosu ma-tii".
Deci, Dorele, e posibil sa-ti fi luat o injuratura ascunsa ieri cand te-ai intalnit cu ala la coada la oua. Data viitoare nu uita sa-i replici si tu, tot asa.. in gand, sau nu.

Îl cunosc destul de bine pe omul respectiv, cât să știu că este plin de bun simț și nu înjură, nici în față, nici în gând.

#22
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

View PostDorel666, on 24 aprilie 2018 - 11:35, said:

Tocmai, că eu eram convins, până acum, că ei cred în învierea lui Hristos. Dar faptul că un martor a refuzat să-mi răspundă cu ”Adevărat că a înviat” m-a făcut să cred că poate mă înșel și ei nu cred în această înviere și de aceea nici nu o sărbătoresc. Și topicul l-am deschis ca să mă conving, ba de una, ba de cealaltă.

Aham...Să presupunem că tu chiar ești serios. Am căutat eu în locul tău și am găsit răspunsul chiar pe siteul lor:
https://www.jw.org/e...ction-of-jesus/


Altă întrebare!

Attached File  2420105.jpg   97.76K   12 downloads

#23
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Sa fii multumit ca nu cred in dracnea

#24
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostSabinatu, on 24 aprilie 2018 - 11:49, said:

Aham...Să presupunem că tu chiar ești serios. Am căutat eu în locul tău și am găsit răspunsul chiar pe siteul lor:
https://www.jw.org/e...ction-of-jesus/


Altă întrebare!

Attachment 2420105.jpg

Nu știu ce ai găsit domnia ta, dar eu nu m-am lămurit de ce un martor refuză să răspundă ”Adevărat că a înviat”. Dacă l-aș pune să mănânce ouă roșii sau cozonac și să zică ”bodaproste”, ar fi altceva. Dar așa trebuie doar să spună în gura mare un lucru cu care se presupune că este deja de acord. Deci, unde-i problema lor?

Edited by Dorel666, 24 April 2018 - 12:01.


#25
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Domnia mea a găsit siteul oficial al Martorilor lui Jehova și i-a dat mură-n gură domniei tale linkul unde avea răspunsul.
Se pare, însă, că domnia ta e prea leneșă să intre, așa că vom rămâne cu dilema, pentru că eu nu am putere să citesc aberațiile ălora.

#26
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu cred ? Extraordinar ... ce neinspirati !

#27
creative_guy

creative_guy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 11.04.2018
@Dorel666 : converteste-te la secta Martorii lui Iehova si dupa aceeea ne spui si noua daca crezi ca Hristos a Inviat.

#28
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostDorel666, on 24 aprilie 2018 - 11:35, said:

Și topicul l-am deschis ca să mă conving, ba de una, ba de cealaltă.
Mie imi pare ca l-ai deschis ca sa te convingi când de una, când de cealalta.

Pentru informarea ta, faprul ca nu ti-au raspuns cu formula care se foloseste in secta din care faci tu parte (cea numita ortodoxa) nu inseamna ca nu crede ca Isus a inviat. La voi in secta se fac gesturi masinale si se rostesc formule specifice unor sarbatori ... uite ca la iehovisti nu se intampla asta.Tot pentru informarea ta, afla ca deficiente in intelegerea invierii au si iehovistii si ortodocsii.

Uite, iehovistii inteleg invierea ca o re-creare , ei visand ca oamenii morti au fost stersi dar doar cu tasta Delete, deci au ramas in Recycle Bin. Ei cred ca La sfarsitul lumii (or whatever), Dumnezeu le va da "Restore" - adica ii va crea din nou folosind informatia aia din Recycle Bin, doar pentru a le arata ca s-au inselat si apoi ii va ucide (sterge) iar  de data asta cu Shift+Delete , deci vor disparea pe bune.
Pe de alta parte, ortodocsii declara ca Isus a inviat dar nu inteleg ce inseamna asta, asa ca au inventat niste obiceiuri pe care le urmeaza anual, "de Paste". Basme de alea cu lumina, mielu, postul pastelui, etc.

#29
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostSabinatu, on 24 aprilie 2018 - 12:05, said:

Domnia mea a găsit siteul oficial al Martorilor lui Jehova și i-a dat mură-n gură domniei tale linkul unde avea răspunsul.
Se pare, însă, că domnia ta e prea leneșă să intre, așa că vom rămâne cu dilema, pentru că eu nu am putere să citesc aberațiile ălora.

Am intrat, am citit, dar tot nu m-am lămurit. Este clar?

View Postkruger, on 24 aprilie 2018 - 12:22, said:

Mie imi pare ca l-ai deschis ca sa te convingi când de una, când de cealalta.

Pentru informarea ta, faprul ca nu ti-au raspuns cu formula care se foloseste in secta din care faci tu parte (cea numita ortodoxa) nu inseamna ca nu crede ca Isus a inviat. La voi in secta se fac gesturi masinale si se rostesc formule specifice unor sarbatori ... uite ca la iehovisti nu se intampla asta.Tot pentru informarea ta, afla ca deficiente in intelegerea invierii au si iehovistii si ortodocsii.

Uite, iehovistii inteleg invierea ca o re-creare , ei visand ca oamenii morti au fost stersi dar doar cu tasta Delete, deci au ramas in Recycle Bin. Ei cred ca La sfarsitul lumii (or whatever), Dumnezeu le va da "Restore" - adica ii va crea din nou folosind informatia aia din Recycle Bin, doar pentru a le arata ca s-au inselat si apoi ii va ucide (sterge) iar  de data asta cu Shift+Delete , deci vor disparea pe bune.
Pe de alta parte, ortodocsii declara ca Isus a inviat dar nu inteleg ce inseamna asta, asa ca au inventat niste obiceiuri pe care le urmeaza anual, "de Paste". Basme de alea cu lumina, mielu, postul pastelui, etc.

Deci cred că Iisus a înviat, dar nu vor să recunoască împreună cu ortodocșii. Că nu era vorba de a urma un obicei ortodox, doar de a rosti o propoziția adevărată. Deci și domnia ta îi bănuiești tot de încăpățânare pură, ca mine?

#30
ink1

ink1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 16.01.2018
Dorele, martorii cred in invierea Domnului, fara sa o sarbatoreasca. Pentru ca nu exista porunca in sensul acesta. Fiind o sarbatoare venita din traditie si nu din Cuvant, se feresc de la a lasa impresia ca o aproba.


#31
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View PostDorel666, on 24 aprilie 2018 - 11:14, said:

Este creștin și o recunoaște oricum. De ce i-ar fi rușine să o zică în gura mare?!


Martorii lui Iehova sunt creștini și cred în învierea lui Hristos. A refuza să răspunzi cu ”Hristos a înviat”, în cazul lor, este doar din încăpățânare.
Ca sa te lamuresc exact.martorii sarbatoresc (comemoreaza) moartea lui hristos, nu invierea.Cred si in inviere, nu neaga acest lucru, insa nu il sarbatoresc.Salutul ortodox provine din traditie, nu are nici o legatura cu biblia :)
E la fel de mare incapatanarea lor ca a celor care se incapataneaza sa salute asa pe oricuine, Posted Image

Edited by fqx, 24 April 2018 - 12:43.


#32
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
Eu vorbeam cu o domnisoara care mi-a zis ca e crestina, are pastele si craciunul in acelasi timp cu ortodocsii, dar nu au icoane, carti de rugaciuni, coliva, lumanari sfinti, fara slujba de inviere, fara lumina. Dilema mea este: ce religie era domnisoara
(nu am intrebat-o pentru ca parea oarecum stanjenita de conversatie)

#33
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

View PostDorel666, on 24 aprilie 2018 - 12:32, said:



Am intrat, am citit, dar tot nu m-am lămurit. Este clar?



Să nu ne enervăm. Uite, am găsit un link ce ne va lumina:
https://www.jw.org/e...lebrate-easter/

Citez din link:

Myth: You do not believe that Jesus was raised from the dead.

Fact: We believe in Jesus’ resurrection; we recognize it as core to the Christian faith and highlight it in our preaching.—1 Corinthians 15:3, 4, 12-15.

Acum e clar? Ne-am lămurit?

#34
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View PostAnn0nyym0us, on 24 aprilie 2018 - 10:51, said:


Meh, sa vezi fete surprinse cand, dupa Paste ma salutau colegii cu forma "Hristos a inviat!" iar eu raspundeam cu un simplu "Salut" Posted Image
Nu, eu spuneam:

"Ptiu, drace" sau "Arza-te-ar focu'" Posted Image

View Postkruger, on 24 aprilie 2018 - 12:22, said:

Mie imi pare ca l-ai deschis ca sa te convingi când de una, când de cealalta.

Pentru informarea ta, faprul ca nu ti-au raspuns cu formula care se foloseste in secta din care faci tu parte (cea numita ortodoxa) nu inseamna ca nu crede ca Isus a inviat. La voi in secta se fac gesturi masinale si se rostesc formule specifice unor sarbatori ... uite ca la iehovisti nu se intampla asta.Tot pentru informarea ta, afla ca deficiente in intelegerea invierii au si iehovistii si ortodocsii.

Uite, iehovistii inteleg invierea ca o re-creare , ei visand ca oamenii morti au fost stersi dar doar cu tasta Delete, deci au ramas in Recycle Bin. Ei cred ca La sfarsitul lumii (or whatever), Dumnezeu le va da "Restore" - adica ii va crea din nou folosind informatia aia din Recycle Bin, doar pentru a le arata ca s-au inselat si apoi ii va ucide (sterge) iar  de data asta cu Shift+Delete , deci vor disparea pe bune.
Pe de alta parte, ortodocsii declara ca Isus a inviat dar nu inteleg ce inseamna asta, asa ca au inventat niste obiceiuri pe care le urmeaza anual, "de Paste". Basme de alea cu lumina, mielu, postul pastelui, etc.

Asa, as a fact:

Observati aici ce formalisme, ce discutii. Discutii de tip "Lumina ce e? Corpuscul sau unda?" Si venim si spunem ca are caracter dual, corpuscul-unda. Mama, mama, ce iese cand oamenii n-au ce face.

#35
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006

View Postlaffin, on 24 aprilie 2018 - 11:39, said:

Si eu ma fac ca nu aud cand ma ia vre-un apucat din asta cu "hristos a inviat".. In mintea mea se aude o voce care-i zice aluia "da-te-n hristosu ma-tii".
Deci, Dorele, e posibil sa-ti fi luat o injuratura ascunsa ieri cand te-ai intalnit cu ala la coada la oua. Data viitoare nu uita sa-i replici si tu, tot asa.. in gand, sau nu.
Citindu-te, acelasi lucru se aude si in capul meu.

#36
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostDorel666, on 24 aprilie 2018 - 12:32, said:

Deci cred că Iisus a înviat, dar nu vor să recunoască împreună cu ortodocșii. Că nu era vorba de a urma un obicei ortodox, doar de a rosti o propoziția adevărată.
Tocmai, e vorba de a urma un obicei ortodox nu de a rosti o propozitie adevarata. Nu pentru ca e adevarata rostesti aceeasi propozitie de fiecare data cand te intalnesti cu cineva de Pasti, ci pentru ca asa e traditia sectei tale.

Si crede-ma ca orice ai raspunde in afara de "adevarat a inviat" e primit cu ostilitate. Daca raspund unui ortodox cu: "Stiu" , nu ma va mai acuza ca neg invierea dar se va uita urat la mine din cauza ca nu i-am raspuns conform traditiei lui.

Te-a lamurit colegu Sabinatu? Inchidem topicul?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate