Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Martorii lui Iehova nu cred īn īnvierea lui Hristos?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
253 replies to this topic

#37
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
Martorii lui Iehova sunt inselati rau de tot

#38
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postcristirg, on 24 aprilie 2018 - 18:25, said:

Martorii lui Iehova sunt inselati rau de tot
de ce? pentru ca nu pun botul la sarbatorile  de tip baliverne ale Ortodoxiei?Posted Image

View PostDorel666, on 24 aprilie 2018 - 11:31, said:


rostind cu gura ”Hristos a înviat” și ”Adevărat că a înviat”.

in Ortodoxie se folosesc formule magice de genul celei citate de tine mai sus, formule care nu-i ajuta cu absolut nimic pe credinciosi in evolutia/involutia lor spirituala. :)

#39
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 24 aprilie 2018 - 20:23, said:



in Ortodoxie se folosesc formule magice de genul celei citate de tine mai sus, formule care nu-i ajuta cu absolut nimic pe credinciosi in evolutia/involutia lor spirituala. Posted Image

Eu văd doar o mărturisire de credință, nu știu de ce vezi domnia ta ”formule magice”!

View Postkruger, on 24 aprilie 2018 - 18:01, said:

Tocmai, e vorba de a urma un obicei ortodox nu de a rosti o propozitie adevarata. Nu pentru ca e adevarata rostesti aceeasi propozitie de fiecare data cand te intalnesti cu cineva de Pasti, ci pentru ca asa e traditia sectei tale.

Si crede-ma ca orice ai raspunde in afara de "adevarat a inviat" e primit cu ostilitate. Daca raspund unui ortodox cu: "Stiu" , nu ma va mai acuza ca neg invierea dar se va uita urat la mine din cauza ca nu i-am raspuns conform traditiei lui.

Te-a lamurit colegu Sabinatu? Inchidem topicul?

Nu, nu m-a lămurit! Pentru că este ca și cum te-ar saluta cineva cu ”Ave Cezar” și tu ai răspunde cu ”Da, știu”. Evident că, dacă ai trăi pe vremea lui Cezar, în cel mai fericit caz te-ai pricopsi cu o bătaie bună și cu închisoare, dar ai putea chiar să-ți  pierzi viața pentru aceasta. Și nu contează cine este cel care te ”provoacă” și din ce motiv, poate fi și un bețiv nebun, important este că tu ai refuzat să spui ”Trăiască Cezar”. De aceea cred că cine crede cu adevărat în învierea lui Hristos, nu va întârzia niciodată să răspundă ”Hristos a înviat”. Deci, orice ar zice martorii înșiși despre aceasta, eu tind să cred că ei nu cred cu adevărat în Înviere.

#40
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
pentru iehovisti nu e importanta invierea, e importanta moartea lui Isus pentru ca prin aceasta jertfa a rascumparat pacatele oamenilor. evident ca ei cred in invierea lui, dar nu considera ca invierea lui Isus are o importanta speciala in procesul mintuirii.

#41
ink1

ink1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 16.01.2018

View PostDorel666, on 24 aprilie 2018 - 22:58, said:

Deci, orice ar zice martorii înșiși despre aceasta, eu tind să cred că ei nu cred cu adevărat în Înviere.
Intreaba-te si cati dintre cei care te saluta sau iti intorc salutul pascal cred cu adevarat.

#42
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDude_2nd, on 24 aprilie 2018 - 20:23, said:

in Ortodoxie se folosesc formule magice de genul celei citate de tine mai sus, formule care nu-i ajuta cu absolut nimic pe credinciosi in evolutia/involutia lor spirituala. Posted Image
Si o evolutie spirituala ar fi sa ajunga ca tine, care spui ca niste caramizi se marita si comit adulter, recte in vedere in Apocalipsa marea cetate este un fizica, Ierusalimul fizic Posted Image Posted Image Esti spiritual rau de tot, adica abia mai am timp sa merg la baie de ce spiritual esti Posted Image

Si sa-ti lasi copiii sa fie omorati de talhari ca nu ai voie sa te aperi, sa-i lasi sa moara ca pe gandaci ca nu ai voie sa faci transfuzie de sange, desi in Biblie scrie sa nu MANANCI cu sange. Tare!!!! Adica, chiar cum spuneam, am tot incercat sa merg la baie si nu am reusit, de spirituali ce sunt iehovistii.

Edited by zexelica, 25 April 2018 - 06:57.


#43
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostDorel666, on 24 aprilie 2018 - 22:58, said:

Nu, nu m-a lămurit! Pentru că este ca și cum te-ar saluta cineva cu ”Ave Cezar” și tu ai răspunde cu ”Da, știu”. Evident că, dacă ai trăi pe vremea lui Cezar, în cel mai fericit caz te-ai pricopsi cu o bătaie bună și cu închisoare, dar ai putea chiar să-ți  pierzi viața pentru aceasta. Și nu contează cine este cel care te ”provoacă” și din ce motiv, poate fi și un bețiv nebun, important este că tu ai refuzat să spui ”Trăiască Cezar”.
Pai exact ca in ortodoxie, nu asta incerc sa-ti spun?

Hai sa ma incerc odata sa iti lamuresc intrebarea din topic: Martorii lui Iehova nu cred in inviere asa cum e descrisa in Scriptura, dar cum acest concept e foarte important, l-au redefinit in doctrina lor, asa ca acum sustin ca ei cred in inviere.

Re-creare nu e acelasi lucru cu inviere decat la iehovistii care au fost indoctrinati sa nu mai faca diferenta. Isus nu a fost re-creat, ci trupul Lui dinainte de cruce a fost inviat si transformat. Iar Biblia spune in repetate randuri ca vom fi inviati la fel cum a fost inviat Hristos.

@dude-2nd, tu crezi ca trupurile astea ale noastre vor fi inviate si transformate (imbracate in nemurire)?  Sau o sa incepi sa palavragesti despre aia incinerati sau cu trupurile complet distruse?

Edited by kruger, 25 April 2018 - 10:03.


#44
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postink1, on 25 aprilie 2018 - 04:45, said:

Intreaba-te si cati dintre cei care te saluta sau iti intorc salutul pascal cred cu adevarat.

Mărturisirea cu gura este o faptă și nu există faptă fără credință. Deci, nu poți mărturisi cu gura ”Hristos a înviat” decât dacă ai credință, oricât de mică ar fi aceasta. De aceea se zice:

Romani 10:10 Căci prin credinţa din inimă se capătă neprihănirea şi prin mărturisirea cu gura se ajunge la mântuire,

Deci, dacă mă salută sau îmi întorc salutul, SIGUR au credință. Ceilalți, care tac... doar se laudă că o au, în cel mai bun caz!

View Postkruger, on 25 aprilie 2018 - 09:53, said:


Pai exact ca in ortodoxie, nu asta incerc sa-ti spun?


Nu pricep analogia, îmi pare rău.

Edited by Dorel666, 25 April 2018 - 10:04.


#45
ink1

ink1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 16.01.2018
Asa zici tu?
Topic creat de un necredincios pentru necredinciosi:

https://forum.softpe...-a-inviat-2018/


As spune: Adevarat a inviat 2018!

#46
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postkruger, on 25 aprilie 2018 - 09:53, said:

@dude-2nd, tu crezi ca trupurile astea ale noastre vor fi inviate si transformate (imbracate in nemurire)?
transformate NU[daca te gandesti cumva la aripioarele de ingerash], imbracate in nemurire DA.

View Postzexelica, on 25 aprilie 2018 - 06:55, said:

Si sa-ti lasi copiii sa fie omorati de talhari ca nu ai voie sa te aperi,
dar sa mergi sa-ti ucizi semenii/fratii, in razboaiele satanice ale Cezarilor diabolici, la porunca acestora, ai? :D

View Postcirus6, on 24 aprilie 2018 - 23:43, said:

pentru iehovisti nu e importanta invierea, e importanta ...
nu exista "iehovisti".
exista doar martori ai lui Iehova.

#47
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDude_2nd, on 26 aprilie 2018 - 21:17, said:

dar sa mergi sa-ti ucizi semenii/fratii, in razboaiele satanice ale Cezarilor diabolici, la porunca acestora, ai? Posted Image
Tu tot o arzi obraznic, stimabile.

Niste ostasi il intrebau si ei si ziceau: "Dar noi ce trebuie sa facem?" El le-a raspuns: "Sa nu stoarceti nimic de la nimeni prin amenintari, nici sa nu invinuiti pe nimeni pe nedrept, ci sa va multumiti cu lefurile voastre." (Luc.3:14)

Asta scrie IN BIBLIE. Pt ce isi iau soldatii lefurile? Asa ca nu o mai da in personal, cand tu ar trebui sa stergi versul de mai sus din Biblie si dupa aia sa comentezi.

#48
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postzexelica, on 26 aprilie 2018 - 21:32, said:

Tu tot o arzi obraznic, stimabile.

Niste ostasi il intrebau si ei si ziceau: "Dar noi ce trebuie sa facem?" El le-a raspuns: "Sa nu stoarceti nimic de la nimeni prin amenintari, nici sa nu invinuiti pe nimeni pe nedrept, ci sa va multumiti cu lefurile voastre." (Luc.3:14)

Asta scrie IN BIBLIE. Pt ce isi iau soldatii lefurile? Asa ca nu o mai da in personal, cand tu ar trebui sa stergi versul de mai sus din Biblie si dupa aia sa comentezi.
"Atunci Isus i-a zis: "Pune-ti sabia la locul ei; caci toti cei ce scot sabia de sabie vor pieri. (Mat.26:52)"

"si iata ca aici este Unul mai mare decat Iona.". Completez eu: mai mare si de cat Ioan Botezatorul, a carui sfat il atribui tu in mod fraudulos lui Isus inercand sa prostesti meliţia. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 26 April 2018 - 21:38.


#49
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 26 aprilie 2018 - 21:38, said:

"Atunci Isus i-a zis: "Pune-ti sabia la locul ei; caci toti cei ce scot sabia de sabie vor pieri. (Mat.26:52)"

"si iata ca aici este Unul mai mare decat Iona.". Completez eu: mai mare si de cat Ioan Botezatorul, a carui sfat il atribui tu in mod fraudulos lui Isus inercand sa prostesti meliţia. Posted Image

Dude, de fapt semnificația expresiei ”toți cei ce scot sabia” este, de fapt, ”toți cei care scot sabia ÎNTÂI”. Că dacă nu era așa, nu-i punea Hristos să-și cumpere săbii, înainte de a fi arestați. Deci, dacă soldații ar fi scos primii sabia, Hristos nu i-ar mai fi spus lui Petru să o bage pe a lui în teacă, ci să dea cu ea și să dea bine!

#50
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 26 aprilie 2018 - 23:43, said:

Dude, de fapt semnificația expresiei ”toți cei ce scot sabia” este, de fapt, ”toți cei care scot sabia ÎNTÂI”. Că dacă nu era așa, nu-i punea Hristos să-și cumpere săbii, înainte de a fi arestați. Deci, dacă soldații ar fi scos primii sabia, Hristos nu i-ar mai fi spus lui Petru să o bage pe a lui în teacă, ci să dea cu ea și să dea bine!
Posted Image
pai da, si icoanele in Ortodoxie nu sunt idoli,nu-i asa?  Posted Image


treaba e clara: Hristos nu a predicat sabia aia ortodoxa[= raqzboaiele Cezarilor mascarici diabolici cu care a coabitat in mod curvar Ortodoxia de la bun inceput], cum nu a predicat nici canibalismul desi a zis: "beti sangele Meu si mancati trupul Meu". :)

Edited by Dude_2nd, 27 April 2018 - 05:49.


#51
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDude_2nd, on 26 aprilie 2018 - 21:38, said:

"Atunci Isus i-a zis: "Pune-ti sabia la locul ei; caci toti cei ce scot sabia de sabie vor pieri. (Mat.26:52)"

"si iata ca aici este Unul mai mare decat Iona.". Completez eu: mai mare si de cat Ioan Botezatorul, a carui sfat il atribui tu in mod fraudulos lui Isus inercand sa prostesti meliţia. Posted Image
Deci stergem unde scrie ca ostasii sa fie multumiti cu lefurile? Sau sa ne lasam copiii sa fie violati de talhari pt ca iehovistii ne spun sa nu ne bagam? Si sa-i si lasam sa moara ca gandacii ca scrie sa nu MANANCI sange iar iehovistii interpreteaza ca "este vorba" de transfuzii?

#52
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDude_2nd, on 27 aprilie 2018 - 05:47, said:

Posted Image
pai da, si icoanele in Ortodoxie nu sunt idoli,nu-i asa?  Posted Image


treaba e clara: Hristos nu a predicat sabia aia ortodoxa[= raqzboaiele Cezarilor mascarici diabolici cu care a coabitat in mod curvar Ortodoxia de la bun inceput], cum nu a predicat nici canibalismul desi a zis: "beti sangele Meu si mancati trupul Meu". Posted Image
Da repede alunecati in balarii . . . . eu nu stiu sa fie vreunul martor al lui iehova. Doar pretentii fara bun simt.

Ce spun ei despre moartea si invierea lui Hristos ? Posted Image

#53
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 27 aprilie 2018 - 05:47, said:

Posted Image
pai da, si icoanele in Ortodoxie nu sunt idoli,nu-i asa?  Posted Image


treaba e clara: Hristos nu a predicat sabia aia ortodoxa[= raqzboaiele Cezarilor mascarici diabolici cu care a coabitat in mod curvar Ortodoxia de la bun inceput], cum nu a predicat nici canibalismul desi a zis: "beti sangele Meu si mancati trupul Meu". Posted Image

Idolii sunt draci! La câte icoane ortodoxe sunt, dacă ar fi idoli (draci), nu ai mai umbla în haine moi pe stradă, ci în armură și cu sabie la brâu!

Și Hristos a predicat sabia când a zis ”Cine nu are, să-și cumpere SABIE”!

Edited by Dorel666, 27 April 2018 - 10:47.


#54
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 27 aprilie 2018 - 10:46, said:

Și Hristos a predicat sabia când a zis ”Cine nu are, să-și cumpere SABIE”!
"Sabia" predicata de Hristos e numai asta una:
"Credeti ca am venit sa aduc pace pe pamant? Eu va spun: nu; ci mai degraba dezbinare.Caci, de acum inainte, din cinci care vor fi intr-o casa, trei vor fi dezbinati impotriva a doi, si doi impotriva a trei.Tatal va fi dezbinat impotriva fiului, si fiul impotriva tatalui; mama impotriva fiicei, si fiica impotriva mamei; soacra impotriva nurorii, si nora impotriva soacrei."" Luc.12

"Sabia" predicata de Ortodoxie, aia cu care enoriasii sunt indemnati sa-si ucida semenii sau chiar fratii de credinta din tabara opusa, la porunca Cezarilor mascarici satanici in razboaiele ce le servesc acestora interesele, si din ai carui bani murdari este platita si Ortodoxia sa-i sustina, e de la Diabolu. "El de la inceput a fost ucigas"[Ioan.8.44]
Din aceasta cauza, "Ortodoxia" este alaturi de crestinismul sionist, o componenta importanta a ceea ce invata Scriptura ca este "Omul faradelegii" = Antihrist. Posted Image

View PostDorel666, on 27 aprilie 2018 - 10:46, said:

Idolii sunt draci! La câte icoane ortodoxe sunt
"Sunt rusinati toti cei ce slujesc icoanelor... (Ps.97:7)"
"au schimbat slava Dumnezeului nemuritor intr-o icoana care seamana cu omul muritor, pasari, dobitoace cu patru picioare si taratoare. (Rom.1:23)"
"Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri, sau jos pe pamant, sau in apele mai de jos decat pamantul.Sa nu te inchini inaintea lor si sa nu le slujesti;" (Ex.20:4-5)

Asta e Ortodoxia, dar ea nu are rusine cand face aceste lucruri. Te-am pupat pe sufletel. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 27 April 2018 - 14:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate