Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Martorii lui Iehova nu cred în învierea lui Hristos?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
253 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Ieri m-am întâlnit cu o cunoștință, martor al lui Iehova. L-am salutat cu salutul obișnuit al acestei perioade ”Hristos a înviat”. Dar am rămas uimit să constat că, în loc să-mi răspundă cu ”Adevărat că a înviat”, s-a făcut că nu a auzit ce am spus. Am discutat puțin cu el, apoi a plecat. Aș fi vrut să-l întreb de ce a procedat așa, dar nu am vrut să creez o polemică în plină stradă. Așa că am rămas cu o nelămurire și sper ca vreunul din martorii de pe aici să mi-o poată clarifica.
Doamne ajută!

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Poate avea urechile înfundate...

Dacă tot zici că ești credincios, de ce aia cifrele ălea la user ?

#3
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
nici eu nu cred ca a inviat ! ... dar din politete, raspund ce am invatat de copil ! ... :)

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Dorel666, on 24 aprilie 2018 - 10:39, said:

Ieri m-am întâlnit cu o cunoștință, martor al lui Iehova. L-am salutat cu salutul obișnuit al acestei perioade ”Hristos a înviat”. Dar am rămas uimit să constat că, în loc să-mi răspundă cu ”Adevărat că a înviat”, s-a făcut că nu a auzit ce am spus

Stii bine ca martorii lu Iehova se inchina direct la Dumnezeu, nu sarbatoresc invierea lui Hristos si nu cred in Sfanta Treime.. ai aflat acum?  Pentru ei Iisus, chiar daca e recunoscut ca fiind fiul lui Dumnezeu, nu este asimilat cu Dumnezeu (si aici eu sunt de acord cu ei) e doar un exemplu de conduita morala, un facator de fapte bune, nimic mai mult.

Versetul din Sfanta Liturghie "si toata viata noastra lui Hristos-Dumnezeu sau o dam" e o prostie. Iisus Hristos nu este si nu poate fi considerat identic egal cu Dumnezeu. E trimisul acesuia pa Pamant sa mantuiasca omenirea de pacat, are puteri si atribute de "Dumnezeu pe Pamant" dar nu este o clona a lu Dumnezeu, sa fim clar intelesi.

Edited by rosix, 24 April 2018 - 10:57.


#5
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009

 realduc, on 24 aprilie 2018 - 10:46, said:

nici eu nu cred ca a inviat ! ... dar din politete, raspund ce am invatat de copil ! ... Posted Image

Meh, sa vezi fete surprinse cand, dupa Paste ma salutau colegii cu forma "Hristos a inviat!" iar eu raspundeam cu un simplu "Salut" Posted Image

#6
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Stalin vine la muncă imediat după Paști. Îl întâmpină portarul:
- Hristos a înviat, Iosif Visarionovici !
- Adevarat a î
nviat.
Intră Stalin în birou. Îl intampină secretara:
- Hristos a înviat, Iosif Visarionovici !
- Mulțumesc, mi s-a raportat.


#7
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 rosix, on 24 aprilie 2018 - 10:50, said:

Stii bine ca martorii lu Iehova se inchina direct la Dumnezeu, nu sarbatoresc invierea lui Hristos si nu cred in Sfanta Treime.. ai aflat acum?  Pentru ei Iisus, chiar daca e recunoscut ca fiind fiul lui Dumnezeu, nu este asimilat cu Dumnezeu (si aici eu sunt de acord cu ei) e doar un exemplu de conduita morala, un facator de fapte bune, nimic mai mult.

Versetul din Sfanta Liturghie "si toata viata noastra lui Hristos-Dumnezeu sau o dam" e o prostie. Iisus Hristos nu este si nu poate fi considerat identic egal cu Dumnezeu. E trimisul acesuia pa Pamant sa mantuiasca omenirea de pacat dar nu este o clona a lu Dumnezeu, sa fim clar intelesi.

Că nu o sărbătoresc, este una, dar măcar să o recunoască!

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Dorel666, on 24 aprilie 2018 - 10:57, said:


Că nu o sărbătoresc, este una, dar măcar să o recunoască!

Pai poti s-o recunosti si dand din cap, nu rostind "parola", cum o fac mare parte din crestinii ortodocsi.

#9
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,206
  • Înscris: 23.08.2014

 Dorel666, on 24 aprilie 2018 - 10:39, said:

Ieri m-am întâlnit cu o cunoștință, martor al lui Iehova. L-am salutat cu salutul obișnuit al acestei perioade ”Hristos a înviat”. Dar am rămas uimit să constat că, în loc să-mi răspundă cu ”Adevărat că a înviat”, s-a făcut că nu a auzit ce am spus. Am discutat puțin cu el, apoi a plecat. Aș fi vrut să-l întreb de ce a procedat așa, dar nu am vrut să creez o polemică în plină stradă. Așa că am rămas cu o nelămurire și sper ca vreunul din martorii de pe aici să mi-o poată clarifica.
Doamne ajută!
Vezi ca nici musulmanii nu sarbatoresc invierea, iar o gramada o sarbatoresc insa nu saluta.Nu e nici o polemica, Salutul Hristos A inviat, e specific ortodocsilor, si in nici un caz nu e obligatoriu pentru restu:) . Incearac sa saluti oamenii a caror religie nu o cunosti cu Buna ziua :) .Au aceleasi drepturi ca tine.

#10
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 Dorel666, on 24 aprilie 2018 - 10:57, said:

Că nu o sărbătoresc, este una, dar măcar să o recunoască!
Wow, troll sau serios ?
Stii ca exista vreo 1876 de alte religii care n-au deloc treaba cu Iisus, deci....

Edited by trollerul_de_serviciu, 24 April 2018 - 11:09.


#11
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 rosix, on 24 aprilie 2018 - 11:02, said:


Pai poti s-o recunosti si dand din cap, nu rostind "parola", cum o fac mare parte din crestinii ortodocsi.

Este creștin și o recunoaște oricum. De ce i-ar fi rușine să o zică în gura mare?!

 fqx, on 24 aprilie 2018 - 11:07, said:

Vezi ca nici musulmanii nu sarbatoresc invierea, iar o gramada o sarbatoresc insa nu saluta.Nu e nici o polemica, Salutul Hristos A inviat, e specific ortodocsilor, si in nici un caz nu e obligatoriu pentru restu:) . Incearac sa saluti oamenii a caror religie nu o cunosti cu Buna ziua Posted Image .Au aceleasi drepturi ca tine.

 trollerul_de_serviciu, on 24 aprilie 2018 - 11:08, said:

Wow, troll sau serios ?
Stii ca exista vreo 1876 de alte religii care n-au deloc treaba cu Iisus, deci....


Martorii lui Iehova sunt creștini și cred în învierea lui Hristos. A refuza să răspunzi cu ”Hristos a înviat”, în cazul lor, este doar din încăpățânare.

#12
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 rosix, on 24 aprilie 2018 - 10:50, said:

Stii bine ca martorii lu Iehova se inchina direct la Dumnezeu, nu sarbatoresc invierea lui Hristos si nu cred in Sfanta Treime.. ai aflat acum?  Pentru ei Iisus, chiar daca e recunoscut ca fiind fiul lui Dumnezeu, nu este asimilat cu Dumnezeu (si aici eu sunt de acord cu ei) e doar un exemplu de conduita morala, un facator de fapte bune, nimic mai mult.
Isus constituie un exemplu demn de urmat si chiar daca nu e considerat egal cu Dumnezeu, tot e important si unicul mijloc prin care considera ca pot fi salvati din imperfectiune.

 Dorel666, on 24 aprilie 2018 - 10:57, said:


Că nu o sărbătoresc, este una, dar măcar să o recunoască!
Cine ti-a spus ca nu o recunosc?
Nu invierea lui Isus a fost importanta, fiindca ea oricum a fost profetita inclusiv in Geneza.
Moartea lui Isus ca jertfa de rascumparare e mult mai importanta, fiindca prin ea a platit pentru ce a facut Adam cand a mancat din pomul interzis si astfel a nesocotit porunca lui Dumnezeu.

#13
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Dorel666, on 24 aprilie 2018 - 10:39, said:

Ieri m-am întâlnit cu o cunoștință, martor al lui Iehova. L-am salutat cu salutul obișnuit al acestei perioade ”Hristos a înviat”. Dar am rămas uimit să constat că, în loc să-mi răspundă cu ”Adevărat că a înviat”, s-a făcut că nu a auzit ce am spus. Am discutat puțin cu el, apoi a plecat. Aș fi vrut să-l întreb de ce a procedat așa, dar nu am vrut să creez o polemică în plină stradă. Așa că am rămas cu o nelămurire și sper ca vreunul din martorii de pe aici să mi-o poată clarifica.
Doamne ajută!
Martorii nu pun botul la sarbatorile ortodoxe.
Pace! Posted Image

ps: pe vremuri, cand intre membrii de Partid nu era voie sa pomenesti de sarbatori crestine, erau unii care incercau sa impace si Capra si Varza. Acestia, la salutul tau: "Hristos a inviat!", ti-ar fi raspuns: "Just!". Ai fi preferat asa ceva? Posted Image

Edited by Dude_2nd, 24 April 2018 - 11:27.


#14
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,448
  • Înscris: 16.03.2004
Puteai să scrii asta pe unul din cele 3 topicuri deschise deja despre martorii lui iehova!

#15
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cat timp liber ai dorele...

#16
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Dude_2nd, on 24 aprilie 2018 - 11:24, said:

Martorii nu pun botul la sarbatorile ortodoxe.
Pace! Posted Image

ps: pe vremuri, cand intre membrii de Partid nu era voie sa pomenesti de sarbatori crestine, erau unii care incercau sa impace si Capra si Varza. Acestia, la salutul tau: "Hristos a inviat!", ti-ar fi raspuns: "Just!". Ai fi preferat asa ceva? Posted Image

Revin asupra ideii că o fac doar din încăpățânare. Iar încăpățânarea nu are nevoie de motiv, doar de un catâr care să o poarte! Numai că și eu sunt catâr, dar când îmi cere Hristos, îl port în spatele meu și îl primesc în inima mea, rostind cu gura ”Hristos a înviat” și ”Adevărat că a înviat”.

 dark, on 24 aprilie 2018 - 11:25, said:

Puteai să scrii asta pe unul din cele 3 topicuri deschise deja despre martorii lui iehova!

Puteam, dar mă interesa strict doar ideea din titlu. Nu să discut la modul general despre ei.

#17
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Deci:

Inițiatorul se întreabă: ,,Martorii lui Iehova nu cred în învierea lui Hristos?

La postul 11 tot el spune: ,,Martorii lui Iehova sunt creștini și cred în învierea lui Hristos.

Posted Image

Așa că repede, până nu se închide topicul:

Attached File  have-2Byou-2Bfound-2Bjesus-2Bwhyatt.jpg   71.3K   52 downloads

#18
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Sabinatu, on 24 aprilie 2018 - 11:32, said:

Deci:

Inițiatorul se întreabă: ,,Martorii lui Iehova nu cred în învierea lui Hristos?

La postul 11 tot el spune: ,,Martorii lui Iehova sunt creștini și cred în învierea lui Hristos.

Posted Image

Așa că repede, până nu se închide topicul:

have-2Byou-2Bfound-2Bjesus-2Bwhyatt.jpg

Tocmai, că eu eram convins, până acum, că ei cred în învierea lui Hristos. Dar faptul că un martor a refuzat să-mi răspundă cu ”Adevărat că a înviat” m-a făcut să cred că poate mă înșel și ei nu cred în această înviere și de aceea nici nu o sărbătoresc. Și topicul l-am deschis ca să mă conving, ba de una, ba de cealaltă.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate