Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 

Vouchere Biciclete Bucuresti 2018

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
289 replies to this topic

#163
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View Postlacustamarian, on 25 mai 2018 - 12:05, said:

Ok, macar ai lansat dezbatere
La ce fel de venit din declaratia unica incadrezi acest "venit" din voucher?

PS am mai primit anul acesta niste vouchere de la Emag, McDonald's, C&A, Vodafone, Aoro, elefant.ro, Altex, Cora etc
Trebuia sa le pastrez si sa le declar? Posted Imagehttps://mediagalaxy....k-8-inch-negru/
acele vouchere sint evidentiate ca un discount comercial pe factura.

Aici ai un voucher de la primarie emise in baza unui regulament care regulament spune ca e un venit impozabil.

Daca nu il folosesti, nu trebuie declarat dupa parerea mea, intrucat banii raman in visteria statului.

#164
lacustamarian

lacustamarian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 15.12.2006

View Postunbrutus, on 25 mai 2018 - 19:00, said:

acele vouchere sint evidentiate ca un discount comercial pe factura.

Aici ai un voucher de la primarie emise in baza unui regulament care regulament spune ca e un venit impozabil.

Daca nu il folosesti, nu trebuie declarat dupa parerea mea, intrucat banii raman in visteria statului.
Impozitele pe venit sunt stabilite in Codul fiscal, se declara si platesc la ANAF, nu poate o primarie sa impuna un impozit pe un venit printr-un regulament. Primaria se ocupa de impozitele pe proprietate. Ei au trecut acea fraza in regulament pentru ca au luat de buna declaratia politica a unui bou
https://www.europafm...rbeste-prostii/

http://m.adevarul.ro...b689/index.html

#165
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017
@lacustamarian, nu au stabilit un impozit, au stabilit un venit... e o mare diferenta

View Postlacustamarian, on 25 mai 2018 - 19:59, said:

Ei au trecut acea fraza in regulament pentru ca au luat de buna declaratia politica a unui bou
pare sa ai obiceiul sa faci AFIRMATII bazate pe speculatii

ai o informatie ca acea declaratie a stat la baza elaborarii regulamentului?

Uite eu afirm ca afirmatia aia s-a bazat pe regulament... deci exact invers.

Cand nu avem informatii sigure, e bine sa ne folosim expresii ca "eu cred ca", "se pare", "posibil sa" etc

De ce ar face primaria ce a spus un PNList? Primaria e dominata de ciuma rosie PSD.

#166
lacustamarian

lacustamarian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 15.12.2006


View Postunbrutus, on 25 mai 2018 - 20:16, said:

@lacustamarian, nu au stabilit un impozit, au stabilit un venit... e o mare diferenta


De ce ar face primaria ce a spus un PNList? Primaria e dominata de ciuma rosie PSD.

E un venit,da.
E un venit din premii, altfel nu poate fi catalogat. Impozitul pe venitul din premii, tombole etc este 0 daca valoarea venitului (premiului) nu depășește 600 lei
Daca valoarea lui depășește 600 lei de regula organizatorii bugeteaza in cadrul concursului si impozitul aferent astfel incat castigatorul sa nu plateasca nimic.
O alta posibilitate pentru introducerea acelei fraze este frica de a nu scadea acel prag de 600 lei, ca la cum modifica astia legislatia prin OUG e posibil orice.
Astfel daca se modifica acel prag de 600 lei si se face sa zicem 100 lei cei care au folosit voucherul platesc impozit 16% din 400 lei (ce depaseste pragul stabilit)
Destul de clar?

#167
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View Postlacustamarian, on 25 mai 2018 - 20:40, said:

E un venit din premii, altfel nu poate fi catalogat.
hai sa mai vorbim si despre biciclete... da-l naiba de venit.
Exista rubrica "Alte venituri" parca am mai scris asta si acum 10 postari.
Ce facem, ne invartim in cerc pana ametim doar sa ai tu ultimu cuvant?
Pt tine nu e venit, gata... pt restul e cum scrie in regulament.

View Postlacustamarian, on 25 mai 2018 - 20:40, said:

Destul de clar?
ce sa fie clar ma? Adica tu inca ai impresia ca ai dreptate tu? lol.. tare... e clar. gata. numai opreste-te.

#168
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Clar e venit din "premii". Toți cei 30k de beneficiari au participat la olimpiada de fizica cuantică unde au ocupat locul 1. Toti.
Alte venituri și este necesar sa plătești impozit. Punct.

#169
Arizona

Arizona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 29.11.2005
Și CAS-ul cine îl plătește? Primăria?

#170
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001
Am primit raspuns de la Primarie cu privire la impozit.

Mi-au trantit fraza cu regulamentul si utilizatorul voucherului se obliga sa declare...

Deci nicio chestie clara.

#171
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

View PostFlorin_Alex, on 04 iunie 2018 - 15:15, said:

Am primit raspuns de la Primarie cu privire la impozit.

Mi-au trantit fraza cu regulamentul si utilizatorul voucherului se obliga sa declare...

Deci nicio chestie clara.
ba este foarte clar din pct meu de vedere.

știți cum era cu cei care primeau ajutoare sociale și nu declarau ce câștigau la pariuri? rămâneau fără ajutor pentru că nu declarau acele sume!

#172
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View PostFlorin_Alex, on 04 iunie 2018 - 15:15, said:

Am primit raspuns de la Primarie cu privire la impozit.

Mi-au trantit fraza cu regulamentul si utilizatorul voucherului se obliga sa declare...

Deci nicio chestie clara.
pai ce anume nu e clar? Trebuie sa il declari in declaratia unica.

Ce e mai interesant: daca ai venitul pana la care nu trebuie sa platesti CAS, e posibil ca acest voucher sa te faca sa treci in categoria superioara.

Lucru care te va obliga la plata unor sume enorme in plus.

Insa de clar este clar: trebuie declarat ca venit.
Deci primaria nu ne-a dat 500 ron ci 500 - impozit - CAS

#173
lacustamarian

lacustamarian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 15.12.2006

View Postunbrutus, on 05 iunie 2018 - 12:32, said:


pai ce anume nu e clar? Trebuie sa il declari in declaratia unica.

Ce e mai interesant: daca ai venitul pana la care nu trebuie sa platesti CAS, e posibil ca acest voucher sa te faca sa treci in categoria superioara.

Lucru care te va obliga la plata unor sume enorme in plus.

Insa de clar este clar: trebuie declarat ca venit.
Deci primaria nu ne-a dat 500 ron ci 500 - impozit - CAS

Mda.. corect
Am primit raspuns de la ANAF
Si ei interpreteaza la fel in sensul ca din punctul lor de vedere utilizarea voucherului implica declararea pana pe 15 martie a anului urmator in declaratia unica
Impozitul este 10%

#174
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Și dacă până acum cei de la ANAF au dormit pe ei neștiind de existența acestui tip de venit, acum, că le-ai deschis ochii, să te ții penalități la toți cei ce nu au avut curiozitatea să citească ce scrie pe el.

#175
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View Postlacustamarian, on 06 iunie 2018 - 17:46, said:

Impozitul este 10%
Este 10% + 10% CAS daca veniturile depasesc venitul minim pe 12 luni.

Atentie ca ei se lauda ca au scazut impozitul pe venit dar nu sufla o vorba despre CAS 10%

#176
clubber01

clubber01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 02.04.2006

View Postlacustamarian, on 06 iunie 2018 - 17:46, said:



Mda.. corect
Am primit raspuns de la ANAF
Si ei interpreteaza la fel in sensul ca din punctul lor de vedere utilizarea voucherului implica declararea pana pe 15 martie a anului urmator in declaratia unica
Impozitul este 10%

Conform Codului Fiscal, art. 62, litera u): nu se impoziteaza "subvențiile primite pentru achiziționarea de bunuri, dacă subvențiile sunt acordate în conformitate cu legislația în vigoare".
Voucherele sunt clar subventii, avand ca obiectiv achizitionarea de bunuri in vederea protectiei mediului.
In expunerea de motive din hotararea Consiliului local al mun Bucuresti nr. 371 din 2017-09-11 se spune ca voucherele se acorda conform unor legi in vigoare (verificati, daca nu credeti).
Interpretarea ANAF nu poate fi decat abuziva. Vina e a Primariei, care nu a definit clar ce reprezinta voucherele, lasand la interpretarea altora (curios ca un consilier PMB a spus in toamna ca nu se impoziteaza, iar in primul regulament nu aparea prevederea cu declararea; ramane de vazut daca unii vor fi penalizati pentru nedeclarare/neplata impozitului iar altii vor scapa, functie de cum interpreteaza functionarii ANAF).
Inca o intrebare: cum explica PMB faptul ca in primul regulament (cel din vara) nu apare obligatia declararii la ANAF, iar im cel de-al doilea apare?
A doua intrebare: cum explica PMB ca HCGMB 371 aproba suplimentarea cu 25.000 si spune faptul ca "celelalte prevederi ale Hotărârii C.G.M.B. nr. 258/30.06.2017 rămân neschimbate" (implicit regulamentul initial care nu prevedea declararea)? PMB contrazice printr-un nou regulament, diferit, o alta hotarare de Consiliu local?
Daca e asa, e bezna mintii

Edited by clubber01, 06 June 2018 - 20:47.


#177
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postclubber01, on 06 iunie 2018 - 20:36, said:

In expunerea de motive din hotararea Consiliului local al mun Bucuresti nr. 371 din 2017-09-11 se spune ca voucherele se acorda conform unor legi in vigoare
Ar putea exista și subvenții care să nu fie acordate conform legilor în vigoare? Ceva exemple?

#178
lacustamarian

lacustamarian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 15.12.2006

View PostMembruAnonim, on 06 iunie 2018 - 19:34, said:

Și dacă pĂąnă acum cei de la ANAF au dormit pe ei neștiind de existența acestui tip de venit, acum, că le-ai deschis ochii, să te ții penalități la toți cei ce nu au avut curiozitatea să citească ce scrie pe el.

View PostMembruAnonim, on 06 iunie 2018 - 19:34, said:

Și dacă pĂąnă acum cei de la ANAF au dormit pe ei neștiind de existența acestui tip de venit, acum, că le-ai deschis ochii, să te ții penalități la toți cei ce nu au avut curiozitatea să citească ce scrie pe el.

View Postclubber01, on 06 iunie 2018 - 20:36, said:



Conform Codului Fiscal, art. 62, litera u): nu se impoziteaza "subvențiile primite pentru achiziționarea de bunuri, dacă subvențiile sunt acordate în conformitate cu legislația în vigoare".
Voucherele sunt clar subventii, avand ca obiectiv achizitionarea de bunuri in vederea protectiei mediului.
In expunerea de motive din hotararea Consiliului local al mun Bucuresti nr. 371 din 2017-09-11 se spune ca voucherele se acorda conform unor legi in vigoare (verificati, daca nu credeti).
Interpretarea ANAF nu poate fi decat abuziva. Vina e a Primariei, care nu a definit clar ce reprezinta voucherele, lasand la interpretarea altora (curios ca un consilier PMB a spus in toamna ca nu se impoziteaza, iar in primul regulament nu aparea prevederea cu declararea; ramane de vazut daca unii vor fi penalizati pentru nedeclarare/neplata impozitului iar altii vor scapa, functie de cum interpreteaza functionarii ANAF).
Inca o intrebare: cum explica PMB faptul ca in primul regulament (cel din vara) nu apare obligatia declararii la ANAF, iar im cel de-al doilea apare?
A doua intrebare: cum explica PMB ca HCGMB 371 aproba suplimentarea cu 25.000 si spune faptul ca "celelalte prevederi ale Hotărârii C.G.M.B. nr. 258/30.06.2017 rămân neschimbate" (implicit regulamentul initial care nu prevedea declararea)? PMB contrazice printr-un nou regulament, diferit, o alta hotarare de Consiliu local?
Daca e asa, e bezna mintii
Impozitarea se face acum prin autoimpunere. Nu mai este necesară emiterea deciziilor de impunere
ANAF are situația veniturilor de la platitorul de venituri in cazul de fata PMB
E obligatia fiecaruia sa declare veniturile in declarația unica anuala
Si eu am crezut ca nu este un venit impozabil, am fost destul de vehement aici pe forum dar raspunsul ANAF este fara loc de interpretare.
Este venit ce se încadreaza la categoria veniturilor impozabile
Eu nu am nicio problema sa platesc acest impozit in cazul in care voi folosi voucherul

#179
theitza

theitza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.11.2011

View Postsmooky, on 10 mai 2018 - 22:16, said:

Astazi am fost langa Targul din Vitan la SC AUTO NICO-SIMO SRL (este in programul cu vouchere al primariei) si am ridicat cele 2 modele comandate la ei sambata:
http://www.dhsbike.r...-2865/3073.html pentru mine si modelul similar pentru sotia mea
http://www.dhsbike.r...-2866/3072.html

Firma foarte serioasa, este o afacere de familie pe care o recomand cu drag.
Abia astept in weekend sa dau cateva ture cu bicicleta Posted Image
la ce pret ?

#180
trilogy

trilogy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.06.2009
Ca tot era cineva suparat ca nu poate lua trotineta normala

https://www.bikexcs....bucuresti-2018/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate