Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

Vouchere Biciclete Bucuresti 2018

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
289 replies to this topic

#199
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006
Salut! A incercat cineva sa cumpere un skateboard electric prin voucher?
Credeti ca se poate cumpara?

#200
siven01

siven01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.11.2003
Văd că e valabil numai pina pe 30.09

#201
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Da, pana pe 30 sept sunt valabile, iar prima tura sunt valabile pana pe 31 iulie!
Asa ca daca aveti si din prima tura, aveti grija ca mai sunt cateva zile!

Sotul meu a luat prima data si acum m-am inscris si eu, asta ca sa nu se creeze confuzia ca o persoana poate lua două.

#202
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
mai vine si a 3-a tura?

#203
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Ei, na! :)
Nu cred.

Acum se vor da vouchere de 9 mii lei pt casat masini si achizitie de unele nepoluante sau electrocasnice eco. http://www.pmb.ro/pm...om.php?msj=7080

#204
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
ce inseamna electrocasnice eco?

ca suna tentant pentru 2 sau 3 ac-uri mai performante

Edited by arg, 27 July 2018 - 12:11.


#205
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postarg, on 27 iulie 2018 - 12:10, said:

ce inseamna electrocasnice eco?
am vazut-o pe firea la tv ieri explicand draga de ea... "ipad-uri, tv screens..." exact asa s-a exprimat, tv screens... probabil plate ca sint mai bune pt pupat moaste

#206
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012

View Postarg, on 27 iulie 2018 - 12:10, said:

ce inseamna electrocasnice eco?

ca suna tentant pentru 2 sau 3 ac-uri mai performante

Cele care consuma mai putin, gen clasa A +++, zic eu.
Acum sa vedem cum defineste PMB, asta.

#207
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Post-Diana-, on 30 iulie 2018 - 10:23, said:


Cele care consuma mai putin, gen clasa A +++, zic eu.
Acum sa vedem cum defineste PMB, asta.
un ipad consuma mai putin ca ce anume?

#208
siven01

siven01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.11.2003
Ce se mai întâmplã , a mai primit cineva voucherul ?
La mine nici un semn , nici un curier , nimic

pa. Nu a trecut o jumãtate de orã și a sunat curierul
5500 /zona Berceni

Daca se poate aștept un sfat ptr o trotineta electrica ,la care sã plãtesc diferențã cat mai mica .

Edited by siven01, 31 July 2018 - 13:44.


#209
andreid2010

andreid2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 30.08.2012
https://www.profit.r...atorii-18975077

Ce ziceti? Parca zicea cineva ca se impoziteaza doar premiile peste 600 lei.

#210
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
aha, si daca nu l-am folosit?

#211
ingerulol

ingerulol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 11.09.2006

View Postarg, on 16 aprilie 2019 - 09:40, said:

aha, si daca nu l-am folosit? Restul e can can ... Eu daca-ti dau 500LEI si tu nu-i cheltui tot venit se calculeaza
De primit l-ai primit , deci e venit .
Problema cea mai mare este ca nu stiu cum sa-l declar ... IMPOZIT REAL ? sau de care mama naibii e  ?

Declaraţie rectificativă privind Capitolul I Se bifeaza în cazul rectificării Capitolului I.
Daca se rectifica doar acest capitol, atunci Capitolul II nu se completeaza.
SECȚIUNEA I.1 Date privind impozitul pe veniturile realizate din România în anul 2018
SUBSECȚIUNEA I.1.1 Date privind impozitul pe veniturile realizate din România, impuse în sistem real
SUBSECȚIUNEA I.1.2 Date privind impozitul pe veniturile realizate din România, impuse pe bază de norme de venit în cazul
contribuabililor care au început activitatea în luna decembrie 2018
SUBSECȚIUNEA I.1.3
Date privind impozitul pe veniturile realizate din România de persoanele fizice, în perioada
01.01-22.03.2018, inclusiv, ca urmare a participării la jocuri de noroc la distanţă şi festivaluri de poker
SECȚIUNEA I.2: Date privind impozitul pe veniturile realizate din străinătate în anul 2018
SECȚIUNEA I.3 Date privind contribuția de asigurări sociale (CAS) și contribuția de asigurări sociale de sănătate(CASS)
datorate pentru anul 2018
SUBSECȚIUNEA I.3.1 Date privind contribuția de asigurări sociale(CAS) datorată pentru anul 2018
SUBSECȚIUNEA I.3.2 Date privind contribuția de asigurări sociale de sănătate(CASS) datorată pentru anul 2018
SECȚIUNEA I.4 Stabilirea impozitului anual datorat pe venitul net anual impozabil realizat în anul 2018, din activități
independente și drepturi de proprietate intelectuală, impuse în sistem real
SECȚIUNEA I.5 Sumarul obligațiilor privind impozitul pe venitul realizat și contribuțiile sociale datorate pentru anul 2018
SECȚIUNEA I.6 Destinația sumei reprezentând 2% sau 3,5% din impozitul datorat pe venitul net/ câștigul net anual
impozabil


LE :
Trebuie sa mai stii insa ca sunt neimpozabile veniturile obtinute in bani si/sau in natura sub forma de premii sub valoarea sumei neimpozabile stabilite in suma de 600 lei, inclusiv, realizate de contribuabil pentru fiecare premiu.

PROBLEMA E CA INCADRAREA JURIDICA A VOUCHERULUI DE LA PMB NU ESTE CORECTA PENTRU PREMII , ASTFEL CA SUFERA IMPOZITARE . FMM FIREA

Edited by ingerulol, 16 April 2019 - 11:17.


#212
sadonly

sadonly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.02.2012
daca afli care este procedura, te rog sa ne-o dai si noua aici.
(din ce am inteles este impozitat cu 10% din valoarea voucher-ului, dar nu stiu sigur).

Edited by sadonly, 16 April 2019 - 11:19.


#213
andreid2010

andreid2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 30.08.2012
In mod normal daca nu l-ai folosit inseamna ca nu ai beneficiat de niciun venit.

Oare se aplica si la astea:

https://forum.softpe...ce/page__st__36

Edited by andreid2010, 16 April 2019 - 12:00.


#214
sadonly

sadonly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.02.2012

Quote

LE :
Trebuie sa mai stii insa ca sunt neimpozabile veniturile obtinute in bani si/sau in natura sub forma de premii sub valoarea sumei neimpozabile stabilite in suma de 600 lei, inclusiv, realizate de contribuabil pentru fiecare premiu.
PROBLEMA E CA INCADRAREA JURIDICA A VOUCHERULUI DE LA PMB NU ESTE CORECTA PENTRU PREMII , ASTFEL CA SUFERA IMPOZITARE . FMM FIREA
subscriu.

in alta ordine de idei, iata ce am aflat momentan de la contabila, care este asaltata de biciclisti netaxati inca:
se ia documentul de pe site anaf: dclUnica_01042019.pdf
in primul rand se completeaza DOAR partea de 2018, pentru cei care au luat voucher anul trecut, ca mine. pentru restul, nu stiu.
SECȚIUNEA I.1 Date privind impozitul pe veniturile realizate din România în anul 2018

se bifeaza:
SUBSECȚIUNEA I.1.1 Date privind impozitul pe veniturile realizate din România, impuse în sistem real

se face <Salt la sectiune> si se bifeaza <10. Alte surse>

se face <Salt la punctul B> si se bifeaza < Alte venituri decate cele prevazute la art.114 alin. (2) lit.1 din Codul fiscal>

se trece la: 1. Venit brut: 500 (lei)

se apasa <Adauga Venit> si nu stiu daca mai e cazul de bonificatie...

pdf-ul face automat calculul la 10% impozit, se semneaza, si cam aia e.

de asemenea, se cere actul de achizitie, respectiv factura; nu stiu cum se procedeaza cu ea si nu stiu daca trebuie si CI;
se depune doar online, orice alta varianta nu mai este posibila;
se face doar din contul online de la anaf care este facut in baza CNP-ului, fiind acelasi de pe factura de achizitie unde s-a folosit Voucher-ul.

se plateste impozit, pentru ca e incardat cum numai ei stiu sa o faca. in continuare imi este destul de neclar, dar cam asta ar fi. nu sunt 100% sigur, o sa incerc sa mai caut inca o parere avizata.

Edited by sadonly, 16 April 2019 - 12:37.


#215
x-faktor

x-faktor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.06.2005
si daca nu mai am factura de achizitie a bicicletei, ce este de facut atunci?

Edited by x-faktor, 16 April 2019 - 14:09.


#216
unknown77

unknown77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 13.04.2010
Dar cum poate fi considerat venit daca nu l-am utilizat
Primaria mi-a dat practic o foaie prin care se obliga sa plateasca 500ron in contul magazinului de unde urmeaza sa cumpar o bicicleta.
Daca nu l-am folosit, practic nu am primit acei bani, a fost doar o foaie care nu a fost utilizata.
Voucher-ul a expirat, deci nu mai poate fi folosit, deci primaria a ramas cu acei bani care probabil deja i-a realocat.
Corect ?

ok, am gasit chiar in regulamentul PMB privind voucherele de bicileta (se gaseste pe site) si apare explicit ca "utilizarea" implica declararea venitului si plata impozitului, la Art. 23 ultimul alineat
"utilizarea voucherului atrage obligaţia beneficiarului atât de declarare a venitului aferent voucherului, cât şi de plată a impozitului rezultat, cu respectarea procedurilor stabilite de legislaţia în vigoare."

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate