Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Vouchere Biciclete Bucuresti 2018

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
289 replies to this topic

#145
georgescu_psb

georgescu_psb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.04.2018
Eu inca mai am voucherul si nu stiu ce sa fac cu el!
Poate mi-as cumpara si o trotineta electrica, dar din ce am vazut nu-mi place nimic. Una singura mi-a placut.... dar nu e cu voucher! Este Myria de la Altex Unirea, vazuta, pipaita, arata grozav, mult peste pozele din internet dar costa 2000 lei si Altex nu e in programul de vouchere (Posted Image probabil daca nu aveam voucher o cumparam!). M-am uitat pe net sa vad daca o vinde careva in program si nu exista. Un 1500 lei dadeam avand in vedere cat e de misto! Dar sa dau 2000 lei si sa raman cu voucherul in buzunar nu-mi convine! Iar pomana nu-l fac din cauza ca nu e lamurita treaba cu impozitul si oricum, pomana e o atitudine gresita, sunt contra! (si nu incep acum sa insir argumente ca am milioane!)
Azi, mergeam cu cursiera si vad un tip pe trotineta electrica, forma semana cu Myria de la Altex (forma clasica, bateria sub punte, negru mat) si nu m-am putut tine dupa el (l-as fi intrecut cu cursiera fara probleme dar nu voiam sa transpir), asa viteza nesimtita avea pe marginea benzii de circulatie de la Piata Alba Iulia! Dar totusi periculos, eu macar am luminite multe la bicicleta, multi soferi si asa nu ma observa pe mine, daramite un om in picioare mergand cu 25...30Km/ora! Ca sa nu mai spun de hartoape!

Poate imi recomanda cineva ceva in stilul Myria de la Altex (ceva cu voucher), dar sa fie cel putin la fel!

Edited by georgescu_psb, 15 May 2018 - 18:55.


#146
razvan_3asy

razvan_3asy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 19.03.2008
Ce parere aveti de bicicleta omega din oferta carrefour?
https://carrefour.ro...tru-19-33522147

#147
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 06.09.2008
Daca o iei pt oras/ parc/ asfalt mai bine ceva de oras, au in auchan un dhs cu cadru aluminiu, roti 28" si furca fixa la 700lei

Cea din link oricum nu e pt munte, are doar aspect de mtb.

Edited by sirgoofy, 18 May 2018 - 13:32.


#148
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,487
  • Înscris: 18.06.2007
Nu știu dacă s-a mai dezbătut intre timp, dar vouchere de vacanta se impozitează. Eu zic că 100% și astea

#149
lacustamarian

lacustamarian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 15.12.2006

View Postbobalex18, on 22 mai 2018 - 22:39, said:

Nu știu dacă s-a mai dezbătut intre timp, dar vouchere de vacanta se impozitează. Eu zic că 100% și astea
Alea sunt tichete, nu sunt vouchere si sunt specificate intr-o lege la fel ca tichetele de masă.
Nu există acum o lege in baza careie sa plătești un impozit pe aceste vouchere pentru biciclete

#150
georgescu_psb

georgescu_psb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.04.2018

View Postbobalex18, on 22 mai 2018 - 22:39, said:

Nu știu dacă s-a mai dezbătut intre timp, dar vouchere de vacanta se impozitează. Eu zic că 100% și astea
INTREBARE - daca nu voi folosi voucherul (ceea ce este cam 90% probabil, pana expira in iulie), ma mai impoziteaza astia ?!
INTREBARE 2 - cum as putea sa returnez voucherul ?! Adica sa-l dau inapoi la Primarie ?!.... si de aici apare un principiu - daca primesc ceva, acest voucher si nu pot returna, adica nu pot refuza ulterior sa-l folosesc, e corect sa impoziteze ?! Adica, principiu, e corect sa dai cuiva un cadou fara posibilitate de returnare si in conditiile astea sa-l impozitezi ?! Nu este un abuz ? Sau o incalcare a unor drepturi ? ..... Zic si eu, poate nu am dreptate. Cei care cunosc juridic si legislatie poate stiu mai bine.

#151
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,487
  • Înscris: 18.06.2007

View Postgeorgescu_psb, on 24 mai 2018 - 13:09, said:

INTREBARE - daca nu voi folosi voucherul (ceea ce este cam 90% probabil, pana expira in iulie), ma mai impoziteaza astia ?!
INTREBARE 2 - cum as putea sa returnez voucherul ?! Adica sa-l dau inapoi la Primarie ?!.... si de aici apare un principiu - daca primesc ceva, acest voucher si nu pot returna, adica nu pot refuza ulterior sa-l folosesc, e corect sa impoziteze ?! Adica, principiu, e corect sa dai cuiva un cadou fara posibilitate de returnare si in conditiile astea sa-l impozitezi ?! Nu este un abuz ? Sau o incalcare a unor drepturi ? ..... Zic si eu, poate nu am dreptate. Cei care cunosc juridic si legislatie poate stiu mai bine.
1. eu zic tot că da.
2. da, este corect să se impozitezi chiar dacă nu îl folosești sau vrei să renunți la el pentru că tu l-ai cerut.

#152
lacustamarian

lacustamarian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 15.12.2006
multi dancila pe aici
voi de fel dati bani fara sa vi se solicite sau doar acum aveti astfel de intentii?

#153
puiutu73

puiutu73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 09.02.2007
Ma repet:
la art 24 din regulament scrie clar:
"utilizarea voucherului atrage obligaţia beneficiarului atât de declarare a venitului aferent voucherului, cât şi de plată a impozitului rezultat, cu respectarea procedurilor stabilite de legislaţia în vigoare."

#154
lacustamarian

lacustamarian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 15.12.2006

View Postpuiutu73, on 24 mai 2018 - 14:16, said:

cu respectarea procedurilor stabilite de legislaţia în vigoare."

si eu ma repet:
nu exista in legislatia in vigoare impozit pentru acest tip sau pentru aceasta valoare

#155
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,487
  • Înscris: 18.06.2007

View Postlacustamarian, on 24 mai 2018 - 14:32, said:


si eu ma repet:
nu exista in legislatia in vigoare impozit pentru acest tip sau pentru aceasta valoare
eu zic că se impozitează.

#156
lacustamarian

lacustamarian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 15.12.2006

View Postbobalex18, on 24 mai 2018 - 14:36, said:

eu zic că se impozitează.

du-te la ANAF si daca reusesti sa obtii o decizie de impunere pe acest voucher iti platesc eu cei 80 lei impozit (500*16%)
Du-te si vino de acolo cu un raspuns ca trebuie declarat pe declaratia x

#157
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Mi-am luat bicicleta si impreuna cu voucherul mi-a fost cerut si buletinul, la care i s-a facut o copie, pentru decontarea de la primarie. Fiecare voucher este controlat individual de reprezentantii primariei

#158
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postlacustamarian, on 24 mai 2018 - 14:32, said:


si eu ma repet:
nu exista in legislatia in vigoare impozit pentru acest tip sau pentru aceasta valoare
- daca vezi ca scrie in regulament in mod clar, de ce mai cream discutii?

- se impoziteaza cf regulamentului.

- Impozit pt valoare? nu se fac impozite pe fiecare valoare.

- Tip? Rubrica Alte venituri poate cuprinde orice

#159
lacustamarian

lacustamarian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 15.12.2006

View Postunbrutus, on 25 mai 2018 - 11:17, said:

- daca vezi ca scrie in regulament in mod clar, de ce mai cream discutii?

- se impoziteaza cf regulamentului.

- Impozit pt valoare? nu se fac impozite pe fiecare valoare.

- Tip? Rubrica Alte venituri poate cuprinde orice
Pai du-te la ANAF si plăteste impozit "conform regulament" :)
Dupa discutiile de aici mi-am dat seama ca e adevarat raportul conform caruia Romania este pe ultimul loc in Europa la educatie financiara

#160
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
@lacustamarian, si Romania e pe primul loc in EU la analfabetismul functional
adica incapabilitatea intelegerii unui text citit. Mai citeste o data regulamentul. Si inca o data.
Ai fost tu la anaf si ai intrebat? sau doar vorbesti asa sa te afli in treaba?
Ai vazut noua declaratie unica? Are 10 pagini in care poti declara orice venit

#161
georgescu_psb

georgescu_psb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.04.2018
O situatie confuza ca tot ce este in aceasta tara/stat.
Un cunoscut a fost la ANAF sa intrebe, a asteptat cica vreo doua ore (cred ca avea si alte treburi pe acolo) dupa care i-au spus ca.... nici ei nu pot sa-i dea un raspuns.

Partea buna este ca se deconteaza nominal la Primarie, astfel in cazul meu nu va exista decontare daca nu-l voi folosi.

Unicul lucru pe care probabil l-as mai putea cumpara pana in iulie cu voucherul asta ar fi o trotineta electrica cel putin le fel cu Myria pe care am vazut-o la ALTEX la 2000 lei (- voucher = 1500 lei). Evident, ALTEX nu e in programul asta!

In rest, ce am vazut ca trotineta electrica e gunoi (scump). La moda pare sa fie un "brand" chinez, Xiaomi (ceva de genul asta:  https://www.sportist...source=price-ro ) care se cumpara cel mai ieftin direct din China si astfel ajunge la minim 1800 lei (stiu pe cineva care asa si-a luat si in final a platit cica vreo 1800 lei). Evident proaste si astea, li se umfla cauciucul dupa cateva luni si alte defecte chineze. Si ma intreb cat le tin bateriile ?! Ca la telefoanele mobile ?! (exista droaie telefoane mobile la care incepe sa cedeze bateria dupa o luna, doua, adica nu mai tine nici 24 de ore).

Si mai e un aspect - eu m-am inscris la voucher intelegand ca pot sa-mi cumpar trotineta (normala, adica fara motor). Deci am fost indus in eroare.

Edited by georgescu_psb, 25 May 2018 - 12:02.


#162
lacustamarian

lacustamarian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 15.12.2006

View Postunbrutus, on 25 mai 2018 - 11:42, said:

@lacustamarian, si Romania e pe primul loc in EU la analfabetismul functional
adica incapabilitatea intelegerii unui text citit. Mai citeste o data regulamentul. Si inca o data.
Ai fost tu la anaf si ai intrebat? sau doar vorbesti asa sa te afli in treaba?
Ai vazut noua declaratie unica? Are 10 pagini in care poti declara orice venit
Ok, macar ai lansat dezbatere
La ce fel de venit din declaratia unica incadrezi acest "venit" din voucher?

PS am mai primit anul acesta niste vouchere de la Emag, McDonald's, C&A, Vodafone, Aoro, elefant.ro, Altex, Cora etc
Trebuia sa le pastrez si sa le declar? :)

View Postgeorgescu_psb, on 25 mai 2018 - 12:01, said:

O situatie confuza ca tot ce este in aceasta tara/stat.
Un cunoscut a fost la ANAF sa intrebe, a asteptat cica vreo doua ore (cred ca avea si alte treburi pe acolo) dupa care i-au spus ca.... nici ei nu pot sa-i dea un raspuns.

Partea buna este ca se deconteaza nominal la Primarie, astfel in cazul meu nu va exista decontare daca nu-l voi folosi.

Unicul lucru pe care probabil l-as mai putea cumpara pana in iulie cu voucherul asta ar fi o trotineta electrica cel putin le fel cu Myria pe care am vazut-o la ALTEX la 2000 lei (- voucher = 1500 lei). Evident, ALTEX nu e in programul asta!

In rest, ce am vazut ca trotineta electrica e gunoi (scump). La moda pare sa fie un "brand" chinez, Xiaomi (ceva de genul asta:  https://www.sportist...source=price-ro ) care se cumpara cel mai ieftin direct din China si astfel ajunge la minim 1800 lei (stiu pe cineva care asa si-a luat si in final a platit cica vreo 1800 lei). Evident proaste si astea, li se umfla cauciucul dupa cateva luni si alte defecte chineze. Si ma intreb cat le tin bateriile ?! Ca la telefoanele mobile ?! (exista droaie telefoane mobile la care incepe sa cedeze bateria dupa o luna, doua, adica nu mai tine nici 24 de ore).

Si mai e un aspect - eu m-am inscris la voucher intelegand ca pot sa-mi cumpar trotineta (normala, adica fara motor). Deci am fost indus in eroare.
https://mediagalaxy....k-8-inch-negru/

Asta?

In alta ordine de idei in regulamentul initial au fost si trotinetele normale apoi cand au modificat regulamentul si au mai dat 25000 bucati au scos trotinetele simple

Edited by lacustamarian, 25 May 2018 - 12:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate