Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 

Proiect de interzicere a autoturisme Euro 1 si Euro 2 in Capitala ?

* - - - - 1 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
313 răspunsuri în acest subiect

#289
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.873
  • Înscris: 01.02.2008

Vizualizare mesajjm2010, pe 26 aprilie 2018 - 07:41, a scris:

Bre, nu ai inteles. Doar troaca ca a ta va avea interzis, cele care se ocupa de transport marfa sau au utilitate publica (tu nu ai utilitate) nu vor fi interzise. E foarte simplu, s-a mai explicat si mai devreme.

E discriminare si in secunda doi de la aprobarea acestei hotarari de Consiliu ABUZIVE, ea va fi atacata in instanta. Daca un autovehicul polueaza  si altul cu aceeasi norma de poluare, polueaza.

Deci nu vor scapa nechemati in judecata, asta poti sa fii sigur.

Cele de transport persoane nu sunt nici de marfa nici de utilitate publica. Ce se intampla cu ele. Te duci in camp, in porumb, ca sa iei un maxi-taxi pana la Slobozia?

Plus ca e un atac la adresa omului sarac - pesedeul nu va accepta niciodata o astfel de masura ca nu-i mai voteaza nici drku.

Editat de rosix, 26 aprilie 2018 - 08:42.


#290
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 41.874
  • Înscris: 28.06.2006

Vizualizare mesajPlaton, pe 26 aprilie 2018 - 07:23, a scris:

Eu as zice sa fim mai indrazneti, sa le interzicem de tot, si sa circule in Bucuresti numai carute cu cai, ca pe vremuri, o sa fie idilic, sa umblam cu caleasca, si o sa miroasa in Bucuresti a trandafiri si balega
Ha, la Galați v-am luat deja! :D

Fișiere atașate



#291
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 12.073
  • Înscris: 02.03.2003

Vizualizare mesajPlaton, pe 26 aprilie 2018 - 07:19, a scris:


Cine ti-a povestit ca e poluare in Bucuresti?  Unde ai gasit datele oficiale ? Eu folosesc 3 clienti meteo, si astia imi spun culmea, calitatea aerului in Bucuresti este BUNA, unul din astia minte, ori guvernul ori clientii meteo !

A citit reviste si ziare de propaganda on-line si s-a informat de acolo.

#292
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.637
  • Înscris: 12.02.2018

Vizualizare mesajterratec, pe 26 aprilie 2018 - 09:52, a scris:


A citit reviste si ziare de propaganda on-line si s-a informat de acolo.
Cum ar fi astea?

http://aqicn.org/city/bucharest/
https://www.romania-...rest-pollution/

#293
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.049
  • Înscris: 20.07.2003
E anuntat in mai multe surse ca nu se va implementa. Nu era vorba niciodata sa se implementeze, probabil asa a crezut individul acela de la PMP ca aude lumea de el. A auzit, sa n-aiba grija, el e "dobitocul care vrea sa interzica masinile". Ce-si face omul cu mana lui...

Primăria Capitalei RESPINGE propunerea de interzicere a maşinilor cu Euro 1- Euro 4 în Bucureşti

Citat

Iniţiativa preluată în presă în ultimele zile aparţine unui consilier general, fiind depusă în nume personal, fără ca etapele de fundamentare să fi fost parcurse. Din acest motiv, precizăm că documentul nu are valoare oficială, nu include contribuţia aparatului de lucru al primarului general, aşadar nu prezintă punctul de vedere al municipalităţii.

Citind acest topic si cel geaman de la aria auto, rezulta ca fanii interzicerii masinilor vor sa interzica masinile altora, ca nu au ei loc pe strada.

Lansez tuturor celor preocupati de ecologie, celor deranjati de aglomeratia din trafic, celor suparati de fumul din oras urmatoarea provocare: VINDETI-VA MASINILE!
Sunteti parte a problemei, deci dovediti ca intr-adevar sustineti onest ceea ce sustineti si nu e doar ipocrizie de boier care n-are loc in trafic.

Apropo, razboinicii interzicerii masinilor altora, locuri de parcare private aveti? Sau tot pe strada, tot pe la altii in fata, pe barosaneala?

Editat de bladhaund, 26 aprilie 2018 - 13:59.


#294
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 46.022
  • Înscris: 18.01.2007

Citat

Primăria Capitalei RESPINGE propunerea de interzicere a maşinilor cu Euro 1- Euro 4 în Bucureşti

Posted image

[ https://media.giphy.com/media/PFwKHjOcIoVUc/giphy.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Hai gata toata lumea, ne linistim, suntem in siguranta, visul automobilistic continua neperturbat.

Citat

Aşa cum municipalitatea a comunicat în trecut, intenţia este de a demara un sondaj de opinie sau o altă formă de consultare publică

Kek. Va fi complet imprevizibil rezultatul.

Vizualizare mesajPlaton, pe 26 aprilie 2018 - 07:19, a scris:

Eu folosesc 3 clienti meteo, si astia imi spun culmea, calitatea aerului in Bucuresti este BUNA, unul din astia minte, ori guvernul ori clientii meteo !

Sa-mi trimiti si mie clientii aia meteo odata la 4-5 zile sa imi mature/spele praful din balcon pls.

#295
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.049
  • Înscris: 20.07.2003

Vizualizare mesajshefu_de_combinat, pe 26 aprilie 2018 - 14:47, a scris:

Sa-mi trimiti si mie clientii aia meteo odata la 4-5 zile sa imi mature/spele praful din balcon pls.
Balconul era acolo de la 1600, dinainte de cucerirea Transilvaniei de catre Mihai Viteazu. Era deci imprevizibil ca e intr-un oras aglomerat, ca e trafic si ca se va umple de praf. Ca daca ai fi stiut, ai fi luat masuri de contracarare, de exemplu ti-ai fi cumparat o casa undeva la aer curat si nu un o locuinta pe verticala in orasul aglomerat.

Scuze, asta era din alta tara. Romanul isi ia locuinta in aglomeratie, e parte a problemei, e aglomeratia in sine, dar se plange de aglomeratie si apoi gaseste solutia: interzicem pe ceilalti!

Editat de bladhaund, 26 aprilie 2018 - 14:58.


#296
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 46.022
  • Înscris: 18.01.2007
Sigur sigur, densitatea e de vina. De aia in 5 zile in Duisburg oras siderurgic acumuleaza masina praf pe ea cat in 1-2 zile de Bucuresti.
Sa ne mutam in camp la densitate mica, sa n-avem de ales intre masina si orice altceva, ala e viitoru.

Btw o casa undeva la aer curat in cartierele alea michteaux din periferii cu strazi din pamant pe care masinile se asteapta intre ele?

Editat de shefu_de_combinat, 26 aprilie 2018 - 15:10.


#297
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.049
  • Înscris: 20.07.2003

Vizualizare mesajshefu_de_combinat, pe 26 aprilie 2018 - 15:08, a scris:

Sa ne mutam in camp la densitate mica, sa n-avem de ales intre masina si orice altceva, ala e viitoru.
Vei avea de ales intre masina si un vehicul zburator, cand va fi inventat. Suferi cumva ca la oras nu ai de ales si calul?

Vizualizare mesajshefu_de_combinat, pe 26 aprilie 2018 - 15:08, a scris:

Sigur sigur, densitatea e de vina. De aia in 5 zile in Duisburg oras siderurgic acumuleaza masina praf pe ea cat in 1-2 zile de Bucuresti.
Duisburg: Density  2,100/km2 (5,600/sq mi)
Bucharest: Density 9,237/km2 (23,920/sq mi)

Esti simpatic cum in continuare nu crezi ca densitatea e sursa necazurilor urbane din Bucuresti.

"Bai, ce aglomeratie este!"
"Pai da, orasul e construit si locuit prea dens"
"Nu... nu vezi ca sunt prea multi in trafic"
"Da, adica densitate prea mare in trafic, numar de locuitori pe unitatea de suprafata. Daca nu v-ati mai inghesui toti si v-ati mai rasfira..."
"Nu, nu densitatea e problema, hai sa-i interzicem, asta e solutia"
"Adica sa reducem densitatea prin interdictie?"

Editat de bladhaund, 26 aprilie 2018 - 15:16.


#298
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 46.022
  • Înscris: 18.01.2007

Vizualizare mesajbladhaund, pe 26 aprilie 2018 - 15:09, a scris:

Vei avea de ales intre masina si un vehicul zburator, cand va fi inventat.

Abia astept, ceru era cam singura bucatica la care te puteai uita fara sa vezi aglomeratie degeaba. Chiar abia astept sa vad drone cu un singur om in ele, sau plimband pe ala micu diametral pe ceru orasului inspre si dinspre scolile alea bune. Un fel de Coruscant, da cu manele.
In 25 de ani o sa discutam cocalareli de genu imi fac un fake-helipad ca sa nu mai parcheze toti masina zburatoare in fata la altii.

Editat de shefu_de_combinat, 26 aprilie 2018 - 15:15.


#299
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.049
  • Înscris: 20.07.2003

Vizualizare mesajshefu_de_combinat, pe 26 aprilie 2018 - 15:14, a scris:

In 25 de ani o sa discutam cocalareli de genu imi fac un fake-helipad ca sa nu mai parcheze toti masina zburatoare in fata la altii.
Asta daca cetatenii nu vor fi capabili sa isi planifice viata si locuirea mai cu inteligenta. Ca daca isi planificau locuirea mai inteligent, aveau loc chiar si pentru masini. Eu am, vecinii mei au, in multe tari oamenii au loc suficient si nu se aglomereaza ca fraierii, deci se poate.

Daca nu-ti vei lua casa cu helipad, cine e de vina decat tu? Ce ai vrea, in 2075 sa ceri sa imi interzica mie heli-drona ca nu ai tu loc sa o pui pe a ta la bloc?

Sunt convins ca in 2070 o casa cu helipad, undeva intr-un loc mai rasfirat va costa cat un apartament fara helipad din oras. Daca tu vrei heli-drona, sa stii ce ai de ales, nu sa te plangi dupa aceea ca sunt prea multi cu heli-drone si nu e loc.

#300
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.672
  • Înscris: 01.08.2007

Vizualizare mesajpaso87, pe 25 aprilie 2018 - 08:57, a scris:


Mare dreptate ai!
Credeam ca doar eu sunt ala care simte un miros intepator dupa dieselurile E4... lumea zicea ca-s nebun cand le ziceam ca miroase foarte rau si nu pot sta acolo.

Din pacate neamtu` nu stie sa faca masini pe benzina.
Poate Opel...si BMW


La VAG (VW, Audi, Skoda, Seat),care e cel mai mare contructor auto din lume si TOP 1 la preferintele romanilor - numai dezastre la motoarele pe benzina !

Lantul de distributie la 1.4 TSI, la 1.8 si 2.0 TSI probleme cu pistoanele, cu bielele cu segmetii
Te ia capul !

De aia m-am re-orientat pe japoneze.
Culmea...japonezilor nu prea le ies motoarele Diesel :D

Vizualizare mesajslai, pe 26 aprilie 2018 - 07:22, a scris:


Asa ar fi perfect, ar mirosi in bucuresti numai a trandafiri

Da, aia de la PSD !

#301
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.742
  • Înscris: 30.10.2003
Cu toata densitatea aia mica, Duisburg are zona de protectie Umweltzone. Doar masinile Euro 4 au voie prin centru.

#302
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.750
  • Înscris: 13.06.2004
Da' ăia au centură şi transport în comun bine pus la punct?   :rolleyes:

#303
paultt

paultt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.772
  • Înscris: 05.08.2007

Vizualizare mesajM4V3RiCk_, pe 26 aprilie 2018 - 22:17, a scris:


Din pacate neamtu` nu stie sa faca masini pe benzina.
Poate Opel...si BMW


La VAG (VW, Audi, Skoda, Seat),care e cel mai mare contructor auto din lume si TOP 1 la preferintele romanilor - numai dezastre la motoarele pe benzina !

Lantul de distributie la 1.4 TSI, la 1.8 si 2.0 TSI probleme cu pistoanele, cu bielele cu segmetii
Te ia capul !



La VAG, motoarele 1.2TSI(asta era in principal cu probleme de distributie)/1.4TSI/1.8TSI/2.0TSI de dupa 2012 sunt chiar foarte reusite. Nu mai au nici una din problemele generatiilor anterioare. 1.8TSI/2.0TSI(EA888 GEN 3) au si dual port injection (directa+indirecta).

#304
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 12.073
  • Înscris: 02.03.2003

Vizualizare mesajM4V3RiCk_, pe 26 aprilie 2018 - 22:17, a scris:

De aia m-am re-orientat pe japoneze.
Culmea...japonezilor nu prea le ies motoarele Diesel Posted image

Oare de ce Opel a folosit motoare Isuzu pe masini destinate maselor ?

#305
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.662
  • Înscris: 29.09.2005
Apropos de aglomeratia din Bucuresti, dupa cum unii stiu eu am facut taxi si in taxi, nu-i asa, transporti clienti si aici putina atentiune va rugam, o multime de provinciali proaspat mutati in oras se plingeau ca e aglomerat, ca e jegos, ca una, ca alta, poate daca eram mai violent ii debarcam din mers, imi pare totusi rau ca macar nu i-am injurat.
Chestia e urmatoarea, ia citeva milioane de oameni, baga-i intr-un oras construit pt mai putini (si mai putine masini) , uita de infrastructura, pisha-te pe studii de urbanism, baga-ti picioarele in transportul public si contra unei spagi elegante ataca usor dar sigur si parcurile si ce sa vezi, avem reteta insuccesului.
E naspa in Bucuresti ? E si o sa mai fie, indiferent de ce masini se mai interzic si eu va sfatuiesc calduros sa va cam obijnuiti cu ideea, e de durata.
E vejnic.

#306
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 46.022
  • Înscris: 18.01.2007

Vizualizare mesajlil debul, pe 27 aprilie 2018 - 23:28, a scris:

uita de infrastructura, pisha-te pe studii de urbanism, baga-ti picioarele in transportul public

Aici e problema, nu ca vin oameni noi in oras.
Cu urbanism, infrastructura si transport public facute cum trebuie poti gazdui 4-5 milioane de oameni in Bucuresti+Ilfov in mod complet civilizat, fluidizat si curat.
Sau poti face ca acum, mumbai-style, si iese ce vedem.

Problema e ca noua ne trebuie Pache Protopopescu 2.0 si avem Elena Ceausescu 2.0 la primarie. Si de aia de la sectoare nici n-are sens sa vorbim. Iar in comunele din ilfov...

Aici primarul n-ar trebui ales, ar trebui numit. Ca manager.
Luat un fel de Bolojan, inzestrat cu puteri sporite, proces de expediere a deciziilor, nu tu frectii in consiliu&shit balarii politica inutila si apoi dezvoltare-viteza.
Si in tara in general, cam tot la fel.

Editat de shefu_de_combinat, 28 aprilie 2018 - 00:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate