Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Dumnezeu cel criminal

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
632 replies to this topic

#325
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,743
  • Înscris: 16.03.2004

View PostXlander, on 20 aprilie 2018 - 21:26, said:

Eu zic...so what ?

Înseamnă că nu dai doi bani pe moralitatea creștină.

#326
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,308
  • Înscris: 05.08.2015

View Postkempes48, on 15 aprilie 2018 - 10:49, said:

Merită să î te închini?  Să-l slujești? Mulțumesc frumos.

Cine-ti cere sa i te inchini?

Te-a incoltit vreun rabin sa te converteasca cu sclapelul?

View PostoMariusRO, on 20 aprilie 2018 - 21:37, said:

Și care e problema?! Tot Noul Testament e scris după ureche de indivizi care nu au fost contemporani cu evenimentele.

Ia zi matale cum a fost.

#327
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postdark, on 20 aprilie 2018 - 21:28, said:

Nu e voie să ĂŽntreții relații sexuale decât cu soția. Ștefan a avut relații de curvie cu tot felul de femei, rezultând 8 copii din flori. Acesta este sfântul ortodoxiei! sfântul Curviei!
Asa e, l-au prins organele statului in adulter.
Deci 8, ia scrie-i pe tabla cu creta, mai invatam si noi ceva.

#328
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,743
  • Înscris: 16.03.2004
Câte soții a avut Ștefan cel Mare ?

#329
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postdark, on 20 aprilie 2018 - 22:00, said:

Câte soții a avut Ștefan cel Mare ?
Ori produci dovezi, ori vrei sa trollezi, as usual.
Pune litera langa litera, cuvant langa cuvant pana alcatuiesti 8 nume.


#330
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,743
  • Înscris: 16.03.2004
Ți-i pot spune pe cei 8 copii din adulter, dar nu am nevoie de asta, spune cîte soții a avut Ștefan cel mare.

#331
I_am_RunninG

I_am_RunninG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.02.2018

View Postheart_of_ice, on 20 aprilie 2018 - 21:16, said:



Nu băiatule, îngerii nu sunt extratereștrii... ei sunt dintr-o altă dimensiune existențială, nu de pe altă planetă... probabil că tu ești de pe altă planetă... și frumusețea este non-fizică, să ști și tu...
cum ai descoperit? Poate te angajeaza astia la nasa.

#332
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postdark, on 20 aprilie 2018 - 22:04, said:

Ți-i pot spune pe cei 8 copii din adulter, dar nu am nevoie de asta, spune cĂŽte soții a avut Ștefan cel mare.
Hai dark, retrage-te la vestiar, ca nu-s de tine datele concrete.


#333
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018

View PostDude_2nd, on 20 aprilie 2018 - 21:31, said:


pardon: lovitura de stat pus la cale de americani si sustinuta de rusi. Posted Image
abia cand veti accepta acest adevar, ca la lovitura aia de stat a fost ucis in sarbatoarea cea mai mare a ortodocsilor chiar Conducatorul lor Suprem caruia ii jurasera credinta, abia din acel moment tara asta va progresa.
pana atyunci, va imbatati cu apa rece: patriotism, parteneriat strategic,m centenar, blablabla...si veti merge din rau in mai rau, ca [d]racuPosted Image
Lovitura, nelovitura de stat, au fost oameni care au murit atunci pentru libertate.
“Conducătorului suprem” eu nu i-am jurat credinta, de unde ai scos-o? Apropo, Ceaușescu n-avea treaba cu sărbătorirea Crăciunului, el era anticreștin! Cum sa fie conducătorul suprem al ortodocșilor când pe timpul comuniștilor ortodocșii au fost uciși, torturați?!

#334
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postdark, on 20 aprilie 2018 - 22:00, said:

Câte soții a avut Ștefan cel Mare ?

Ștefăniță omora la boieri, ca să le i-a domnițele... gurile rele spun că Ștefan a avut 4000 de urmași... chiar dacă n-or fi fost atâția, dar oricum au fost la greu...
Domnițele sigur s-au numărat cu sutele/miile... :)

#335
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006
REVENIM ȘI NOI CÂT DE CÂT ONTOPIC?!

#336
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,743
  • Înscris: 16.03.2004

View PostXlander, on 20 aprilie 2018 - 22:16, said:

Hai dark, retrage-te la vestiar, ca nu-s de tine datele concrete.

Ai vrea tu, dar eu nu pot să nu predic cuvântul, exact așa cum scrie, tu mă știi prea bine de la topicul cu Trinitatea, acolo ai fost făcut KO și nu ai mai revenit.
La fel și acum.
Eu am proprietatea termenilor. Ștefan cel mare a fost curvar și criminal. El a ucis români. A ars, după cum ai citit în seara aceasta, orașul Brăila și a prădat Ialomița. Un sfânt nu se ocupă cu așa ceva.
Iar cu privire la comportamentul sexual, reține faptul că istoria ne spune că Ștefan a avut 3 soții:
Evdochia de Kiev,
Maria de Mangop
Maria Voichița

Având 3 soții, este clar că de două s-a despărțit. Da, acest sfânt al Ortodoxiei, conform Bibliei, a comis păcat de preacurvie (cel puțin!)

1 Corinteni 7:10. Celor casatoriti le poruncesc nu eu, ci Domnul, ca nevasta sa nu se desparta de barbat.
11. (Daca este despartita, sa ramana nemaritata sau sa se impace cu barbatul ei.) Si nici barbatul sa nu-si lase nevasta.

Ștefan a lăsat 1 nevastă. Curvie. Clar. Nu poate fi sfânt. Prima soție i-a murit după 4 ani. Dar a doua a părăsit-o el.

După bătălia de la Războieni, Ștefan și Maria de Mangop, deși mai erau căsătoriți, se înstrăinaseră.

Aice se vede că farmecul fiicei lui Radu prinse în laț simțirile lui Ștefan, care începu a umbla după ea. Probabil că după timpurile de atunci și fiind încă și prinsă, o luă de concubină, și alipindu-se tot mai mult de ea, se desfăcea de legiuita lui soție.

https://www.istorie-...tefan-cel-mare/

Caci femeia maritata este legata prin Lege de barbatul ei cata vreme traieste el; dar daca-i moare barbatul, este dezlegata de legea barbatului ei. (Rom.7:2)
...și, atenție!!

3. Daca deci, cand ii traieste barbatul, ea se marita dupa altul, se va chema preacurva; dar daca-i moare barbatul, este dezlegata de lege, asa ca nu mai este preacurva, daca se marita dupa altul.

Valabil și pentru bărbați, în egală măsură!

Deci, să recapitulăm, nu Dumnezeu este criminal, ci omul. Exemplu, sfântul Ortodoxiei, Ștefan cel Mare, care a omorât români.

#337
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDanielle33, on 20 aprilie 2018 - 21:21, said:

Ma apuca groaza ca oamenii aia au murit degeaba la revolutie! Si atatia si atatia ca sa apara unii ca voi pe care ii doare undeva.
M-ati ajutat la ceva in seara asta, am sa renunt dupa toate probabilitatile, la cetatenia romana.
Da' nu te supăra, cu România, patria ta, ce ai?

View PostMount_Yerrmom, on 20 aprilie 2018 - 21:47, said:

Ia zi matale cum a fost.
:roflmao:

#338
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018

View Postmario_bril, on 20 aprilie 2018 - 22:51, said:


Da' nu te supăra, cu România, patria ta, ce ai?


:roflmao:
Cu România n-am nimic, e țara mea. Problema este ca au mai rămas in ea zidurile și alea distruse și poate, poate o minoritate alcătuită din ceea ce s-ar mai putea numi întâi OAMENI și apoi romani.  Restul sunt indivizi de acest tip. Sa știi ca ne meritam soarta și ne meritam conducătorii!

Edited by Danielle33, 20 April 2018 - 23:00.


#339
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postkempes48, on 15 aprilie 2018 - 10:49, said:

Bună ziua. Vă rog frumos să-mi explicați și mie ca unui agnostic ce sunt cum se împacă porunca să nu ucizi cu apetitul dumnezeului biblic, Yahve sau Iehova sau cum vreți să-i spuneți, cu crimele monstruoase săvârșite asupra unor oameni nevinovați și mai ales asupra copiilor. Crime fără sens pe care numai o minte psihopată le poate face. De exemplu, dumnezeu ucide 14700 de oameni care s-au răzvrătit împotriva lui Moise.70000 de oameni omorâti de ciumă pentru că David a îndrăznit să facă un recensămînt al populației.24000 uciși de dumnezeul biblic pentru că cei din Israel aveau relații cu fetele  Din Moab.3000 uciși pentru că s-au închinat la un vițel de aur. Măcelul bunului dumnezeu a continuat cu alte mii și mii de oameni, copii, femei nevinovate. Tot poporul Madianiților, toții bărbații și femeile care au cunoscut bărbații uciși iar virginele inrobite pentru a putea fii violate ulterior. Toți primii născuți ai egiptenilor omorâti fără milă de dumnezeul biblic. Și lista de crime continuă. Are cineva idee de ce acest apetit nesățios al lui dumnezeu pentru sânge nevinovat?  Un astfel de zeu poate avea o probitate morală? Merită să î te închini?  Să-l slujești? Mulțumesc frumos.
Sunt cateva postari in spate care ti-au facut o referinta destul de buna pentru a te documenta mai departe. In speta se refera sa citesti vechiul testament, rezumatul cel mai scurt ar fi ochi pentru ochi si dinte pentru dinte. Sunt ateu, insa sunt fascinat de ce putere de convingere are religia. Daca ar fi sa fiu credincios, in mod normal cuvantul lui dumnezeu l-as cauta in vechiul testament, nu in cel nou, varianta editata precum un remix al lui guetta. Acolo o sa vezi ca de fapt dumnezeu e oarecum ok cu pedeapsa capitala si nu elimina posibilele victime colaterale, ca sa descriu in termeni moderni. Pe cand in noul testament, presupusii preoti care au simtit chemarea la 4 dimineata dupa prea mult sange al fiului lui baut la cina, au zis sa faca un pic de modificari. Au zis ca daca ti se da o palma, sa intorci spatele si sa pleci, sa fii milostiv, sa ierti, sa fii fericit cand esti inconjurat doar de suparari. Normal ca dupa cateva sute de ani apar oameni ca tine si intreaba de ce dumnezeu e criminal. E criminal pentru ca asa e el si asa ne-a invatat sa fim si noi.
TU consideri ca aceste crime sunt gresite din prisma noului testament si de asta esti contrariat, ori dumnezeu nu prea s-a ascuns de asta si a cam lasat clar de inteles care sunt caile lui.

#340
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postdark, on 20 aprilie 2018 - 22:47, said:

Ai vrea tu, dar eu nu pot să nu predic cuvântul, exact așa cum scrie, tu mă știi prea bine de la topicul cu Trinitatea, acolo ai fost făcut KO și nu ai mai revenit.
La fel și acum.
Eu am proprietatea termenilor. Ștefan cel mare a fost curvar și criminal. El a ucis români. A ars, după cum ai citit ĂŽn seara aceasta, orașul Brăila și a prădat Ialomița. Un sfânt nu se ocupă cu așa ceva.
Iar cu privire la comportamentul sexual, reține faptul că istoria ne spune că Ștefan a avut 3 soții:
Evdochia de Kiev,
Maria de Mangop
Maria Voichița

Având 3 soții, este clar că de două s-a despărțit. Da, acest sfânt al Ortodoxiei, conform Bibliei, a comis păcat de preacurvie (cel puțin!)

1 Corinteni 7:10. Celor casatoriti le poruncesc nu eu, ci Domnul, ca nevasta sa nu se desparta de barbat.
11. (Daca este despartita, sa ramana nemaritata sau sa se impace cu barbatul ei.) Si nici barbatul sa nu-si lase nevasta.

Ștefan a lăsat 1 nevastă. Curvie. Clar. Nu poate fi sfânt. Prima soție i-a murit după 4 ani. Dar a doua a părăsit-o el.

După bătălia de la Războieni, Ștefan și Maria de Mangop, deși mai erau căsătoriți, se ĂŽnstrăinaseră.

Aice se vede că farmecul fiicei lui Radu prinse ĂŽn laț simțirile lui Ștefan, care ĂŽncepu a umbla după ea. Probabil că după timpurile de atunci și fiind ĂŽncă și prinsă, o luă de concubină, și alipindu-se tot mai mult de ea, se desfăcea de legiuita lui soție.

https://www.istorie-...tefan-cel-mare/

Caci femeia maritata este legata prin Lege de barbatul ei cata vreme traieste el; dar daca-i moare barbatul, este dezlegata de legea barbatului ei. (Rom.7:2)
...și, atenție!!

3. Daca deci, cand ii traieste barbatul, ea se marita dupa altul, se va chema preacurva; dar daca-i moare barbatul, este dezlegata de lege, asa ca nu mai este preacurva, daca se marita dupa altul.

Valabil și pentru bărbați, ĂŽn egală măsură!

Deci, să recapitulăm, nu Dumnezeu este criminal, ci omul. Exemplu, sfântul Ortodoxiei, Ștefan cel Mare, care a omorât români.
Tu predici o laie, asta faci.
Predici mai degraba ura si instigi in mod repetat si voluntar la ura si discriminare impotriva unor categorii largi.
Iesi in strada si zi ce zici aici, sa vedem cat rezisti fara sa raspunzi pentru afirmatii ?
Reiese prea clar din numeroasele tale posturi, uitand ca nu tu sau gruparea ta va imparti verdicte la Judecata.
Din link-ul oferit reies anumite date, dar nu e semnat si la bibliografie nu apar surse, din cate am observat.
Poate gasesti chiar in Scriptura ceva de Stefan, ia cauta...

#341
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,743
  • Înscris: 16.03.2004

View PostXlander, on 20 aprilie 2018 - 23:03, said:

Poate gasesti chiar in Scriptura ceva de Stefan, ia cauta...

Daca zice cineva: "Eu iubesc pe Dumnezeu", si uraste pe fratele sau, este un mincinos; caci, cine nu iubeste pe fratele sau, pe care-l vede, cum poate sa iubeasca pe Dumnezeu, pe care nu-L vede? (1Ioan.4:20)

caci stim ca Legea nu este facuta pentru cel neprihanit, ci pentru cei faradelege si nesupusi, pentru cei nelegiuiti si pacatosi, pentru cei fara evlavie, necurati, pentru ucigatorii de tata si ucigatorii de mama, pentru ucigatorii de oameni, (1Tim.1:9)

poate fi mai clar de așa?
cum poți considera sfânt o persoană care a omorât proprii lui frați? acesta nu poate fi sfânt, ci este UCIGAȘ, fără a avea drept la viață veșnică.

Concluzia?
Oamenii sunt criminalii, nu Dumnezeu, El dă viață veșnică, dar trebuie să ții poruncile pe care le-a dat!
Eu nu ies în stradă să zic ceva contra lui Ștefan, eu atâta atrag atenția că nu poate fi sfânt, un Ucigător de oameni (chiar pe frații săi de aceeași limbă cu el) și un Curvar nu este sfânt. Dacă vreți să pricepeți!
Problema fundamentală este păcatul. Nu poți face dintr-un păcătos curvar, un sfânt. Nu ai cum. Înseamnă că aceste păcate sunt neglijabile. Dacă voi le considerați neglijabile, e problema voastră, dar Biblia spune exact contrariul!

Edited by dark, 20 April 2018 - 23:13.


#342
I_am_RunninG

I_am_RunninG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.02.2018
Pai nu popii vostri l-au facut sfant?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate