Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Dumnezeu cel criminal

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
632 replies to this topic

#1
kempes48

kempes48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 14.03.2008
Bună ziua. Vă rog frumos să-mi explicați și mie ca unui agnostic ce sunt cum se împacă porunca să nu ucizi cu apetitul dumnezeului biblic, Yahve sau Iehova sau cum vreți să-i spuneți, cu crimele monstruoase săvârșite asupra unor oameni nevinovați și mai ales asupra copiilor. Crime fără sens pe care numai o minte psihopată le poate face. De exemplu, dumnezeu ucide 14700 de oameni care s-au răzvrătit împotriva lui Moise.70000 de oameni omorâti de ciumă pentru că David a îndrăznit să facă un recensămînt al populației.24000 uciși de dumnezeul biblic pentru că cei din Israel aveau relații cu fetele  Din Moab.3000 uciși pentru că s-au închinat la un vițel de aur. Măcelul bunului dumnezeu a continuat cu alte mii și mii de oameni, copii, femei nevinovate. Tot poporul Madianiților, toții bărbații și femeile care au cunoscut bărbații uciși iar virginele inrobite pentru a putea fii violate ulterior. Toți primii născuți ai egiptenilor omorâti fără milă de dumnezeul biblic. Și lista de crime continuă. Are cineva idee de ce acest apetit nesățios al lui dumnezeu pentru sânge nevinovat?  Un astfel de zeu poate avea o probitate morală? Merită să î te închini?  Să-l slujești? Mulțumesc frumos.

#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Normal ca merita, suntem facuti dupa chipul si asemanarea luiPosted Image  E de ajuns sa te uiti de jur imprejur.... ii continuam cu succes campania...

#3
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Pai tu ce ai face daca ai fi Dumnezeu si ai vedea ca supusii tai nu iti respecta poruncile sau ti se impotrivesc?

#4
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View Postkempes48, on 15 aprilie 2018 - 10:49, said:

Un astfel de zeu poate avea o probitate morală? Merită să î te închini?  Să-l slujești? Mulțumesc frumos.
Ia sa vezi tu daca da un cancer terminal in tine, ce incepi sa te rogi la toti peretii, zeii si toate entitatile in timp ce iti versi toata averea cu greu stransa in buzunarele fara fund al doctorilor capitalisti. Din pacate, suntem fiinte muritoare altfel nu am fi inventat sperante false.

#5
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View PostAldulescu, on 15 aprilie 2018 - 11:03, said:

Pai tu ce ai face daca ai fi Dumnezeu si ai vedea ca supusii tai nu iti respecta poruncile sau ti se impotrivesc?

Pai stai un pic...dumnezo asta..cand te-a creat stia ca o sa te doara-n cur de el.. Asa ca...de ce te-a creat? Sa te omoare dupa? E psihopat sau ce?

Nou nascutii aia din Giulesti ce vina or fi avut? Sau unde era magastarul asta la care se inchina unii? La Steaua-Dinamo?

Edited by mariovrs, 15 April 2018 - 11:09.


#6
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View Postkempes48, on 15 aprilie 2018 - 10:49, said:

Bună ziua. Vă rog frumos să-mi explicați și mie ca unui agnostic ce sunt cum se împacă porunca să nu ucizi cu apetitul dumnezeului biblic, Yahve sau Iehova sau cum vreți să-i spuneți, cu crimele monstruoase săvârșite asupra unor oameni nevinovați și mai ales asupra copiilor. Crime fără sens pe care numai o minte psihopată le poate face. De exemplu, dumnezeu ucide 14700 de oameni care s-au răzvrătit împotriva lui Moise.70000 de oameni omorâti de ciumă pentru că David a îndrăznit să facă un recensămînt al populației.24000 uciși de dumnezeul biblic pentru că cei din Israel aveau relații cu fetele  Din Moab.3000 uciși pentru că s-au închinat la un vițel de aur. Măcelul bunului dumnezeu a continuat cu alte mii și mii de oameni, copii, femei nevinovate. Tot poporul Madianiților, toții bărbații și femeile care au cunoscut bărbații uciși iar virginele inrobite pentru a putea fii violate ulterior. Toți primii născuți ai egiptenilor omorâti fără milă de dumnezeul biblic. Și lista de crime continuă. Are cineva idee de ce acest apetit nesățios al lui dumnezeu pentru sânge nevinovat?  Un astfel de zeu poate avea o probitate morală? Merită să î te închini?  Să-l slujești? Mulțumesc frumos.
Aceste intrebari(de altfel pertinente) daca vrei sa afli adevarul trebuie sa te duci si sa intrebi un preot si o sa te lamureasca despre aceste chestii in Vechiul Testament.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1ySpM1Xu58s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

PS: in legatura cu egiptenii nu stiu daca intentionat ai omis sau nu ai citit Biblia insa se specifica faptul ca inainte de plagile egiptului, Faraon a decis ca primul nascut din fiecare familie de evrei sa fie omorat.
Apoi cum poate fii Dumenzeu criminal din moment ce si-a trimis unicul Fiu  in  lume sa ia asupra sa pacatele noastre si sa fie dat la moarte pentru mantuirea noastra
Vezi filmele Iisus din Nazaret si Patimile lui Hristos si o sa-ti treaca aceste interpretari pe care le ai ,venite de la demonul arhicon care iti da tarcoale.
Despre demonul arhicon(rational) care iti da aceste ganduri ai aici, vezi in fisierul atasat acestui post

Attached Files


Edited by WinstonMontana, 15 April 2018 - 11:21.


#7
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

View Postbaribalu, on 15 aprilie 2018 - 10:58, said:

Normal ca merita, suntem facuti dupa chipul si asemanarea luiPosted Image  E de ajuns sa te uiti de jur imprejur.... ii continuam cu succes campania...
De fapt, noi l-am facut dupa chipul si asemanarea noastra. Ca in orice carte de povesti...

#8
kempes48

kempes48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 14.03.2008

View PostAldulescu, on 15 aprilie 2018 - 11:03, said:

Pai tu ce ai face daca ai fi Dumnezeu si ai vedea ca supusii tai nu iti respecta poruncile sau ti se impotrivesc?
Dar tu ce faci atunci când copii tăi nu-ți respectă poruncile? Îi omori? Ditamai zeitatea și altă metodă nu găsește decât să-și arate măreția prin sânge nevinovat?

#9
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postkempes48, on 15 aprilie 2018 - 10:49, said:

Bună ziua. Vă rog frumos să-mi explicați și mie ca unui agnostic ce sunt cum se împacă porunca să nu ucizi cu apetitul dumnezeului biblic,... Mulțumesc frumos.

privesti lucrurile dintr-o perspectiva materialista

poti calcula cate ganduri, cate idei ai ucis, ai inlaturat, creatii ale "mintii tale",  ca sa dai nastere uneia singura transpusa ca si titlu de topic ?

Edited by LORELYAN, 15 April 2018 - 11:11.


#10
kempes48

kempes48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 14.03.2008

View PostLORELYAN, on 15 aprilie 2018 - 11:09, said:



privesti lucrurile dintr-o perspectiva materialista Nu înteleg mare lucru din ce spui. Fii mai explicită.

poti calcula cate ganduri, cate idei ai ucis, ai inlaturat, creatii ale "mintii tale",  ca sa dai nastere uneia singura transpusa ca si titlu te topic ?

View PostLORELYAN, on 15 aprilie 2018 - 11:09, said:



privesti lucrurile dintr-o perspectiva materialista Nu înteleg mare lucru din ce spui. Fii mai explicită.

poti calcula cate ganduri, cate idei ai ucis, ai inlaturat, creatii ale "mintii tale",  ca sa dai nastere uneia singura transpusa ca si titlu te topic ?

View Post_-AppleS-_, on 15 aprilie 2018 - 11:03, said:


Ia sa vezi tu daca da un cancer terminal in tine, ce incepi sa te rogi la toti peretii, zeii si toate entitatile in timp ce iti versi toata averea cu greu stransa in buzunarele fara fund al doctorilor capitalisti. Din pacate, suntem fiinte muritoare altfel nu am fi inventat sperante false. Ce-ar fii să treci tu primul prin experiența cancerului în fază terminală și să ne povestești și nouă.

Edited by kempes48, 15 April 2018 - 11:21.


#11
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Postmariovrs, on 15 aprilie 2018 - 11:07, said:

Pai stai un pic...dumnezo asta..cand te-a creat stia ca o sa te doara-n cur de el.. Asa ca...de ce te-a creat? Sa te omoare dupa? E psihopat sau ce?
Dumnezeu ti-a dat libertatea de a face ce vrei, daca tu alegi sa nu ii respecti poruncile atunci normal ca ti-o iei...

View Postkempes48, on 15 aprilie 2018 - 11:09, said:

Dar tu ce faci atunci când copii tăi nu-ți respectă poruncile? Îi omori? Ditamai zeitatea și altă metodă nu găsește decât să-și arate măreția prin sânge nevinovat?
Nu, intai le tragi o palma sa se trezeasca, dar daca continua sa te ignore, atunci e firesc sa ii pedepsesti corespunzator...
.....
Si nu stiu de ce tot repeti "sange nevinovat" cand in toate cazurile citate de Biblie din tine, numai de nevinovati nu a fost vorba.

#12
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Nu se poate explica ce vrei tu in cateva randuri.
Cantitatea de enigme produse de tine pe cm² de ecran e prea mare.
Daca cineva iti da raspunsul direct "uite d-aia" iar n-o sa pricepi.

#13
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

View PostAldulescu, on 15 aprilie 2018 - 11:26, said:

Dumnezeu ti-a dat libertatea de a face ce vrei, daca tu alegi sa nu ii respecti poruncile atunci normal ca ti-o iei...
Asta suna a contradictie .
Ori ti-a dat libertatea de a face ce vrei ....ori nu !  Ar fi bine sa se hotarasca .

#14
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postkempes48, on 15 aprilie 2018 - 10:49, said:

Bună ziua. Vă rog frumos să-mi explicați și mie ca unui agnostic ce sunt cum se împacă porunca să nu ucizi cu apetitul dumnezeului biblic, Yahve sau Iehova sau cum vreți să-i spuneți, cu crimele monstruoase săvârșite asupra unor oameni nevinovați și mai ales asupra copiilor. Crime fără sens pe care numai o minte psihopată le poate face. De exemplu, dumnezeu ucide 14700 de oameni care s-au răzvrătit împotriva lui Moise.70000 de oameni omorâti de ciumă pentru că David a îndrăznit să facă un recensămînt al populației.24000 uciși de dumnezeul biblic pentru că cei din Israel aveau relații cu fetele  Din Moab.3000 uciși pentru că s-au închinat la un vițel de aur. Măcelul bunului dumnezeu a continuat cu alte mii și mii de oameni, copii, femei nevinovate. Tot poporul Madianiților, toții bărbații și femeile care au cunoscut bărbații uciși iar virginele inrobite pentru a putea fii violate ulterior. Toți primii născuți ai egiptenilor omorâti fără milă de dumnezeul biblic. Și lista de crime continuă. Are cineva idee de ce acest apetit nesățios al lui dumnezeu pentru sânge nevinovat?  Un astfel de zeu poate avea o probitate morală? Merită să î te închini?  Să-l slujești? Mulțumesc frumos.
Din moment ce tu esti un agnostic nu am ce explicatii sa-ti dau eu un crestin ortodox! de asemenea tin sa precizez ca ai un titlu mult prea agresiv pentru aria ORTODOXIE! (cer unui moderator sa modifice titlul in asa fel incat sa se potriveasca acestei arii).

Edited by stlk, 15 April 2018 - 11:41.


#15
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postkempes48, on 15 aprilie 2018 - 10:49, said:

Bună ziua. Vă rog frumos să-mi explicați și mie ca unui agnostic ce sunt cum se împacă porunca să nu ucizi cu apetitul dumnezeului biblic, Yahve sau Iehova sau cum vreți să-i spuneți, cu crimele monstruoase săvârșite asupra unor oameni nevinovați și mai ales asupra copiilor. Crime fără sens pe care numai o minte psihopată le poate face.
Nu a savarsit nimic....
Istoria lui Moise e alta. Evrei si l-au insusit ca pe unul de al lor.
Moise era fiul cel mic al faraonului, insa isi facea veacul printre eruditii evrei...
Deoarece nu putea avea drept de domnie pentru ca era fiul cel MIC, a profitat de conjunctura sociala si politica a acelor vremuri ca sa devina si el conducator, si i-a spus tatalui sau ca Dumnezeul evreilor aduce raul in Egipt si sa-i lase lui sub conducere si sa plece din Egipt, a facut toate astea invatat de evreii eruditi.

Edited by notrust, 15 April 2018 - 11:41.


#16
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006
junior, junior, pe forum, probabil nu cunosti bine modalitatea de raspuns, ba mai faci si greseli gen adaugare la postare :
..."Nu înteleg mare lucru din ce spui. Fii mai explicită...."

eu n-am scris asa ceva

cel mai probabil junior si "ntrale" cunoasterii !

Edited by LORELYAN, 15 April 2018 - 11:43.


#17
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
din punctul meu de vedere, nu ai nimic de pierdut daca crezi, dar daca nu crezi si el exista, you are fcked:)

Edited by jimi91, 15 April 2018 - 11:45.


#18
kempes48

kempes48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 14.03.2008

View Poststlk, on 15 aprilie 2018 - 11:39, said:


Din moment ce tu esti un agnostic nu am ce explicatii sa-ti dau eu un crestin ortodox! de asemenea tin sa precizez ca ai un titlu mult prea agresiv pentru aria ORTODOXIE! (cer unui moderator sa modifice titlul in asa fel incat sa se potriveasca acestei arii).
Mai agresiv decât dumnezeul biblic nu cred că există. Sunt agnostic, vreau să cred că există adevăr și dreptate în biblie. Nu te mai împăuna cu faptul că ești creștin ortodox. Nu este mai onorabil decât a fii catolic,anglican, luteran, budist sau evreu. Ortodoxia nu e miezul. Simt din postarea ta greața față de mine și de oricine nu este ortodox.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate