Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Dumnezeu cel criminal

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
632 replies to this topic

#289
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postdark, on 20 aprilie 2018 - 16:44, said:

De ce spui asta, ce reper moral folosești?

Nu e un reper moral, e un sentiment. Se numeste compasiune. Daca vrei sa vezi un om murind inseamna ca ti-e indiferenta suferinta lui si a celor apropiati lui (ma rog, in afara de cazurile speciale, care sunt alta discutie). Adica nu cunosti compasiunea, empatia... Adica esti un sociopat/psihopat. Adica esti bolnav.

Quote

Crezi că te-am mințit când ți-am spus că vei muri, în cele din urmă?

Nu cand ai spus ca voi muri, ci cand ai spus ca nu esti troll Posted Image

View Postdark, on 20 aprilie 2018 - 16:45, said:

Ăsta este un model de gândire retrogradă.

Zise cel ce gandeste ca in evul mediu Posted Image

Edited by oMariusRO, 20 April 2018 - 16:55.


#290
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,568
  • Înscris: 16.03.2004

View PostoMariusRO, on 20 aprilie 2018 - 16:52, said:

Nu e un reper moral, e un sentiment. Se numeste compasiune.
Ne tragem cu toții din praf stelar, am rezultat din supa cosmică, nisipul și pietrele sunt mama și tata și nu au sentimente. În Univers nu există compasiune. Despre ce tot vorbești ???

View PostoMariusRO, on 20 aprilie 2018 - 16:52, said:

Nu cand ai spus ca voi muri, ci cand ai spus ca nu esti troll Posted Image

Isus a fost un trol ?Posted Image

View PostoMariusRO, on 20 aprilie 2018 - 16:52, said:

Zise cel ce gandeste ca in evul mediu Posted Image
Hmm...nu e chiar așa, acum spiritualitatea este la modă (nu neapărat credința în Isus), există fenomenul new-age. Se face channeling cu spirite.

... mulți tineri se joacă cu tabla Ouija sau jocul Charlie Charlie.

#291
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Irelevant din ce ne tragem sau ce exista in Univers. Suntem animale sociale si traim pe pamant.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UzPMMSKfKZQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Quote

Isus a fost un trol ?

Nu avea cum, ca nu exista internet pe vremea lui. Si probabil nici el, asa cum il prezentati voi Posted Image

Quote

Hmm...nu e chiar așa, acum spiritualitatea este la modă (nu neapărat credința în Isus), există fenomenul new-age. Se face channeling cu spirite.

Si sa te arzi in dos este la moda. Nu ma atrage nici una, nici alta.

Edited by oMariusRO, 20 April 2018 - 17:06.


#292
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,568
  • Înscris: 16.03.2004

View PostoMariusRO, on 20 aprilie 2018 - 17:02, said:

Si sa te arzi in dos este la moda. Nu ma atrage nici una, nici alta.

Tu ești cel care ai spus că omul care se preocupă de spiritualitate este ca și cum ar trăi în trecut, în Evul mediu. Iar eu ți-am explicat că în zilele noastre omenirea abordează forme noi de spiritualitate, exprimând inconsistența teoriilor materialist-dialectice, care devin perimate încetul cu încetul.

#293
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018

View PostoMariusRO, on 20 aprilie 2018 - 13:00, said:



Eu nu ma laud ca sunt urmasul lui Hristos. Stii tu, nenea ala care zicea sa intorci si celalalt obraz si sa isi iubesti dusmanii.



Toate crimele facute in numele bisericii/credintei pana la 1054 apartin in egala masura si ortodocsilor. Cauta intr-o carte de istorie si ai sa le gasesti...

SI ceva mai recent... Ia cu paine, sa nu ti se aplece:  https://ro.wikipedia...

Eu as da-o, mai ales daca ar vrea sa o ia nemtii. Dar ma tem ca nu o vor decat "fratii" nostri ortodocsi de la nord-est...

P.S. Nu ti-e jena sa tii discursuri din astea patriotarde cand tu ti-ai parasit tara de bunavoie?
Ortodocsii n-au participat la nicio cruciada, nu ma lua pe mine cu d-astea ca nu tine!
Dintre legionari au fost si adevarati patrioti si sfinti. Dar un comunist ateu ca tine nu are de unde sa stie!
Nu ma lua tu cu patriotismul, unul ca tine fara niciun fel de principii si care nu stie cum s-o dea sa cada mai bine! Of, lupul moralist!
Lasa ca avand asa « barbati » ca tine vai steaua lor si alunecosi ajungem pe mana arabilor, nici macar pe a rusilor.
Te pomenesti ca tocmai tu ai ramas in tara de patrot ce esti! Mai du-te maaaa!


#294
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015

View Postmenaloty, on 20 aprilie 2018 - 15:27, said:

Poate ca de fapt alora le placeau pamantencele urate, acelea fiind in viziunea lor frumoase. Ce zici? Este posibil?
Frumusetea/uratenia umana poate fi inteleasa doar de oameni. Pentru niste extraterestri frumusetea poate insemna pielea verde, asta ca adaptare la mediul de pe planeta lor. Iar in loc de piele fina, barba, par lung, pentru ei solzii mari si desi pot reprezenta un indicator de sanatate foarte sexy.
Pentru oameni, o asemenea creatura ar parea de-a dreptul hidoasa. Cam asta e treaba.

#295
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Asa se intampla cand te spala biserica pe creier. Criminalii devin sfinti. Dar cel mai mult imi plac lectiile de patriotism tinute din America...

Oh.. si cateva din faptele de vitejie ale crestinilor, inainte sa se imparta in catolici si ortodocsi, ca sa stii cum ai ajuns tu sa fii ortodoxa...


- 312, Constantin cel Mare, sfant, si armata lui omoara armata lui Maxentiu cu crucea pe steaguri („In hoc signo vinces”)
- 341, la Sinodul din Antiohia, imparatul Constans interzice sacrificiile si ritualurile altor religii, sub pedeapsa cu moartea. Astazi daca cineva ar interzice crestinismul prin lege ar suferi rigorile legii si constituiei in orice stat normal
- 380, Crestinismul este declarat credinta oficiala a Imperiului Roman de Teodosie cel Mare, care se alatura lui Gratian intr-un edict in care declara ca supusii lor trebuie sa marturiseasca toti credinta ortodoxa. Crestinare cu forta cu alte cuvinte...
- 391-393, imparatul Teodosius I a ordonat distrugerea tuturor templelor non-crestine din motive religioase iar patriarhul Theophilus din Alexandria a facut intocmai. Printre victime: Olympia si olimpiadele, a caror desfasurare se facea de peste 1.000 de ani dar si terminarea Misterelor de la Eleusis.
- 10.000 de oameni sunt ucisi in Desertul si Pesterile Schitului Patriarhul Teofil al Alexandriei.
- Hypathia, matematiciana, astronoama si filozoafa din Alexandria a fost omorata in anul 415 cu pietre de o multime furioasa de crestini.
- Condusi de Episcopul Chiril, crestinii ard casele evreilor din Alexandria in timpul confruntarilor religioase. “Iar dupa ce sfantul a gonit din locul Alexandriei pe necuratii si ganditii diavoli, a luat purtare de grija sa goneasca si pe vazutii si smintitii diavoli, care erau uratorii de Hristos evrei. Atunci dumnezeiescul Chirii, umplandu-se de ravna dumnezeiasca, a luat cu el multime de crestini si au gonit pe evrei din Alexandria, iar locuintele lor le-au surpat si le-au ars impreuna cu sinagoga lor”, potrivit calendarului Ortodox.

Si cateva invataturi de la sfintii tai parinti...

Ioan Gura de Aur: “Evreii isi sacrifica copii diavolului; ei sunt mai rai decat lighioanele salbatice. Sinagoga este un bordel, un cuib de ticalosi, un templu dedicat idolatriei, o adunatura de evrei criminali, un loc de intalnire pentru ucigasii lui Cristos, o casa rau-famata, un spatiu al nelegiuirii, o prapastie si un abis al pierzaniei; [... ] Dar sinagoga nu este numai un bordel si un balci; este de asemenea si o viziuina a banditilor si un adapost pentru bestii.

Sfantul Grigorie de Nisa: “Ucigasi ai Domnului, criminali ai profetilor, dusmani ai Domnului si ponegritori de Dumnezeu, infractori si dusmani ai milei, avocati ai diavolului, fii de serpi veninosi ale caror minti sunt tinute in intuneric, pline de mania feriseilor, un sinedriu al satanei. Criminali si degenerati [... ] dusmani a tot ce este decent si frumos… ei care sunt vinovati de strigatul “Crucificati-L! Pe El, care era Dumnezeu-in-carne-de-om”.

Somn usor. Amin!

View Postdark, on 20 aprilie 2018 - 17:10, said:

Tu ești cel care ai spus că omul care se preocupă de spiritualitate este ca și cum ar trăi în trecut, în Evul mediu. Iar eu ți-am explicat că în zilele noastre omenirea abordează forme noi de spiritualitate, exprimând inconsistența teoriilor materialist-dialectice, care devin perimate încetul cu încetul.

Daca pentru tine jocul cu tabla Ouija sau Charlie Charlie insemana "preocupare pentru spiritualitate", ce pot eu sa mai zic?! E ca si cum as incerca sa iti explic ca daca joci FIFA pe calculator nu inseamna ca joci fotbal...

Edited by oMariusRO, 20 April 2018 - 17:41.


#296
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,568
  • Înscris: 16.03.2004

View PostoMariusRO, on 20 aprilie 2018 - 17:19, said:

Daca pentru tine jocul cu tabla Ouija sau Charlie Charlie insemana "preocupare pentru spiritualitate", ce pot eu sa mai zic?! E ca si cum as incerca sa iti explic ca daca joci FIFA pe calculator nu inseamna ca joci fotbal...
Îți dai seama că toți cei care se ocupă cu astfel de forme de spiritualitatate, cred cu tărie în domeniul spiritelor, ceea ce contrazice net teoriile voastre mai...pământești, așa, teorii în care sunteți legați la ochi.

#297
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postdark, on 20 aprilie 2018 - 17:43, said:

Îți dai seama că toți cei care se ocupă cu astfel de forme de spiritualitatate, cred cu tărie în domeniul spiritelor,.

Cum ai ajuns la concluzia asta? Eu dacă jos Starcraft cred cu tărie în existenta extratereștrilor?

#298
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018

View PostoMariusRO, on 20 aprilie 2018 - 17:19, said:

Asa se intampla cand te spala biserica pe creier. Criminalii devin sfinti. Dar cel mai mult imi plac lectiile de patriotism tinute din America...

Oh.. si cateva din faptele de vitejie ale crestinilor, inainte sa se imparta in catolici si ortodocsi, ca sa stii cum ai ajuns tu sa fii ortodoxa.


- 312, Constantin cel Mare, sfant, si armata lui omoara armata lui Maxentiu cu crucea pe steaguri (‾In hoc signo vinces”)
- 341, la Sinodul din Antiohia, imparatul Constans interzice sacrificiile si ritualurile altor religii, sub pedeapsa cu moartea. Astazi daca cineva ar interzice crestinismul prin lege ar suferi rigorile legii si constituiei in
orice stat normal
- 380, Crestinismul este declarat credinta oficiala a Imperiului Roman de Teodosie cel Mare, care se alatura lui Gratian intr-un edict in care declara ca supusii lor trebuie sa marturiseasca toti credinta ortodoxa. Crestinare cu forta cu alte cuvinte...
- 391-393, imparatul Teodosius I a ordonat distrugerea tuturor templelor non-crestine din motive religioase iar patriarhul Theophilus din Alexandria a facut intocmai. Printre victime: Olympia si olimpiadele, a caror desfasurare se facea de peste 1.000 de ani dar si terminarea Misterelor de la Eleusis.
- 10.000 de oameni sunt ucisi in Desertul si Pesterile Schitului Patriarhul Teofil al Alexandriei.
- Hypathia, matematiciana, astronoama si filozoafa din Alexandria a fost omorata in anul 415 cu pietre de o multime furioasa de crestini.
- Condusi de Episcopul Chiril, crestinii ard casele evreilor din Alexandria in timpul confruntarilor religioase. “Iar dupa ce sfantul a gonit din locul Alexandriei pe necuratii si ganditii diavoli, a luat purtare de grija sa goneasca si pe vazutii si smintitii diavoli, care erau uratorii de Hristos evrei. Atunci dumnezeiescul Chirii, umplandu-se de ravna dumnezeiasca, a luat cu el multime de crestini si au gonit pe evrei din Alexandria, iar locuintele lor le-au surpat si le-au ars impreuna cu sinagoga lor”, potrivit calendarului Ortodox.

Si cateva invataturi de la sfintii tai parinti...

Ioan Gura de Aur: “Evreii isi sacrifica copii diavolului; ei sunt mai rai decat lighioanele salbatice. Sinagoga este un bordel, un cuib de ticalosi, un templu dedicat idolatriei, o adunatura de evrei criminali, un loc de intalnire pentru ucigasii lui Cristos, o casa rau-famata, un spatiu al nelegiuirii, o prapastie si un abis al pierzaniei; [... ] Dar sinagoga nu este numai un bordel si un balci; este de asemenea si o viziuina a banditilor si un adapost pentru bestii.”

Sfantul Grigorie de Nisa: “Ucigasi ai Domnului, criminali ai profetilor, dusmani ai Domnului si ponegritori de Dumnezeu, infractori si dusmani ai milei, avocati ai diavolului, fii de serpi veninosi ale caror minti sunt tinute in intuneric, pline de mania feriseilor, un sinedriu al satanei. Criminali si degenerati [... ] dusmani a tot ce este decent si frumos… ei care sunt vinovati de strigatul “Crucificati-L! Pe El, care era Dumnezeu-in-carne-de-om”.

Somn usor. Amin!
Mai scamatorule, Constantin cel Mare se afla in razboi cu Maxentiu, ce-ai fi vrand sa-l mangaie pe crestet sau sa-i ofere si flori, cum ai face-o tu de frica? Ba, el avea 20.000 soldati iar adversarul 150.000!
prin edictul amintiti crestinismul devine « religio licita » adica religie PERMISA! Nu persecuta pe nimeni, ba mai mult e acuzat ca ar fi si de partea celor care venerau zei, facandu-le in continuare multe facilitati. Imparatul insusi s-a botezat abia spre sfarsitul vietii.
Arata-mi si mie ude vezi tu ca e vorba de pedeapsa cu moartea:  https://ro.orthodoxw...odul_I_Ecumenic
Nu stiu din ce surse inveti tu istorie. Auzi, « victime Olimpiadele », erau persoane dupa tine?
Are rost sa continuam?
Cat despre Sfintii Parinti, da, aveau dreptate referindu-se la ACEI evrei care isi sacrificau proprii copii, niste criminali!

Edited by Danielle33, 20 April 2018 - 17:52.


#299
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,568
  • Înscris: 16.03.2004

View PostoMariusRO, on 20 aprilie 2018 - 17:50, said:

Cum ai ajuns la concluzia asta? Eu dacă jos Starcraft cred cu tărie în existenta extratereștrilor?
Tu nu comunici cu spiritele când joci Starcraft.

#300
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostDanielle33, on 20 aprilie 2018 - 17:51, said:

Mai scamatorule, Constantin cel Mare se afla in razboi cu Maxentiu, ce-ai fi vrand sa-l mangaie pe crestet sau sa-i ofere si flori, cum ai face-o tu de frica? Ba, el avea 20.000 soldati iar adversarul 150.000!
prin edictul amintiti crestinismul devine « religio licita » adica religie PERMISA! Nu persecuta pe nimeni, ba mai mult e acuzat ca ar fi si de partea celor care venerau zei, facandu-le in continuare multe facilitati. Imparatul insusi s-a botezat abia spre sfarsitul vietii.
Are rost sa continuam?


Se afla în război ca să ce? Ca sa își apere patria sau ca să ia puterea de la Maxentiu? Ce a însemnat edictul ala e irelevant, relevant e ca "Pentru meritele deosebite pe care le-a avut în legalizarea, sprijinirea și organizarea Bisericii creștine, Constantin cel Mare este venerat ca sfânt în Bisericile Ortodoxe". Un criminal sfânt, ca a ajutat biserica....

Nu are rost sa continuam, ca voi ați făcut bună doar matematica și logica cu popa, cu și istoria.

Quote

Cat despre Sfintii Parinti, da, aveau dreptate referindu-se la ACEI evrei care isi sacrificau proprii copii, niste criminali!

Unde ai auzit tu de sacrificii umane la evrei? Tot la popa de la biserica?

#301
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostDanielle33, on 20 aprilie 2018 - 17:51, said:

Mai scamatorule, Constantin cel Mare se afla in razboi cu Maxentiu, ce-ai fi vrand sa-l mangaie pe crestet sau sa-i ofere si flori, cum ai face-o tu de frica? Ba, el avea 20.000 soldati iar adversarul 150.000!
asta cine ti-a mai spus-o, domn parinte la biserica?
efectivele militare ale lui constantin erau duble fata de cele ale lui maxentiu.
acum mi-am dat seama, esti o ortodoxa adevarata, care considera ca trebuie aparat neamul si credinta chiar cu pretul vietii.

View PostoMariusRO, on 20 aprilie 2018 - 18:06, said:

Unde ai auzit tu de sacrificii umane la evrei? Tot la popa de la biserica?
este unul mentionat, cazul fiicei lui iefta. povestea seamana cu cea a mesterului manole.
evreii nu faceau sacrificii umane.

Edited by cirus6, 20 April 2018 - 18:28.


#302
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,568
  • Înscris: 16.03.2004
Ortodocșii l-au făcut sfânt pe Constantin, care a fost un curvar și un criminal până la sfârșitul vieții lui, și pe Ștefan cel mare, care, la fel, a fost un curvar și un criminal dovedit. Aceștia sunt criminalii, dintre sfinții ortodocși, numiți sfinți de către oameni și nu Dumnezeu este criminalul.
Se pare că curvia este la mare preț în Ortodoxie din moment ce au făcut din curvari, sfinți în calendar, cu icoană. Ștefan cel mare babardea toate supusele mai arătoase și când se îmbăta omora oameni ”fără giudețu”, după cum notau cronicarii vremii, respectiv Grigore Ureche.

#303
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
este o vorba darkule, cine se aseamana se aduna. toti sfintii astia constantin, chiril, stefan cel mare etc, aveau un dumnezeu care le semana in foarte mare parte, iar ei se considerau buni si drepti, exact ca si dumnezeu.
nu intimplator la multi colegi de forum, nu vreau sa dau nume( de ex daniela si aldulescu), li se pare ca dumnezeul yhwh e bun si drept.

#304
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Din seria...„Pe mine m-ai omorât, dar cu calul ce-ai avut?“
Grigore Ureche n-a fost contemporan cu Stefan, scria dupa ureche.
Adu dovezi din izvoarele istorice ca era curvar si criminal.
Aici nu se pun razboaiele duse pentru apararea Moldovei, fie de aparare, fie alte actiuni preventive.

Sau iar ti se pare ?

#305
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,568
  • Înscris: 16.03.2004
Petru Rareș este fiul bastard al lui Ștefan cel Mare, fapt istoric clar și dovedit.

View PostXlander, on 20 aprilie 2018 - 20:55, said:

Aici nu se pun razboaiele duse pentru apararea Moldovei, fie de aparare, fie alte actiuni preventive.
”marțea brânzei” a fost o acțiune preventivă? :huh:

#306
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018

View PostoMariusRO, on 20 aprilie 2018 - 18:06, said:



Se afla în război ca să ce? Ca sa își apere patria sau ca să ia puterea de la Maxentiu? Ce a însemnat edictul ala e irelevant, relevant e ca "Pentru meritele deosebite pe care le-a avut în legalizarea, sprijinirea și organizarea Bisericii creștine, Constantin cel Mare este venerat ca sfânt în Bisericile Ortodoxe". Un criminal sfânt, ca a ajutat biserica....

Nu are rost sa continuam, ca voi ați făcut bună doar matematica și logica cu popa, cu și istoria.



Unde ai auzit tu de sacrificii umane la evrei? Tot la popa de la biserica?
...Ca sa se afle in treaba, de aia se afla in razboi, asa cum ne-am aflat si noi cu turcii, tatarii si altii. Din fericire pe atunci nu erau din astia ca tine, ca se alegea praful de atunci de natia noastra!
Da, Sf. Constantin cel Mare este sfant, ca un aparator al credintei ce a fost. Dar voi, care invatati istoria din surse bolsevice, faceti talmes-balmes. Tu nici nu ai idee ce e ala un Sinod, ca sa spui ca acolo s-a luat decizia pedepsei cu moartea a unora care fac nu-stiu-ce ritualuri, as rade dar e de plans!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate