Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

ajutor
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Dumnezeu cel criminal

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
632 replies to this topic

#271
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostDanielle33, on 19 aprilie 2018 - 23:54, said:

Auzi, canta la alta masa ca n-am marunt!
dar tie ti se pare ca asta-i cel mai politicos raspuns care sa mi-l dai? asa ca bun crestin

#272
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018

View Postcirus6, on 20 aprilie 2018 - 00:17, said:

dar tie ti se pare ca asta-i cel mai politicos raspuns care sa mi-l dai? asa ca bun crestin
Ai fost insultant inca de la inceputul discutiei si acum te dai lovit?
Esti in continuare provocator, ca un manipulator ce esti si crezi ca se intalni hotul cu prostul?!

#273
I_am_RunninG

I_am_RunninG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.02.2018
Vezi ca pacatuiesti si te da zeul tau lui lucifer. :))

#274
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 31.03.2015

View Postheart_of_ice, on 19 aprilie 2018 - 13:19, said:

E ușor de înțeles cum a reușit Lucifer să-i ademenească pe ceilalți îngeri... de fapt nu cred că Lucifer i-a ademenit, ci ei au vrut singuri să "coboare" și să "guste" din "plăcerea" permisă doar oamenilor... În carte a lui Enoh, se spune clar, că ei s-au legat cu jurământ, nu i-a pus nimeni... din contră Lucifer (Samyaza) le-a zis clar să nu dea vina pe el... Posted Image
Adica vrei sa spui ca undeva in univers mai exista o Terra exact ca a noastra, ce a dat nastere la homosapiensi? :o

View PostDanielle33, on 17 aprilie 2018 - 07:02, said:

Liber arbitru
Exista numai binele și răul, așa ca ai de ales între aceste doua variante.
Mai exista si starea de neutralitate. Liber arbitru in opinia dumitale reprezinta libertatea de a alege intre bine si rau.
Insa notiunile astea sunt subiective, fiecare om definind raul si binele in functie de educatia pe care a primit-o, mediul in care a crescut, nivelul de inteligenta etc. Da, toti oamenii sanatosi la cap stiu ca e rau sa ucizi. Din fericire, majoritatea oamenilor nu sunt criminali. Ma gandesc ca viziunea crestina despre ceea ce inseamna liber arbitru este destul de ingusta, si oricum in viziunea asta se califica toti oamenii sanatosi la creier. O viziune mai larga asupra liberului arbitru implica in mod paradoxal determinismul; pe langa intelect, care si asta este limitat, omul mai are si pofte, pulsiuni. Religiosii condamna anumite pofte si pulsiuni ale omului, numindu-le rele. Daca sunt rele, de ce a mai pus Dumnezeu aceste pofte si pulsiuni in creierul omului? Ca sa-l inlantuiasca? Sa-l faca sclavul propriului sau trup? Ma gandesc ca Dumnezeu a inventat raul, nu omul. Sa stii ca omul pierde liberul arbitru fix din cauza instinctelor ce-i guverneaza viata.

#275
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostDanielle33, on 19 aprilie 2018 - 21:37, said:

Eu cred ca totusi esti un om inteligent care se face ca nu pricepe in lipsa de alte argumente.
Doar nu consideri apararea tarii drept crima. Daca nu te apara Stefan, purtai salvari acum, daca te nasteai!
La a doua parte a discursului raspunsul este: da, erau crestini de fatada! Toti cei care au navalit peste altii sub pretextul crestinarii dar de fapt le voiau banii, erau crestini cu numele! Inchizitorii erau crestini cu numele!

Unde scrie cand ai voie sa ucizi si cand nu? Mai sunt si alte cazuri in afara de apararea tarii? Ce zici apararea familiei traditionale sau a dreptei credinte?!

Daca am sa iti dau exemple de atrocitati comise de ortodocsi o sa spui ca nu erau romani, daca iti dau exemple de romani o sa spui ca nu erau crestini adevarati, si tot asa.

#276
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004

View PostCristi_E, on 20 aprilie 2018 - 09:15, said:

Religiosii condamna anumite pofte si pulsiuni ale omului, numindu-le rele. Daca sunt rele, de ce a mai pus Dumnezeu aceste pofte si pulsiuni in creierul omului?

Despre ce pulsiuni vorbești, care sunt rele și totuși ne aparțin, fiind omenești? Te referi la crimă?

#277
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostCristi_E, on 20 aprilie 2018 - 09:15, said:


Adica vrei sa spui ca undeva in univers mai exista o Terra exact ca a noastra, ce a dat nastere la homosapiensi? :o

Ce-ai omule, ai febră... ia o aspirină?!

Edited by heart_of_ice, 20 April 2018 - 12:32.


#278
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018

View PostoMariusRO, on 20 aprilie 2018 - 12:04, said:



Unde scrie cand ai voie sa ucizi si cand nu? Mai sunt si alte cazuri in afara de apararea tarii? Ce zici apararea familiei traditionale sau a dreptei credinte?!

Daca am sa iti dau exemple de atrocitati comise de ortodocsi o sa spui ca nu erau romani, daca iti dau exemple de romani o sa spui ca nu erau crestini adevarati, si tot asa.
Ce-ai zice sa-ți ia unul gâtul și tu sa nu faci nimic? N-ar fi moral sa-i dai și nevasta sa se simtă bine înainte de a da colțul?
Ia sa aud atrocitățile alea comise de ortodocsi in calitate de ortodocsi. Nu ma lua cu probabilitatea de a fi ortodox și ca erau botezați, așa botezat ești și tu!
Dar eu zic așa ca cel mai frumos ar fi sa dam țara cui vrea s-o ia. Tu sa nu mai încui usa, stai in fundu’ gol și cine vrea sa se servească. Nu e moral și frumos așa? Ca altfel suntem agresivi și criminali. Sa nu te impotrivesti unui viol ca doar nu e frumos sa strici oamenilor plăcerea! Se poate și cu Alifie, dacă vrei!

Edited by Danielle33, 20 April 2018 - 12:43.


#279
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostDanielle33, on 20 aprilie 2018 - 12:37, said:

Ce-ai zice sa-ți ia unul gâtul și tu sa nu faci nimic?

Eu nu ma laud ca sunt urmasul lui Hristos. Stii tu, nenea ala care zicea sa intorci si celalalt obraz si sa isi iubesti dusmanii.

Quote

Ia sa aud atrocitățile alea comise de ortodocsi in calitate de ortodocsi. Nu ma lua cu probabilitatea de a fi ortodox și ca erau botezați, așa botezat ești și tu!

Toate crimele facute in numele bisericii/credintei pana la 1054 apartin in egala masura si ortodocsilor. Cauta intr-o carte de istorie si ai sa le gasesti...

SI ceva mai recent... Ia cu paine, sa nu ti se aplece:  https://ro.wikipedia...

Quote

Dar eu zic așa ca cel mai frumos ar fi sa dam țara cui vrea s-o ia.

Eu as da-o, mai ales daca ar vrea sa o ia nemtii. Dar ma tem ca nu o vor decat "fratii" nostri ortodocsi de la nord-est...

P.S. Nu ti-e jena sa tii discursuri din astea patriotarde cand tu ti-ai parasit tara de bunavoie?

Edited by oMariusRO, 20 April 2018 - 13:06.


#280
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 31.03.2015

View Postheart_of_ice, on 20 aprilie 2018 - 12:30, said:

Ce-ai omule, ai febră... ia o aspirină?!
Dumneata ai spus ca niste fiinte extraterestre au poftit la pamantence.
O astfel de afirmatie denota multa ignoranta si lipsa de logica. Cum se poate ca niste extraterestri sa pofteasca la frumusetea femeilor, cand aceasta frumusete este o chestie foarte subiectiva, ce tine strict de specia noastra, si care poate fi detectata si interpretata numai de membri speciei noastre?!

Edited by Cristi_E, 20 April 2018 - 13:24.


#281
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004

View PostCristi_E, on 20 aprilie 2018 - 13:22, said:

Dumneata ai spus ca niste fiinte extraterestre au poftit la pamantence.
O astfel de afirmatie denota multa ignoranta si lipsa de logica. Cum se poate ca niste extraterestri sa pofteasca la frumusetea femeilor, cand aceasta frumusete este o chestie foarte subiectiva, ce tine strict de specia noastra, si care poate fi detectata si interpretata numai de membri speciei noastre?!

Cum se poate ca un avion care este de metal și cântărește tone, să se ridice în aer? Eu nu cred că se poate, sunt doar conspirații. În realitate, nu există avioane care să zboare, așa cum vedem la televizor.

#282
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postdark, on 20 aprilie 2018 - 14:53, said:

Cum se poate ca un avion care este de metal și cântărește tone, să se ridice în aer? Eu nu cred că se poate

Nu e de mirare. Tu (si nu numai) esti cu cateva sute de ani in urma :).

PS. Nu mai trolla. Cauta un topic despre avioane daca vrei sa te lamuresti :)

#283
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View PostCristi_E, on 20 aprilie 2018 - 13:22, said:

Dumneata ai spus ca niste fiinte extraterestre au poftit la pamantence.
O astfel de afirmatie denota multa ignoranta si lipsa de logica. Cum se poate ca niste extraterestri sa pofteasca la frumusetea femeilor, cand aceasta frumusete este o chestie foarte subiectiva, ce tine strict de specia noastra, si care poate fi detectata si interpretata numai de membri speciei noastre?!
Poate ca de fapt alora le placeau pamantencele urate, acelea fiind in viziunea lor frumoase. Ce zici? Este posibil?
Si apoi daca aparatul genital era similar, niste extraterestrii pragmatici normal ca ar fi profitat de oportunitate.

Edited by menaloty, 20 April 2018 - 15:33.


#284
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004

View PostoMariusRO, on 20 aprilie 2018 - 15:22, said:


Nu e de mirare. Tu (si nu numai) esti cu cateva sute de ani in urma Posted Image.

PS. Nu mai trolla. Cauta un topic despre avioane daca vrei sa te lamuresti Posted Image

Nu e vorba de trolare aici. Ai observat, probabil, că discut la modul foarte serios. Voi ateii sunteți cei care dați dovadă de ignoranță. Prietenul tău Cristi zicea că nu înțelege cum îngerii ar putea să facă sex cu femeile de pe pământ. La fel se întâmplă atunci când ateii ne iau în derâdere pe noi, oamenii credincioși. A scris Cirus că noi oamenii suntem creați cu pofte și impulsuri, prin urmare, ar trebui să ni le exercităm. Unde duce filozofia asta? Dacă am chef să văd cum curge sângele, atunci e OK să omor un om? Dacă am chef de sex, atunci pot să violez pe cineva? Toate aceste idei nocive vin din ignoranță. Spre exemplu, voi nu știți faptul că atunci când două persoane efectuează o intromisiune de tip sexual, nu sunt doar cele două organe care copulează, respectiv penisul și vulva (ca voi să pricepeți exact), ci se realizează și o uniune la nivel energetic, despre care Scripturile vorbesc foarte precis. Practic între Cirus și vecina cu care a căzut în păcat s-a realizat un cordon energetic, de care nu mai scapă. Ei au fost ”una” în momentul copulării, un singur trup. Asta este biblic ce-ți spun. Apostolul Pavel scrie că dacă te duci la o prostituată, te faci un singur trup cu ea în momentul copulării. Evident, te poți duce cu evanghelia în mână, cum fac eu. Asta este altceva!
Voi ateii credeți că realitatea se rezumă doar la ce se vede. O astfel de abordare este ...neștiințifică și denotă ignoranță! Chiar nu crezi că atunci când ești cu o femeie se întâmplă fenomene la nivel energetic-spiritual? Nu fi ignorant! Omul inteligent ține cont și de latura metafizică a existenței noastre și nu se rezumă doar la partea materială! Noi creștinii credem că mai este și altceva....dincolo și ne pregătim pentru acea existență, făcând ceea ce este bine și corect aici și acum! Asta arată că suntem...inteligenți! Voi sunteți cei ignoranți!
Repet, păcatul curviei este mai mare decât păcatul uciderii. Dumnezeu nu este criminal, El ia viața fiind Cel care o dă. Respectă poruncile sale, altfel, vei fi omorât și tu. Viața este un privilegiu.

#285
I_am_RunninG

I_am_RunninG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.02.2018
Pregateste-te pt lumea cealanta. Tot o groapa si viermi flamanzi te asteapta. Eu prefer sa fiu incinerat. :P

#286
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004

View PostI_am_RunninG, on 20 aprilie 2018 - 16:20, said:

Pregateste-te pt lumea cealanta.

Sejurul pe lumea aceasta este limitat. Vrei vrea să afli ce modele de telefoane smart s-au mai inventat, dar nu vei ști, căci vei fi mort. Asta pentru oricine! Mai devreme sau mai târziu...cu o moarte toți suntem datori. De ce să trăim în chefuri și în beții, curvii, grăbind momentul morții, ca să nu ne mai rămână nimic? Nu este mai bine să facem ceea ce este bine, pentru ca Creatorul nostru să ne dea darul vieții veșnice?
Plăcerile nu dispar, bea o bere rece, sărută-ți nevasta, joacă un fotbal.Posted Image
Dar tu vrei să păcătuiești, adică să te distrezi într-un mod neîngăduit!

#287
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Pana si ca troll esti neconvingator, dar am de "pacatuit" cu o sticla de bere si nimic mai bun de facut asa ca o sa ma prefac ca te cred...

Prietenul Cristi are dreptate intr-un fel. Pentru ca unui inger sa ii placa femeile pamantene trebuie sa aiba niste standarde de frumusete asemanatoare oamenilor. Chit ca le placeau alea urate, tot doua mani, doua picioare cur si tate trebuiau sa aiba, sa nu aibe par pe fata si pe piept ca maimutele si asa mai departe. Altfel se cuplau cu niste cimpanzei sau ursi koala (care sunt dealftfel niste animale foarte dragute). Iar ca sa faca sex cu femeile pamantene, si mai ales copii, ingerii trebuiau sa aiba cel putin un penis si niste "oute" care sa produca sperma. Care sperma sa fie asemanatoare cu cea a barbatilor pamanteni, ca degeaba se freaca o femeie cu un caine sau un magar, nu o sa iasa nimic din asta. Deci ingerii astia erau "cam" oameni.

Daca ai chef sa vezi cum curge sange sau sa omori un om inseamna ca esti bolnav la cap. Si din pacate Dumnezeu nu te va opri.

Eu nu pot sa vorbesc in numele tututor ateilor, ca sunt sigur ca nu toti ar fi de acord cu mine, dar ce nu se vede si nu ma afecteaza, nu ma intereseaza. Daca puteam sa f*t stafii, poate ma interesa si latura "metafizica". Dar nu pot. Atata timp cat doar lumea materiala ma afecteaza, aici si acum, doar aia ma intereseaza. Ce visati voi ca va asteapta dupa, e problema voastra. Viata nu e nici un privilegiu, e, cum spunea marele curvar intelept (sau marele intelept curvar), desertaciune. Eu daca eram Dumnezeu va aruncam pe toti in iad, ca niste ipocriti si lingusitori "caldicei" ce sunteti.

#288
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004

View PostoMariusRO, on 20 aprilie 2018 - 16:37, said:

Daca ai chef sa vezi cum curge sange sau sa omori un om inseamna ca esti bolnav la cap.
De ce spui asta, ce reper moral folosești?

View PostoMariusRO, on 20 aprilie 2018 - 16:37, said:

o sa ma prefac ca te cred...

Crezi că te-am mințit când ți-am spus că vei muri, în cele din urmă?

View PostoMariusRO, on 20 aprilie 2018 - 16:37, said:

Daca puteam sa f*t stafii, poate ma interesa si latura "metafizica". Dar nu pot. Atata timp cat doar lumea materiala ma afecteaza, aici si acum, doar aia ma intereseaza.
Ăsta este un model de gândire retrogradă.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate