Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

SSD WD Green 120GB - viteza mica de scriere

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#91
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Si surpriza mare dupa reclonarea SSD.....

Attached Files


Edited by feribalint, 16 April 2018 - 21:14.


#92
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Te gandesti sa il returnezi?

#93
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Nu cred ca mai este cazul de returnare.
Poimaine, fac la fel cu celalalt SSD sa vedem isi revine si ala?

Attached Files


Edited by feribalint, 16 April 2018 - 22:01.


#94
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,663
  • Înscris: 15.06.2004
Tu initial facusesi clonare ? Cel de la mine de la munca tot clonat este.
Am crezut ca le-ai pus cu clean install.

#95
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,190
  • Înscris: 19.09.2005
e diferenta asa mare intre clonare si instalat sistemul direct pe el?

#96
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,663
  • Înscris: 15.06.2004
Poate fi. Depinde cum se face clonarea si mai ales de pe ce.
Atunci cand sistemul e clonat de pe un HDD se cloenaza si setarile sistemului - care stie ca a avut un HDD nu un SSD si in consecinta nu e optimizat ptr SSD-uri.

#97
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,190
  • Înscris: 19.09.2005
deci pana la urma cel mai corect e sa instalez sistemul pe ssd, nu sa-l copiez.

#98
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,663
  • Înscris: 15.06.2004
Daca treci de la un HDD la SSD, da, e ideal.
Asta daca nu esti in criza de timp...

#99
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Prima instalare a fost facut pe curat. Ieri am facut clonare de pe SSD pe HDD si invers. Clonarea l-am facut cu Acronis, utlilitarul lui WD
Dar vad ca iar merge doar cu viteze mici, am vorbit la Altex, le voi returna pe ambele si voi lua alte SSD-uri, sa vad cu ce ma incadrez in aceasi bani.
Ca si bani ma incadrez la Kingston UV400 sau Kingston A400 sau daca mai plusez...eventula un Intel 545s sau Sandisk Plus

#100
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Din ce am auzit, UV400 ar fi ok. Insa nu te lua dupa mine, poate zic vreo prostie :)

#101
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
M-am gandit la Kingston UV400 deoarece ma incadrez in bani cu o diferenta de 10 lei/buc si vad review-uri ok pe net, sau mai pun 70 lei/buc in plus si merg pe Intel 545s. Am completat cererea de retur, astept doar sa ma sune, pt predare SSD-uri la curier si sa livreze altele.
Vedem cum decurge treaba, vad ca recenzia mea pe Altex pt acest SSD nu este afisat....

#102
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Aprobat cererea de retur, urmeaza sa vina curierul sa le ridice. sa le pun frumos in cutiuta :)

#103
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Stiti ce mi se pare nesimtire? Sa scoti o noua revizie insa cu specificatii net inferioare reviziei precedente.

Eu si altii am avut noroc si am cumparat revizia G1. SSD de calitate, specificatii bune, toate bune si frumoase. Astfel ca s-a dus vestea ca ssd-urile green chiar sunt bune si merita cumparate. Vin apoi oameni nevinovati (feribalint de ex) care au incredere in WD si cumpara. Insa intre timp WD decide sa faca prostii si scot revizie G2 (specificatii diferite fata de ce au lansat prima oara). Nasol.

Edited by MembruAnonim, 17 April 2018 - 19:30.


#104
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Tocmai de asta am ales WD Green, deoarece erau review-uri bune, plus renumele Western Digital. Nu aveam de unde sa stiu ca revizia 2 sau modelul New Green este atat de prost. La HDD tot timpul am mers pe Seagate, foarte multumit de marca asta.
Oricum voi merge ori pe Kingston UV400 ori daca ma tine buzunarul pe Intel 545s. Sunt convins, Intel isi merita banii cu prisosinta la 239 Lei si 5 ani garantie.

#105
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
Samsung 850 evo go go go :P , ca sigur nu ai probleme cu el :D

#106
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostMembruAnonim, on 17 aprilie 2018 - 19:29, said:

Stiti ce mi se pare nesimtire? Sa scoti o noua revizie insa cu specificatii net inferioare reviziei precedente.

Eu si altii am avut noroc si am cumparat revizia G1. SSD de calitate, specificatii bune, toate bune si frumoase. Astfel ca s-a dus vestea ca ssd-urile green chiar sunt bune si merita cumparate. Vin apoi oameni nevinovati (feribalint de ex) care au incredere in WD si cumpara. Insa intre timp WD decide sa faca prostii si scot revizie G2 (specificatii diferite fata de ce au lansat prima oara). Nasol.
habar n-aveam ca exista doua revizii cu specificatii diferite



nu lua intel ca nu-s nici alea spectaculoase, treci pe samsung daca vrei sa stii o treaba
Din 3 ssd-uri intel la toate au inceput sa le cedeze din celule, asta in conditiile in care erau tinute pe un pc ce e folosit mai mult pt browsing.
In acelasi timp ma uit la noname-uri Corsair, Adata de le-am mai pus prin stanga si dreapta si nici dupa 3-4 ani nu au nici pe dracu.
A400 de la Kingston nu scoate nici ala mai mult de 50mb/scriere.

Edited by gumball3000, 17 April 2018 - 22:18.


#107
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
De Samsung Evo nu am bani, am verificat pe google și nu găsesc pe stoc modelul de 120 GB...ci doar 250 GB sau mai mari.
Nu vroiam Kingston A400 ci UV400. Din ce am citit este ceva mai bun decât WD Green pe care-l returnez.

#108
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,663
  • Înscris: 15.06.2004
La Intel au fost ceva probleme cu unele modele car nu folosesc componente Intel. Din cauza cererii mari de memorie au apelat si la alti producatori - nu au fost suficiente cele produse de ei - care l-au folosit in modelele mai scumpe - Enterprise.

In rest toti au scos SSD-uri mai slabe - din motive de pret. Si samsung a avut modelul Evo 650 - un Evo 850 din care s-a scos memoria cache. Ca urmare scrierea era foarte lenta. Avantajul Samsung e ca vine si cu acel utilitar care permite sa faci un cache in memoria sistem - Rapid Mode.

Atata vreme cat va veti uita la preturi sa luati cele mai ieftine trebuei sa faceti si concesii, asa cum au facut si producatorii - trebuei sa taie de undeva sa scoata un pret mai mic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate