Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Utilitate master/doctorat în IT

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
97 replies to this topic

#19
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View PostMediaMaxRO, on 10 aprilie 2018 - 09:33, said:

Certificarea mea garanteaza firmei ca stiu ce fac.
Nu, nu garanteaza , nu garanteaza absolut deloc si nimic de aceea nu ti se va lua in seama si de aceea nu sunt luate in seama.

Quote

Fara teste inutile la angajare, fara 3 facultati facute inutil
De multe ori conteaza rezultatele testelor la angajare date de TL-ul echipei .

Quote

Parerea mea este ca nu stii cu ce se mananca domeniul acesta daca spui ca certificarea ta nu vorbeste pentru tine.
Parerea mea este ca esti in afara domeniul IT  si niciodata nu ai facut software de productie orientat catre client
ci doar vorbe.Este HR-ist ?

Quote

Sunt certificari obtinute foarte greu de persoane care pe langa teorie au o vasta experienta pe implementare, configurare, troubleshoot si tot ce vrei tu., altfel nu ar fi trecut testele. Certificari care sunt temporare, deoarece expira si trebuie sa le dai din nou, doar in centre certificate.
Daca erai in domeniul IT , atunci stiai ca exista marketingul certificatelor , unde se intretine ideea de mai sus doar ca sa dai bani pe acele certificate(adica este
un business in sine separat) aceasta piata a certificatelor.

Quote

Cat despre team leaderi care au raspundere fara bonusuri, din nou spun ca nu stii ce vorbesti. Nu stiu despre ce companii te referi tu, dar majoritatea multinationalelor din IT fac contrariul a ceea ce ai spus.
Gresit, majoritatea celor din RO fac cum am spus eu, in afara insa s-ar putea sa fie cum spui tu, insa atunci cand afla ca esti din RO , fac precum cei din RO.

Edited by WinstonMontana, 10 April 2018 - 12:04.


#20
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Mie mi-a ajuns cate aberatii am citit din partea unora ce considera ca le stiu pe toate. Drept urmare, m-am hotarat sa parasesc definitiv aceasta arie (si probabil intreg forumul).

Sanatate.

#21
IonutYo

IonutYo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 30.07.2013

View Postspooky51, on 10 aprilie 2018 - 07:38, said:

Masterul e util daca vrei sa-ti gasesti ceva de lucru in sectorul public, la privat sunt mai utile certificarile de Cisco, Microsoft, etc.
O certificare de Java (exemplu) nu pare cu mult mai greu de obtinut decat de promovat un examen de Java la o facultate de profil. Te referi ca iti sunt mai utile cerificarile, pentru ca in timp ce sunt mai usor de obtinut decat de promovat un ciclu 2 de ani de master, cunostintele de la a doua varianta sunt efectiv inutile?

#22
crs12decoder

crs12decoder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 27.12.2005

View PostIonutYo, on 09 aprilie 2018 - 18:59, said:

Pe lângă cunoștințele pe care le câștigi (utile?), ce beneficii ar putea aduce o diploma de master? Se zice ca unele firme tin cont de asta promovări.

Aduce beneficiul ca poti sa faci apoi doctorat. Care la randul lui ajuta daca vrei sa te infiltrezi in mediul universitar.
La privat, da bine un doctorat la CV pentru data science sau (~alte) chestii de R&D. Si cam atat.

#23
IonutYo

IonutYo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 30.07.2013
Uite anuntul asta de job:

Quote

Qualifications
Minimum qualifications:
5 years of experience with systems software design.
Experience with one or more of the following areas: Server Backend Distributed and Parallel Systems, Full Stack Development (front end and backend), Scalable Enterprise Platforms and Applications, Application Security and Incident Management, Machine Learning, Information Retrieval or Natural language processing.
Experience with software development with one or more general programming languages (e.g. Java, C/C++, C#, Python, Javascript, or Go).
Development experience with Unix/Linux.
Preferred Qualifications
Master’s, PhD degree, further education or equivalent practical experience in Engineering, Computer Science or other technical related field.
Ability to learn other coding languages as needed.
Demonstrated ability to share knowledge via formal mentoring, reviewing code, reviewing design documents, providing technical talks, teaching classes, or as a consultant on projects.


De ce ar pune master's la preferred qualifications daca e inutil.

Edited by IonutYo, 06 May 2018 - 13:06.


#24
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003
Cate mai gasesti asa? Care-i raportul intre anunturile care doresc si care nu?

#25
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
"or equivalent practical experience". Adica nu vor unul si cu studii minime si fara experienta.

Apoi, cred ca e important de observat si locatia si de tinut cont de aspectele locale.

#26
IonutYo

IonutYo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 30.07.2013

View Postneagu_laurentiu, on 06 mai 2018 - 13:29, said:

Cate mai gasesti asa? Care-i raportul intre anunturile care doresc si care nu?
Majoritatea corporatiilor mari din state au anunturi de genul.

#27
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Recrutarea e mai apropiata de cuplare decat de o stiinta exacta. Cate feluri de fete/baieti/nevoi, cam tot atatea de angajatori.

#28
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003

View PostIonutYo, on 06 mai 2018 - 13:51, said:

Majoritatea corporatiilor mari din state au anunturi de genul.
Mergi acolo. Iar daca stii ca-ti trebuie, urmeaza si masterul. Care mai e dilema? Pe meleagurile noastre e altceva  in general (desigur, gasim si exceptii).

Si din cat am avut eu tangenta cu angajatorii, anunturile suna pompos de te face sa te intrebi ce cauti tu pe acolo iar cand sa intri iti dai seamna ca lucrurile nu prea stau asa.

#29
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View PostIonutYo, on 06 mai 2018 - 13:51, said:

Majoritatea corporatiilor mari din state au anunturi de genul.
Majoritatea anunturilor nu sunt "de genul". Ala e un post mai degraba de ceva gen "arhitect". Zice acolo: "5 years of experience with systems software design." ... iar acolo unde vor master/phd probabil e vorba (si) de ceva research(putine firme se ocupa de asta)

Iata niste alte anunturi de la google:

Software Engineer, Front End

BA/BS degree in Computer Science or related technical field or equivalent practical experience.
1 year of work experience.
Experience in Javascript, and one or more programming languages including but not limited to: Java, C/C++, Python or Go.
Experience with front end technologies and/or front end frameworks.

Preferred qualifications:[nimic legat de educatie formala]
https://www.indeed.c...from=serp&vjs=3

Software Engineer, Site Reliability Engineering
Google  2,285 reviews - Los Angeles, CA

Minimum qualifications:
BS degree in Computer Science, or a related technical field involving coding (e.g. physics or mathematics), or equivalent practical experience.
Experience with algorithms, data structures, complexity analysis and software design.
Experience in one or more of the following: C, C++, Java, Python, Go, Perl or Ruby.

Preferred qualifications:[nimic legat de educatie formala]
https://www.indeed.c...from=serp&vjs=3

Software Engineer, Image and Video Processing, Google Photos
Google  2,285 reviews - Los Angeles, CA

Minimum qualifications:
Experience in software design, problem solving and debugging
Experience in computer vision/machine learning, image processing, or computer graphics
Programming skills in C or C++.
Preferred qualifications:[nimic legat de educatie formala]

https://www.indeed.c...from=serp&vjs=3

Edited by Geth, 08 May 2018 - 19:51.


#30
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Pai tu compari Google, care investeste serios in cercetarea "ce face un individ un programator bun", cu prostii de la HR din Romanica, care nu au niciun alt punct de referinta decat "facultate" sau "fara facultate"?

#31
IonutYo

IonutYo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 30.07.2013

View PostGeth, on 08 mai 2018 - 19:48, said:


Majoritatea anunturilor nu sunt "de genul".
Da, iar eu am zis ca majoritatea corporațiilor mari din state au anunturi de genul. Nu ca ma majoritatea anunțurilor de la corporațiile mari din state sunt de genul.

Cautam locuri unde un master ar putea fi util, nu mandator.

Totusi, în afară durata studiilor de licenta pentru computer science e de 4 ani. Nu se pot ridica anumite semne de întrebare dacă termini mate-info, care durează 3 ani?

Edited by IonutYo, 10 May 2018 - 01:10.


#32
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View PostIonutYo, on 10 mai 2018 - 01:05, said:

Totusi, în afară durata studiilor de licenta pentru computer science e de 4 ani. Nu se pot ridica anumite semne de întrebare dacă termini mate-info, care durează 3 ani?
Te inseli. De fapt, noi de la UE am luat chestia cu 3 ani pentru licenta, sistemul Bologna: https://en.wikipedia...Bologna_Process

Majoritatea tarilor au programe de licenta si de 3 ani si de 4 ani. Oricum nu conteaza, diploma de facultate in programare e doar o formalitate, grosul cunostintelor utile le dobandesti in afara facultatii.

#33
IonutYo

IonutYo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 30.07.2013
Un alt argument pro-master ar fi ca foarte multa lume in domeniu il are pe cv. Ma gandesc ca in ochii unei corporatii, va trebui sa-l ai ca sa te ridici la nivelul celorlalti candidati care il au (sau sa dovedesti ca in timpul ala ti-ai construit skilluri echivalente).

Edited by IonutYo, 19 May 2018 - 21:35.


#34
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003
Daca ma ridic de la birou si strig cine are master, multi se vor uita urat la mine! Desigur, nu-s reprezentativ pentru statistica, e doar un raspuns.

#35
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostIonutYo, on 19 mai 2018 - 21:35, said:

Un alt argument pro-master ar fi ca foarte multa lume in domeniu il are pe cv. Ma gandesc ca in ochii unei corporatii, va trebui sa-l ai ca sa te ridici la nivelul celorlalti candidati care il au (sau sa dovedesti ca in timpul ala ti-ai construit skilluri echivalente).
Corect, daca ai master te ia direct, nici nu se mai uita pe celelalte CV-uri, nici macar nu mai mergi la interviu, te duci direct la job si iti da si 3 salarii bonus in avans. Oricine stie ca un master GARANTEAZA ca posesorul este un supermegameserias!

#36
IonutYo

IonutYo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 30.07.2013

View PostMosotti, on 19 mai 2018 - 21:41, said:

Corect, daca ai master te ia direct, nici nu se mai uita pe celelalte CV-uri, nici macar nu mai mergi la interviu, te duci direct la job si iti da si 3 salarii bonus in avans. Oricine stie ca un master GARANTEAZA ca posesorul este un supermegameserias!
Voiam sa zic ca ai putea avea foarte putina prioritate in + cand se triaza cv-urile. Totusi, in ce masura vorbesti, ai lucrat in HR?

Edited by MarianG, 19 May 2018 - 22:30.
hai sa nu aruncam cu epitete


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate