Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Utilitate master/doctorat în IT

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
97 replies to this topic

#37
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Mai bine, io le ziceam celor de la HR ce sa caute si nicaieri nu exista vreo cerinta de diploma. Nu stiu cine ti-a spus tie ca HR-ul cauta de nebuni oameni si decid de capul lor pe cine refuza si pe cine nu, da iti zic io ca era un frustrat care te-a mintit. Nu HR-ul refuza, ci aia de pe proiectele care au nevoie de oameni. Si aia se uita la experienta, nu la hirtii. In caz de experienta "identica" oricum sint chemati toti, just in case, pentru ca nu conteaza doar experienta, ci si omul, daca e vreun ciudat sau plin de ifose sau geniu neinteles, poa sa fie inventatorul programarii ca oricum nu trece. In plus in CV poate sa scrie oricine orice, pina nu vorbesti cu omul nu-ti dai seama ce-i in capul lui.

HR-ul o buleste la partea de salarii, adica atunci cind gasesti un om si ii ofera mai putin decit are ala pretentia, desi e logic ca o sa refuze. Singurele CV-uri pe care le refuza HR-ul de capul lor sint alea care n-au nici o legatura cu jobul, desi pentru amuzament ti se mai spune de ele, de exemplu au primit odata un CV de la unu care lucrase la greu ca si chelner si alte chestii, iar programare cam deloc, asta in conditiile in care cautam senior :lol:

Singurul loc in care te poate avantaja masterul este la stat, unde probabil oricum tre sa ai si o pila mai mare decit a celorlalti cu master inutil :w00t:

#38
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View PostIonutYo, on 19 mai 2018 - 21:35, said:

Un alt argument pro-master ar fi ca foarte multa lume in domeniu il are pe cv. Ma gandesc ca in ochii unei corporatii, va trebui sa-l ai ca sa te ridici la nivelul celorlalti candidati care il au (sau sa dovedesti ca in timpul ala ti-ai construit skilluri echivalente).
Nu, nu este asa.Diploma de licenta este folosita pentru a te incadra in categoria de munca si calculul de baza al salariului, in rest diploma de master nu este importanta(decat pt invatamantul universitar)

#39
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
Procesul de recrutare este, prin simplul fapt că e vorba de oameni care interacționează, viciat.

S-ar putea ca un om foarte mediocru să fie perceput ca superb, sau un om care e foarte bun ca nesigur pe sine și mediocru. În plus se poate să arăți pentru unul din lanțul de recrutare ca nu știu ce vecin care l-a bătut când avea 4 ani și, subconștient, să „nu-i placă de tine, are el un feeling”. În plus când ai de-a face cu mulți oameni, e foarte ușor să-i pui pe toți în aceeași oală. Nimic greșit, e mai ușor să generalizezi decât să-i faci pe toți prieteni de cataramă.

Foarte multă lume e supărată că nu primește răspuns, că i se zice că e bun și peste o săptămână, scuze, locul a fost luat de altcineva, că recrutorii habar nu au despre ce vorbesc, și câte și mai câte. Eu am fost supărat când am fost întrebat câteva lucruri cu 3 oameni uitându-se la mine fără să clipească la care nu am știut nimic să răspund doar ca după ce am plecat de la interviu să-mi dau seama de răspunsuri în 5 minute.

Ăsta e procesul de recrutare, jumate abilitate și jumătate noroc. Din fericire sunt și alte posturi și alte țări.

Edited by RedDev, 22 May 2018 - 09:29.


#40
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007

View PostWinstonMontana, on 19 mai 2018 - 22:51, said:


Nu, nu este asa.Diploma de licenta este folosita pentru a te incadra in categoria de munca si calculul de baza al salariului, in rest diploma de master nu este importanta(decat pt invatamantul universitar)
Degeaba faci 3 ani de facultate daca nu faci masterul!

#41
IonutYo

IonutYo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 30.07.2013

View PostM0sGerila, on 22 mai 2018 - 09:43, said:

Degeaba faci 3 ani de facultate daca nu faci masterul!
De ce?

#42
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

View PostM0sGerila, on 22 mai 2018 - 09:43, said:

Degeaba faci 3 ani de facultate daca nu faci masterul!

cum degeaba? pentru scutirea de 10% Posted Image in prezent ... poate ca in viitor aceasta scutire se va acorda doar celor care au si un master incheiat Posted Image) atunci ar ajuta. pentru cunostinte ..... e mai bun un curs de pe udemy cu durata de 30 ore, decat 3 ani de facultate

Edited by AlleXyS1, 25 May 2018 - 13:54.


#43
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

pentru cunostinte ..... e mai bun un curs de pe udemy cu durata de 30 ore, decat 3 ani de facultate
Sunt curios de unde vin asemenea credinte, si daca e vorba de o pledoarie speciala pentru domeniul discutat...

Daca nu e o pledoarie speciala https://en.wikipedia...pecial_pleading as dori sa cunosc si eu care e cursul ala de pe udemy care te invata toate cele predate la un master de fizica teoretica in 30 de ore, de exemplu astea de aici: https://www.perimete...17-psi-lectures tinand cont ca numai sectiunea 'front' e peste 30 de ore, 'core' avand peste 80 ore (e drept ca probabil e cu elective, nu trebuie facute toate), in sectiunea 'review' fiind chiar mai multe ore (bine peste 100), sectiunea 'explorations' (desi deocamdata incompleta) din nou avand peste 80 de ore... si e vorba de echivalentul a doi ani de studii, nu 3 ani.

Doar cursul asta: https://www.youtube....24BC7956EE040CD are catre 30 de ore, in 3 ani se pot face 30 de astfel de cursuri, sunt curios cum condenseaza udemy informatia in 30 ore, sunt rulate video-urile cu viteza 30x?

Edited by parabellum, 25 May 2018 - 16:16.


#44
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
S-a tampit de tot aceasta societate. Udemy e un fel de BCI pe steroizi, iti impregneaza cunostintele direct in sinapse, cu tot cu conexiunile dintre notiuni.

View PostAlleXyS1, on 25 mai 2018 - 13:53, said:

cum degeaba? pentru scutirea de 10% Posted Image in prezent ... poate ca in viitor aceasta scutire se va acorda doar celor care au si un master incheiat Posted Image) atunci ar ajuta. pentru cunostinte ..... e mai bun un curs de pe udemy cu durata de 30 ore, decat 3 ani de facultate
Citeste asta inainte de culcare apoi mergi la somn http://norvig.com/21-days.html

#45
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View PostAlleXyS1, on 25 mai 2018 - 13:53, said:

cum degeaba? pentru scutirea de 10% Posted Image in prezent ... poate ca in viitor aceasta scutire se va acorda doar celor care au si un master incheiat Posted Image) atunci ar ajuta. pentru cunostinte ..... e mai bun un curs de pe udemy cu durata de 30 ore, decat 3 ani de facultate
si ce ai invatat tu in 30 de ore , da-ne un exemplu

#46
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007

View PostIonutYo, on 25 mai 2018 - 13:02, said:


De ce?
Din cauza de sistem de invatamant Bologna, google it !

#47
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

View PostOriginalCopy, on 25 mai 2018 - 17:15, said:

S-a tampit de tot aceasta societate. Udemy e un fel de BCI pe steroizi, iti impregneaza cunostintele direct in sinapse, cu tot cu conexiunile dintre notiuni.


Citeste asta inainte de culcare apoi mergi la somn http://norvig.com/21-days.html

da, probabil am exagerat putin cu exprimarea si am omis sa spun ca vorbeam strict despre cazul meu. Nu spun ca nu am invatat nimic in facultate, dar au fost perioade in care am lipsit luni intregi din diferite motive si totusi am continuat-o. Facultatea imi pare un curs generalist pe o perioada indelungata, in comparatie cu unul de scurta durata de pe diferite siteuri. Asta cred ca e o problema generala a oamenilor, sa vrem rezultate cat mai repede. Deviez de la subiect: pentru a invata programare, cred ca toate acestea ajuta, in diferite procente, facultate, cursuri, munca, practica individuala.

Edited by AlleXyS1, 26 May 2018 - 09:14.


#48
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
Facultatea este o relatie de lunga durata.
Site-urile sunt precum o aventura de-o noapte, platesti mult, termini repede iar dupa un timp uiti.

#49
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View PostAlleXyS1, on 26 mai 2018 - 09:08, said:

da, probabil am exagerat putin cu exprimarea si am omis sa spun ca vorbeam strict despre cazul meu. N
Repet intrebarea : ce ai invatat tu in 30 de ore  de pe acele site-uri ? da-mi exemplu.

#50
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

View PostWinstonMontana, on 26 mai 2018 - 11:51, said:


Repet intrebarea : ce ai invatat tu in 30 de ore  de pe acele site-uri ? da-mi exemplu.

Pai, in cazul meu ... sa creez o aplicatie web. Bineinteles, am avut cateva cunostinte capatate anterior din alte incercari practice, chiar si din unele ore de facultate, altfel era doar copy paste si uitam a doua zi.

#51
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
dezvolta, ce inseamna aplicatie web, ce ofera, pe ce suport, cum este implementata, etc

#52
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View PostAlleXyS1, on 26 mai 2018 - 17:13, said:

Pai, in cazul meu ... sa creez o aplicatie web. Bineinteles, am avut cateva cunostinte capatate anterior din alte incercari practice, chiar si din unele ore de facultate, altfel era doar copy paste si uitam a doua zi.
Si ce inseamna pentru tine "aplicatie web" ? Dezvolta arhitectura aplicatiei, te rog ai cuvantul.

#53
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View PostM0sGerila, on 22 mai 2018 - 09:43, said:

Degeaba faci 3 ani de facultate daca nu faci masterul!
gresit, masterul e chiar degeaba daca nu vrei sa te faci profesor universitar
Iar ingineria este 4 si  nu 3 ani.

Edited by WinstonMontana, 26 May 2018 - 18:24.


#54
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010
M'am bagat in gura lupului :)))

Pai, am invatat sa creez un site in angular 5, partea de client, si ceva bootstrap. Cateva pagini, un formular pentru inregistrarea unorsi date, o lista ce afiseaza datele. Partea de client foloseste servicii ce trimite requesturi catre un api si primeste ca raspuns datele in format json.

Api'ul este in asp.net si in mare parte am controllere cu metodele (cele care primesc requesturile din client), modele. Am invatat sa folosesc entity framework, sa construiesc baza de date folosindu'ma de modele, repository pattern.

Toate astea, pentru mine inseamna o aplicatie web. Ca probabil nu sunt in stare sa o refac de la 0, singur, fara sa ma inspir din nou de undeva ... recunosc, pentru ca am nevoie de repetitie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate