Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Utilitate master/doctorat în IT

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
97 replies to this topic

#91
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005
ce s-ar fi facut industria fara BIOS / UEFI ?
Ce fel de intrebari sunt astea?
Chiar ai vrea ca cineva sa-si scrie programele de la zero de fiecare daca cand deschide "un sistem de calcul"?
Apoi sa vezi implementari gresite dar care "merg" nu este chiar ideal.

Edited by MarianG, 27 May 2018 - 19:40.


#92
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018
Era vorba doar de un exercitiu  de logica si nu de folosirea acelor functii.
Probabil ca la unii pe masura ce inainteaza in varsta au nevoie de mai multe, functii in acel sgbd, altfel ce ne-am face noi daca n-am avea acele functii ?
Ce ne-am face noi fara   sp_spaceused  din SMSS ?
Ce faci daca la interviu iti pica aceasta problema ?

Sa sa calculeze spatiul aproximativ ocupat de un rezultat al unui query(adica se afla in memorie, nu este  intr-o tabela temporara specificata si nici intr-o tabela persistenta)
in GB, stiind ca acel query returneaza 145.908.987 de linii avand   coloane cu urmatoarele tipuri :
long, double, boolean, float,double, double, byte, boolean
Tabela contine  si null-uri distribuite pe toate coloanele.
Lungimea tipurilor de date sunt cele din C , avand o arhitectura  bazata pe un procesor de 32 biti.
Se dau: creion, guma de sters, si coli A4.
Pai stiti avem functii sgbd pentru asta  ? <=> stitii ca pt 8x4 avem acum calculator pe telefon' care face asta , nu trebuie sa mai muncim noi

#93
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostWinstonMontana, on 27 mai 2018 - 20:11, said:

Ce faci daca la interviu iti pica aceasta problema ?
Iesi. Pleci. O iei la fuga. Si apoi multumesti ceriului ca nu te-ai angajat acolo.

#94
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

In pozitia in care nu te intereseaza o carieră în AI, e inutil pentru tine sa ai cunoștințe avansate
Cand am ales sa fac lucrarea finala pe acel domeniu, nu m-a interesat 'cariera'. Doar mi-a plactut domeniul. Cand am achizitionat si lecturat carti legate de domeniu, nu m-am gadit neaparat la 'utilitate'.

Totusi acum lucrez la un proiect care printre multe altele, are si AI. Legat de Computer Vision, mai precis.

Dar unii cred ca pot ghici viitorul, au totul planificat, ei stiu dinainte ce si cum, precis, ei cunosc chiar continutul si utilitatea unor cursuri la care nu au asistat, cunosc la perfectie informatia ce le este complet necunoscuta, stiu ei bine ca le este inutila si le va fi asa toata viata...

#95
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View PostWinstonMontana, on 27 mai 2018 - 13:29, said:

Ehm, nu. Raspunsul este urmatorul: daca celula care are null-ul reprezinta un tip de date cu dimensiune variabila, atunci nu se aloca spatiu pentru null-ul respectiv.
Daca celula care are null-ul reprezinta un tip FIX de date, atunci orice null va ocupa aceiasi numar de bytes ca orice valoare diferita de null
Iar tu? :)

Aberatii! Iar dai raspunsuri de pe Goagle... asta e de la SQL Server si cred MySQL.... Oracle spre exemplu ocupa spatiu dupa cu totul alte reguli...

View PostWinstonMontana, on 27 mai 2018 - 16:12, said:

Era RDBMS-ului a apus si acum suntem in era NoSQL si  paradigmelor functionale a limbajelor de programare.Bun venit in era Lambda.
RDBMS nu o sa apuna niciodata. Acolo unde exista relatii intre date, e instrumentul ideal. NoSQL e pentru alte chestii. Iar amesteci termeni pe care nu-i pricepi.

View PostWinstonMontana, on 27 mai 2018 - 11:43, said:

Pai la noi astia cu facultate
Well daca ceea ce expui tu pe aici(:)) e nivelul facultatilor, acestea ar putea bine mersi sa se desfiinteze. :)

Dar eu inca inclin sa cred ca n-ai ajuns acolo... si nici la vreun job... ;)

#96
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostGeth, on 28 mai 2018 - 03:38, said:

Aberatii! Iar dai raspunsuri de pe Goagle... asta e de la SQL Server si cred MySQL.... Oracle spre exemplu ocupa spatiu dupa cu totul alte reguli...
Lucreaza la o firma care nu-si permite Oracle, chiar a spus :(

#97
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View PostWinstonMontana, on 27 mai 2018 - 20:11, said:

Sa sa calculeze spatiul aproximativ ocupat de un rezultat al unui query(adica se afla in memorie, nu este  intr-o tabela temporara specificata si nici intr-o tabela persistenta)
in GB, stiind ca acel query returneaza 145.908.987 de linii avand   coloane cu urmatoarele tipuri :
long, double, boolean, float,double, double, byte, boolean
Tabela contine  si null-uri distribuite pe toate coloanele.
Lungimea tipurilor de date sunt cele din C , avand o arhitectura  bazata pe un procesor de 32 biti.
Se dau: creion, guma de sters, si coli A4.
Raspuns:
din liceu stim ca
pentru C, la o arhitectura de 32 biti avem:
long = 4 bytes
double = 8 bytes
boolean = 1 byte
float = 4 bytes
byte = 1 byte (dooh)

tablou = n linii X m coloane  daca coloanele sunt omogene (adica de acelasi tip).
In cazul nostru tabela noastra este eterogena, drept urmare matematica spune:
tabloul =  n  x a + n x b + n x c + ...... n x m =  n ( a+b+c.......m)
unde n = nr de linii, a, b, c....m =  dimensiunea in bytes a fiecarui coloane

fie n = 145.908.987, cu urmatoarea config eterogena: long, double, boolean, float,double, double, byte, boolean
atunci  vom avea tablou =  145.908.987 x (4 + 8 + 1 + 4 +8 +8+1+1) [bytes]
=> 145.908.987 x  (4+4 +8+8+8+1+1+1) = 145.908.987 * 35 bytes
Insa rezultatul se cere in GB => 145.908.987 * 35 / (1024^3)  [GB] = 5.106.814.475/1.073.741.824 = 4.75 GB dimensiunea de date pe o arhitectura de 32 biti

Problema testeaza cunostiintele de matematica si nu cele de informatica. =))

Edited by WinstonMontana, 28 May 2018 - 09:30.


#98
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Well, in Oracle tipul de date NUMBER e de lungime variabila, ceea ce are sens, nu vrei sa ai o tablela cu o coloana fixa de 8 bytes in care sa ai majoritatea numere mici si din cind in cind unu mare mare mare. E un "great feature", ca sa-i spunem asa. Prin urmare problema ta de clasa a 5-a nu se poate aplica.:w00t:

View PostWinstonMontana, on 28 mai 2018 - 09:16, said:

Raspuns:
din liceu stim ca
pentru C, la o arhitectura de 32 biti avem:
long = 4 bytes
double = 8 bytes
boolean = 1 byte
float = 4 bytes
byte = 1 byte (dooh)

Probabil ca ai facut liceul la seral, pentru ca in C nu exista "boolean". Si nici "byte". Alea-s in java. In C++ exista "bool", da nici acolo nu exista "byte". Deci intr-adevar daca ajunge cineva la interviu cu tine tre sa o ia la goana extrem de speriat :lol:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate