Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Sistemul american vs sistemul occidental

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
470 replies to this topic

#433
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,321
  • Înscris: 05.08.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 17 aprilie 2018 - 23:40, said:

De unde ai dedus asta?

Mi s-a parut ca vorbesti ca din pantofii unui WASP. Scuze.

Nu face greseala sa te crezi de-al lor. Daca faci purici pe-acolo, poate copii copiilor tai sa fie americani. Iar WASP te nasti, nu te faci.

Inapoi la topic: desigur, America are particularitaile ei si e bine ca si le pastreaza. Paralele sunt, in mare masura, neavenite.

#434
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
http://www.nationmas...d-States/Health
In Germania, se traieste in medie cu aproape 2 ani in plus fata de americani.

#435
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Nu conteaza cit traiesti, conteaza cum traiesti.

#436
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Pai traiesc si cu 2 ani aia mai mult nemtii (eu nu stiam asta), si bine  ! Asa ca...
Il asteptam pe vraji sa ne spuna avantajele sistemului SUA, dar si dezavantajele.

#437
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Mda...se vede de la rata de migrare, citi americani vor sa traiasca in Europa si citi europeni vor sa traiasca in SUA.

#438
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,924
  • Înscris: 21.06.2016

View PostMount_Yerrmom, on 18 aprilie 2018 - 11:02, said:

Mi s-a parut ca vorbesti ca din pantofii unui WASP. Scuze.

Nu face greseala sa te crezi de-al lor. Daca faci purici pe-acolo, poate copii copiilor tai sa fie americani. Iar WASP te nasti, nu te faci.

Inapoi la topic: desigur, America are particularitaile ei si e bine ca si le pastreaza. Paralele sunt, in mare masura, neavenite.


Astea cu waspul sint legende romanesti. Poate era valabil intr-o vreme dar si atunci strict intr-o anume arie geografica, nu a fost niciodata valabil in vest unde populatia e mult prea amestecata iar in nord est influenta a inceput sa scada de vreo 50 de ani sau mai mult.
Adica ca sa fie clar am lucrat in companii de succes unde marea majoritate a angajatilor (mii) nu erau nascuti in SUA, in schimb erau vreo 10 americani albi in toata compania, iar toti sefii pina la CEO erau veniti ca adulti. Genul asta de peisaj e foarte intilnit in multe domenii.

Daca acceptarea in top 1-2% e criteriul, nu sint roman sub nici o forma. In afara de cazul in care faci parte din vreo clica - nu-i cazul meu - care sint sansele ca roman sa ai acces la putere si influenta?

View Postromanasu, on 18 aprilie 2018 - 13:00, said:

http://www.nationmas...d-States/Health
In Germania, se traieste in medie cu aproape 2 ani in plus fata de americani.

Intrebarea e care o motivul. Europenii se misca mai mult si traiesc in clima mai rezonabila. Americanii care trag media in jos maninca timpenii si sint sedentari pentru ca organizarea tarii si clima nu le permite sa mearga pe jos iar masinile si benzina sint ieftine.
Adica exista si niste motive care sint altele decit pare la prima vedere.

View PostMinetoMatoi, on 18 aprilie 2018 - 17:43, said:

Pai traiesc si cu 2 ani aia mai mult nemtii (eu nu stiam asta), si bine  ! Asa ca...
Il asteptam pe vraji sa ne spuna avantajele sistemului SUA, dar si dezavantajele.


Avantajele si dezavantajele le-am mai spus dar te faci ca nu intelegi.
Daca esti harnic, inteligent, intreprinzator etc America e mai buna ca Europa ca perpsective.
Daca esti sub medie Europa e mai buna ca ofera mai multe protectii si ajutoare.
Comparatia intre sisteme o poate face numai individul.

#439
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,321
  • Înscris: 05.08.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 18 aprilie 2018 - 18:44, said:

Astea cu waspul sint legende romanesti.

America e tara WASP-ilor, oricat vi s-ar parea voua ca e altminteri.

#440
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,924
  • Înscris: 21.06.2016
E Romania tara ta? In ce sens?
Ce ai tu in Romania si nu am eu in SUA?

Edited by vrajitoruldinoz, 18 April 2018 - 20:26.


#441
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Da, este corect vraji, ai  mai spus avantaje si dezavantaje insa uitasem ce anume ai spus, dar iti zic ca si in Europa daca esti harnic si te duce capul, ai salarii cam ca dincolo, mi se pare ca am spus asta si eu pe undeva pe aici, de ce zici ca nu e asa ? Adica un softtist de ce nu ar lua bani buni in Germania si ar lua in SUA ?
Stiti ce faceti voi unii ? Comparati SUA cu Germania ca si cum Germania e tara de est amarata, sau Romania

West, se emigra in SUA din motivul ca in SUA se mai primeau imigranti din cand in cand, in UE mai greu era asta, normal ca iti convenea sa ai de toata dar si sistem social bun, dar nu prea se putea.
Americanii dupa cum am mai zis, habar nu au de capitala lor, ce dracu sa stie ei de sistemele sociale din niste tari pe care nici nu le cunosc, de care nici nu stiu ca exista, deci fi serios..., asa ca stau acolo unde s-au nascut, in mintea lor nicaieri nu e mai bine, li s-a bagat in cap asta si asa gandesc, dar fara sa stie corect care e treaba.
Deci e imposibil sa te duci undeva unde e mai bine ptr amaratul de rand, cand una, nu vei fi primit, al doilea nu cunosti ca exista asa ceva.
Ca sa nu mai spun ca nu e asa usor chiar daca ar fi, vii ca imigrant...treci prin niste faze neplacute, limba sa o stii, nu e asa simplu.
Eu ma refeream la cei nascuti in SUA si de cei nascuti in Germania, ca si comparatie, ca asa...sa o iei de la zero e tare greu mai ales sa zic la 40-45 ani, cand simti ca se apropie vremea sa ai nev de protectie sociala, spital, ajutor in caz de somaj la 50 ani cand nu te mai angajeaza nici dracu, etc ! Sa pleci din tara ta la 45 ani..e nasol, la 20 e altceva, dar atunci te mai descurci pe oriunde, esti sanatos.
Asa ca asta e.
Nemtii nu primeau straini, nu cont ca romani, americani, etc, ramaneai doar daca erai casatorit cu un ceatatean german (rezidenta dupa 3 ani), cand veneai ca minor cu un parinte casatorit cu un neamt (primeai rezidenta dupa 8 ani), sau cand erai infiat sub 18 ani de un neamt, luai cetatenie pe loc, in mare cam asa era.
Doar ca americanii puteau veni in vizita fara viza, asta da, dar...

America este buna ptr cei cu bani multi si ptr cei foarte destepti ! Acolo este protejata proprietatea mai mult ca orice, de ex aici ca sa dai un chirias afara care nu si-a platit chiria, il dai in 2 luni dupa ce-l dai in judecata, in SUA nu cred ca e asa, vii cu politia...si adios.
Deci pe undeva e relativ care sistem e mai bun, eu m-am referit doar la amaratul de rand, nu la bogati si elite, ca aia...o duc bine oriunde.
Astia este normal ca daca sunt destepti (nu sa cheltuie tot, sa ajunga in strada in caz de ceva), niciodata nu vor avea nevoie de sistemul social, nu vor sta pe banul statului caci mereu vor avea un job baban, iar sanatatea si-o permite lux cu asigurari private, ca si in Germania sunt ca si in SUA.
Bogatii la fel.
Ai nevoie de sistem doar cand esti prost si poti ajunge maine nimeni (asa cum s-a discutat cazul asta saptamanile trecute, ca atunci au nev de sistem social in caz de ceva, si e ok sa plateasca mai mult la taxe).

#442
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Ia spune, citi ani ai trait si muncit in SUA?
Ca nu toti prostii ajung acolo este ceva foarte normal, dar ajung si din aia destui.
Cei mai multi au plecat cu un Green Card, oferta de munca. Unii s-au tinut de treaba altii au ajuns si acolo pramatii.

Deja imi iese pe nas citi se pling de sistemul de asigurari medicale din SUA.
Unii nu vor sa accepte ca in americanii au alte mentalitate. Exista bineinteles asigurari medicale, chiar si angajatorul plateste asigurari medicale.
Problema in SUA este ca nu toti vor sa plateasca o asigurare medicala din propriul buzunar, mai ales tinerii care sint sanatosi si cred ca nu au nevoie.
Si nu uita, majoritatea cetatenilor americani care nu vor sa lucreze si se ocupa cu tot felul de lucruri ilegale ca sa-si cistige existenta.

However, am mai spus, cei mai multi care ajung acolo, inclusiv din Germania, nu se mai intorc daca si-au gasit acolo un loc de munca si se descurca citiva ani.
Eu am un cunoscut, cetatean american care s-a casatorit in Germania si lucreaza ca manager la un hotel. In fiecare vara merge acasa in Dallas si sta 2 luni.
Cnd vine inapoi trebuie sa se acomodeze citeva saptamini cu Germania. E ca si cum din Bucuresti sau Cluj, te-ai muta undeva la marginea tarii intr-un sat
Peste citiva ani, pleaca cu toata familia inapoi in Dallas.

Am mai spus, am aproape o duzina de cunoscuti si prieteni care traiesc in SUA, avem un grup inchis pe FB unde discutam una si alta.
Nici unul nu se plinge ca i-ar merge rau, desi printre ei sint si citiva care nu au studii superioare. Unui sofer pe masina de pompieri, altul este electrician, altul barman sau sef bucatar
amindoi la Mar-a-Lago, proprietatea lui Trump, altul lucreza ca securirity intr-un zgirie nori. Ceilalti lucreaza ca si ingineri, stomatolog si citiva medici.
Sint plecati si ei de de 10-20 de ani, deci cunosc bine sistemul. Am intrebat chiar zilele trecute cum se descurca cu asigurarea medicala. Toti sint asigurati, parte de angajator
parte cu asigurari private la un pret suportabil mi-au scris.
Deci inca o data se confirma ca daca muncesti is SUA te poti descurca chiar si cu asigurarile medicale.
In rest, daca traiesti in SUA, nici nu mai trebuie sa parasesti tara sa vezi ceva mai neobijnuit, acolo de la Alaska pina in Forida gasesti sa vezi de toate.
Chiar daca unii cistiga 12-15 USD pe ora, alimentele sint mai ieftine decit in Europa, masinile si benzina sint mult mai ieftine decit in Europa.

1 Galon = 3.73L

[ https://i.gyazo.com/682b2f97f9b382b2255aecc70a34a50a.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by WestPoint, 19 April 2018 - 13:22.


#443
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018

View PostMinetoMatoi, on 17 aprilie 2018 - 11:15, said:

Iar cu ap sparte de imigranti, prosti ei ca primesc imigranti, ungurii sunt destepti, NU au primit nimic.
Si Germania a primit la imigranti si refugiati fara numar ca doar de acolo a plecat ordinu'.
E drept ca ungurii si polonezii sunt cei mai destepti in afacerea asta.

#444
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018

View Postvrajitoruldinoz, on 17 aprilie 2018 - 22:53, said:

Dentistul are doctorat in biologie si patologie orala si face zeci de zile de cursuri pe an, in fiecare an.
Cind am avut niste chestii cu spatele m-am dus la Stanford, la spitalul univresitatii.
Nevasta-mea a nascut intr-un spital universitar (altul) cu 4 premii Nobel. Acu nu-ti trebuie premiul nobel la o cezariana dar era la 10 minute de mers de casa.
Acum compara-i cu absolventii de la Univresity of Braila intrati cu media 6. Ca aia se duc in "occident" Posted Image
Asta cu zeci de zile de cursuri pe an aici este valabila si pt. medici si pt. asistente.
"Absolventii de la University of Braila" trebuie sa refaca rezidentiatul aici daca vor sa profeseze si iti suneam ca nu-i usor deloc, mai ales ca invata si dau examene intr-o limba straina.

WestPoint si in EU te descurci daca ai serviciu, sa fim seriosi, daca iti intra 2 salarii in casa, iti permiti concedii si tot felul bazdacuri. Ne-am permis noi dintr-un singur salariu mediu.

View Postvata_pa_batz, on 17 aprilie 2018 - 18:12, said:

Io zic, io aud, asa imi trebe daca stau de vorba cu tonomate Posted Image

Bro, stai jos si foloseste-ti toata capacitatea de prelucrare de care dispui. Riscurile profesiei pot insemna milioane de dolari despagubiri. Ce plm face medicul? Se asigura. Asigurarea la rindu ei constientizeaza potentialul enorm de profit si salta costurile politei la sume astronomice. Aceste sume se reflecta in onorariul cerut de doctor pentru servicii.
De cealalta parte sta pacientul, a carui nota de plata este ultra-piperata si din motivul asta...intre altele. Acest trepadush fie deschide larg portmoneul, fie are la rindul lui o asigurare, pentru care polita la rindul ei costa enorm, fix din cauza costurilor piperate prezentate de medic.
Haidi breh, ce mama dreaq, chiar sint singuru care gindeste pe topicu asta??? Posted Image

Sa stii ca moda asta cu datul in judecata a ajuns si p-aci. Nu vrei sa stii cate hartii fac eu la spital tocmai din cauza asta. Uneori te intrebi ce post ocupi pentru ca faci mai multe hartii ca altceva. Sau ce protocoale stricte urmez, desi dezavantajasa si pacientul si pe tine ca practician dar de, ca sa fie totul acoperit.
Din fericire eu nu platesc nicio asigurare de malpraxis, plateste spitalul.
Apropo, tu ai idee cat costa o saptamana de spitalizare? Ca tot spui ca e ieftin ca braga la noi aici in EU.

Edited by Danielle33, 19 April 2018 - 18:22.


#445
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
West, nu te contrazic, daca zic ca o duc bine, eu nu am zis ca nu o duc bine, cei ce muncesc o duc, desi si la ei pica niveul de trai ca peste tot, tot pica si va pica, dar nu e asta e vorba ca nu e doar acolo.
Se zicea ca din 2000 nu mai poti intretine o fam dintr-un salariu ca inainte, imi spuneau cei de acolo, adica mai scazuse nivelul de trai.
Era vorba doar de sistemul social, invatamant si sanatate !
Este corect ca multi nu platesc, insa nu cred ca se plang aia, ca nu au cum, se plang cica oamenii muncii care cica-s milioane neasigurati !
Asta eu nu am inteles.
Sigur ca amicii tai poate au asigurari de sanatate, insa nu stim ce acopera !
Ca asa daca nu au avut nevoie de ceva mai serios, sigur ca e bine.
Sau daca au avut job constant fara sa aiba nevoie de sistemul social, iar e bine, deci ce zici tu nu e relevant, america nu are doar pe cei ce zic ca e bine.
Eu ma refer cand nu e bine, unde e mai bine, in SUA sau Germania, despre asta vorbim.
Nu cand e bine. Am si spus ca nivelele de trai sunt bune in ambele parti, dar mai bine e in SUA, ca preturile sunt mai mici cam la aceleasi salarii.


Danielle nu conteaza cat costa saptamana de spitalizare, conteaza ca pacientul plateste poate doar coplata de 10 Euro pe zi, asa e in Germania, de aia sistemul de taxe si impozite are grija sa fie gandit sa fie bine ptr toata lumea.
Nu stiu cum e in Belgia ? Tu ca ce lucrezi acolo ?

Germania a acceptat imigranti la comanda SUA, ptr ca au interes sa distruga Germania prin haos, nu de buna voie, ca mereu cand e SUA sa pice, ei fac razboi si haos in alte parti ca sa castige ei, sa urce dolarul, etc.
Inainte Germania era fff atenta la imigranti, nu primea daca nu te alfai in acele conditii de care am spus.
Chiar si IT-istii pe care nu stiu cand i-a primit, le-au dat viza pe 5 ani de lucru, apoi afara, lasa ca scolim si de la noi, avem si noi baieti destepti, nu stam la mana strainilor, asa probabil au gandit.
Ungurii si cine nu au mai primit, nu au acceptat ca n-au fost obligati.
Tarile din jurul tarilor afectate de ce nu i-a luat ? Ca-s tari bogate, tot asa, nu au fost obligati.

#446
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Iti spun eu cit este in medie, in Germania. 7 zile perfuzie de 3x pe zi cu antibiotic  2.860€

@MinetoMatoi
Hai sa-ti spun mentalitatea americanilor :-)

Am masina asigurata in Germania din 1990, deci de 28 de ani si nu am avut inca accident.
Ce suma as fi economisit daca nu as fi platit in contextul in care nu am avut niciodata masina cu motor
capacitate mai mica de 3 Litri.
Platesc de asemenea ADAC de 28 de ani fara sa fi avut niciodata nevoie de depanare.

Ceace vreau sa spun ca intr-adevar americanii au mentalitatea sa traiasca la risc. Asta au facut intodeuna,
deci nu-i nici o noutate ca multi dau de bucluc. Ei spun ca asigurarea medicala este buna la o virsta mai inaintata sau daca
esti bolnavicios din fire. Altii insa au trait fara sa fie asigurati ca lumea o viata intreaga.

Edited by WestPoint, 19 April 2018 - 20:00.


#447
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,924
  • Înscris: 21.06.2016

View PostDanielle33, on 19 aprilie 2018 - 18:18, said:

cire eu nu platesc nicio asigurare de malpraxis, plateste spitalul.

Si in america e la fel in afara de cazul in care ai propria clinica.

Quote

Adica un softtist de ce nu ar lua bani buni in Germania si ar lua in SUA ?

Simplu, pentru ca Google, Facebook, Apple, Microsoft, Netflix,  etc. etc etc sint americane nu germane. Pur si simplu e cerere mai mare de oameni dar si bani mai multi care se fac in domeniu.
Asa cum mai toate bancile de investitii in afara de DB sint americane, sau din UK/Elvetia, nu din Germania.
Si nu e vorba numai de bani aici, e vorba de posibilitati, startupuri, idei noi, cercetare etc.
Ia uite aici:

https://www.startupr...g.com/countries

SUA are 25000 de startupuri, Germania 1000. Diferenta de populatie e numai de vreo 4X.

#448
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018

View PostWestPoint, on 19 aprilie 2018 - 19:53, said:

Iti spun eu cit este in medie, in Germania. 7 zile perfuzie de 3x pe zi cu antibiotic  2.860€

Mai pune! Asta este pretul aproximativ pentru cineva care are asigurare. Si din acestia se deconteaza cea mai mare parte de asigurari.
Daca nu ai asigurare deloc, e buba mare!

#449
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Am spus "medie" la un spital normal nu universitar.
Bineinteles ca pentru asigurati, fara asigurare nu esti primit

#450
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018

View PostMinetoMatoi, on 19 aprilie 2018 - 19:51, said:

Danielle nu conteaza cat costa saptamana de spitalizare, conteaza ca pacientul plateste poate doar coplata de 10 Euro pe zi, asa e in Germania, de aia sistemul de taxe si impozite are grija sa fie gandit sa fie bine ptr toata lumea.
Nu stiu cum e in Belgia ? Tu ca ce lucrezi acolo ?
Cum sa fie spitalizarea numai 10 Euro/zi? Doar daca ai vreo asigurare complementara sau lucrezi la UE!
Pai am facut eu un RMN, cu asigurare in regula si am platit 400 Euro banu' jos. Asigurarea mi-a decontat vreo 200 si ceva. E drept ca a fost clinica privata, unde e mai scump. Ideea este ca oricum scoti ceva din buzunar.
Eu lucrez in spital, cum ti-ai dat seama, probabil.

View PostWestPoint, on 19 aprilie 2018 - 21:57, said:

Am spus "medie" la un spital normal nu universitar.
Bineinteles ca pentru asigurati, fara asigurare nu esti primit
Aici esti primit si fara asigurare.
E drept ca la un spital universitar e o idee mai scump.
In orice caz, numai 2800 pe 7 zile, e o bagatela! Nu are cum sa fie numai atat!
De exemplu, la mine o noapte cu un examen costa 5000 euro! Fara alte tratamente! Spital universitar, ce-i drept.

Edited by Danielle33, 19 April 2018 - 22:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate