Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI
 Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 

Sistemul american vs sistemul occidental

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
470 replies to this topic

#415
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Puiule, degeaba te zbati si tot iti dai arama pe fata de lipsa de respect fata de cei care nu sint de acord cu tine, ca te zbati degeaba.
Uiti de https://www.medicaid.gov/ si https://www.medicare.gov/
Primul este de stat si pentru oameni cu venit mediu si mic, al doilea pentru oameni in virsta.
Dar ceace este mai important este faptul ca, indiferent cit de prost este sistemul medical american, cei mai multi care viseaza sa ajunga sa
munceasca in state, sint hotariti sa riste o groaza de treburi inclusive "Hire and Fire" adica concediere si angajari neconditionate..
Si crede-ma, sint o groaza care ar vrea sa munceasca si sa traiasca in SUA

Edited by WestPoint, 16 April 2018 - 19:30.


#416
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,321
  • Înscris: 05.08.2015

 morenno, on 16 aprilie 2018 - 18:29, said:

unite, germania si rusia sunt de neoprit, vor conduce lumea o mie de ani.

io zic ca n-ar fi niciodata prea multe bombe nucleare pe care sa le arunce americanii in capul alora care viseaza asa ceva

parerea mea

scuze pentru off

Edited by Mount_Yerrmom, 16 April 2018 - 19:38.


#417
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,917
  • Înscris: 21.06.2016

 WestPoint, on 16 aprilie 2018 - 19:10, said:

Cita vreme nu avem aici pe nimeni care sa ne povesteasca "cit de rau" este sistemul american, unul care traieste acolo de mai multi ani, si afost si bolnav,
consider ca fiecare dintre noi o dam cu statistici aiurea si speculatii din auzite.

Eu si cu familia mea am avut destul de-a face cu sistemul medical american.
Nu am nimic de care sa ma pot plinge. De asemenea nu cunosc pe nimeni care sa fi avut vreo problema.
Da, stiu ca nu toti oamenii au acelasi acces. Asta e partea negativa.

 Mount_Yerrmom, on 16 aprilie 2018 - 19:38, said:

io zic ca n-ar fi niciodata prea multe bombe nucleare pe care sa le arunce americanii in capul alora care viseaza asa ceva

parerea mea

scuze pentru off

Mie mi se pare foarte suspect visul asta.. ultima oara cind Rusia si Germania s-au intilnit prieteneste Romania a iesit cu curul franjuri. A luat 50 de ani ca sa isi revina dar o sa mai aiba sechele pe inca 50.

 morenno, on 16 aprilie 2018 - 18:00, said:

numeste o tara care multumeste americii pentru dreptatea facuta, alta decat israelul!
te rog sa nu spui Romania.
americanii si dreptatea...

Eu zic ca toata lumea de aici are nivel de inteligenta peste discutia asta. O sa enumar pe scurt toata europa de vest incepind cu Germania, Japonia, Coreea de Sud si sint singur ca mai gasim daca mai cautam.

#418
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,321
  • Înscris: 05.08.2015

 vrajitoruldinoz, on 16 aprilie 2018 - 19:55, said:

Mie mi se pare foarte suspect visul asta...

Sunt unii care, daca s-au mutat in casele sasilor sau ale svabilor, isi imagineaza ca le curge sange nemtesc prin vine. Carpaci.

#419
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 WestPoint, on 16 aprilie 2018 - 19:29, said:

Puiule, degeaba te zbati si tot iti dai arama pe fata de lipsa de respect fata de cei care nu sint de acord cu tine, ca te zbati degeaba.
Uiti de https://www.medicaid.gov/ si https://www.medicare.gov/
Primul este de stat si pentru oameni cu venit mediu si mic, al doilea pentru oameni in virsta.
Dar ceace este mai important este faptul ca, indiferent cit de prost este sistemul medical american, cei mai multi care viseaza sa ajunga sa
munceasca in state, sint hotariti sa riste o groaza de treburi inclusive "Hire and Fire" adica concediere si angajari neconditionate..
Si crede-ma, sint o groaza care ar vrea sa munceasca si sa traiasca in SUA

Ia si vezi limitele pentru venituri, cine dispune si cine nu...si te mai rog sa nu ma plictisesti

#420
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
muahahaha, yermomule, da' ce te-ai activat. din greseala ti-am dat peste butoane, promit sa nu mai fac.
cum ai ajuns tu la vise, insa, nu stiu.

vrajitorule, tot ce-i cuprins intre germania si rusia e marja de eroare. si erori s-au tot intamplat. le fel si in tara noastra ca tot vorbim de ea, dar asta nu inseamna ca germania si rusia nu sunt prieteni naturali.
germania a multumit sua pentru lupta lor pentru dreptate?
japonia, care e sub ocupatie?
corea nu se pune, ca maine pleaca de acolo.
ah, pai si in orientul mijlociu ce au facut? america de sud? africa?
aia nu vad binele prin fum si foame, sigur asta-i impiedica sa multumeasca cum se cuvine...
mai cauta.

Edited by morenno, 16 April 2018 - 20:46.


#421
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Politicile dintre toate tarile astea nu au ce cauta in discutie Posted Image

#422
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Danielle, da, 1000 E anual sa dea un european la fac nu e mult, insa nemtii nu dau nimica, caci au platit prin taxe si impozite, ba din contra cum am mai zis, da cam 160 Euro pe an, si primesti abonament gratis pe transport de 924 Euro pe an, ca student.
Eu am zis 400 ptr germania, nu stiu cat e in Belgia ajutorul ptr masa, lunar.
Iar cu ap sparte de imigranti, prosti ei ca primesc imigranti, ungurii sunt destepti, NU au primit nimic.

SUA se stie ca si-a batut joc de Germania, a imbogatit-o cand au avut nevoie ca sa le arate la rusi ca-s ei tari, sa nu vina comunismul peste vest, acuma ca nu mai are nev de ea, vrea sa o distruga, urat din partea lor.

#423
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Taaare superficial mai gindeste lumea toate cauzalitatile astea. Dupa cum ziceaua "americanii" mai sus, invatamintul trebuie platit cu bani grei, altminteri reprezinta "resurse irosite".

Avem asa:

1) Gionii (= John x n) care vor sa studieze medicina
La momentul actual distractia asta costa 500 de kilodatorie, sau chiar up pina la 1 meleon. Un cabinet mai costa inca o data pe atita, iar la astea se mai adauga si asigurarea medicului pentru eventualele despagubiri astronomice in cazul greselilor profesionale, care se lasa cu procese.
In total o bascula de bani, a carei consecinte se reflecta in onorariul medicului pe cap de cornuta tratata

2) Geimsii (= James x n) care sar pin-la tavan si inapoi, cind se pune problema ipotetica de invatamint finant de stat. Bine, in grupul asta intra si Gigeii, Doreii si Ghiorgheii deveniti americanii cizelati si sculptati din pamintul brut european. Astia sint ceicare considera ideea drept "resursa irosita". Vedere de ansamblu asupra lantului slabiciunilor...ioc.

Cu un pachet de legi s-ar putea rezolva toate problemele astea foarte elegant. Mai usor cu milioanele de despagubiri pentru boul care se arde cu cafeaua la Mec si in sensul asta mai putin si cu zecile de milioane de despagubiri pentru toate nimicurile numite pompos "greseli profesionale", invatamint finantat de toti, pentru ca-n final profita toti, pachete de asigurari cu scopul de intrajutorare samd.

Si lasati-o asa mai zdranga-zdranga vizavi de legendele cu zmeii din valea silicoanelor. Daca la Tesla ar fi zburdat geniile cu mai multe capete precum balaurii, nu opreau aia productia...you know?

#424
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Nu sunt resurse irosite daca invatamantul este platit din taxe si impozite, ca doar de aia platim !!
Lasa omul sa invete daca il duce mintea, ca tara are nevoie de oameni destepti, tot ei aduc progresul.
Ca se dau despagubiri nu conteaza ptr ca il dau privatii, nu statul, daca isi platesc impozitele, este okey.
Asa cum am spus daca platim taxe si impozite (asta progresiv dupa venit), am pretentia sa pot invata fara sa mai dau in plus ceva, sa fiu tratat bine intr-un spital tot fara sa mai dau nimic in plus, sa beneficiez de sistem social in caz in care este necesar, sa am scoli, transport in comun, spitale, strazi bune, politie, justitie.
Daca in SUA se vrea sa se plateasca tot din buzunar, sa nu mai se ia impozite si aia e.
Atunci e altceva, insa atat timp cat si in SUA si in Germania iei impozite cam tot pe acolo, si chiar daca pacalesti statul in SUA, se considera crima chiar, am pretentii

#425
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 MinetoMatoi, on 17 aprilie 2018 - 15:34, said:

Ca se dau despagubiri nu conteaza ptr ca il dau privatii, nu statul, daca isi platesc impozitele, este okey.

Io zic, io aud, asa imi trebe daca stau de vorba cu tonomate Posted Image

Bro, stai jos si foloseste-ti toata capacitatea de prelucrare de care dispui. Riscurile profesiei pot insemna milioane de dolari despagubiri. Ce plm face medicul? Se asigura. Asigurarea la rindu ei constientizeaza potentialul enorm de profit si salta costurile politei la sume astronomice. Aceste sume se reflecta in onorariul cerut de doctor pentru servicii.
De cealalta parte sta pacientul, a carui nota de plata este ultra-piperata si din motivul asta...intre altele. Acest trepadush fie deschide larg portmoneul, fie are la rindul lui o asigurare, pentru care polita la rindul ei costa enorm, fix din cauza costurilor piperate prezentate de medic.
Haidi breh, ce mama dreaq, chiar sint singuru care gindeste pe topicu asta??? Posted Image

#426
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,917
  • Înscris: 21.06.2016

Quote

Mai usor cu milioanele de despagubiri pentru boul care se arde cu cafeaua la Mec si in sensul asta mai putin si cu zecile de milioane de despagubiri pentru toate nimicurile numite pompos "greseli profesionale", invatamint finantat de toti, pentru ca-n final profita toti, pachete de asigurari cu scopul de intrajutorare samd.

Si sa facem din America o Europa!
De ce?
Avem Europa si avem America. 2 sisteme oarecum diferite (nu chiar asa diferite cum mi-ar fi placut mie). La punem in competitie si vedem care e mai bun. Oamenii au de ales, vor intr-o parte sau in cealalata. Daca unul produce un avansa tehnologic beneficiaza amindoua.  

Imi este foart egreu sa inteleg de unde dorinta asta a ta - si nu numai a ta - de a transforma SUA (si probabil toata lumea) intr-o alta Europa. E ca si cum te-ai duce la magazin si te-ai infuria ca au SI produsele care nu iti plac tie. Nebuneala curata.
Lumea e frumoasa ca e diversa, ca ai de ales. De unde stii ca sistemul european e cel mai bun? Nu e normal sa implementam mai multe sisteme, sa le punem in paralel si sa vedem care merge si care sint avantajele si dezavantajele?

Nu mai spun ca ideile pe care le produci aici sint pur si simplu ignorante. Un "pachet de legi" care sa schimbe constitutia si sistemul legislativ si juridic care - din dovezi istorice - merg mult mai bine ca in Europa (ce tara se poate lauda cu 200 de ani de democratie fara intrerupere?) numai ca vrei tu din perspectiva ta de est-european nu o sa se intimple niciodata. Sper. Din fericire.

 vata_pa_batz, on 17 aprilie 2018 - 15:09, said:

Si lasati-o asa mai zdranga-zdranga vizavi de legendele cu zmeii din valea silicoanelor. Daca la Tesla ar fi zburdat geniile cu mai multe capete precum balaurii, nu opreau aia productia...you know?

Tesla e cel mai fantastic lucru care s-a intimplat industriei auto care parea fara speranta. Si nu putea sa vina decit din America.
Faptul ca are nite sughituri la inceput e irelevant si de asteptat. Dar sa te legi de nimicuri fara sa vezi enormitatea a ce au realizat si ce si-au propus in condtinuare e obtuzitate maxima. E ca si cum te-ai plinge ca unul a inventat teleportarea intre continente dar a gresit tinta cu 5 metri. "daca era asa destept nu gresea tinta.. you know?". Timp in care tot ce ai produs tu in viata e mincare digerata Posted Image

Quote

Bro, stai jos si foloseste-ti toata capacitatea de prelucrare de care dispui. Riscurile profesiei pot insemna milioane de dolari despagubiri.

Nu e chair asa, dar asigurarea este intardevar un cost, desi nu semnificativ.
Avantajul unui sistem de genul asta este ca:
1. Nu poti sa ramii cu sechele pe viata de la o cafea la macdonalds (sti ce insemna juma de kil de apa la 90C varsata pe un copil?).
2. Calitatea actului medical e ridicata.

Sa luam ca exemplu facltatile de medicina din Romania, mai ales alea fara traditie aparute de curind, care produc medici scoliti dupa tehnologii invechite de "profesori" care au ajuns acolo pe pile si relatii de rudenie - dar cu 0 merite profesionale - si care accepta studenti note de 5 pentru ca nu se ocupa locurile. La absolvire acesti studenti se pot duce si profesa in UE! Adica te poti duce in UK la un doctor d-asta. De ce? De misto ce este sistemul medical!
Multe tari europene au probleme mari cu numarul de doctori (adica ori nu vrea nimeni sa se faca doctor ca-s prost platiti fata de efort ori emigreaza cu prima ocazie) si ca atare umplu pozitiile goale cu ce gasesc.
Intre timp e coada la devenit doctor in SUA. Asta insemna ca cei mai buni ajung doctori.
Nu stiu cum sa-ti explic dar doctorul meu vreau sa fie un geniu, nu ultimul din clasa care a dat si el la facultate.

Edited by vrajitoruldinoz, 17 April 2018 - 20:09.


#427
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 vrajitoruldinoz, on 17 aprilie 2018 - 20:09, said:

Imi este foart egreu sa inteleg de unde dorinta asta a ta - si nu numai a ta - de a transforma SUA (si probabil toata lumea) intr-o alta Europa. E ca si cum te-ai duce la magazin si te-ai infuria ca au SI produsele care nu iti plac tie. Nebuneala curata.
Lumea e frumoasa ca e diversa, ca ai de ales. De unde stii ca sistemul european e cel mai bun? Nu e normal sa implementam mai multe sisteme, sa le punem in paralel si sa vedem care merge si care sint avantajele si dezavantajele?

Vrajitorule, io n-am dorinte de a schimba USA in altceva, pur si simplu nu ma intereseaza. Mai degraba chestia asta ar trebui sa va intereseze pe voi. Din cite se pare Obama, baiat destept, a incercat ceva de genu, dar s-a lovit de obtuzitatea voastra. Mnoh, amu zi ca era timpit

 vrajitoruldinoz, on 17 aprilie 2018 - 20:09, said:

Lumea e frumoasa ca e diversa, ca ai de ales. De unde stii ca sistemul european e cel mai bun? Nu e normal sa implementam mai multe sisteme, sa le punem in paralel si sa vedem care merge si care sint avantajele si dezavantajele?

Breh, faceti ce vreti. Dupa cum ziceam, personal nu ma freaca. Din partea mea faceti studii pe pielea voastra, cit va place si va pica bine. Bine ar fi doar sa nu vindeti vise umede la alti amatori. Io de aia si zic, voi habar n-aveti cum arata vrabia din mina, dar v-ati infipt la cioara de pe gard

 vrajitoruldinoz, on 17 aprilie 2018 - 20:09, said:

Nu mai spun ca ideile pe care le produci aici sint pur si simplu ignorante. Un "pachet de legi" care sa schimbe constitutia si sistemul legislativ si juridic care - din dovezi istorice - merg mult mai bine ca in Europa (ce tara se poate lauda cu 200 de ani de democratie fara intrerupere?) numai ca vrei tu din perspectiva ta de est-european nu o sa se intimple niciodata. Sper. Din fericire.

He heee... aci discutia este ceva mai ampla. Nu veti schimba legi. Din nefericire pentru voi, un sistem care v-a prins de clienti buni contribuabili nu va va da drumu in veci. Va tine de koae, pina cind veti transpira ulituimul dolar. Asta asa pe scurt.
In al doilea rind nu specula vizavi de persoana mea. Nu ma cunosti si nu stii exact cit de "est-european" sint. S-ar putea sa am o poveste a vietii cu totul alta decit cea pe care crezi tu ca o intuiesti. Nu mai spun ca oricum nu este relevan in punctele mentionate de tine

 vrajitoruldinoz, on 17 aprilie 2018 - 20:09, said:

Nu e chair asa, dar asigurarea este intardevar un cost, desi nu semnificativ.
Avantajul unui sistem de genul asta este ca:
1. Nu poti sa ramii cu sechele pe viata de la o cafea la macdonalds (sti ce insemna juma de kil de apa la 90C varsata pe un copil?).
2. Calitatea actului medical e ridicata.
Sa luam ca exemplu facltatile de medicina din Romania, mai ales alea fara traditie aparute de curind, care produc medici scoliti dupa tehnologii invechite de "profesori" care au ajuns acolo pe pile si relatii de rudenie - dar cu 0 merite profesionale - si care accepta studenti note de 5 pentru ca nu se ocupa locurile. La absolvire acesti studenti se pot duce si profesa in UE! Adica te poti duce in UK la un doctor d-asta. De ce? De misto ce este sistemul medical!
Multe tari europene au probleme mari cu numarul de doctori (adica ori nu vrea nimeni sa se faca doctor ca-s prost platiti fata de efort ori emigreaza cu prima ocazie) si ca atare umplu pozitiile goale cu ce gasesc.
Intre timp e coada la devenit doctor in SUA. Asta insemna ca cei mai buni ajung doctori.
Nu stiu cum sa-ti explic dar doctorul meu vreau sa fie un geniu, nu ultimul din clasa care a dat si el la facultate.

Iata doo chestii misto. Asigurarea care e scumpa da nu prea...de aia nu va permiteti asigurari individuale. E eftine, dar asaa...cam acre
Doctoru tau e geniu? Posted Image

 vrajitoruldinoz, on 17 aprilie 2018 - 20:09, said:

Tesla e cel mai fantastic lucru care s-a intimplat industriei auto care parea fara speranta. Si nu putea sa vina decit din America.
Faptul ca are nite sughituri la inceput e irelevant si de asteptat. Dar sa te legi de nimicuri fara sa vezi enormitatea a ce au realizat si ce si-au propus in condtinuare e obtuzitate maxima. E ca si cum te-ai plinge ca unul a inventat teleportarea intre continente dar a gresit tinta cu 5 metri. "daca era asa destept nu gresea tinta.. you know?". Timp in care tot ce ai produs tu in viata e mincare digerata

Te astept ca picatura chinezeasca. Daca Tesla va fi halita de europeni, promiti sa te retragi de pe forum cu salve de artificii si sub numele tau real? Posted Image

#428
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,917
  • Înscris: 21.06.2016
In ce sens halita? Cumparata? De ce sa ma retrag, cu bani se poate cumpara orice. Invinsa in competitie dreapta? Greu de crezut dar asta ar insemna exact ca ce spun eu e adevarat, au scuturat industria auto.
BTW, problema cu industria auto nu are treaba cu europa, toata e asa, anchilozata. Numai japonezii ce au mai venit cu o chestie ca hibridul, dar si aia slabut si incet.

Quote

Iata doo chestii misto. Asigurarea care e scumpa da nu prea...de aia nu va permiteti asigurari individuale.

Daca te referi la asigurarea medicala, o plateste locul de munca, nu trebuie sa-ti permiti nimic. E cum plateste la voi statul, dar tu platesti pentru mai multi.
Oricum tu nu intelegi nimic din ce scriu, ma refer la asigurarile de malpraxis. Iti garantez ca pentru un doctor mediu costa mult mai mult cursurile si specializarile a

Quote

E eftine, dar asaa...cam acre
Doctoru tau e geniu?

Dentistul are doctorat in biologie si patologie orala si face zeci de zile de cursuri pe an, in fiecare an.
Cind am avut niste chestii cu spatele m-am dus la Stanford, la spitalul univresitatii.
Nevasta-mea a nascut intr-un spital universitar (altul) cu 4 premii Nobel. Acu nu-ti trebuie premiul nobel la o cezariana dar era la 10 minute de mers de casa.
Acum compara-i cu absolventii de la Univresity of Braila intrati cu media 6. Ca aia se duc in "occident" :D

#429
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,321
  • Înscris: 05.08.2015
vrajitorule, tu pe bune te consideri american si pe noi est-europeni?

#430
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
vraji, am si eu o rugaminte daca se poate, te rog sa prezinti avantajele sistemului SUA, dezavantaje, avantaje sistem German si dezavantaje (nu zice UE ca...treaba e diferita intre tarile UE).
La Germania ia-te dupa ce am prezentat eu, la SUA dupa ce stii tu, am prezentat 100 % adevarul, nu am omis, am spus si dezavantajele, dar si avantajele.
Ca ai dreptate, sa punem sistemele in comparatie sa vedem.
Te-am mai rugat odata sa spui si nu ai spus avantajele sistem SUA.

In Germania medicii nu sunt deloc prost platiti.

vata_pe_batz (aoleu imediat dupa 1990 prin vara innebunisera astia cu vata de zahar, peste tot erau sa vanda, nu stiu de ce), am inteles ce ai spus, nu pricepusem, ma gandeam la despagubirea care o da McDonald ca te-ai fript la limba, tu te refereai la sistemul medical, ai dreptate, totul se leaga si intra intr-un cerc, asigurare mare, risc mare, pret mare la om, si tot asa.
In Germania in caz de esec medical, NU primesti despagubiri asa ca in SUA, iei acolo cateva mii de euro si gata.
Asta am prezentat ca dezavantaj sistem Germania cand am prezentat si dezavantajele.
Legile sunt blande din pacate.

#431
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,917
  • Înscris: 21.06.2016

 Mount_Yerrmom, on 17 aprilie 2018 - 23:01, said:

vrajitorule, tu pe bune te consideri american si pe noi est-europeni?

De unde ai dedus asta?
Eu pe mine nu ma consider nimic, nu mai sint legat de un loc. Sint ca un morcov scos din pamint Posted Image
Iar est europenismul e de la persoana la persoana, unii mai multi, altii mai putin.

Mi se par distractivi astia care vin cu solutii "simple" de genul americanii (sau oricare altii) ar trebui sa faca XYZ ca si cum aia sint niste idioti si nu ar face si ei chestii evidente daca ar fi asa evidente.

 MinetoMatoi, on 17 aprilie 2018 - 23:04, said:

vraji, am si eu o rugaminte daca se poate, te rog sa prezinti avantajele sistemului SUA, dezavantaje, avantaje sistem German si dezavantaje (nu zice UE ca...treaba e diferita intre tarile UE).
La Germania ia-te dupa ce am prezentat eu, la SUA dupa ce stii tu, am prezentat 100 % adevarul, nu am omis, am spus si dezavantajele, dar si avantajele.
Ca ai dreptate, sa punem sistemele in comparatie sa vedem.


Sa traiti, am inteles. Cind am deadline?

Edited by vrajitoruldinoz, 17 April 2018 - 23:39.


#432
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Din moment ce zici sa le punem si sa le vedem avantaje si dezavanteje, prezinta tu, altfel de ce ai zis asta ?
Sa vedem concret., si dupa aia vedem.
Eu am spus avantaje si dezavantaje sistem German, sa vad si de la tine asta ptr SUA daca vrei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate