Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Sfântul Iosif și Fecioara Maria nu au fost niciodată soț și soție!

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
649 replies to this topic

#631
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDorel666, on 04 iulie 2019 - 12:17, said:

”Barbat” este una, ”sot” este alta in Scriptura. Tocmai de aceea am deschis topicul, ca sa arat aceasta diferenta. Barbatul este capul femeii, sotul este cel care face sex cu ea. Iosif a fost barbatul Mariei, dar nu si sotul ei. Singurul lui rol in aceasta logodna, facuta pe ascuns, a fost sa fie capul Mariei, in nici un caz sotul ei.

Cred că le cam încurci! Soț, bărbat, cap de familie sunt același lucru!

Biblia spune că Iosif era bărbatul Mariei, adică soțul ei sau bărbatul ei sau capul ei de familie, ce nu ți-e clar?!

Care este după părerea matale, diferența dintre soț, bărbat și cap de familie?! :)

#632
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
În privința lui Iosif și a Mariei, lucrurile sunt cât se poate de clare. https://doxologia.ro...-fecioare-maria

#633
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 04 iulie 2019 - 13:21, said:

Cred că le cam încurci! Soț, bărbat, cap de familie sunt același lucru!

Biblia spune că Iosif era bărbatul Mariei, adică soțul ei sau bărbatul ei sau capul ei de familie, ce nu ți-e clar?!

Care este după părerea matale, diferența dintre soț, bărbat și cap de familie?! Posted Image

Sunt acelasi lucru doar daca bagi si DEX-ul in Scriptura. Si nu poti sa-l bagi!
Si eu nu merg dupa pareri, ci dupa ce scrie Biblia. Si zice clar ca ”barbatul este capul femeii”. Nimic mai mult. Si ”cap” stii ce este si nu se refera la coit!

View Postmario_bril, on 04 iulie 2019 - 13:25, said:

În privința lui Iosif și a Mariei, lucrurile sunt cât se poate de clare. https://doxologia.ro...-fecioare-maria

Pe ei nu-i intereseaza ce spune Traditia sau ce spun scrierile apocrife, ei vor doar ”Sola Scriptura”. Din pacate, constat ca nici ”Sola Scriptura” nu le mai convine, ca acum vor sa faca Scriptura dupa cum le convine lor.

#634
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,198
  • Înscris: 10.09.2008
În urma căsătoriei a devenit soț, iar căsătoria a fost perfect legală. Și nu a fost încheiată "pe ascuns", de parcă ar conta...

#635
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postlogic1, on 04 iulie 2019 - 14:52, said:

În urma căsătoriei a devenit soț, iar căsătoria a fost perfect legală. Și nu a fost încheiată "pe ascuns", de parcă ar conta...

Pai, fa dumneata o alta Evanghelie, ca in cea pe care o am eu nu scrie asa!

#636
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,198
  • Înscris: 10.09.2008
În principiu, toți avem același text, dar acum depinde dacă luăm idei din el sau introducem.

Ca să avem o bază comună de discuție trebuie să ne limităm la textul canonic și să indicăm când o părere sau o informație vine din alt text.
Nu-i nimic greșit. Și eu citez din mai multe surse, dacă ajută la clarificarea unui text biblic.

View PostDorel666, on 04 iulie 2019 - 13:42, said:

Pe ei nu-i intereseaza ce spune Traditia sau ce spun scrierile apocrife, ei vor doar ”Sola Scriptura”.

Și apropo de titlul topicului, eu cred că ar trebui să fie o întrebare, care să suscite discuții, nu o afirmație cu semnul exclamării și amin după ea.

#637
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View PostDorel666, on 04 iulie 2019 - 13:42, said:

Din pacate, constat ca nici ”Sola Scriptura” nu le mai convine, ca acum vor sa faca Scriptura dupa cum le convine lor.
Amin.
Sunt cate unii pe aici care-si zic crestini. Unii, se stiu ei care.
Pac si ei pe micul ecran...cand e vorba de pasaje care afirma:

1. Dumnezeirea si pre-existenta lui Isus Hristos ca Una dintre Persoanele Sfintei Treimi.
2. Nasterea lui ca om dintr-o fecioara.
3. Lipsa de pacat a Mantuitorului.
4. Moartea Lui pe cruce.
5  Invierea Lui
6  A doua Lui venire
7. Biblia este o colectie de texte neinspirate( dupa ei)
8. Etc etc etc

Nu scapi de ei, au transformat aria asta intr-un circ.

Edited by Xlander, 04 July 2019 - 18:12.


#638
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostXlander, on 04 iulie 2019 - 18:00, said:

Amin.
Sunt cate unii pe aici care-si zic crestini. Unii, se stiu ei care.
Pac si ei pe micul ecran...cand e vorba de pasaje care afirma:

1. Dumnezeirea si pre-existenta lui Isus Hristos ca Una dintre Persoanele Sfintei Treimi.
2. Nasterea lui ca om dintr-o fecioara.
3. Lipsa de pacat a Mantuitorului.
4. Moartea Lui pe cruce.
5  Invierea Lui
6  A doua Lui venire
7. Biblia este o colectie de texte neinspirate
8. Etc etc etc

Nu scapi de ei, au transformat aria asta intr-un circ.

Ați transformat voi creștinismul într-un circ ieftin, când ați adoptat păgânismele unor parveniți! No offence!
Prostii de doi bani, ca iaduri veșnice, suflete nemuritoare, etc!

#639
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDorel666, on 04 iulie 2019 - 15:30, said:


Pai, fa dumneata o alta Evanghelie, ca in cea pe care o am eu nu scrie asa!
Evanghelia vesnica e aceasta "Dumnezeu este iubire" . Si in aceasta evanghelie nu incap prostiile tale.

#640
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postpacopaco1967, on 04 iulie 2019 - 20:49, said:

Evanghelia vesnica e aceasta "Dumnezeu este iubire" . Si in aceasta evanghelie nu incap prostiile tale.

Iubire Paco, însă există anumite circumstanțe, funcție de vârsta umanității! :)

#641
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postheart_of_ice, on 04 iulie 2019 - 21:26, said:

Iubire Paco, însă există anumite circumstanțe, funcție de vârsta umanității! Posted Image
Nu stiu ce sa zic. Parca astazi prea multi paraziti au parte de binecuvantari. Parca e exact ce i-a spus Satana lui isus "daca mi te vei inchina iti voi da tot ce iti doresti".
Parca nici aia inainte de potop nu meritau inecul , fatza de cei de azi , cu bunastare materiala si tot sunt ciufuti.
Eu tot aud de crestini care isi cumpara arme sau masini scumpe, cica sunt binecuvantati. Dar ei nu stiu ca primesc darurile Satanei pentru inchinarea adusa.

#642
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postlogic1, on 04 iulie 2019 - 17:02, said:

În principiu, toți avem același text, dar acum depinde dacă luăm idei din el sau introducem.

Ca să avem o bază comună de discuție trebuie să ne limităm la textul canonic și să indicăm când o părere sau o informație vine din alt text.
Nu-i nimic greșit. Și eu citez din mai multe surse, dacă ajută la clarificarea unui text biblic.



Asa este, ”textul canonic”. Ortodocsii il au, protestantii nu mai detin asa ceva!

View Postheart_of_ice, on 04 iulie 2019 - 18:03, said:

Ați transformat voi creștinismul într-un circ ieftin, când ați adoptat păgânismele unor parveniți! No offence!
Prostii de doi bani, ca iaduri veșnice, suflete nemuritoare, etc!

Pentru ca noi inca mai avem o Scriptura si credem in ea. Iar daca din analizarea ei rezulta ca exista un iad vesnic, atunci luam foarte in serios aceasta posibilitate. Protestantii, in schimb, cand ajung la o concluzie care nu le convine, merg si schimba traducerea textului respectiv din Scriptura, ca sa iasa cum li se pare lor ca ar fi bine.

View Postpacopaco1967, on 04 iulie 2019 - 20:49, said:

Evanghelia vesnica e aceasta "Dumnezeu este iubire" . Si in aceasta evanghelie nu incap prostiile tale.

Pai, esti proroc Paco? Te-a trimis Dumnezeu sa-i schimbi Scriptura? Daca este asa, convinge-ne ca Dumnezeu este cu tine si nu era cu Hristos si cu apostolii!

View Postpacopaco1967, on 04 iulie 2019 - 23:00, said:

Nu stiu ce sa zic. Parca astazi prea multi paraziti au parte de binecuvantari. Parca e exact ce i-a spus Satana lui isus "daca mi te vei inchina iti voi da tot ce iti doresti".
Parca nici aia inainte de potop nu meritau inecul , fatza de cei de azi , cu bunastare materiala si tot sunt ciufuti.
Eu tot aud de crestini care isi cumpara arme sau masini scumpe, cica sunt binecuvantati. Dar ei nu stiu ca primesc darurile Satanei pentru inchinarea adusa.

Pai, aceasta este adevarata iubire, Paco: sa nasti un parazit, apoi sa-l umpli de binecuvantari. Tu, daca ai copii, unul bun si altul rau, il hranesti doar pe cel bun si pe cel rau il lasi sa se chinuie?

#643
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,198
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDorel666, on 08 iulie 2019 - 17:09, said:

Asa este, ”textul canonic”. Ortodocsii il au, protestantii nu mai detin asa ceva!

Confruntă idei și nu secte!  

Ortodocșii au și ei textul canonic, alături de cărțile necanonice, dar pun Tradiția deasupra și sunt în situația celor mustrați de Isus:
„Aţi desfiinţat astfel Cuvântul lui Dumnezeu în folosul datinii voastre” (Matei 15:6).

Edited by logic1, 08 July 2019 - 18:41.


#644
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postlogic1, on 08 iulie 2019 - 18:41, said:

Confruntă idei și nu secte!  

Ortodocșii au și ei textul canonic, alături de cărțile necanonice, dar pun Tradiția deasupra și sunt în situația celor mustrați de Isus:
„Aţi desfiinţat astfel Cuvântul lui Dumnezeu în folosul datinii voastre” (Matei 15:6).

Poate nu ai auzit bine prima oara: doar Ortodocsii au text canonic, protestantii nu au. Si protestantii sunt cei care desfiinteaza Cuvantul lui Dumnezeu in folosul datinii lor!

De exemplu, Martorii lui Iehova au datina ca sa nu se inchine lui Iisus Hristos, spunand ca nu este Dumnezeu. De aceea ei vor desfiinta orice verset care spune ca Iisus Hristos este Dumnezeu. Si la fel fac toti ceilalti protestanti.

Edited by Dorel666, 08 July 2019 - 18:44.


#645
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,198
  • Înscris: 10.09.2008
Protestanții sunt cu ”sola scriptura”, chiar dacă o interpretează aiurea. Nu au Biblia + Tradiția, deci nu mai inventa.

#646
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
O alta datina pentru care protestantii desfiinteaza Cuvantului lui Dumnezeu, este botezul adultilor. Pentru ca ei asa au mostenit, de la parintii lor, sa se boteze de adulti, vor desfiinta orice Cuvant al lui Dumnezeu care spune ca pruncii pot si trebuie sa fie botezati. Pentru aceasta, ei sunt intr-o continua intrecere intre ei, ca sa modifice Scriptura de asa natura incat ”sa fie conforma cu ”originalul””. Dar uita sa specifice ca nu exista nici un original. Asa ca Scriptura lor poate fi conforma cu orice le trasneste lor prin cap.

View Postlogic1, on 08 iulie 2019 - 18:54, said:

Protestanții sunt cu ”sola scriptura”, chiar dacă o interpretează aiurea. Nu au Biblia + Tradiția, deci nu mai inventa.

N-au nici o ”sola scriptura”! ”Sola Scriptura” este doar un pretext sa faca praf Biblia, dupa cum le tuna lor prin cap. De aceea tot fac traduceri peste traduceri si modificari peste modificari. Pentru ca, daca desfiintezi o singura Scriptura, atunci nu-ti mai ramane niciuna, nici un ”original”.

Edited by Dorel666, 08 July 2019 - 19:02.


#647
gladioc

gladioc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 23.05.2019

View PostDorel666, on 08 iulie 2019 - 18:58, said:

O alta datina pentru care protestantii desfiinteaza Cuvantului lui Dumnezeu, este botezul adultilor. Pentru ca ei asa au mostenit, de la parintii lor, sa se boteze de adulti, vor desfiinta orice Cuvant al lui Dumnezeu care spune ca pruncii pot si trebuie sa fie botezati. Pentru aceasta, ei sunt intr-o continua intrecere intre ei, ca sa modifice Scriptura de asa natura incat ”sa fie conforma cu ”originalul””. Dar uita sa specifice ca nu exista nici un original. Asa ca Scriptura lor poate fi conforma cu orice le trasneste lor prin cap.



N-au nici o ”sola scriptura”! ”Sola Scriptura” este doar un pretext sa faca praf Biblia, dupa cum le tuna lor prin cap. De aceea tot fac traduceri peste traduceri si modificari peste modificari. Pentru ca, daca desfiintezi o singura Scriptura, atunci nu-ti mai ramane niciuna, nici un ”original”.
tudorele, te crezi Dumnezeu?

#648
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postheart_of_ice, on 04 iulie 2019 - 18:03, said:

Ați transformat voi creștinismul într-un circ ieftin, când ați adoptat păgânismele unor parveniți! No offence!
Prostii de doi bani, ca iaduri veșnice, suflete nemuritoare, etc!
Ei bravos, unde se ascundea apostolul api-lacto-ovo-vegetarian heart of ice. :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate