Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

Sfântul Iosif și Fecioara Maria nu au fost niciodată soț și soție!

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
649 replies to this topic

#415
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postrichelieu, on 08 iunie 2019 - 07:15, said:

Satana e mai deștept și mai experimentat decât noi toți la un loc....nu te pune cu el ca n-ai șanse Posted Image
Mai bine roagă-te pentru el lui Dumnezeu, poate s-o îndura și l-o salva. E singurul care poate.

Poate sa fie cat de destept si de experimentat, cate vreme va continua sa se supraevalueze si sa se creada mai destept ca Dumnezeu, poate fi invins de orice om care ii slujeste cu credinta lui Dumnezeu.
Din punctul meu de vedere, Paco pare sa fi cazut intr-o forma particulara a ereziei dualiste. Iar daca sfintii parinti au scris despre aceasta, inseamna ca se poate scapa din ea.
Si cred ca Hristos ne-a aratat si calea cum sa luptam cu diavolul. Iar daca David s-a luptat cu Goliat cand nimeni nu-i dadea nici un sort de izbanda, imi pun nadejdea ca si eu voi putea sa-l inving pe diavol asa cum l-a invins David pe Goliat. Hristos insusi ne-a spus sa indraznim ca, daca a invins El, atunci si noi putem invinge. Pe cine sa invingem? Pe ”duhurile rautatii din vazduh”, adica diavolii.

Edited by Dorel666, 08 June 2019 - 13:39.


#416
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
“Și dracii cred și se înfricoșează”
Deci nu, nu se crede satana mai deștept decât Dumnezeu.
Da’ mai deștept decât noi, oamenii...se și crede și mai și e :)

#417
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 08 iunie 2019 - 14:32, said:


Da’ mai deștept decât noi, oamenii...se și crede și mai și e Posted Image
Mai omule, daca pana si eu realizez fractura logica cum ca e o tampenie sa i te contrezi Creatorului, atunci cum afirmi ca e mai destept ca mine ? Poate mai destept ca voi. Cert e ca eu il cred prost, si am dovada ca si e. Faptul ca inseala o lume intreaga sau pe mine, nu edovada de intelepciun/inteligenta. E doar un veleitar ce se foloseste de minciuna. La fel l-a pacalit pe Avraam sa-l ucida pe fi-su. Si v-a pacalit si pe voi sa credeti ca era vorba de jertfa. Pai voi credeti ca Tatal ceresc are nevoie de astfel de dovezi pentru a va arata credinta ?
Uite, in biblie scrie ca Maria era nevasta lui iosif, iar Satana l-a pacalit pe initiator sa creada o minciuna de a lui . Si mai rau, acum incearca sa-i convinga si pe altii de minciuna lui. Banuiesc ca nu te-a pacalit sa crezi . Posted Image

#418
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
Paco, îți reamintesc ca ești pe ignore total. Deci degeaba monologhezi cu mine, de fapt vorbești singur :)

#419
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 08 iunie 2019 - 15:05, said:

Paco, îți reamintesc ca ești pe ignore total. Deci degeaba monologhezi cu mine, de fapt vorbești singur Posted Image
Ei as. Nu vorbesc singur. De fapt scriu pentru cititorii care vor si alta opinie decat cea sugerata de initiator.

Stiu ca Satan prin slujitorii lui, incearca si propune mereu subiecte care nu au legatura cu mantuirea. Posted Image

#420
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postrichelieu, on 08 iunie 2019 - 14:32, said:

“Și dracii cred și se înfricoșează”
Deci nu, nu se crede satana mai deștept decât Dumnezeu.
Da’ mai deștept decât noi, oamenii...se și crede și mai și e Posted Image

Pai, se teme de Dumnezeu, ca il stie mai puternic decat el, dar aceasta nu-l impiedica sa se creada mai destept ca Dumnezeu. Altminteri nu ar tot comenta, la tot ce spune Dumnezeu, ci ar asculta si ar fi si el credincios.

#421
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
Pai vezi? Așa se întâmpla dacă au avut și ei liber arbitru....:)


#422
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postrichelieu, on 08 iunie 2019 - 18:48, said:

Pai vezi? Așa se întâmpla dacă au avut și ei liber arbitru....Posted Image

Nu stiu daca au sau au avut. Pentru ca omului Dumnezeu ii zice ”daca faci asta, vei primi pedeapsa sau rasplata asta”, adica omul are liber arbitru, cata vreme diavolului ii spune ”asta ai voie sa faci, cealalta nu ai voie sa faci”.

#423
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
Asta acum, adică DUPĂ cădere. Înainte de cădere au avut, altfel nu ar fi putut sa cada.

#424
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postrichelieu, on 08 iunie 2019 - 18:58, said:

Asta acum, adică DUPĂ cădere. Înainte de cădere au avut, altfel nu ar fi putut sa cada.

Tocmai ca omul a fost alungat din Rai, dar sarpele, adica diavolul, nu a fost alungat. Daca si diavolul ar fi avut liber arbitru, ar fi fost alungat si el. Dar diavolul a cazut din Rai, nu a fost alungat. Adica el si-a luat singur dreptul de a avea liber arbitru, desi nu-l are si nu l-a avut niciodata.
Intocmai ca atunci cand un computer incepe sa ia singur decizii, afara de deciziile pe care a fost programat sa le ia. In cazul acesta doar il dezinstalezi, nu-l surghiunesti si il lasi sa ia in continuare decizii.

#425
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
Pai și cum a putut sa și-l ia singur, dacă nu l-a avu? :huh:


#426
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postrichelieu, on 08 iunie 2019 - 20:58, said:

Pai și cum a putut sa și-l ia singur, dacă nu l-a avu? Posted Image

Tot la fel cum continua sa faca si acum: omoara sufletul unui om si preia controlul trupului. Fiind in acel om se foloseste de liberul arbitru al acelui om ca sa ia propriile decizii. De exemplu, fiind simplu duh, nu se poate atinge de viata unui om, daca Dumnezeu ii interzice acest lucru, dar fiind in trupul unui om poate ucide pe cel pe care vrea sa-l ucida.
Astfel, in cazul lui Iov, s-a folosit de nevasta acestuia ca sa-l determine pe Iov sa se sinucida. Nu a reusit, dar a incercat, desi Dumnezeu ii interzisese sa se atinga de viata lui Iov.

Edited by Dorel666, 08 June 2019 - 21:54.


#427
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
Ce spui tu, n-are logica. Fără sa ai libertatea de a alege intr-un cadru dat, nu poți alege.

#428
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postrichelieu, on 09 iunie 2019 - 08:23, said:

Ce spui tu, n-are logica. Fără sa ai libertatea de a alege intr-un cadru dat, nu poți alege.

N-are logica pentru ca privesti din unghiul gresit. Crezi ca diavolul din ascultare de Dumnezeu nu l-a ucis pe Iov? Crezi ca diavolul avea posibilitatea sa-l ucida sau nu, dar a ales sa asculte de Dumnezeu de frica pedepsei? In nici un caz, ci diavolul este inchis intr-un corp (care nu este omenesc, dar este totusi un corp) care, in momentul cand diavolul ar vrea sa incalce porunca lui Dumnezeu, acel corp se blocheaza si nu mai primeste nici o comanda de la creier. Adica diavolul nu incalca poruncile lui Dumnezeu numai si numai pentru ca nu poate la modul fizic sa le incalce, nu pentru ca s-ar teme de pedeapsa viitoare.

Edited by Dorel666, 09 June 2019 - 12:52.


#429
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Cardinale, ai auzit ce spune Dorel666, adica te afli intr-o barca diferita de a lui. Deci el e capabil sa vada logica in ceva ce tu nu poti sesiza. Nu e o simpla afirmatie de genul "dom'le , nu stiu" . El iti zice clar ca ce vezi tu ilogic, el vede contrariul, adica perfect logic. Mai era unul pe aici care dorea sa ne invete ca 1+1 poate face diferit de 2. Ca la contabili. Vai de mama aceluia care are astfel de contabil.
Daca ai observat , majoritatea subiectelor initiate de Dorel666 sunt contrare scrierilor biblice. Imi dau seama ca in ortodoxie biblia e pe post de hartie igienica.

#430
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006

View PostDorel666, on 09 iunie 2019 - 12:51, said:



N-are logica pentru ca privesti din unghiul gresit. Crezi ca diavolul din ascultare de Dumnezeu nu l-a ucis pe Iov? Crezi ca diavolul avea posibilitatea sa-l ucida sau nu, dar a ales sa asculte de Dumnezeu de frica pedepsei? In nici un caz, ci diavolul este inchis intr-un corp (care nu este omenesc, dar este totusi un corp) care, in momentul cand diavolul ar vrea sa incalce porunca lui Dumnezeu, acel corp se blocheaza si nu mai primeste nici o comanda de la creier. Adica diavolul nu incalca poruncile lui Dumnezeu numai si numai pentru ca nu poate la modul fizic sa le incalce, nu pentru ca s-ar teme de pedeapsa viitoare.
Și ai ajuns la aceste concluzii pentru ca.....

#431
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postrichelieu, on 09 iunie 2019 - 17:33, said:

Și ai ajuns la aceste concluzii pentru ca.....

Nu esti de acord? Crezi ca diavolul ar fi putut sa-l omoare pe Iov, dar nu a facut-o ca sa faca ascultare de Dumnezeu?

#432
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
Repet: eu ma refeream la alegerile de DINAINTE de cădere.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate