Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 

Sfântul Iosif și Fecioara Maria nu au fost niciodată soț și soție!

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
649 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Drept este că și eu am gândit cândva că acel ”n-a cunoscut-o”, din ”(Matei 1:25) Dar n-a cunoscut-o până ce ea a născut un fiu. Și el i-a pus numele Isus.”, se referea la cunoașterea fizică dintre soț și soție. Adevărat este și că, încă de atunci, aveam dubii că am găsit interpretarea corectă. Dar toate dubiile pe care încă le mai aveam s-au risipit azi, când Sfântul sfințit mucenic Efrem al Tomisului, din icoana sa, mi-a scos în față scena din Scriptură în care Hristos o încredințează pe Mama Sa ucenicului său iubit, Ioan:

Ioan 19:26 Când a văzut Isus pe mamă-Sa și, lângă ea, pe ucenicul pe care-l iubea, a zis mamei Sale: „Femeie, iată fiul tău!”
27 Apoi, a zis ucenicului: „Iată mama ta!” Și, din ceasul acela, ucenicul a luat-o la el acasă.


Atunci am realizat că, dacă Fecioara Maria ar mai fi născut vreun copil, atunci Ea ar fi revenit obligatoriu, la moartea lui Iisus, în îngrijirea acelui copil. Deasemenea, dacă Iosif ar fi fost soțul său, chiar dacă nu ar fi avut copiii cu el, Ea ar fi revenit obligatoriu în îngrijirea și întreținerea celui mai mare dintre copiii acestuia. Dar toată lumea știe și vede că, fiind încredințată unui străin, Fecioara Maria nu mai avea nici alți copii și nici nu avea sau nu avusese un soț cu urmași.
Dar, poate că Sfântul Iosif nu a avut nici el alți copii, ar putea spune unii dintre voi, și de aceea Fecioara a fost încredințată unui străin. Numai că Scriptura este clară în privința aceasta și vorbește de copiii lui Iosif, care sunt numiți și ”frați” ai lui Iisus. Dar se pare că numai în virtutea faptului că și Iisus fusese crescut de Iosif, împreună cu aceștia, niicidecum pentru că ar fi fost copilul lui natural sau vitreg.
Deci, vă vine a crede sau nu, din Scriptură reiese clar ca lumina zilei că Fecioara Maria a avut un singur copil, pe Iisus din Nazaret, și nu s-a căsătorit niciodată cu blândul Iosif, chiar dacă a locuit cu el până când Iisus a devenit adult și a putut să o întrețină singur.
Amin

Edited by Dorel666, 05 March 2018 - 13:45.


#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,673
  • Înscris: 05.02.2012
aha :)

Attached Files


Edited by Andreysc7, 05 March 2018 - 13:49.


#3
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,289
  • Înscris: 06.07.2007
...desi protoevanghelia lui Iacov spune ca Iosif era vaduv si avea copii...

#4
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdan1980_25, on 05 martie 2018 - 13:50, said:

...desi protoevanghelia lui Iacov spune ca Iosif era vaduv si avea copii...

Și eu am zis altceva?! Drept este că n-am spus că era văduv, dar am spus că a avut copii, pentru că am avut în vedere doar Scriptura, unde se vorbește despre copiii lui, dar nu și despre soția cu care i-a făcut.

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
Matei 13:55,56 si nu altceva de zis.
Cine nu crede in prostiile rostite de preoti vede clar ca Maria nu a ramas fecioara, si ca Isus a mai avut cel putin 4 frati si 2 surori.

Edited by Hider141, 05 March 2018 - 13:58.


#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostDorel666, on 05 martie 2018 - 13:35, said:

Deci, vă vine a crede sau nu, din Scriptură reiese clar ca lumina zilei că Fecioara Maria a avut un singur copil, pe Iisus din Nazaret, și nu s-a căsătorit niciodată cu blândul Iosif, chiar dacă a locuit cu el până când Iisus a devenit adult și a putut să o întrețină singur.
Amin

Doamne Ajuta!

Tot din Sfanta Scriptura reiese ca, odata, Iisus se afla in sinagoga si atunci, ce sa vezi...

Şi au venit mama Lui şi fraţii Lui şi, stând afară, au trimis la El ca sa-L cheme.
Iar mulţimea şedea împrejurul Lui. Şi I-au zis unii: Iată mama Ta şi fraţii Tăi şi surorile Tale sunt afară. Te caută.
Şi, răspunzând lor, le-a zis: Cine este mama Mea şi fraţii Mei?
Şi privind pe cei ce şedeau în jurul Lui, a zis: Iată mama Mea şi fraţii Mei.
Că oricine va face voia lui Dumnezeu, acesta este fratele Meu şi sora Mea şi mama Mea.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,060
  • Înscris: 07.11.2006
Fratii si surorile lui intru credinta.

#8
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 15.07.2005
Pai si cum traiau ei asa ilegal in fata domnului?

#9
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,289
  • Înscris: 06.07.2007

View PostHider141, on 05 martie 2018 - 13:58, said:

Matei 13:55,56 si nu altceva de zis.
Cine nu crede in prostiile rostite de preoti vede clar ca Maria nu a ramas fecioara, si ca Isus a mai avut cel putin 4 frati si 2 surori.
in aramaica veche nu exista cuvantul var, nepot etc. Toti se numeau frati. Grecii, la traducerea Bibliei au folosit termenul adelphoi pentru atat pentru frati dupa mama cat si pentru veri si nepoti.
Deci e ciudat sa spuna careva ca aia despre care se spune ca sunt fratii lui isus, sunt intr-adevar frati dupa mama. pot fi la fel de bine si veri primari. Mai ales ca in noul testament exista vreo 3 Marii. Una din ele, Marie era verisoara Mariei lui Iosif. Aceasta cica avea niste fii numiti Iacov, Iosif, Simon şi Iuda, deci veri de-a lui Isus. Acestia sunt descrisi frati a lui Isus in Matei 13, 55. Pai ori sunt frati ori sunt veri...
E usor sa deschizi biblia in limba romana si sa te apuci de interpretat fara a avea habar despre spiritul limbii evraice arhaice.

Edited by dan1980_25, 05 March 2018 - 14:25.


#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postadisz, on 05 martie 2018 - 14:11, said:

Fratii si surorile lui intru credinta.

Acei care au venit sa-i spuna lui Iisus ca "fratii lui si surorile lui il cauta" nu ar fi venit asa de florile marului, sa-l deranjeze pe Iisus si nici n-ar fi vorbit figurativ (lumea era prea simpla si prea asuprita in acea perioada pentru astfel de metafore)...

View Postdan1980_25, on 05 martie 2018 - 14:16, said:

Deci e ciudat sa spuna careva ca aia despre care se spune ca sunt fratii lui isus, sunt intr-adevar frati dupa mama. pot fi la fel de bine si veri primari.

Asta este o explicatie convenabila.. inventata ulterior..

#11
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,707
  • Înscris: 16.03.2004
Marcu 3:31. Atunci au venit mama si fratii Lui si, stand afara, au trimis sa-L cheme.
32. Multimea sedea in jurul Lui, cand I-au spus: "Iata ca mama Ta si fratii Tai sunt afara si Te cauta."
33. El a raspuns: "Cine este mama Mea si fratii Mei?"


Fiind vorba de mamă și frați, este clar că nu pot fi veri, deoarece ar fi zis: iată, verii tăi și mătușile tale, adică mamele verilor, dar din moment ce avem sintagma ”mama ta și frații tăi”, este evident că sensul cel mai aproape de realitate este că frații erau copiii mamei lui Isus, nu niște veri.

#12
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,289
  • Înscris: 06.07.2007

View Postdark, on 05 martie 2018 - 14:23, said:

Marcu 3:31. Atunci au venit mama si fratii Lui si, stand afara, au trimis sa-L cheme.
32. Multimea sedea in jurul Lui, cand I-au spus: "Iata ca mama Ta si fratii Tai sunt afara si Te cauta."
33. El a raspuns: "Cine este mama Mea si fratii Mei?"


Fiind vorba de mamă și frați, este clar că nu pot fi veri, deoarece ar fi zis: iată, verii tăi și mătușile tale, adică mamele verilor, dar din moment ce avem sintagma ”mama ta și frații tăi”, este evident că sensul cel mai aproape de realitate este că frații erau copiii mamei lui Isus, nu niște veri.
Bre...tu intelegi ca in aramaica scrisa nu exista termenul var si nepot? Toti sunt trecuti frati.

Edited by dan1980_25, 05 March 2018 - 14:35.


#13
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,707
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdan1980_25, on 05 martie 2018 - 14:27, said:


Bre...tu intelegi ca in aramaica scrisa nu exista termenul var si nepot? Toti sunt trecuti frati.

Deci să înțeleg că toate cuplurile căsătorite aveau doar un singur copil????

#14
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,289
  • Înscris: 06.07.2007

View Postdark, on 05 martie 2018 - 14:33, said:


Deci să înțeleg că toate cuplurile căsătorite aveau doar un singur copil????
normal ca nu. Dar nici nu gasesti undeva ca Iosif si maria au fost casatoriti. Se vorbeste doar de logodna si atat.

#15
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,707
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdan1980_25, on 05 martie 2018 - 14:35, said:

normal ca nu. Dar nici nu gasesti undeva ca Iosif si maria au fost casatoriti. Se vorbeste doar de logodna si atat.

Adică ei nu s-au căsătorit niciodată? Tu ai impresia că Fiul lui Dumnezeu venea într-un cuplu care nu funcționa în cadrul instituției divine a căsătoriei?
Cum puteți să vă bateți joc în halul acesta de morala creștină?

#16
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,289
  • Înscris: 06.07.2007

View Postdark, on 05 martie 2018 - 14:37, said:

Adică ei nu s-au căsătorit niciodată? Tu ai impresia că Fiul lui Dumnezeu venea într-un cuplu care nu funcționa în cadrul instituției divine a căsătoriei?
Cum puteți să vă bateți joc în halul acesta de morala creștină?
institutia divina a casatoriei a fost instituita dupa inviere. Iar despre morala crestina inainte de Isus...mai lipsea sa spui ca Iosif a fost ortodox.
Prin Biserica umbla vorba ca Iosif si Maria nu formau un cuplu pentru ca nu avea relatii intime.
Oricum aberezi. Cum dreq spui tu ca Fiul lui Dumnezeu a venit intr-un cuplu care functiona ca si casatorit? Pai feciora Maria ori era fecioara ori nu...Hotaraste-te.
In biblie spune ca era logodnici.

Edited by dan1980_25, 05 March 2018 - 14:50.


#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Chiar daca nu erau frati si surori ci erau veri... e neplauzibil cum de nu au intrat si ei in sinagoga.. de ce au trimis pe altcineva acolo, sa-l scoata pe Iisus afara...

#18
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,289
  • Înscris: 06.07.2007

View Postrosix, on 05 martie 2018 - 14:47, said:

Chiar daca nu erau frati si surori ci erau veri... e neplauzibil cum de nu au intrat si ei in sinagoga.. de ce au trimis pe altcineva acolo, sa-l scoata pe Iisus afara...
adica?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate