Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 

Cea mai buna retea te sarbatoreste

* * * * - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1776 replies to this topic

#1315
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005

View Postlexis1, on 12 aprilie 2018 - 19:04, said:

Nu cumva cei cu ID 0 sunt "ai lor", paravenele lor la pacanele?
Ce inseamna ID 0 ?

#1316
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005
Ahh, gata, vazusem intre timp ca dadusem o pagina in urma.

#1317
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006
Algoritmul tragerii la sorti a fost facut de aceleasi persoane care fac site-ul Myvodafone si aplicatia?

Ca asa de bine functioneaza...

Attached Files


Edited by alexa32, 12 April 2018 - 19:28.


#1318
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Bun, cum se pare ca aveti chef de scandal, topicul se inchide la cererea initiatorului si bineinteles pentru curatenie si premiile aferente.
Redeschis la cererea initiatorului.

Edited by RealThing, 15 April 2018 - 22:35.


#1319
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017
Vodafone România va organiza o nouă tragere la sorți pentru campania „Vodafone te sărbătorește” și va oferi încă un  Audi  RS5 Coupé

București, 14 aprilie 2018 – Vodafone România va organiza o nouă tragere la sorți pentru marele premiu al campaniei „Vodafone te sărbătorește”, în urma căreia va oferi încă un Audi  RS5 Coupé, în valoare de 129.000 de euro. Soluția software externă folosită pentru desemnarea biletului câștigător și a celor 100 de rezerve pentru marele premiu a extras în mod aleator biletele și codurile de referință corespunzătoare acestora, dar, din cauza unei erori tehnice, le-a aranjat în ordinea alfabetică a codurilor de referință, astfel influențând rezultatul final al extragerii.

Cu toate acestea, câștigătorul desemnat în urma tragerii la sorți de pe 12 aprilie 2018 va primi marele premiu după finalizarea procesului de validare, conform regulamentului campaniei.


Noua tragere la sorți va oferi oportunitatea de a câștiga marele premiu tuturor participanților care au intrat în prima extragere, cu excepția câștigătorului care va fi validat. Pentru fiecare șansă acumulată pe durata campaniei „Vodafone te sărbătorește”, între 15 februarie și 31 martie 2018, fiecare participant, identificat printr-un cod unic de referință, a primit un bilet care a intrat în tragerea la sorți. Codurile unice de referință și biletele participanților sunt afișate în secțiunea dedicată campaniei din aplicația My Vodafone. Un număr total de 26.269.693 de bilete au participat la prima extragere.

Mai multe detalii despre noua tragere la sorți vor fi disponibile în curând pe secțiunea dedicată campaniei „Vodafone te sărbătorește” de pe www.vodafone.ro și pe pagina de Facebook a Vodafone România.


Vodafone România este o divizie a Vodafone Group Plc., unul dintre cele mai mari grupuri de telecomunicații mobile din lume, care oferă o gamă de servicii ce include voce, mesaje, date și comunicații fixe. Vodafone Group are divizii în 25 de țări, 47 de rețele mobile partenere și operațiuni de broadband fix în 18 țări. La 31 decembrie 2017, Vodafone Group avea 529,1 milioane de utilizatori ai serviciilor mobile și 19,3 milioane de utilizatori ai serviciilor broadband fix, incluzând India și toți clienții Vodafone din entitățile create în urma unor fuziuni și asocieri. Pentru mai multe informații, accesați www.vodafone.com.

sursa:Vodafone.ro

Edited by gump4, 15 April 2018 - 22:54.


#1320
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017

View Postceanu1980, on 15 aprilie 2018 - 23:06, said:

...
tare sunt curios cum se va rezolva situatia mea,am un voucher de 100 euro inutilizabil
apeleaza daca doresti,  la helper Vodafone aici ori pe facebook, astfel, poate rezolvi mai repede decat sa scrii direct la ei.Atat timp cat ai castigat un voucher de 100e si este valabil, o sa-l folosesti....bafta la cumparaturi Posted Image

Edited by gump4, 15 April 2018 - 23:21.


#1321
cut3ryan

cut3ryan

    Pro FM <3

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,796
  • Înscris: 04.04.2008

View Postgump4, on 15 aprilie 2018 - 22:40, said:

Vodafone România va organiza o nouă tragere la sorți pentru campania „Vodafone te sărbătorește” și va oferi încă un  Audi  RS5 Coupé

București, 14 aprilie 2018 – Vodafone România va organiza o nouă tragere la sorți pentru marele premiu al campaniei „Vodafone te sărbătorește”, în urma căreia va oferi încă un Audi  RS5 Coupé, în valoare de 129.000 de euro. Soluția software externă folosită pentru desemnarea biletului câștigător și a celor 100 de rezerve pentru marele premiu a extras în mod aleator biletele și codurile de referință corespunzătoare acestora, dar, din cauza unei erori tehnice, le-a aranjat în ordinea alfabetică a codurilor de referință, astfel influențând rezultatul final al extragerii.

Cu toate acestea, câștigătorul desemnat în urma tragerii la sorți de pe 12 aprilie 2018 va primi marele premiu după finalizarea procesului de validare, conform regulamentului campaniei.


Noua tragere la sorți va oferi oportunitatea de a câștiga marele premiu tuturor participanților care au intrat în prima extragere, cu excepția câștigătorului care va fi validat. Pentru fiecare șansă acumulată pe durata campaniei „Vodafone te sărbătorește”, între 15 februarie și 31 martie 2018, fiecare participant, identificat printr-un cod unic de referință, a primit un bilet care a intrat în tragerea la sorți. Codurile unice de referință și biletele participanților sunt afișate în secțiunea dedicată campaniei din aplicația My Vodafone. Un număr total de 26.269.693 de bilete au participat la prima extragere.

Mai multe detalii despre noua tragere la sorți vor fi disponibile în curând pe secțiunea dedicată campaniei „Vodafone te sărbătorește” de pe www.vodafone.ro și pe pagina de Facebook a Vodafone România.


Vodafone România este o divizie a Vodafone Group Plc., unul dintre cele mai mari grupuri de telecomunicații mobile din lume, care oferă o gamă de servicii ce include voce, mesaje, date și comunicații fixe. Vodafone Group are divizii în 25 de țări, 47 de rețele mobile partenere și operațiuni de broadband fix în 18 țări. La 31 decembrie 2017, Vodafone Group avea 529,1 milioane de utilizatori ai serviciilor mobile și 19,3 milioane de utilizatori ai serviciilor broadband fix, incluzând India și toți clienții Vodafone din entitățile create în urma unor fuziuni și asocieri. Pentru mai multe informații, accesați www.vodafone.com.

sursa:Vodafone.ro


View PostMembruAnonim, on 12 aprilie 2018 - 16:49, said:

Mai degraba cele extrase random s-au sortat alfanumeric la afisare. Crezi ca alea sunt primele coduri din totalul de 26 milioane?

View PostMembruAnonim, on 12 aprilie 2018 - 17:28, said:

Și ce anume iți indică ție faptul că algoritmul se bazează pe sortare? Le-au sortat la final după extragere în lista afișată. Acolo nu sunt primele 100 coduri din totalul de 26 milioane, sunt 100 coduri random. Verifică lista ta de coduri și plasează-le alfanumeric între cele 100.

Ce ziceai w21 ca a fost o extragere corecta, tot o tineai pe a ta, na ca n a fost Posted Image

Edited by cut3ryan, 16 April 2018 - 03:55.


#1322
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
In 13 zile s-au efectuat peste 1000 de comenzi in magazinul online Vodafone , deci nu toata lumea a folosit voucherele castigate la concurs.Cartele au pus joi seara la ora 23:00 dar mi-au anulat comenzile si au spus ca saptamana aceasta imi reactiveaza voucherele.

#1323
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

View Postceanu1980, on 15 aprilie 2018 - 23:06, said:

tocmai asta nu inteleg,o companie de talia vodafone apeleaza la niste ciumpalaci sa le ofere o tombola de care se putea usor anticipa ca va genera un trafic de zeci de ori mai mult si va determina zeci de milioane de bilete
asta nu inteleg cum naiba de permit asa ceva,au directori de rahat in ro. se cere cu orice pret cheltuireli minime?
au in jur de 2 sapt de cand nu mai au stocuri de simuri pe site
ne trezim cu vouchere deja folosite sau alte balarii
tare sunt curios cum se va rezolva situatia mea,am un voucher de 100 euro inutilizabil

Voi chiar nu puteti utiliza un limbaj decent? Asa va exprimati si acasa/la serviciu?

#1324
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Intrebarea e daca va rezolva vicierea produsa de Vodafone prin negenerarea de bilete pentru unii utilizatori care au acumulat sanse.
Aparent cei ce aveau ID-uri de 9 caractere au fost toti exclusi din tragere pentru ca pentru ei nu s-au generat bilete la tragere desi aveau sanse acumulate. Deasemenea pare ca sunt astfel de cazuri izolate si printre cei cu ID-uri de 8 caractere.
Si-au cam dat cu firma in cap cu toate manariile astea.

Verificati ID-urile pe pagina tragerilasorti.ro

Edited by lexis1, 16 April 2018 - 09:30.


#1325
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017
Nu a fost nimeni exclus si nu a fost nici o manarie.A fost o eroare tehnica a sistemului ce a fost indreptata ce nu impacta caracterul aleator al extragerii.Daca bati campii in continuare, te rog sa o faci in alt topic.Avem dreptul la o opinie, dar sa fie exprimata civilizat si sa contina lucruri adevarate, nu sa repeti la nesfarsit ca a fost manarie, ca nu stiu ce coduri nu au fost incluse.
Am inteles parerea/opinia ta, dar daca tu consideri ca si abonat/utilizator Vodafone(ori nu Posted Image ) ca a fost/este/va fi o "manarie" sa stii ca nu este obligatorie participarea la campania aceasta ori alta.Daca o sa continuati sa scrieti intr-un mod necivilizat si sa aduceti acuze fara probe clare, o sa rog moderatorul sa inchida topicul acesta definitiv.Vodafone este clar ca va face eforturi financiare semnificative pentru aceasta noua extragere, pentru a inlatura orice urma de indoiala a celor ce au participat, lucru ce , zic eu, este notabil.(chiar in conditiile in care acel bug nu impacta caracterul aleator al extragerii)

In continuare o sa postez  si comunicatul celor de la tragerilasorti.ro(site ce s-a ocupat de tragerea la sorti din aceasta campanie):

"Eroare tehnică la algoritmul de extrageri — 12 Aprilie 2018
În vederea optimizării sistemului de extrageri pentru a putea face față bazelor de date de participanți cu peste 20 de milioane de înregistrări, în data de 11 Aprilie 2018 am implementat un nou algoritm pentru importarea listelor de participanți și extragerea câștigătorilor.
Pe data de 13 aprilie 2018, în urma sesizărilor primite de la utilizatorii platformei TrageriLaSorti.ro, am identificat o eroare tehnică în acest nou algoritm care, deși nu impacta caracterul aleator al extragerii, afecta ordinea în care sunt alocate premiile la finalul extragerii.
Pe data de 14 aprilie problema a fost reparată.
Extrageri afectate
Sistemul a fost programat să folosească acest nou algoritm doar în cazul în care lista de participanți încărcată depășește 10 milioane de înregistrări.

În intervalul 11–14 Aprilie 2018 (data la care am reparat eroarea) a fost efectuată o singură extragere care corespunde acestui criteriu, în data de 12. Participanții acestei extrageri au remarcat faptul că lista câștigătorilor este sortată alfabetic și au raportat această observație atât către noi cât și către organizatorul extragerii, declanșând investigația tehnică care a dus la identificarea erorii de algoritm.
Măsuri
În urma investigației, am confirmat organizatorului că extragerea nu este validă. Pentru a nu dezamăgi câștigătorul extragerii invalide dar și pentru a se asigura că toți participanții beneficiază de șanse corecte în extragerea pentru marele premiu, organizatorul a decis să efectueze încă o extragere la care să acorde încă un premiu, identic cu primul. Pentru detalii legate de această a doua extragere, vă rugăm să urmăriți pagina de facebook a organizatorului.

În ce privește TrageriLaSorti.ro, noi am reparat problema și am actualizat sistemul de testare al mecanismului de extrageri pentru a include o verificare suplimentară la finalul extragerii ca această problemă să nu mai apară.
În încheiere
Este foarte important ca noi, la TrageriLaSorti.ro, să facem tot posibilul ca astfel de probleme tehnice să nu apară. Obiectivul nostru principal a fost mereu și trebuie să fie și în continuare să ne asigurăm că sistemul facilitează efectuarea extragerilor întocmai cu regulamentul oficial al fiecărei campanii de tip concurs. În urmărirea acestui obiectiv am implementat un algoritm nou care să permită și extrageri cu baze de date foarte mari în același mod aleator și transparent — lucru care înainte nu era posibil. Ne este foarte clar că atât clienții noștri cât și participanții la concursuri își pun bazele în noi și regretăm că de această dată am dezamăgit.
Deși regretabile, astfel de situații subliniază necesitatea unui sistem transparent de a efectua extragerile, ale căror rezultate să poată fi verificate de participanți. Datorită accesului public la rezultate, o eroare de algoritm a fost observată în mai puțin de 24 de ore, lucru care ne-a permis să reparăm problema fără a afecta și alte extrageri. Apreciem vigilența publicului și răspunsul rapid al organizatorului.
"
sursa:blog tragerilasorti.ro

Iar aici aveti link la postarea comunicatului de presa Vodafone:
https://forum.softpe...4#entry22771710

Edited by gump4, 16 April 2018 - 09:48.


#1326
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Omule inteleg ca esti fanul companiei, dar daca nu stii despre ce e vorba mai bine nu te baga.
S-a vazut credibilitatea ta, a celui care zbiera continuu ca extragerea a fost corecta in timp ce altii precum eu spuneam ca nu a fost. Vodafone si TrageriLaSorti.ro au recunoscut ca am avut dreptate ca tragerea a fost viciata si ca tu vorbeai prostii, asa ca ar fi bine sa te abtii de la comentarii de prost gust impotriva utilizatorilor ce raporteaza PROBLEME REALE intr-un mod obiectiv.
E plin facebookul de oameni carora Vodafone nu le-a generat sansele.
La prima vedere pare ca s-a intamplat in majoritate celor cu ID-uri de 9 caractere.
Dupa cum s-a vazut la extragere, nici un ID din cele 101 extrase nu a fost ID de 9 caractere, ci toate au fost exclusiv de 8 caractere. Ceea ce provoaca mari semne de intrebare.

Edited by lexis1, 16 April 2018 - 09:51.


#1327
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,186
  • Înscris: 15.05.2008
nu voi mai folosi acele 2 cuvinte daca am ofensat vizual pe careva

#1328
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View Postgump4, on 16 aprilie 2018 - 09:41, said:

...Daca bati campii in continuare, te rog sa o faci in alt topic.Avem dreptul la o opinie, dar sa fie exprimata civilizat si sa contina lucruri adevarate, nu sa repeti la nesfarsit ca a fost manarie, ca nu stiu ce coduri nu au fost incluse.
Am inteles parerea/opinia ta, dar daca tu consideri ca si abonat/utilizator Vodafone(ori nu Posted Image ) ca a fost/este/va fi o "manarie" sa stii ca nu este obligatorie participarea la campania aceasta ori alta.Daca o sa continuati sa scrieti intr-un mod necivilizat si sa aduceti acuze fara probe clare, o sa rog moderatorul sa inchida topicul acesta definitiv.
pai stai ma nene, daca tu ai deschis topicul crezi ca ai nu stiu cate drepturi la a impune dictatura pe un topic fie el si deschis de tine? de ce e forum de discutii, ca sa faci tu dictatura? nu-ti convine ca si altii au pareri nu deschide subiecte pe forum.

View Postgump4, on 16 aprilie 2018 - 09:41, said:

Vodafone este clar ca va face eforturi financiare semnificative pentru aceasta noua extrageri
hai sa-i plangem saracii ca fac eforturi financiare, e o piscatura de tantar pe care nici n-o simt, oricum sunt tot din banii clientilor, storsi cel putin la inceputuri cu cel mai mare tupeu si japca pe fata.

#1329
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017
@lexis1
Constat ca insisti in a avea o exprimare necivilizata fata de mine,ok, te caracterizezi singur.Aici nu discutam de credibilitatea mea ori a ta, am postat comunicatul celor de la Vodafone si a celor ce s-au ocupat de tragerea la sorti, unde scrie clar ca bug-ul respectiv nu avea impact asupra tragerii aleatorii.Ce scrie pe facebook ori pe internet nu inseamna ca este si adevarat.(la fel de bine si internetul poate sa fie plin cu postari care sa contina ideea ca tu ai multe conturi pe sofpedia, ori ca nu stii sa citesti cu atentie un text,lucru ce nu ar fi adevarat, nu?).Daca ai probe clare 100%, eu te rog sa le postezi aici si sa ma informezi si pe mine, fanul infocat Vodafone, daca nu , te rog inca o data sa incerci sa te abtii sa repeti la nesfarsit aceeasi idee.Am inteles, dar sa stii ca nu esti obligat nici tu nici altcineva sa participe la aceasta campanie.

View Postbogdan_popescu, on 16 aprilie 2018 - 09:58, said:

pai stai ma nene, daca tu ai deschis topicul crezi ca ai nu stiu cate drepturi la a impune dictatura pe un topic fie el si deschis de tine? de ce e forum de discutii, ca sa faci tu dictatura? nu-ti convine ca si altii au pareri nu deschide subiecte pe forum.
....
nenea :), nu fi suparat asa de tare pe mine ca nu ai de ce.Este forum de discutii, dar de discutii civilizate si de postari adevarate.Da, fapt ca e topic creat de mine, tin la treaba asta , sa fie postate lucruri la obiect si corecte, intr-un mod civilizat.Cat despre ideea ca poate voi mai deschide in viitor un topic(cel putin in aceasta sectiune), poti sta linistit.

Edited by gump4, 16 April 2018 - 10:07.


#1330
Commentator

Commentator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 16.06.2017
Pai si daca nu a avut impact, de ce isi cer ambele companii scuze si repeta extragerea? Nu-mi spune ca din bunavointa.

#1331
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017
Pai tu de ce crezi?spune si parerea ta.

Edited by gump4, 16 April 2018 - 10:08.


#1332
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Nu vad unde e exprimarea "necivilizata".
Ramane un fapt clar, extragerea a fost viciata. Deocamdata s-a recunoscut doar un factor de viciere...

Din moment ce topicul devine o dictatura cu amenintari de cenzura, inchidere si suspendare pentru cine nu pupa compania, propun ca cine vrea discutii ceva mai libere sa se duca pe topicurile vecine, care nu par ca sunt acaparate de o dictatura, cel putin nu inca.
TrageriLaSorti.ro un sistem de trageri viciate si cu castigatorul care trebuie ales?
si
Extragere "Audi"

Topicul asta se pare ca se doreste sa ramana doar aria pupatorilor... o lume paralela realitatii.

Edited by lexis1, 16 April 2018 - 10:12.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate