Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Casa vis a vis de cimitir

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#73
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postionut27, on 15 februarie 2018 - 10:15, said:

Acum 3 ani cautam un loc de casa. Am gasit unul fain langa un cimitir. Nu l-am cumparat  pentru ca drumul de servitute era cam lung si avea doar 4 m latime.
Am luat in alt loc, langa padure. Aici un vecin asculta radio de pe telefon conectat a un sistem de boxe de se aude de la 1km distanta.
Alt vecin asculta manele. Prefeream de 100 ori cimitirul!

Ai grija ce-ti doresti !

#74
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
Eu n-as avea o problema , mai importanta e locatia fata de centru (depinde de oras...ca daca e bucuresti zona centru vechi-unirii, mai bine nu) infrastructura , vecinii (inafara de cimitir care am inteles ca e destul de tacut).

#75
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postmyshyk, on 15 februarie 2018 - 09:12, said:

Cat despre problema, e sigur ca nu va avea discutii cu vecinii pentru scandaluri/chefuri facute pana noaptea tarziu.
Asta se poate intampla in orice situatie indiferent cum si unde e situata casa . Pt asta exista 112 si se calmeaza spiritele ca prin farmec ! Deci tu zici ca e mai bine la bloc , nu ? Unde nu ai 2 vecini in imediata apropiere ci ai 4 vecini perete-n perete care te pot face sa iti doresti sa fii surd ..

Edited by Baxon, 15 February 2018 - 11:02.


#76
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

View PostMembruAnonim, on 15 februarie 2018 - 10:53, said:


Ai grija ce-ti doresti !
Da, imi doresc sa ajung la cimitir si nu la crematoriu!
Cat despre momentul "mutarii", e bine sa fii prevazator. O garsoniera acolo e bine sa o ai cumparata din timp. S-ar putea ca atunci cand vei avea nevoie sa nu gasesti sau rudele sa o cumprere la suprapret si sa ajungi pe undeva printr-un colt obscur.
Eu vad apropierea casei de cimitir ca un plus, asa mai trec si rudele tale mai des sa-ti aprinda lumina la garsoniera!Posted Image

#77
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Da, avantaje pot fi multe, cu putina imaginatie si uns unde trebuie, iti poti face tunel intre casa si "garsoniera" ... mai vii pe acasa, vezi ce face sotia, copii...

L.E. au, scuze...nici nu-ti trebuie tunel. Posted Image   .. poate doar sa primesti vizite.

Edited by MembruAnonim, 15 February 2018 - 11:21.


#78
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,278
  • Înscris: 13.03.2017
Avem vile luxoase langa blocuri jegoase
Masini de top oprite langa carute la stop
Avem discoteci langa biserici, gabori care fura
Primari cu 4 clase care nu stiu limba romana
Parazitii - Goana după iluzii

De ce nu si case langa cimitir  Posted Image

Edited by Naijax, 15 February 2018 - 11:22.


#79
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Putini stiu ca termenul cimitir provine din limba greaca unde insemna "dormitor al celor adormiti", de la verbul  "κοιμάμαι" = a adormi.
Deci pentru cel care intelege semnificatia acestuia, cimitirul este ceva sacru intrucat acolo se odihneste cineva drag lui.

#80
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postionut27, on 15 februarie 2018 - 11:08, said:

Da, imi doresc sa ajung la cimitir si nu la crematoriu!
Cat despre momentul "mutarii", e bine sa fii prevazator. O garsoniera acolo e bine sa o ai cumparata din timp. S-ar putea ca atunci cand vei avea nevoie sa nu gasesti sau rudele sa o cumprere la suprapret si sa ajungi pe undeva printr-un colt obscur.

Cumpararea unui loc de veci la sume exorbitante este chiar o prostie crasa , parerea mea . Alegi crematoriul si macar nu tii un loc de pamant, inutil unde sa stea un corp care oricum in 4 ani il vor manca viermii .

#81
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Nu cred ca exista viermi in cimitir....deci, din acest punct de vedere, o casa amplasata langa cimitir, nu va avea probleme.

#82
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018

View PostBaxon, on 15 februarie 2018 - 11:42, said:

Cumpararea unui loc de veci la sume exorbitante este chiar o prostie crasa , parerea mea . Alegi crematoriul si macar nu tii un loc de pamant, inutil unde sa stea un corp care oricum in 4 ani il vor manca viermii .
Pare o solutie buna asta cu crematoriul, sunt curios care sunt costurile pentru asa ceva si care sunt legile/procedurile pentru asa ceva, si mai ales unde exista asa ceva, ca presupun ca numeri pe degetele de la o mana crematoriile din tara si iti mai raman degete.
Pe langa fapul ca dai bani pe locul de veci sa il cumperi, apoi ai si taxe anuale pentru el.
Dar nu tine nici in tari mai civilizate, in Romania nu o sa vezi asa ceva... romanii au o intreaga traditie, probabil deaceea nici nu exista crematorii, ca nu ies bani multi din ele ca nu prea exista clienti.
Nu ai vazut ca romanii s-au scandalizat si cand s-a dat lege sa nu se mai tina mortul in casa pe masa?

#83
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ce crede unu sau altul este irelevant si nu are legatura cu realitatea .probabil isi doaresc ca moastele lor sa fie descoperite peste 500 de ani si sa serveaza unui locas de inchinaciune Posted Image

https://www.google.r...chrome&ie=UTF-8
https://ro.wikipedia...ea_în_România

Edited by Baxon, 15 February 2018 - 11:57.


#84
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 12.06.2010

View Postromangx, on 15 februarie 2018 - 11:53, said:

Pare o solutie buna asta cu crematoriul, sunt curios care sunt costurile pentru asa ceva si care sunt legile/procedurile pentru asa ceva, si mai ales unde exista asa ceva, ca presupun ca numeri pe degetele de la o mana crematoriile din tara si iti mai raman degete.
Pe langa fapul ca dai bani pe locul de veci sa il cumperi, apoi ai si taxe anuale pentru el.
Dar nu tine nici in tari mai civilizate, in Romania nu o sa vezi asa ceva... romanii au o intreaga traditie, probabil deaceea nici nu exista crematorii, ca nu ies bani multi din ele ca nu prea exista clienti.
Nu ai vazut ca romanii s-au scandalizat si cand s-a dat lege sa nu se mai tina mortul in casa pe masa?
Toate traditiile din Ro legate de inmormantari mi se par niste mizerii. Niste cheltuieli enorme si fara rost. Ar fi in stare sa faca pomeni saptamanale babele din toate satele uitate de lume.
Am auzit si eu de chestia cu 7 ani, cum ma sa te apuci sa scoti mortu' ala din groapa ca asa ai tu chef ...

View PostBaxon, on 15 februarie 2018 - 11:54, said:

Ce crede unu sau altul este irelevant si nu are legatura cu realitatea .probabil isi doaresc ca moastele lor sa fie descoperite peste 500 de ani si sa serveaza unui locas de inchinaciune
https://www.google.r...chrome&ie=UTF-8
https://ro.wikipedia...
"Cuptorul mortii"
2 babe tocmai au chemat popa dupa citirea acestui titlu ...

Edited by alliNdanuTz, 15 February 2018 - 12:02.


#85
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
@Baxon, sunt de acord cu tine legat de specula cu locurile de veci. Nu ar trebui sa existe. Dar traim in Romania si multe lucruri nu functioneaza cum trebuie. De aceea am spus ca este bine sa fii prevazator si sa-ti cumperi locul din timp. Sunt atatea oferte pe olx unde ai posibilitatea sa si negociezi. Cand esti deja mort alege altul pentru tine, chiar sa te incinereze indiferent de vointa ta, pe principiul enuntat de tine "e o prostie crasa sa dau atatia bani".
In schimb, inmormantarea sau crematoriul este o alegere ce ar trebui facuta nu din punct de vedere financiar ci al credintei, traditiei  si  conceptiei de viata ne/religioasa ale persoanei decedate. Bineinteles, cu respectarea normelor de sanatate publica.
Eu nu vreau sa fiu incinerat. Locul meu este la cimitir. Acolo, langa mosii si stramosii mei. Acolo unde merg frecvent si le curat mormantul si le aprind lumanari. Acolo unde credinta mea imi spune ca viata nu se termina cu mormantul ci voi invia cu trupul pe care l-am avut. Pentru asta sunt pregatit sa platesc orice taxa si impozit.

#86
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Tu crezi ca mai conteaza ceva cand treci in nefiinta ? E totuna ca iti pune cenusa sau corpul imbalsamat langa cei din neamul tau .
Dpmdv cimitirul nu ar trebui sa fie lasat in orase . sate etc , asezari omenesti , el ar trebui sa fie amplast intr-o zona separata , insa e tardiv pt asa ceva , vezi cazurile in care unii de la tara isi ingroapa neamurile in propria gradina de langa casa .
On topic : prietenul care vrea casa respectiva , sa-si faca cont aici si sa ceara lamuriri daca cumva este nehotarat cu privire la locatia casei .

Edited by Baxon, 15 February 2018 - 12:10.


#87
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,952
  • Înscris: 13.07.2011
mi se pare foarte sinistru, si culmea ar fi la etaj sa ai si un mic balcon unde sa iesi vara sa spargi o seminta sa bei o bere si sa te uiti in cimitir cum il inmormanteaza pe vreunu.. macabru.

Eu cred ca pretul "bun" este si din cauza locatiei, nu stiu cat de placut este sa te trezesti cu ochii intr-un cimitir, mi se pare trist. Acum depinde si de colegul tau, daca pe el il deranjeaza sau nu, eu zic ca asa ceva vine in timp.

Dar aici doar el stie sa raspunda intrebarea.

#88
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca ai curte de ce sa stai pe balcon ?! Nu esti la bloc ! Stai in curte , in spatele casei si nu vezi nici un " spectacol " ...

Edited by Baxon, 15 February 2018 - 12:35.


#89
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

View PostBaxon, on 15 februarie 2018 - 12:08, said:

Tu crezi ca mai conteaza ceva cand treci in nefiinta ?
Da, pentru mine conteaza. Enorm! Potrivit credintei mele, nu trec in nefiinta pentru ca nu dispar ci dorm pana ma va trezi Hristos!
Pentru @initiator: spune prietenului tau sa cumpere casa daca ii place. Din cimitir nu s-a imbolnavit nimeni si nici nu exista strigoi/varcolaci/stafii sau cum le mai numesc cei necredinciosi.
Am mers in cimitir de sute de ori. Nici nu va imaginati noaptea ce liniste este in cimitir! Am fost in osuarele catorva manastiri, chiar am mutat o multime de cranii ale calugarilor si nu am patit ceva. Cimitirul Manastirii Sihastria, noaptea:

Attached Files



#90
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,209
  • Înscris: 08.12.2006

View Postmyshyk, on 15 februarie 2018 - 09:12, said:

EXTRAORDINAR!
"Un bun prieten"!   Ca de obicei, cel in cauza, nu stie sa scrie, n-are acces la net, si a apelat la "un bun prieten" sa-i obtina informatii la problema lui! Mai rar asa "Un bun prieten"!
Cat despre problema, e sigur ca nu va avea discutii cu vecinii pentru scandaluri/chefuri facute pana noaptea tarziu. Poate doar niscaiva arome, in noptile calduroase de vara, da´ vara noptile sunt scurte.....
Se pare ca nu ai citit de la inceput dicutia,dar pentru tine fac un efort si repet.
Acest topic l am deschis strict penteu curiozitatea mea mersonala, repet, a mea. Vroiam sa diacut liber cu lumea de pe aci si sa aflu parerile oamenilor, nimic mai mult.
Cat priveste prietenul meu, nici nu stie de acest forum si aceasta discutie de aici, el oricum are deja impresia facuta, ii place casa si o sa o cumpere . Nu era vorba despre el aci, ci despre mine si curiozitatea mea, nu vreau sa obtin nicio informatie penteu nimeni

Edited by cuculea, 15 February 2018 - 12:44.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate