Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Problema instalatie electrica.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009

 flomelomanul, on 22 ianuarie 2018 - 09:28, said:

Fiindca unii care au dat deja raspunsuri aici nu sunt de meserie, dar isi dau si ei cu presupusul, vreau sa fac putina "lumina".
Asadar, atat in anii 60, 70, 80, dar si in PREZENT, modul de executie corecta a traseelor de iluminat de la doza la locul de lampa este pozarea peste placa tavanului, inglobate in sapa pardoselii.
Sunt de acord cu  pozitia ta pt instalatiile existente executate in felul asta  in anii aia,dar acum lucrurile stau altfel.
Colaborez cu cateva firme de dezvoltatori imobiliari si pot sa spun ca toate instalatiile electrice inclusiv lampile din tavan sunt duse prin proprietatea respectiva nu pe placa de la vecinii de sus.

#20
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,288
  • Înscris: 06.01.2007
Acum ma gandesc eu... oare cati romani n-or fi bransati la vecinul de dedesupt?
Stiti cum e.. romanul e inventiv. :D
Eu habar n-aveam ca firele se duc prin tavanul vecinului. Firele pentru bec presupun ca la alea pentru prize am testat cu un detector din ala mai low cost si am vazut pe unde merg. Intr-adevar firele din tavan, detectorul nu-mi bipaie deci sunt ingropate mai gros.

#21
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

 maccip, on 22 ianuarie 2018 - 10:05, said:

Acum ma gandesc eu... oare cati romani n-or fi bransati la vecinul de dedesupt?
Stiti cum e.. romanul e inventiv. Posted Image
Eu habar n-aveam ca firele se duc prin tavanul vecinului. Firele pentru bec presupun ca la alea pentru prize am testat cu un detector din ala mai low cost si am vazut pe unde merg. Intr-adevar firele din tavan, detectorul nu-mi bipaie deci sunt ingropate mai gros.

stiu in caz din asta, mi l-a povestit victina. vecinul era legat de la baie, acolo la baie cica era intretupt nulul si faza era alimentata in permanenta.  iar la baie reteaua era expusa.
la becurile din celelalte camere, se opreste faza de la intrerupator. asa ca, nu prea e de folos daca vecinul se conecteaza la ea din cauza ca, odata ce ai stins lumina, nu mai are nici el curent. circuitul de prize nu cred ca e bagat peste planseu. desi, daca ma gandesc bine cum e la mine la apartament, e posibil sa fie si ala.

Edited by rich1974, 22 January 2018 - 10:39.


#22
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
Asta cu luminile este cum este ,dar la unele blocuri vechi in peretii despartitori dintre apartamente gaurile pt prize sunt aceleasi ,scoti priza ta o vezi pe pe a vecinului,ele sunt alimentate fiecare separat din tablourile apartamentelor respective.
Am mai povestit asta ,cineva se plangea ca plateste mult curentul ,la verificare am constatat ca vecinul isi legase priza  de circuitul lui ,s-a lasat cu batuta cu strigaturi ,politie si despagubiri.
In concluzie cine crede ca plateste mult, nejustificat ,sa verifice.

Edited by anaki, 22 January 2018 - 10:54.


#23
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Altă dată înainte de te apuca de asemenea treburi foloseşte aşa ceva>practic,util,pret rezonabil:

https://m.olx.ro/ofe...tor-de-cabluri/

Edited by FreemanG1, 22 January 2018 - 11:05.


#24
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
Haideti ca s-o fi  racorit si initiatorul . Vad ca n-a mai dat nici un semn de viata. A aruncat doar piatra azi noapte....

Edited by ggelu, 22 January 2018 - 11:35.


#25
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Eu cred ca topicul asta trebuie mutat pe "juridic".

#26
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
anaki
Exact despre o patanie de-asta am vrut sa scriu dimineata, dar m-am gandit sa nu fiu off-topic. Si la blocul meu exista acele asa-zise "doze" comune in peretii despartitori si niste escroci de la etajul 4 se legasera pe acolo in priza vecinului. A umblat pagubitul luni de zile cu reclamatii, cu schimbarea contorului (degeaba), pana cand a reusit sa descopere problema. Pana la urma n-au mai ajuns la plangere penala, ca hotii au fost de acord sa-i plateasca diferentele de facturi calculate in pausal pe vreun an de zile in urma (sau cam asa ceva).

#27
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
Sunt lucruri urate care se intampla culmea ,intre vecini.

 ericmario, on 22 ianuarie 2018 - 12:30, said:

Eu cred ca topicul asta trebuie mutat pe "juridic".
Mai degraba aici https://forum.softpe...0#entry22332776 pt ca inainte sa cheme sa-i schimbe contorul ca e cu probleme,etc, sa vada daca nu e cineva abonat la el.

Edited by anaki, 22 January 2018 - 13:24.


#28
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
Am pățit și eu ceva similar. Doar ca eu turnam sapa semiumeda și se prelingea prin placa în lustra vecinului de sub mine. Și îl cam dădea pe ăla cu fundul de pământ de fiecare data când aprindea LUMINA!  Se întâmplă,  Pt a păstra bunele relații cu vecinii ,repara/înlocuiește ce e de înlocuit și gata. Nici unul dintre voi nu vinovat și totuși cineva trebuie sa își asume responsabilitatea!

Edited by SILE802002, 22 January 2018 - 14:14.


#29
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Anaki are dreptate cu situatia actuala a instalatiilor. Nu am avut proiect executat in care sa trec cu partea electrica a consumatorului "A" prin proprietatea consumatorului "B".  Am vazut insa la un "dezvoltator" cum toata partea de fibra a unui bloc trecea prin debaraua unui proprietar de la parter printr-o nisa de rigips. Nimeni nu ar fi descoperit asta daca un instalator mai aghezmuit nu le-ar fi taiat pe toate cu flexul. Ce a urmat....demn de HBO.

Referitor la initiator: repara nene pe cheltuiala matale. Cu fratii te poti certa dar cu vecinii ba. :)

#30
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,063
  • Înscris: 07.11.2006

 anaki, on 22 ianuarie 2018 - 09:48, said:

...si pot sa spun ca toate instalatiile electrice inclusiv lampile din tavan sunt duse prin proprietatea respectiva nu pe placa de la vecinii de sus.

Asta si datorita "inaltei calitati" a materialelor de constructie,in special a nelipsitului rigips,blestemat fie-n veci inventatorul lui Posted Image

#31
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
Nu neaparat,sunt si tavane tencuite in care se incadreaza usor un cablu plat pt lumina din plafon.

#32
raskadar84

raskadar84

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.01.2018

 flomelomanul, on 22 ianuarie 2018 - 09:28, said:

Fiindca unii care au dat deja raspunsuri aici nu sunt de meserie, dar isi dau si ei cu presupusul, vreau sa fac putina "lumina".
Asadar, atat in anii 60, 70, 80, dar si in PREZENT, modul de executie corecta a traseelor de iluminat de la doza la locul de lampa este pozarea peste placa tavanului, inglobate in sapa pardoselii. Cu alte cuvinte, traseele mele de iluminat trec prin sapa vecinului de deasupra, iar cele ale vecinului de dedesubt trec prin sapa mea. ASA ESTE LA TOATE CLADIRILE. In cazul in care un locatar isi reface instalatia electrica, el nu mai poate baga traseele prin sapa vecinului de deasupra, motiv pentru care el trebuie sa le pozeze aparent pe tavanele sale si apoi sa le mascheze intr-un tavan fals, deoarece taierea de slituri in tavane este strict interzisa.
Orice lucrare de renovare in locuinta ce presupune interventii la structura de rezistenta se poate face LEGAL doar pe baza unui proiect si a unei autorizatii de construire. Bineinteles ca, daca nu ai proiect si autorizatie, stimate raskadar84, trebuie sa ai INTELIGENTA necesara astfel incat sa nu lucrezi DE-AMBOULEA iar lucrarile tale sa nu-i afecteze pe vecini. Se pare ca nu ai respectiva calitate, dar in schimb vad ca tot domnia-ta esti ala recalcitrant cand vine vorba sa refaci ce ai distrus din prostie crunta.
Ce poate vecinul tau sa-ti faca LEGAL? Pai vecinul tau este cel mai mare fraier fiindca a venit sa se caciuleasca la tine, asa ca hai sa-ti spun ce-ti faceam eu LEGAL in locul lui: sesizari la primarie si la ISC (iti las tie placerea sa descoperi ce este asta) pentru lucrari fara autorizatie si proiect si pentru interventii asupra structurii de rezistenta a constructiei. In al doilea rand, plangere penala pentru distrugere (aici m-as constitui si in parte civila, ca sa-ti pot cere daune).
A fost un caz similar la mine in zona in urma cu niste ani, iar "autoarea" a fost chiar o judecatoare. Acest lucru n-a contat, fiindca a luat o amenda de vreo 20000 lei, plus ca a fost obligata sa aduca constructia la starea initiala, bineinteles cu proiect si autorizatie, care probabil ca au mai costat-o inca pe atata.
Daca vrei ca macar in ceasul al doisprezecelea sa ai o urma de inteligenta, pune mana si refa-i vecinului ceea ce ai stricat, dar ca lumea, nu cu carpeli, iar apoi spune-i "saru-mana" si multumeste-i din inima ca a fost baiat de comitet si nu te-a dat in gat.
De inteles cu vecinul m-am inteles,numai ca jegul lui de instalator care i-a facut instalatia imi cere 500 lei sa schimbe firele(de asta am cam luat foc),ca numai el stie cata munca a tras cand i-a schimbat firele....... la urma urmei are 6 fire de circa 2-3m maxim pe canalul respectiv fire pe care tot eu i le dau,si tre sa sparga in perete 15cm patrati ca i-a zidit doza dupa ce i-a schimbat instalatia pe cupru. Iar de taiat cu ce afectez rezistenta blocului daca tai 3 cm in sapa,nici macar nu am ajuns la beton,iar pe perete unde e tabloul le pun pe zid si le maschez cu rigips. Vecinu si-a tras instalatia pe tevile vechi,a schimbat alumuniu pe cupru,eu am consumatori si fac circuite separate - masina spalat/frigider/centrala electrica/ac...........nu imi incap pe canalurile actuale cas prea mici tevile.

 caiuscorneliu, on 22 ianuarie 2018 - 01:45, said:

Vecinul tău n-avea probleme până să nu-i tai tu firele. Concluzia o tragi singur. Si e vina lui pentru "viciile ascunse de constructorul din 86"?
Vina nu e alui,ca nici el nu stia ca vin pe la mine,dar daca as vrea sa pun incalzire in pardoseala sa zicem si ma incurca tevile alea ce fac? Nu imi permit usile sa ma inalt si tre sa sap in sapa 2,5cm 3 cm :)

 maccip, on 22 ianuarie 2018 - 01:55, said:

Carpeste-i bre firele si incheie discutia cu el.
Nu-ti fa vecinii prieteni, nici dusmani.

Carpeste-le bine, altfel o sa ai probleme cu faianta aia de-o pui acum.

Dar tare mi-e ca v-ati certat deja si acum e "care pe care". Adica cea mai proasta varianta de convietuire. Treaba voastsa, o sa va coste pe amandoi cat nu face.
Si eu daca as fi in locul lui nu le-as vrea carpite,i le schimb,punem copex intre teava dupa ce scoatem firele o rezolvam,numai ca profita electricianu ala,am zis ca sa nu bag electricianu meu acolo ca asta e un vecin mai...... si daca ala i-a facut instalatia sa o repare tot el ca stie ce e acolo,dupa ce am ramas cu el deoparta sa intreb cat ma costa distractia, " domne stiti eu lucrez mai scump hm firele alea 2-3 m data consola jos cu sigurante....cam 500 lei va costa"  sunt curios cat o lua pt tot apartamentul?

 dorin_2k, on 22 ianuarie 2018 - 06:52, said:

Zici ca si vecinul si-a schimbat instslatia? Cum a pus el "tevile" la tine in pardoseala la 3 cm?
Asa au fost puse de constructor,el a schimbat tot pe instalatia veche,a scos aluminiu,a bagat cupru nimic in plus,stiam cas tevi sub sapa,am setat flexul cu 2 discuri de facut santuri la vreo 2,8cm iar dupa ce am scos surplusul am dat peste tevi in sufragerie dar netaindule,pe hol la ale lui erau mai sus si i-am ciupit un fir,a stat vreo 2 zile fara lumina :) a chemat enelu,a schimbat sigurante,doar cand a luat legatura cu electricianul carei schimbase,ala ia zis vezi sus la vecinu daca face lucrari prin casa :)

 raskadar84, on 22 ianuarie 2018 - 01:29, said:

Salutare tuturor.
M-am hotarat sa schimb instalatia electrica sa trec pe cupru, stau intr-un bloc din 86 din placi la et 8.
Instalatia noua nu o mai trag pe cabluri la prize, si o bag prin sapa, pt ca am consumatori multi si nu incap toate firele pe tuburile vechi. Zis si facut, m-am pus sa tai cu flexul prin podea 3cm, sapa merge ca prin branza, nu am ajuns la beton, insa surpriza am intampinat-o pe holul de la intrate in apartament, am dat peste 2 trasee si le-am ignorat,nu stiam cas acolo decat dupa ce am scos surplusul taiat, dupa vreo 2 zile bate vecinu la usa ca nu are curent pe lumini de vreo 2 zile.Era impreuna cu un electrician care ii schimbase lui instalatia electeica pe acelasi sistem si ca daca nu cumva i-am taiat vreun fir. Wtf zic nu cred se uita ala si zice pai tevile astra 2 sunt ale vecinului tau de sub tine. Sparg teava si constat ca erau fire de cupru pe ele, deci nu ale mele si da ii atinsesem un fir cu flexul- si anume nulul de la becuri. Acum electricianu lu peste imi spune ca tre sai schimbe firwle ca nu doreste sa fie carpit si posibil sa sparga iar la vecinu ca el a schimbat si rwnovat peste doza si ma costa 500 lei toata distractia. Unde vreau sa ajung? La mine in casa, propietatea mea la 2,8 cm sub gresie am firele vecinului, mentionez nu am ajuns la beton, daca le tai eu pe toate sil las fara curent sa sparga el la el in casa sa le traga pe unde vrea ca nu e vina mea despre viciile ascunse de constructorul sin 86? Ce poate sa imi faca LEGAL. Multumesc! O sa revin si cu poze.
[URL=http://www.99poze.ro/a_303125844/1/]

#33
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Posted Image  pai tu vrei sa pui incalzire in pardoseala fara sa pui izolatie? ia-ti gandul ca n-ai nici o sansa.

#34
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

 anaki, on 22 ianuarie 2018 - 09:48, said:

Sunt de acord cu  pozitia ta pt instalatiile existente executate in felul asta  in anii aia,dar acum lucrurile stau altfel.
Colaborez cu cateva firme de dezvoltatori imobiliari si pot sa spun ca toate instalatiile electrice inclusiv lampile din tavan sunt duse prin proprietatea respectiva nu pe placa de la vecinii de sus.

tavanul fals e sfant, chiar daca e doar pentru trasul cablurilor, 2 cm sub grinzi

Edited by mihnearau1, 31 January 2018 - 17:42.


#35
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
Asta daca doreste si beneficiarul,nu poate fi silit sa faca tavan fals doar pt instalatia electrica.

#36
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005
Si cablul plat cu dubla izolatie pozat in tencuiala merge foarte bine. Nu merita coborat tavanul in orice camera pentru un bec in mijloc.
Problema e, de fapt, ca ori trebuie coborat minim 5-6 cm (cat o latime de mandrina sds) cand intri cu cablul din camera adiacenta, ori mai trebuie canelat si un alt element vertical, in caz ca vii de pe doza. Si in 90% din cazuri tot ai o centura/grinda/stalp pe traseul asta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate