Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Problema instalatie electrica.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
raskadar84

raskadar84

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.01.2018
Salutare tuturor.
M-am hotarat sa schimb instalatia electrica sa trec pe cupru, stau intr-un bloc din 86 din placi la et 8.
Instalatia noua nu o mai trag pe cabluri la prize, si o bag prin sapa, pt ca am consumatori multi si nu incap toate firele pe tuburile vechi. Zis si facut, m-am pus sa tai cu flexul prin podea 3cm, sapa merge ca prin branza, nu am ajuns la beton, insa surpriza am intampinat-o pe holul de la intrate in apartament, am dat peste 2 trasee si le-am ignorat,nu stiam cas acolo decat dupa ce am scos surplusul taiat, dupa vreo 2 zile bate vecinu la usa ca nu are curent pe lumini de vreo 2 zile.Era impreuna cu un electrician care ii schimbase lui instalatia electeica pe acelasi sistem si ca daca nu cumva i-am taiat vreun fir. Wtf zic nu cred se uita ala si zice pai tevile astra 2 sunt ale vecinului tau de sub tine. Sparg teava si constat ca erau fire de cupru pe ele, deci nu ale mele si da ii atinsesem un fir cu flexul- si anume nulul de la becuri. Acum electricianu lu peste imi spune ca tre sai schimbe firwle ca nu doreste sa fie carpit si posibil sa sparga iar la vecinu ca el a schimbat si rwnovat peste doza si ma costa 500 lei toata distractia. Unde vreau sa ajung? La mine in casa, propietatea mea la 2,8 cm sub gresie am firele vecinului, mentionez nu am ajuns la beton, daca le tai eu pe toate sil las fara curent sa sparga el la el in casa sa le traga pe unde vrea ca nu e vina mea despre viciile ascunse de constructorul sin 86? Ce poate sa imi faca LEGAL. Multumesc! O sa revin si cu poze.

Edited by raskadar84, 22 January 2018 - 01:29.


#2
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Pai daca tot faci asta, vezi coloana de apa sa nu treaca tot pe la tine sa-l lasi si fara caldura, sa se invete minte.

#3
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008
Vecinul tău n-avea probleme până să nu-i tai tu firele. Concluzia o tragi singur. Si e vina lui pentru "viciile ascunse de constructorul din 86"?

Edited by caiuscorneliu, 22 January 2018 - 01:47.


#4
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Carpeste-i firele si vezi-ti de treaba ta.
E cel mai simplu, nu-ti bate capul.
Vad ca ti-ai facut cont pentru asta, vrei sa-l pagubesti pe ala fara curent.
Nu se face asa. Carpeste-i firele calumea si cat timp ii merge instalatia electrica, n-are ce sa mai comenteze.
Daca comenteaza, trage si tu un fir de-acolo, poate te costa mai putin curentul, zic si eu...!
:D

#5
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Vecinii ăștia care taie cu flexul prin podea fără consultări prealabile și tot ei vor să te lase de tot fără servicii sunt din categoria intens.

Firmele de reparat instalații electrice întotdeauna consultă planul imobilului înainte de a face lucrări. Până și electricianul cel "amărât" care și-a făcut un curs de implementare ISO cu credit de la Provident i-a pus în vedere unui prieten să întrebe la institutul de proiectare și cercetare (mă rog, la arhivă) de o copie a planului imobilului exact pentru a preveni situații de genul. Electricianul autorizat de ANRE cu care ați colaborat a făcut o astfel de verificare a planurilor înainte de a băga flexul prin șapă?

#6
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 29.07.2017
Ceva nu-i in regula. Lui ii pleaca firele de la contor si strabat placa dintre el si tine, apoi coboara iar prin placa. Nu cred ca asa se faceau blocurile.

#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Carpeste-i bre firele si incheie discutia cu el.
Nu-ti fa vecinii prieteni, nici dusmani.

Carpeste-le bine, altfel o sa ai probleme cu faianta aia de-o pui acum.

Dar tare mi-e ca v-ati certat deja si acum e "care pe care". Adica cea mai proasta varianta de convietuire. Treaba voastsa, o sa va coste pe amandoi cat nu face.

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbritneysbitch, on 22 ianuarie 2018 - 01:49, said:

Vecinii ăștia care taie cu flexul prin podea fără consultări prealabile și tot ei vor să te lase de tot fără servicii sunt din categoria intens.
Bormasina si felxul, dusmanul blocurilor :)

#9
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008


View Postbritneysbitch, on 22 ianuarie 2018 - 01:49, said:

Electricianul autorizat de ANRE cu care ați colaborat a făcut o astfel de verificare a planurilor înainte de a băga flexul prin șapă?

Nu știu, dar din descrierea inițială nu pare să fie implicat vreun electrician ci că inițiatorul e meșterul cu flexul :)



#10
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009

View Postgreenlife, on 22 ianuarie 2018 - 01:50, said:

Ceva nu-i in regula. Lui ii pleaca firele de la contor si strabat placa dintre el si tine, apoi coboara iar prin placa. Nu cred ca asa se faceau blocurile.
Imi pare rau ca te contrazic dar asa se faceau blocurile. Am fost la "munca patriotica" in perioada respectiva si am vazut cum se tragea instalatia electrica. De fapt si la mine in apartament e aceeasi situatie. Blocul fiind in cea mai mare parte din beton, unele trasee sunt trase prin apartamentul de deasupra, peste placa de beton turnata intre etaje. Eu de ex am traseul ( intre 2 doze de conexiuni de pe pereti opusi ai sufrageriei) tras peste placa de beton dintre etaje. La fel este traseul firelor care duc la lustra, e pe deasupra si coboara printr-un orificiu lasat in centrul camerei atunci cand s-a turnat placa.

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,373
  • Înscris: 01.12.2001
Zici ca si vecinul si-a schimbat instslatia? Cum a pus el "tevile" la tine in pardoseala la 3 cm?

#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Tuburile se puneau sub sapa, pe planseu. Daca la el sunt mai aproape de talpi e din cauza ca unul mai destept a scos sapa inainte sa puna gresia sau cel de mai sus are centimetrul mai lung.

#13
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Da vecinu' unde e legat cu firele alea pe care le-ai taiat ? Sigur sunt in tabloul lui ? Ca poate l-ai lasat fara curent cand ti-ai deconectat instalatia sa o refaci.
M-ar amuza sa aflii ca vecinu, de fapt, consuma "lumina" ta :):):).

Una peste alta, cum au intrebat si colegii mai sus: Cum a refacut instalatia, avand in vedere ca pana la tine erau 3 cm ? Cum a spart el placa ? El cat a "taiat" in tavan ?
Nu cred ca aveati placi de beton de "doar"10cm... intre voi.

#14
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
salut,

@initiator, firul defect se schimba, nu se inlocuieste - as face asta din bun simt daca eu as fi cel care l-a taiat.

stiu ca a fost fara intentie, pentru pastrarea bunelor relatii si mai ales pentru a evita orice pericole ulterioare - e pe podea si la mici infiltratii de apa o cirpeala te poate electrocuta in anumite conditii.

firul se dezleaga din dozele respective si se trage altul in locul lui - te ajuta si faptul ca ai tevile aproape de suprafata podelei tale iar tu ai santier, asta daca de exemplu se intepeneste firul pe undeva.

personal, la o lucrare de genul, daca as lucra cam o ora - toate sa mearga ca unse - as lua cam 30 de lei + transportul . (fara factura si cu materialele clientului).

si da, la blocurile comuniste asa se faceau instalatiile electrice, se bagau tuburile/firele prin sapa apartamentului de deasupra - nu erau pe la noi atunci masini de gaurit cu percutie, flexuri cu diamant , care acum sint prin orice magazin...

fii fara grija, curent isi ia fiecare din tabloul/contorul lui!

Edited by gabimilo1, 22 January 2018 - 08:24.


#15
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
corect, asa se face instalatia. cablurile vecinului sunt trase peste tavan. nici nu poti sa tai tavanul sa faci pe interior, ca scade rezistenta planseului. planseul e sensibil, se toarna dintr-o bucata. nicidecum nu se face sant prin el ca sa asezi tuburile pentru cabluri.

#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postcaiuscorneliu, on 22 ianuarie 2018 - 01:45, said:

Vecinul tău n-avea probleme până să nu-i tai tu firele. Concluzia o tragi singur. Si e vina lui pentru "viciile ascunse de constructorul din 86"?
Nu sunt "vicii ascunse", asa era metodologia de constructie a blocurilor din prefabricate: instalatia electrica acelui de jos, trecea pe sub dusumelele celui de sus. Nu te-ai informat, n-ai ce face, esti bun de plata.

View Postgreenlife, on 22 ianuarie 2018 - 01:50, said:

Ceva nu-i in regula. Lui ii pleaca firele de la contor si strabat placa dintre el si tine, apoi coboara iar prin placa. Nu cred ca asa se faceau blocurile.
Ba da, exact asa.Doar ca nu strabat placa ci trece pe la imbinari. La inceput, prefabricatele erau turnate cu tubulatura pozata in prefabricat si cu sarma de tras deja pozata. Doar ca berbecul de constructor, nu nimerea de fiecare data imbinarea exata a tuburilor si atunci s-a renuntat la risipa de materiale.

Edited by myshyk, 22 January 2018 - 09:25.


#17
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Fiindca unii care au dat deja raspunsuri aici nu sunt de meserie, dar isi dau si ei cu presupusul, vreau sa fac putina "lumina".
Asadar, atat in anii 60, 70, 80, dar si in PREZENT, modul de executie corecta a traseelor de iluminat de la doza la locul de lampa este pozarea peste placa tavanului, inglobate in sapa pardoselii. Cu alte cuvinte, traseele mele de iluminat trec prin sapa vecinului de deasupra, iar cele ale vecinului de dedesubt trec prin sapa mea. ASA ESTE LA TOATE CLADIRILE. In cazul in care un locatar isi reface instalatia electrica, el nu mai poate baga traseele prin sapa vecinului de deasupra, motiv pentru care el trebuie sa le pozeze aparent pe tavanele sale si apoi sa le mascheze intr-un tavan fals, deoarece taierea de slituri in tavane este strict interzisa.
Orice lucrare de renovare in locuinta ce presupune interventii la structura de rezistenta se poate face LEGAL doar pe baza unui proiect si a unei autorizatii de construire. Bineinteles ca, daca nu ai proiect si autorizatie, stimate raskadar84, trebuie sa ai INTELIGENTA necesara astfel incat sa nu lucrezi DE-AMBOULEA iar lucrarile tale sa nu-i afecteze pe vecini. Se pare ca nu ai respectiva calitate, dar in schimb vad ca tot domnia-ta esti ala recalcitrant cand vine vorba sa refaci ce ai distrus din prostie crunta.
Ce poate vecinul tau sa-ti faca LEGAL? Pai vecinul tau este cel mai mare fraier fiindca a venit sa se caciuleasca la tine, asa ca hai sa-ti spun ce-ti faceam eu LEGAL in locul lui: sesizari la primarie si la ISC (iti las tie placerea sa descoperi ce este asta) pentru lucrari fara autorizatie si proiect si pentru interventii asupra structurii de rezistenta a constructiei. In al doilea rand, plangere penala pentru distrugere (aici m-as constitui si in parte civila, ca sa-ti pot cere daune).
A fost un caz similar la mine in zona in urma cu niste ani, iar "autoarea" a fost chiar o judecatoare. Acest lucru n-a contat, fiindca a luat o amenda de vreo 20000 lei, plus ca a fost obligata sa aduca constructia la starea initiala, bineinteles cu proiect si autorizatie, care probabil ca au mai costat-o inca pe atata.
Daca vrei ca macar in ceasul al doisprezecelea sa ai o urma de inteligenta, pune mana si refa-i vecinului ceea ce ai stricat, dar ca lumea, nu cu carpeli, iar apoi spune-i "saru-mana" si multumeste-i din inima ca a fost baiat de comitet si nu te-a dat in gat.

#18
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View Postflomelomanul, on 22 ianuarie 2018 - 09:28, said:

Fiindca unii care au dat deja raspunsuri aici nu sunt de meserie, dar isi dau si ei cu presupusul, vreau sa fac putina "lumina".
Asadar, atat in anii 60, 70, 80, dar si in PREZENT, modul de executie corecta a traseelor de iluminat de la doza la locul de lampa este pozarea peste placa tavanului, inglobate in sapa pardoselii. Cu alte cuvinte, traseele mele de iluminat trec prin sapa vecinului de deasupra, iar cele ale vecinului de dedesubt trec prin sapa mea. ASA ESTE LA TOATE CLADIRILE. In cazul in care un locatar isi reface instalatia electrica, el nu mai poate baga traseele prin sapa vecinului de deasupra, motiv pentru care el trebuie sa le pozeze aparent pe tavanele sale si apoi sa le mascheze intr-un tavan fals, deoarece taierea de slituri in tavane este strict interzisa.
Orice lucrare de renovare in locuinta ce presupune interventii la structura de rezistenta se poate face LEGAL doar pe baza unui proiect si a unei autorizatii de construire. Bineinteles ca, daca nu ai proiect si autorizatie, stimate raskadar84, trebuie sa ai INTELIGENTA necesara astfel incat sa nu lucrezi DE-AMBOULEA iar lucrarile tale sa nu-i afecteze pe vecini. Se pare ca nu ai respectiva calitate, dar in schimb vad ca tot domnia-ta esti ala recalcitrant cand vine vorba sa refaci ce ai distrus din prostie crunta.
Ce poate vecinul tau sa-ti faca LEGAL? Pai vecinul tau este cel mai mare fraier fiindca a venit sa se caciuleasca la tine, asa ca hai sa-ti spun ce-ti faceam eu LEGAL in locul lui: sesizari la primarie si la ISC (iti las tie placerea sa descoperi ce este asta) pentru lucrari fara autorizatie si proiect si pentru interventii asupra structurii de rezistenta a constructiei. In al doilea rand, plangere penala pentru distrugere (aici m-as constitui si in parte civila, ca sa-ti pot cere daune).
A fost un caz similar la mine in zona in urma cu niste ani, iar "autoarea" a fost chiar o judecatoare. Acest lucru n-a contat, fiindca a luat o amenda de vreo 20000 lei, plus ca a fost obligata sa aduca constructia la starea initiala, bineinteles cu proiect si autorizatie, care probabil ca au mai costat-o inca pe atata.
Daca vrei ca macar in ceasul al doisprezecelea sa ai o urma de inteligenta, pune mana si refa-i vecinului ceea ce ai stricat, dar ca lumea, nu cu carpeli, iar apoi spune-i "saru-mana" si multumeste-i din inima ca a fost baiat de comitet si nu te-a dat in gat.
exact, 100 de like-uri pentru mesajul asta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate