Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

"Declarația 600 costă 8000 de lei" - inca o reusita a guvernarii PSD

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
417 replies to this topic

#343
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014
Revoluia fiscala
Facuta cu tesla in picioare !

LE: impotriva evazionistilor din statul paralel , evident.

Edited by riso, 23 January 2018 - 15:57.


#344
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postcumparator, on 23 ianuarie 2018 - 15:17, said:

Concluzia este ca n-au habar ce au facut si nici ce o sa faca, Misa vorbea despre amanarea deciziei pana prin mai-iunie si plata cu CNP-ul?!

N-au cum s-o mai drega acum, e tarziu... Degeaba inlocuiesti hartia cu CNP-ul... e tot un drk... Hartia aia o completezi in 10 min, coada tot coada la ghiseu e....
Iar daca apuci de completezi gata... ANAF iti trimite hartie acasa cu cat ai de plata. Obligatia aia de plata nu ti-o mai radiaza nimeni din evidente, orice venituri ai avea... Esti mort, prins la inghesuiala.
Asta s-a dorit... asta a rezultat.

Eu intr-un fel ma bucur, ca si alde Gadea, Ciuvica... si altii ca ei vor merge sa depuna Umilinta 600, sa plateasca contributii.  Poate asa ii mai lasa din brate pe astia...

#345
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008
Imi explica si mie ce e cu Formularul asta 600? Trebuie sa il depuna toata lumea pana si bugetarii? Intreb pt cineva din familie - e profesoara si salariul ei e undeva pe la limita castiga 2200 lei pe luna, iar cand are ore peste norma si dirigentie ajunge la mai mult.

E necesar sa depuna acest formular? Sau depun doar cei ce au venituri si din alta parte - slujba de weekend de ex sau PFA pe langa servici. Ea nu are venituri din alta parte, dar nu stie inca ce sa faca, daca trebuie sau nu sa depuna aceasta declaratie.

- stiu ca Dragnea a zis ca se va amana, dar tot as vrea sa aflu, caci pana la urma tot va trebui depusa.

#346
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Nu trebuie.

#347
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,131
  • Înscris: 03.07.2008
Doar cei care au alte venituri in afara de (sau pe langa) salariu.

#348
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,695
  • Înscris: 15.01.2017

View PostFlat, on 23 ianuarie 2018 - 13:02, said:



platim acelasi procent
castigi mai mult, platesti mai mult
se numeste solidaritate

in plus, nu ne imbolnavim toti la fel
deci de ce sa platim egal

daca e sa fim rigurosi, pai
unul gras ar trebui sa plateasca mai mult ca are risc de cardio
la fel un fumator
cei de la munte mai putin, cei din bucuresti mai mult ca e poluare
si tot asa

Solidaritate ar  inseamna situatia cand am plati toti o suma fixa si unii ar beneficia pentru ca s-ar îmbolnăvi, ar avea accidente in timp ce altii nu.
Sistemul actual este o mizerie bolșevică. Vadea-v-as pe toti care susțineți hoția asta, luând medicamente cu sacoșa. Sa beneficiați din plin, ca sa zic asa.



#349
Chriss_Summer

Chriss_Summer

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,857
  • Înscris: 22.05.2011

View Postnavistar_eagle, on 23 ianuarie 2018 - 14:02, said:

e de ajuns cine sunt lingaii din langa presedinte, restul nu conteaza.
Franta :  http://www.france24....sident-election
Germania: http://www.dw.com/en...many/a-16783849
Japonia: https://thediplomat....amily-business/

Toate tarile de mai sus sunt membre G8. Nepotismul este in gene.Si eu daca as fi la putere mi-as pune toate rudele in posturi de conducere.Family first !


Iar Europa vrea spre Rusia:
Germania vrea spre Rusia
https://financialobs...ting-in-russia/
http://www.dw.com/en...ions/a-40770093

Franta vrea spre Rusia
https://financialobs...out-reluctance/
https://www.rt.com/b...ment-sanctions/

Italia vrea spre Rusia:
https://sputniknews....estment-russia/
http://eurasiatx.com...-italia-russia/

Suedia vrea cu Rusia
http://www.ewdn.com/...digital-assets/

Spania vrea cu Rusia
https://www.globalme...-meat-processor

Ungaria vrea cu Rusia:
https://www.ft.com/c...e0-1ce02ef0def9

Intelegi ca te afli pe alta planeta ? Ok.
Da' du-te tu cu familia ta si cu cine mai vrei la rusi. Eu, familia mea si toti prietenii mei vrem spre vest. Iar daca tu si ai tai veti incerca sa ne trageti cu voi in cacatul  vostru de rusie putinista, va promitem ca o veti sfarsi naspa. Ori noi, ori voi.

#350
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008
silesax si Imperathor -  multumiri Posted Image

#351
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Pro memoria: Au promis multe,au dat jos 2 guverne de ale lor,a intrat in uz cotidian: alta intrebare si lipsa de comunicare,de justitie nu ma pronunt-nu ma pricep,taxe noi cacalau, uite taxa,nu e taxa,am amanat-o,tot v-o bag.Lipseste ceva?  voi complete pe la 15 feb. cand vin fluturasii.

#352
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
in Romania e valabila chestia aia: nu lasa pe maine ce poti face azi, lasa pe poimaine ca poate nu mai trebuie

#353
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,131
  • Înscris: 03.07.2008
Declarația 600. „Revoluția fiscală”, o surpriză totală pentru social-democrați

Quote


Din ușa sediului Kiseleff, unde se lucrează la al treilea Guvern PSD-ALDE și se retușează, pentru a doua oară, angajamentele din programul de guvernare, șeful PSD, Liviu Dragnea, a dat asigurări că sute de mii, poate chiar peste un milion de români, nu vor fi umiliți la coadă la Fisc pentru a completa încă o hârtie. Promisiunea, apăsat rostită, nu reușește însă nici să clarifice haosul creat de așa-numita „revoluție fiscală” a PSD-ALDE, nici să risipească dovezile tot mai numeroase de incompetență a „specialiștilor” plantați de marea coaliție în funcții cheie ale statului român.

Declarația 600. Site-ul ANAF, temporar blocat

Quote

Pagina de internet a Agenției Naționale de Administrare Fiscală (anaf.ro) nu a putut fi accesată în cursul zilei de luni. Blocajul ar fi fost produs ca urmare a accesărilor legate de descărcarea și depunerea declarației 600.


#354
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008
STIRI PROASPETE de la ANAF - Asigurarea de Sanatate creste pt toata lumea la salariul minim deci 200 lei de luna de la 80 de lei. Nu doar pt PFA cum credeam eu.

Deci si daca esti taran la curte neangajat sau casnica, ma rog - se platesc 200 de lei pe luna si punct nu ii intereseaza pe ei de unde aduci banii. Doar persoanele cu handicap sunt scutite.

Daca nu esti asigurat si ajungi la spital - vei plati de 7 ori salariul minim pe economie drept amenda deci 2000 x7, nu cum era pana acum 6 luni de zile in urma asigurarea de sanatate platita.


Concluzii
--> taxa asigurare marita de la 80 lei la 200 nu conteaza daca ai sau nu venit
--> penalizare pt neplata 7 salarii minime integral platite - in caz ca vrei sa fii din nou asigurat, ajungi la spital cu internari ce nu tin doar de urgente. Deci o marire consistenta a penalizarilor, inainte fiind mai simplu plateai doar 6 luni in urma contributia.

Asta e ce mi s-a spus la ANAF de cateva persoane ce lucreaza acolo care erau sincer panicate si triste. Dar s-ar putea ca si ele sa fi inteles gresit, pt ca nu sunt pe teren sigur - lucrurile se schimba de pe azi pe maine, asa mi-au zis....

Edited by tipareth, 26 January 2018 - 13:18.


#355
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Stiri proaspete de la "moi", care stie sa-mi explice cum se fac urmatoarele:

VREAU SA IES DIN SISTEMUL DE ASIGURARE DE SANATATE DE LA STAT FIIND MULT PREA SCUMP PENTRU CEEA CE OFERA,

IDEM PENTRU PENSIE, SA FIXEZE DUPA ACEiA IESIREA LA PENSIE SI LA 100 DE ANI CA NU MA MAI INTERESEAZA. Posted Image

Edited by poadol, 26 January 2018 - 13:34.


#356
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
nu poti  lol

#357
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008

View Postpoadol, on 26 ianuarie 2018 - 13:28, said:

Stiri proaspete de la "moi", care stie sa-mi explice cum se fac urmatoarele:

VREAU SA IES DIN SISTEMUL DE ASIGURARE DE SANATATE DE LA STAT FIIND MULT PREA SCUMP PENTRU CEEA CE OFERA,

IDEM PENTRU PENSIE, SA FIXEZE DUPA ACEiA IESIREA LA PENSIE SI LA 100 DE ANI CA NU MA MAI INTERESEAZA. Posted Image

Si eu as vrea asta.... Dar la noi e OBLIGATORIU.... Se tot fac comparatii cu SUA, dar ele se opresc aici. Daca ar vrea ca in SUA, nu ar mai interesa pe nimeni unde te asiguri de sanatate sau pensie si te-ar lasa sa iti faci - arta, meseria, freelancingul in pace.

Uite eu nu vreau sa am grija de sanatatea mea asa cum vrei tu, dupa conditiile tale, de ce sa ma obligi? Ce are meseria cu sanatatea? Nu poti munci neasigurat? Sau asigurat la sistem privat de sanatate?

Edited by tipareth, 26 January 2018 - 13:43.


#358
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Pai e obligatoriu  dar se poate face ceva. Cate semanturi sunt necesare pentru a decalnsa un referendum? Eu ma bag la adunat semanturi.

Interesant e ca pana platea angajatorul nu prea v-a interesat ca e scump.

Edited by PoeOvidiu, 26 January 2018 - 13:59.


#359
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostFlat, on 26 ianuarie 2018 - 13:33, said:

nu poti  lol
Din sistemul de sanatate poti (poate ca nu ca angajat), doar a facut-o deja un avocat din Timisoara.

View PostPoeOvidiu, on 26 ianuarie 2018 - 13:58, said:

Pai e obligatoriu  dar se poate face ceva. Cate semanturi sunt necesare pentru a decalnsa un referendum? Eu ma bag la adunat semanturi.

Interesant e ca pana platea angajatorul nu prea v-a interesat ca e scump.

Asta este ne folosim de materialul "clientului", si-au dat cu tesla in oua. Posted Image

Edited by poadol, 26 January 2018 - 14:04.


#360
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postpoadol, on 26 ianuarie 2018 - 14:03, said:

Din sistemul de sanatate poti (poate ca nu ca angajat), doar a facut-o deja un avocat din Timisoara.
N-a facut-o, a pierdut procesul la apel.

Poti sa iesi daca nu ai venituri in Romania sau daca ai venituri care nu se taxeaza sau, la limita, daca ai venituri care se taxeaza plafonat: numai din investitii etc.

Altfel spus, iesitul din sistem e pentru "bogati".

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate