Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Vreau sa ies din sistemul obligatoriu, ineficient al Statului

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
149 replies to this topic

#1
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
IESITI DIN SCLAVIA FATA DE STAT, IMPUSA DE CATRE CEI CARE AU ACAPARAT PUTEREA IN STAT.


Vreti sa-i loviti pe guvernantii incapabili unde ii doare mai rau?

Foarte bine.

Loviti unde ii doare cel mai rau, adica la partea FINANCIARA = iesiti din sclavia impusa de catre ADMINISTRATIA proasta a Statului.

Metoda pentru cei/cele care au "bile de fier" intre picioare.

Asta inseamna destabilizarea Statului?

Nu.

Deloc.

Este doar nemultumire extrema, ca rezultat al Guvernarilor extrem de proaste de dupa anul 1989,
care au dus la stadiul de saracie actual al tarii si al populatiei care inca a ramas sa munceasca si sa traiasca in Romania.

View Postpoadol, on 26 ianuarie 2018 - 13:28, said:

Stiri proaspete de la "moi", care stie sa-mi explice cum se fac urmatoarele:

VREAU SA IES DIN SISTEMUL DE ASIGURARE DE SANATATE DE LA STAT FIIND MULT PREA SCUMP PENTRU CEEA CE OFERA,

IDEM PENTRU PENSIE, SA FIXEZE DUPA ACEiA IESIREA LA PENSIE SI LA 100 DE ANI CA NU MA MAI INTERESEAZA.






Quote

Dragnea spune ca nu a promis ca Legea pensiilor va fi gata anul acesta: Nu am stiut despre grozavia din sistemul de pensii
  Mai mult, afirma Dragnea, in momentul in care s-a discutat despre elaborarea unei noi legi a pensiilor "niciunul dintre noi nu stia despre grozavia din sistemul de pensii din Romania".

"Despre o noua lege a pensiilor, care este aproape finalizata, nu am spus niciodata ca o sa fie prinsa in bugetul pe acest an. Sunt milioane de dosare de recalculat,
urmeaza sa luam decizii, sa rezolvam nedreptatile care s-au comis. Inseamna bani, sunt sume importante, trebuie sa fim realisti.




Aproape 9.000 de romani primeau in total pensii de 800 de milioane lei: Printre ei, magistrati si parlamentari





Quote

Valoarea punctului de pensie in 2018 :  este 1000 lei.

Pensia pentru limita de varsta se acorda asiguratilor care indeplinesc, cumulativ, la data pensionarii, conditiile privind varsta standard de pensionare si stagiul minim de cotizare realizat in sistemul public.

Art. 52. – Pensia pentru limitã de vârstã se cuvine persoanelor care îndeplinesc, cumulativ, la data pensionãrii, condiþiile privind vârsta standard de pensionare ºi stagiul minim de cotizare  prevãzute de prezenta lege.

Art. 53. – (1) Vârsta standard de pensionare este de 65 de ani pentru bãrbaþi ºi 63 de ani pentru femei.

(2) Stagiul minim de cotizare este de 15 ani, atât pentru femei, cât ºi pentru bãrbaþi. Atingerea acestui stagiu se realizeazã prin creºterea stagiului minim de cotizare, conform eºalonãrii prevãzute în anexa nr. 5.

(3) Stagiul complet de cotizare este de 35 de ani, atât pentru femei, cât ºi pentru bãrbaþi.


#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
ce alternativa exista?

#3
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Trebuie cineva sa fie extrem de idiot sa-l creada pe Dragnea cand zice ca nu a stiut de "grozavia" de la pensii,psd e prea adanc infipt ca sa nu aiba idee de asa ceva,au avut acces la toate cifrele.
Asta cu "greaua mostenire" e fix pwla,e textul oricarei guvernari,pesedisti sau nu,nu te pricepi,pleaca in plm la facut placute de inmatriculare.

Edited by daniMMM, 26 January 2018 - 14:01.


#4
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014
Emigrezi ! SI intri in obligatoriul din alt stat.
Sau castigi aici la negru. SI gata.

#5
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postarg, on 26 ianuarie 2018 - 13:59, said:

ce alternativa exista?

https://www.australi...ation-and-visas

https://www.immigrat...w-zealand-visas

https://www.canada.c...itizenship.html

https://www.udi.no/en/

https://www.nyidanmark.dk/en-GB

cam astea.

Edited by shefu_de_combinat, 26 January 2018 - 14:02.


#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
ai uitat-o pe asta:
https://www.dvlottery.state.gov/

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Pe vremuri am auzit ca Udrea ar avea sange in instalatie, ba chiar si fier ceva... ( o avea identitate dubla). In prezent observ ca da cu subsemnatul.

#8
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016

View Postarg, on 26 ianuarie 2018 - 13:59, said:

ce alternativa exista?

Rezidenta fiscala in alta tara. Posted Image

#9
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postarg, on 26 ianuarie 2018 - 13:59, said:

ce alternativa exista?
Foarte buna intrebarea.

Alternative la sistemul de stat. Românii încep să își asigure sănătatea

Din pacate la pensii doar capacitatea fiecaruia de a-si administra banii in mod privat.

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Bune alternative:
"Printre companiile care au intrat în acest an pe piaţa asigurărilor private de sănătate se numără -EUROINS România"
Ăștia nu eraun în stare să achite daunele la RCA și acum fac asigurări de sănătate ?

#11
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca te obliga ce mai ai de zis ?! Daca nu te obliga atunci nu platesti ...

#12
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View PostTort, on 26 ianuarie 2018 - 14:05, said:



Rezidenta fiscala in alta tara. Posted Image
Dezvolta putin.

#13
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postpoadol, on 26 ianuarie 2018 - 14:13, said:


Alternative la sistemul de stat. Românii încep să își asigure sănătatea

Din pacate la pensii doar capacitatea fiecaruia de a-si administra banii in mod privat.
Astea private nu le prea vad ca alternativa,se fac manarii si acolo jongleaza cu procente,cu cursul euro,in final nu iei nici cat ai bagat.Intr-un sat fara caini majoritatea companiilor incearca doar sa fure.

#14
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016

View Postlil debul, on 26 ianuarie 2018 - 14:15, said:

Dezvolta putin.

https://ro.wikipedia...ență_fiscală

#15
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View Postpoadol, on 26 ianuarie 2018 - 13:55, said:

IESITI DIN SCLAVIA FATA DE STAT, IMPUSA DE CATRE CEI CARE AU ACAPARAT PUTEREA IN STAT.
Serios? Si cum se iese din sistem(altfel decat imigrand)?

Eu zic ca acele contributii sunt la nivele decente si pe deasupra plafonate daca ai venituri non-salariale, spre deosebire de multe tari din vest unde esti taxat "fara numar".

Vad ca ai ceva in semnatura. Daca ai facut treaba aia fiind rezident in ro si nu ai platit contributii, in cel mai bun caz se cheama intarziere la plata(si esti supus la penalitati) si vei fi executat silit(daca nu o fi vreo infractiune ce faci tu)

#16
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 12.07.2010
Eu aş fi reticent în privinţa renunţării la CASS. M-am cam lecuit de asta când am văzut medicamente asigurate gratuit de statul ăsta, aşa cum e el, 6 400 lei cutia/ săptămână de tratament (faza de „atac”).

#17
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Bai ,dar mulți mai sunteți . Cum naiba ați pierdut alegerile ?
Eu vã zic ca totuși anual va trebuie cate o plimbare ....

#18
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostSidorin, on 26 ianuarie 2018 - 14:21, said:

M-am cam lecuit de asta când am văzut medicamente asigurate gratuit de statul ăsta, aşa cum e el, 6 400 lei cutia/ săptămână de tratament (faza de „atac”).
Nu sunt asigurate gratuit, sunt platite de ceilalti.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate