Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Vreau sa ies din sistemul obligatoriu, ineficient al Statului

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
149 replies to this topic

#37
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,622
  • Înscris: 20.05.2008

View Postnico123, on 26 ianuarie 2018 - 19:03, said:

nu exista alternativa decat firma fara angajati , adica o firma de apartament care sa nu aibe angajati.Nefiind angajati nu se mai platesc dari catre stat decat impozitul pe dividente  sau pe venit. Dar asta nu se poate decat la firmele foarte mici ca la cele mari trebuie sa dea la somaj toti angajatii si eventual sa-i plateasca la negru daca vrea sa aibe activitate in continuare
mai exista posibilitatea ca nici o firma indiferent de marime sa nu plateasca macar o luna toate darile catre stat si atunci statul nu va putea platii o groaza de salarii nesimtite sau normale si nici pensii , asta oricat s-ar indatora ei. Atunci statul va intra in colaps.
Este foarte greu sa faci un mare platitor de taxe sa faca asta, pentru ca poate insemna inchiderea afacerii pentru ei.Pentru o firma mica nu inseamna nimic ca inchide firma si se face alta .

Nu merge nici asta mai nou...

Impozitele pe camera de apt au crescut enorm de anul asta pt firme din cate am auzit... Ai profit nu ai, nu conteaza, tre sa platesti.
Daca ai SRL trebuie sa platesti contabil cu drept de semnatura neaparat.

Daca ai PFA iti poti face singur contabilitatea in partida simpla, dar esti obligat la taxele alea ca pt un angajat...

Observ ca se renteaza tot mai mult sa ai SRL, iesi sub PFA cu taxele in momentul asta...
Dar cine stie peste vreun an doi, o sa inceapa sa rontaie si srl-urile nimic nu e sigur...Posted Image

Taman acu am pus pe inactiv, cand m-am invatat sa imi fac contabilitatea toata singura si hartogaria... Nu ai insa cum sa te simti sigura pe nimic in Romania, legile schimbate mereu o iau inainte precum iepurii... Sau se misca precum linia orizontului, nu le ajungi niciodata.

Edited by tipareth, 26 January 2018 - 20:01.


#38
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 24.02.2011
Lucrezi un an, stai somer 9 luni si tot asa. Vechimea merge inainte, bucuria de a incasa bani de la stat, nepretuita.

#39
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006
Greva fiscala. Asta e solutia. Este evident ca statul va reactiona brutal, insa la cat de slab si prost este nu va putea executa decat cativa indivizi. Ii va executa cu brutalitate, eventual "televizat", va "improsca peretii cu sange" (politica "oglinzilor sparte", de care s-a mai vorbit) ca sa impresioneze (adica ii va aduce pe cativa grevisti in stadiul de boschetari), insa daca poporul in masa nu se va lasa impresionat, atunci statul va fi ingenunchiat. Nu stiu inca daca este bine sa desfiintam de tot statul (are inca foarte multi adepti, precum biserica) dar cred ca este foarte sanatoasa o reforma a statului ce sa-l transforme intr-un stat minimal, cu rol doar de reprezentare si ceva mediere, atat si nimic mai mult pentru ca, sa fim seriosi, nicaieri pe fata pamantului nici nu poate mai mult.

Din pacate la noi nu este posibil asa ceva. Statul roman, desi este o monstruozitate, are foarte, foarte multi adepti, fanatici si care ar fi in stare sa faca moarte de om (vezi ce s-a intamplat la revolutie dupa 22 decembrie) fara venitul minuscul dar atat de cald, de dulce si sigur de la ţâţa lui "datatoare de viata sigura pentru bugetari si asistati".

Edited by cap_tepos, 26 January 2018 - 21:07.


#40
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,404
  • Înscris: 26.04.2016

View Postcap_tepos, on 26 ianuarie 2018 - 21:01, said:

Greva fiscala. Asta e solutia. Este evident ca statul va reactiona brutal, insa la cat de slab si prost este nu va putea executa decat cativa indivizi. Ii va executa cu brutalitate, eventual "televizat", va "improsca peretii cu sange" (politica "oglinzilor sparte", de care s-a mai vorbit) ca sa impresioneze (adica ii va aduce pe cativa grevisti in stadiul de boschetari), insa daca poporul in masa nu se va lasa impresionat, atunci statul va fi ingenunchiat. Nu stiu inca daca este bine sa desfiintam de tot statul (are inca foarte multi adepti, precum biserica) dar cred ca este foarte sanatoasa o reforma a statului ce sa-l transforme intr-un stat minimal, cu rol doar de reprezentare si ceva mediere, atat si nimic mai mult pentru ca, sa fim seriosi, nicaieri pe fata pamantului nici nu poate mai mult.

Din pacate la noi nu este posibil asa ceva. Statul roman, desi este o monstruozitate, are foarte, foarte multi adepti, fanatici si care ar fi in stare sa faca moarte de om (vezi ce s-a intamplat la revolutie dupa 22 decembrie) fara venitul minuscul dar atat de cald, de dulce si sigur de la ţâţa lui "datatoare de viata sigura pentru bugetari si asistati".
Adica statul te omoara daca nu iti platesti taxele ? La cap se mai controleaza cineva ?

#41
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

View Postmariusr1976, on 26 ianuarie 2018 - 21:21, said:

Adica statul te omoara daca nu iti platesti taxele ? La cap se mai controleaza cineva ?

Am pus intre ghilimele, probabil nu va ucide, dar ii va executa pe cativa "rai platnici" (pentru exemplificare) luandu-le tot, aducandu-i in stadiul de boschetari, eventual arest (limitat, evident, ca arestul de fapt este asigurarea unui nou acoperis deasupra capului unde statul ar putea plati de zece ori mai mult pe caciula decat cheltuieste un muritor ca sa se intretine pe el insusi).

Anyway, sunt convins ca daca ne-am uni in masa impotriva statului, l-am ingenunchia, iar greva fiscala este arma cea mai de temut in lupta cu aroganta si dispretul acestui sistem diabolic.

Edited by cap_tepos, 26 January 2018 - 21:40.


#42
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,404
  • Înscris: 26.04.2016
Pai poti inventa un "sistem"mai perfect ,ala in care poti fi tu presedinte,guvern,medic,profesor,soldat ,poti si popa peste propietatea ta .

#43
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Fara popi.

#44
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,404
  • Înscris: 26.04.2016
Cum vrea.

#45
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 24.02.2011
Dar daca astia care lucram in privat ne-am da maine toti demisia? Ce s-ar intampla? Banuiesc ca s-ar inchide cateva firme mai mici, iar cele mari ar creste salariile si/sau ar da fuga prin sate ca sa angajeze pe oricine. Ceea ce n-ar fi prea rau ca s-ar mai destepta lumea.
Binenteles ca-i imposibil, ca toti suntem rupti in cur (saraci) sau disperati (familie)

Edited by sandel1, 26 January 2018 - 22:33.


#46
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

View Postsandel1, on 26 ianuarie 2018 - 22:08, said:

Dar daca astia care lucram in privat ne-am da maine toti demisia? Ce s-ar intampla? Banuiesc ca s-ar inchide cateva firme mai mici, iar cele mari ar mari salariile si/sau ar da fuga prin sate ca sa angajeze pe oricine. Ceea ce n-ar fi prea rau ca s-ar mai destepta lumea.
Binenteles ca-i imposibil, ca toti suntem rupti in cur (saraci) sau disperati (familie)

Pai nu, nu e bine. Avand in vedere ca cel mai mare dusman al sistemului privat este statul (cel putin in RO) in greva fiscala, sectorul privat alaturi de angajatii din el trebuie sa fie aliati impotriva statului. Sectorul privat razvratit impotriva statului este un factor determinant in ingenunchierea acestuia (de aici si ura bugetarilor impotriva privatilor).

#47
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 24.02.2011
Banuiesc ca-i cam dureros sa ai conturile blocate si cred ca astia vor da rapid o lege sa-ti ia automat din salar cat cred ei ca trebuie.+ penalitati

Edited by sandel1, 26 January 2018 - 22:34.


#48
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

View Postriso, on 26 ianuarie 2018 - 14:00, said:

Emigrezi ! SI intri in obligatoriul din alt stat.
Sau castigi aici la negru. SI gata.
La negru e riscant sa muncesti...ca nu stii cand te poti trezi cu surpriza neplacuta.

#49
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Soluția este simplă.

Administrator la propria firmă.
Fără salariu.
Plata ”sănătății”  este de circa 80 lei lunar,   dacă am înțeles corect.   Se poate plăti pe 3 luni.  Nu știu exact.

Știu care-i următoarea întrebare:
”Și cum faci ca să ai venituri legale?”

Răspunsul este acesta:
Returnarea în tranșe lunare a creditului acordat firmei.

Atunci când cineva înființează o firmă,  vine cu niște bani de la bunica ori mătușa.   Bagă în firmă și acolo mor,  de regulă.  Ceea ce nu-i deloc în regulă.   Odată și odată tot trebuie retunați.   Aceste returnări nu sunt considerate venituri salariale, pentru că firma returnează creditorului împrumutul. Nu sunt nici dividente.

#50
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View Postpoadol, on 26 ianuarie 2018 - 14:13, said:

Foarte buna intrebarea.

Alternative la sistemul de stat. Românii încep să își asigure sănătatea

Din pacate la pensii doar capacitatea fiecaruia de a-si administra banii in mod privat.
Ce firma de asigurare iti plateste un tratament de un an sau trei cind vei fi bolnav de cancer?? sau o hepatita ori alta boala mai sanatoasa??

#51
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Un exemplu ce sa aplicat prin alte zari-la urmatoarea scumpire de carburanti nu mai alimentati cca 3 zile.Nimeni nu va obliga.atunci sa vezi brachin neus.

#52
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postcap_tepos, on 26 ianuarie 2018 - 21:38, said:



Am pus intre ghilimele, probabil nu va ucide, dar ii va executa pe cativa "rai platnici" (pentru exemplificare) luandu-le tot, aducandu-i in stadiul de boschetari, eventual arest (limitat, evident, ca arestul de fapt este asigurarea unui nou acoperis deasupra capului unde statul ar putea plati de zece ori mai mult pe caciula decat cheltuieste un muritor ca sa se intretine pe el insusi).

Anyway, sunt convins ca daca ne-am uni in masa impotriva statului, l-am ingenunchia, iar greva fiscala este arma cea mai de temut in lupta cu aroganta si dispretul acestui sistem diabolic.

Si daca ingenunchezi statil ce rezolvi ?
Vei trai mai bine dupa asta ?

#53
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

View Postgeostorm, on 27 ianuarie 2018 - 05:46, said:

Si daca ingenunchezi statil ce rezolvi ?
Vei trai mai bine dupa asta ?

Il transformam intr-un stat minimal, cu roluri minime ce va si consuma, evident, putini bani. Va fi o lume in care fiecare vom ajunge sa traim din ce in ce mai mult responsabil, pe propriile picioare si in care nu va mai trebui sa fie in permanenta statul in spatele nostru sa ne explice ce si cum sau sa ia decizii in locul nostru.

Anyway pentru cei ce au ochi sa vada, deja am ajuns intr-o etapa in care statul roman (si partial si alte state) folosesc resursele colectate de la contribuabili in majoritate impotriva lor, sau numai pentru a-si imbunatati controlul si a-si jefui cetatenii. Mai pe romaneste spus, etapa in care statul isi jefuieste cetatenii oferindu-le acestora in schimb doar himera existentei lui cu numele.

#54
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012

View Posttomaso, on 27 ianuarie 2018 - 02:01, said:

Plata ”sănătății”  este de circa 80 lei lunar,   dacă am înțeles corect.   Se poate plăti pe 3 luni.  Nu știu exact.

Ccu noua lege a devenit 190, noul salariu minim fiind 1900 ron iar procentul CASS a crescut la 10%, prin urmare contributia la sanatate a persoanelor fara venit a crescut de la 80 ron pe luna la 190...asa ca toti capitalistii astia care-i urasc pe saraci si spun cum comunistii pesedisti dau pomeni saracilor care-i voteaza pot sa se bucure ca vor scapa de ei, la suma asta nu va mai plati nici dracu' sanatatea, ca unul care supravietuieste cu 500 ron pe luna (nu vorbesc de asistati social) ma indoiesc ca isi va putea trage de la gura aproape 2 milioane pe luna pentru CASS.
Asa ca saracii  vor crapa ca nu vor avea parte de tratament iar capitalistii harnici care se plang cum tin ei in spate toata tara asta si pe saracii ei, vor prospera Posted Image

Edited by claudia313, 27 January 2018 - 10:08.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate