Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Vreau sa ies din sistemul obligatoriu, ineficient al Statului

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
149 replies to this topic

#19
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostGeth, on 26 ianuarie 2018 - 14:21, said:

in cel mai bun caz se cheama intarziere la plata(si esti supus la penalitati) si vei fi executat silit(daca nu o fi vreo infractiune ce faci tu)
Cum e Negoita al vostru?[color=inherit !important][font=X-LocaleSpecific, sans-serif, Tahoma, Helvetica !important]



[/font][/color]

Edited by daniMMM, 26 January 2018 - 14:30.


#20
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Corect bladhaund plătesc proștii care lucrează legal medicamentele pentru toți asigurații.
Și făceați mișto de comunism că egalitate and shit.

Medicamentele ălea compensate sunt puse pe liste de niște indivizi. Pentru că nu sunt toate, doar unele alese special.
Ce ziceți or fi supraevaluate ?
Ce ziceți s-o da șpagă să ajungi pe listele ălea ?

Edited by exceswater, 26 January 2018 - 14:37.


#21
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postarg, on 26 ianuarie 2018 - 13:59, said:

ce alternativa exista?

Retragerea in padure...in munti.

#22
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postarg, on 26 ianuarie 2018 - 13:59, said:

ce alternativa exista?

Siria, Somalia... cred ca si Yemen este acum un teritoriu eliberat de represiunea statului.
poate mai sunt si altele. :unsure:

#23
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postpoadol, on 26 ianuarie 2018 - 13:55, said:

IESITI DIN SCLAVIA FATA DE STAT, IMPUSA DE CATRE CEI CARE AU ACAPARAT PUTEREA IN STAT.


Vreti sa-i loviti pe guvernantii incapabili unde ii doare mai rau?

Foarte bine.

Loviti unde ii doare cel mai rau, adica la partea FINANCIARA = iesiti din sclavia impusa de catre ADMINISTRATIA proasta a Statului.

Metoda pentru cei/cele care au "bile de fier" intre picioare.

Asta inseamna destabilizarea Statului?

Nu.

Deloc.

Este doar nemultumire extrema, ca rezultat al Guvernarilor extrem de proaste de dupa anul 1989,
care au dus la stadiul de saracie actual al tarii si al populatiei care inca a ramas sa munceasca si sa traiasca in Romania.













Aproape 9.000 de romani primeau in total pensii de 800 de milioane lei: Printre ei, magistrati si parlamentari
Aplauze indelungate, se citeste "Imparat si proletar" si se intoneaza "internationala"! Si continua aplauzele, aplauzele, aplauzele,.....Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
A  cantat GRATUIT andra, luand pita de la gura lu´ merinuta Posted Image
La sfarsit, s-a servit ciolan cu fasole, mici si bere la discretie....Posted Image

#24
sergiudaniel

sergiudaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 12.01.2008
Numai tu? Cand vad ca fac para para cu statul roman imi vine sa ma spanzur. Sau sa ma apuc de facut trafic de... ceva :D

#25
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Revolta inițiatorului este justificata pe deplin. Statul il obliga pe cetățean sa dea o gramada de bani fiindca 10%din salariu timp de zeci de ani, nu e de colea dar cand cetățeanul are nevoie de niste simple analize, trebuie sa plătească laboratorul. Daca nu plateste, așteaptă sa-i vina rĂąndul pana la calendele grecești. Conditiile din spitale sunt sub orice critica, ti-e si frica sa te internezi ca intri cu o boala si pleci cu zece. Si asta in cazul fericit fiindca sunt ghinioniști care dau in primire dupa vreo infecție intraspitalicească cum a patit sotia unui prieten.
Dar daca ii iei la puricat pe cei de la Casa de Asigurări de Sanatate, pe managerii de spital sau funcționarii de la Ministerul Sănătății, vei vedea ca put de bani din salarii de bugetari. Si atunci ne mai miram ca nu sunt bani pentru sanatate. Sigur ca nu sunt daca se fura si ce ramane e prost gospodărit.

Edited by Freddy12, 26 January 2018 - 15:37.


#26
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostPollux, on 26 ianuarie 2018 - 15:02, said:


Siria, Somalia... cred ca si Yemen este acum un teritoriu eliberat de represiunea statului.
poate mai sunt si altele. Posted Image
Bangladesh. Au industrie farmaceutica proprie.

#27
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017
Pai iesi, nu te obliga nimeni sa le platesti CAS-ul si CASS-ul. de aia au si trecut contributiile la angajat. Vorbesti cu angajatorul si dai in scris ca nu mai platesti CASS-ul si CAS-ul, iti modifica contractul ala de munca ca si cum ti-ar face plata pe persoana fizica si si platesti doar impozit pe veniturile obtinute de la el. Am mai auzit pe cineva zilele trecute ca vrea sa faca dracia asta, ca nu vrea sa mai plateasca asigurarile ca s-au scumpit prea mult si sistemul este la fel de "mizer" ca si 86 de lei era mult la ce ofera. Acum nu stiu cat este de posibil, cert este ca CAS-ul si CASS-ul nu sunt obligatorii la plata

Edited by pascali_daniel, 26 January 2018 - 15:50.


#28
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,616
  • Înscris: 16.08.2010
"Stati linistiti la locurile voastre!"

Cineva tot trebuie sa stinga lumina...

#29
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

View Postshefu_de_combinat, on 26 ianuarie 2018 - 14:02, said:

...cam astea.
- Ai uitat de Somalia, țara visată de orice libertarian care se respectă:
A comprehensive view of the data that allow pre- and post-anarchy welfare comparisons suggest that anarchy has improved overall development. Contrary to the typical case, in Somalia social welfare has improved because of, rather than despite, the absence of a central state.Poadol, dilema ta a luat sfîrșit, raiul pe Pămînt te așteaptă! ”Dacă ești bun”, poți ajunge un ”warlord” respectat și temut.

Edited by silverflower, 26 January 2018 - 17:06.


#30
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postpascali_daniel, on 26 ianuarie 2018 - 15:46, said:

Acum nu stiu cat este de posibil, cert este ca CAS-ul si CASS-ul nu sunt obligatorii la plata
Cert e ca trebuie ca inainte de a face afirmatii categorice, sa te documentezi.

#31
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postpascali_daniel, on 26 ianuarie 2018 - 15:46, said:

Pai iesi, nu te obliga nimeni sa le platesti CAS-ul si CASS-ul. de aia au si trecut contributiile la angajat. Vorbesti cu angajatorul si dai in scris ca nu mai platesti CASS-ul si CAS-ul, iti modifica contractul ala de munca ca si cum ti-ar face plata pe persoana fizica si si platesti doar impozit pe veniturile obtinute de la el.

Nu merge asa. N-ar mai plati nici drku daca ar fi atat de simplu, toti s-ar scoate de la plata.  Contributiile sunt obligatorii la salariati. Daca nu-i angajezi cu contract, e munca la negru.. Poti insa sa le dai salariul minim pe statul de plata si restul pe langa numai ca si salariul minim e destul de baban incepand din acest an.. deci tot platesti o carutza de bani.

#32
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 01.05.2006

View Postpoadol, on 26 ianuarie 2018 - 13:55, said:

Vreti sa-i loviti pe guvernantii incapabili unde ii doare mai rau?

Ma scuzati, pardon de deranj da vreau sa intreb si ceva, ca n-am inteles:
Prin neplata taxelor ii lovim pe guvernantii (incapabili?) unde-i doare?

Pai dati-mi un exemplu concret, asa pe intelesul meu, daca eu nu platesc taxe il lovesc undeva pe dragnea (de exemplu)?
Adica unde il lovesc? Si unde-l doare? Si de ce il doare?

Eu credeam pana acum ca platesc taxe ca sa mearga copii la scoala (si cred ca dragnea a terminat scoala) sau ca sa platesc salariile medicilor sau pompierilor (si dragnea nu-i nici pompier si nici medic) sau ca sa avem armata si s-o inzestram (si dragnea nu cred sa fie militar) sau etc sau etc.
Deci daca ramanem fara scoala, sanatate, pompieri, militari, etc. il lovim unde si cum pe dragnea?

#33
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Esti naiv/a. Cand statul iti trage banii aia de sanatate tu nu ai nicio garantie ca ei ajung chiar acolo.Ei pot ajunge in locuri din care Dragnea si gasca ii pot sifona foarte usor. Ii lovesti foarte tare fiindca e o taxa foarte mare, scotand taxele pe sanatate si presupunand ca statul nu are de platit nimic catre medici/spitale (adica nu ar exista sistemul de sanatate) Romania ar intra in faliment intr-o luna.

#34
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Adica sa fiu multumit ca mi-am bagat sisu-n coaie, doar fiindca dragnea va bea cu un sprit mai putin?Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#35
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postdanaciu, on 26 ianuarie 2018 - 17:51, said:

Prin neplata taxelor ii lovim pe guvernantii (incapabili?) unde-i doare?
Nu au din ce sa fure si nu au din ce sa imparta pomana bugetarilor si pensionarilor.

View Postdanaciu, on 26 ianuarie 2018 - 17:51, said:

Pai dati-mi un exemplu concret, asa pe intelesul meu, daca eu nu platesc taxe il lovesc undeva pe dragnea (de exemplu)? Adica unde il lovesc? Si unde-l doare? Si de ce il doare?
Direct: mafia, din care face parte si Dragnea, are mai putin de sifonat. Indirect: nu are cu ce sa-i mituiasca pe bugetari si pensionari, care se razvratesc ca nu le deie.

View Postmyshyk, on 26 ianuarie 2018 - 18:31, said:

Adica sa fiu multumit ca mi-am bagat sisu-n coaie, doar fiindca dragnea va bea cu un sprit mai putin?
Vei avea multumirea ca statul, prin hotii care ne conduc, nu iti mai extrage lunar o suma semnificativa din venit. Bani care iti raman tie si familiei si va bucurati voi de ei.

#36
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
nu exista alternativa decat firma fara angajati , adica o firma de apartament care sa nu aibe angajati.Nefiind angajati nu se mai platesc dari catre stat decat impozitul pe dividente  sau pe venit. Dar asta nu se poate decat la firmele foarte mici ca la cele mari trebuie sa dea la somaj toti angajatii si eventual sa-i plateasca la negru daca vrea sa aibe activitate in continuare
mai exista posibilitatea ca nici o firma indiferent de marime sa nu plateasca macar o luna toate darile catre stat si atunci statul nu va putea platii o groaza de salarii nesimtite sau normale si nici pensii , asta oricat s-ar indatora ei. Atunci statul va intra in colaps.
Este foarte greu sa faci un mare platitor de taxe sa faca asta, pentru ca poate insemna inchiderea afacerii pentru ei.Pentru o firma mica nu inseamna nimic ca inchide firma si se face alta .

Edited by nico123, 26 January 2018 - 19:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate