Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

"Declarația 600 costă 8000 de lei" - inca o reusita a guvernarii PSD

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
417 replies to this topic

#1
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,043
  • Înscris: 03.07.2008
Declarația 600 costă 8000 de lei – taxe suplimentare dacă ați câștigat salariul minim pe drepturi de autor in 2017. Chiar dacă nu mai câștigați niciun leu in 2018, acești bani trebuie plătiți

Quote


Am fost azi la ANAF ca să depun declarația 600, aia pentru câștigurile individuale , drepturi de autor în cazul meu, fiindcă am depășit plafonul de 22.800 de lei câștigați anul trecut. Ce am aflat, m-a lăsat fără replică. Să vă explic.
    Aveți sau nu mai aveți drepturi de autor în 2018, veți plăti taxe pentru sănătate și pensie de aproape 8.000 de lei, dacă ați avut în 2017 câștiguri echivalente cu salariul minim pe economie (1900 de lei în ianuarie 2018)
    Dacă sunteți dintre ghinioniștii care câștigați 2000 de lei pe lună din drepturi de autor, în 2018 veți munci 4 luni de zile gratuit, numai ca să vă puteți achita datoria la fisc.
    Dacă doar în 2017 ați avut drepturi de autor peste plafonul stabilit, iar în 2018 nu mai aveți deloc acest câștig sau aveți contract de munca pe perioadă nedeterminată  cu plata taxelor inclusă, statul tot vă obligă să plătiți cei 8.000 de lei taxe în 2018.
    Chiar dacă în 2017 ați avut un contract de muncă și ați plătit toate taxele aferente sănătății și pensiilor, dar ați căștigat  puțin peste 22.800 de lei  din drepturi de autor care au fost impozitate, în 2018 mai plătiți din cauza acestor câștiguri  înca 8.000 de lei.
    Dacă în 2018 nu mai aveți contracte pe drepturi de autor și nicio altă sursă de venit tot va trebui să plătiți cei aproape 8.000 de lei taxe în raport cu ce ați câștigat în 2017. Nicăieri nu e scris că vi s-ar returna banii plătiți drept taxe la un venit care nu există în prezent.
    Dacă persoanele fizice autorizate, cabinetele individuale, activitaile liberale au în declarația 600 o căsuță în care pot bifa că nu vor mai face aceleași venituri ca în 2017, ori ca și-au suspendat activitatea, la drepturile de autor nu există acestă opțiune. Statul presupune că vei câștiga cel puțin aceeași sumă și te taxează cu cei 8.000 de lei, chiar dacă tu nu vei mai câștiga banii ăștia.
    Suma e calculată prin raport la salariul minim brut pe economie la 1 ianuarie 2018, 1.900 de lei. Adică 190 de lei lunar la sănătate, 475 de lei lunar la pensie înmulțit cu 12 luni, adică 7.980 de lei în patru tranșe.

Ceea ce am scris nu e părerea mea despre Declarația 600, sunt lămuririle primite la ghișeul ANAF.

Inca o reusita a guvernarii PSD-ALDE-UDMR!

#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,653
  • Înscris: 05.02.2012
am vrut sa deschid un subiect pe tema asta de acuma 2 zile cand am aflat. Am scris tot continutul iar inainte sa apas ultimul buton pentru a posta, am inchis tot cu gandu :
"cui ii mai pasa !?" ...

Edited by Andreysc7, 21 January 2018 - 20:10.


#3
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,487
  • Înscris: 10.08.2009
eu am auzit c-ar fi limitata la 2280 indiferent cat ai castigat.
un furt evident dar ...sa vorbesc cu contabila.

#4
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
Aoleo, dar ceva intr-o romana de balta pesedista ai? Dupe la Belina, p-acolo? Ca nu intelege nimerea nica cu sefeurile astea sorosiste...

#5
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,043
  • Înscris: 03.07.2008

View PostAndreysc7, on 21 ianuarie 2018 - 20:09, said:

am vrut sa deschid un subiect pe tema asta de acuma 2 zile cand am aflat. Am scris tot continutul iar inainte sa apas ultimul buton pentru a posta, am inchis tot cu gandu :"cui ii mai pasa !?" ...

Se pare ca deranjeaza pana sus la senat. Ma bucur sa aud asta.

Formularul 600. Ministrul de finanțe și șefa ANAF, convocați la Senat

Quote

Ministrul de Finanţe şi şefa ANAF au fost invitaţi de urgenţă în Parlament săptămâna viitoare. Preşedintele Comisiei Economice din Senat, Daniel Zamfir, vrea ca cei doi să dea detalii despre anumite măsuri luate de Guvern, despre care spune că au efecte grave asupra mediului economic. Este vorba, în primul rând, de declaraţia 600 pe care trebuie să o depună cei care desfăşoară activităţi independente, dar şi românii care au şi alte venituri pe lângă salariu. În total, ar fi vorba de peste 200 de mii de persoane, potrivit datelor ANAF.


#6
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Eu am vrut sa bifez NU pe declaratia 600 adica ca aleg sa nu plătesc la sănătate ca am venit mic si functionarul mi a zis ca nu trebuie. Aia se completează doar daca vrei sa plătești. A avut dreptate?

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostImperathor, on 21 ianuarie 2018 - 20:06, said:


E o mega-escrocherie pesede. Neavand bani la buget au legat contributiile anului 2018 de veniturile incasate in 2017... Adica au zis:

"Bah chiaburilor, cat ati incasat voi in 2017? Ia puneti mana si platiti... o suma data, pe care o stabilim noi, pentru 2018!"  
"Pai noi poate nu mai incasam minim 12 salarii minime in 2018.... ca poate vrem sa plecam din tara..."
"E problema voastra... pe noi banii ne intereseaza..."

O astfel de tzeapa fiscala, fara regularizare optionala la final de an sau in anul urmator pentru anul precedent, numai la romani e posibila.  in alte state n-ar accepta nimeni asa ceva.

Deci, escrocheria are doua componente:   calculul unor contributii din burta, pentru anul in curs, tinand cont de venituri din anul anterior si neregularizarea ulterioara prin declaratia finala de venit (adica omul care a realizat venituri mai reduse decat pragul minim, practic isi ia o tzeapa si nu mai poate recupera banii platiti).

Edited by rosix, 21 January 2018 - 20:28.


#8
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Sa faca regularizare la sfârșitul lui 2018 si gata.

#9
mihai_gelu

mihai_gelu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,531
  • Înscris: 18.06.2013
D 600 se depune daca in 2017 ai avut venituri mai mari de 1900 x 12 = 22800. Si da se plateste 7980 (35%) in patru transe.
Daca in 2018 realizezi venituri mai mici " se regularizeaza cand s-o regularza " ( raspuns de la ghiseu ).
Valabil pentru PFA, drepturi de autor, dividende, chirii, alte investitii.

#10
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,043
  • Înscris: 03.07.2008
"Reamintim, acest formular trebuie depus de către toate persoanele fizice autorizate din România, de către avocați, notari, arhitecți, scriitorii, ziariștii sau artiștii plătiți pe drepturi de autor. De asemenea, trebuie să o depună toți cei cu venituri din chirii, dobânzi, dividende sau investiții. La fel, trebuie să o depună cei cu venituri din arendă, activități de comerț sau prestări de servicii.
Ce este important este că există un prag de 1.900 de lei pe lună sau 22.800 de lei pe an. Cine a depășit acest plafon din veniturile respective trebuie să depună Formularul 600 la Fisc."

#11
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004
Deci oricine a avut alte venituri decat salariu pe anul 2017, pentru care a platit deja toate taxele, mai datoreaza 8000 de lei ca asa s-a stabilit? Sau 8000 la sfarsitul lui 2018? Oricum e hotie pe fata.

#12
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Si cei ce nu au depășit dar vor sa plateasca asigurări de sănătate trebuie sa il depuna si sa bifeze ca vor sa plateasca la sanatate.

#13
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postsilesax, on 21 ianuarie 2018 - 20:29, said:

Sa faca regularizare la sfârșitul lui 2018 si gata.
Link catre lege?

#14
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Adică daca faci alte venituri inafara de salariu se impoziteaza la valoarea salariului minim. Daca depasesti 12 salarii minime. E simplu.

Am zis,, sa se faca "

#15
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004

View Postsilesax, on 21 ianuarie 2018 - 20:38, said:

Si cei ce nu au depășit dar vor sa plateasca asigurări de sănătate trebuie sa il depuna si sa bifeze ca vor sa plateasca la sanatate.
Nu pricep. Veniturile alea oricum sunt impozitate pentru sanatate.Am platit deja asigurarai de sanatate pe acele venituri. Mai platesc odata asigurari de sanatate pe aceiasi bani? Ca eu asa inteleg.

#16
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,487
  • Înscris: 10.08.2009
Nici daca se prelungeste pana la 31-12.18 nu o sa aiba nici juma din ce cacat vor ei.
O sa fie fun.

#17
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View PostImperathor, on 21 ianuarie 2018 - 20:06, said:

Declarația 600 costă 8000 de lei – taxe suplimentare dacă ați câștigat salariul minim pe drepturi de autor in 2017. Chiar dacă nu mai câștigați niciun leu in 2018, acești bani trebuie plătiți
Inca o reusita a guvernarii PSD-ALDE-UDMR!

View PostCris007, on 21 ianuarie 2018 - 20:37, said:

Deci oricine a avut alte venituri decat salariu pe anul 2017, pentru care a platit deja toate taxele, mai datoreaza 8000 de lei ca asa s-a stabilit? Sau 8000 la sfarsitul lui 2018? Oricum e hotie pe fata.
Pe cate pancarde era asta aseara? Cati scandau impotriva acestei masuri?

Va durea fix in cot... voi aveti doar obsesiile voastre cu "coruptii" imaginari in loc sa protestati impotriva unor abuzuri reale! :puke:

#18
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004

View PostGeth, on 21 ianuarie 2018 - 20:42, said:

Pe cate pancarde era asta aseara? Cati scandau impotriva acestei masuri?

Va durea fix in cot... voi aveti doar obsesiile voastre cu "coruptii" imaginari in loc sa protestati impotriva unor abuzuri reale! Posted Image
Auzi, sti care-i treaba? Ca la legile justitiei e exact aceiasi chestie ca si cu astia 8000 de lei. La fel se voteaza fara sa stie nimeni ce, si dupa aia afli. Deci vomitatul are care-ti vine pe gat, ne vine de multa vreme.
Asta cu 8000 de lei e doar o alta manarie dintr-un lung sir de manareli marca psd.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate