Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon
 Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu

La mulți ani @yanni17!
 La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof

Problema card reader Sandisk
 Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza
 

Flacara fluctuanta la aragaz cu butelie.

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Telectualu

Telectualu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 30.09.2007
Buna ziua si bun gasit tuturor. De curind am repus in functiune un aragaz foarte vechi Carpati 3 facut de SatuMare. Dupa ce am montat duze noi pentru gaz  lichefiat(butelie normala) la cele 6 arzatoare ma confrunt cu urmatoarea situatie : flacara nu arde constant nici in timp nici in functie de gradul de umplere al buteliei. Mentionez ca am schimbat trei regulatoare( unul rusesc gri si doua italiene albastre unul din ele fiind reglabil). Locul in care este asezat aragazul fiind foarte mic am fost nevoit sa mut butelia in alta camera care nu este incalzita. Furtunul este din cel special pentru butelie (cauciuc de 12mm lung de 1,5m cumparat impreuna cu ceasul italian reglabil). Nu pot regla aerul sau gazul pina nu am o flacara cit de cit stabila. Va rog frumos pe cei cu experienta sa ma ajutati. Spuneti-mi ce sa fac.Va multumesc si va stau la dispozitie cu alta lamuriri daca va sint necesare.

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,695
  • Înscris: 24.11.2015
Cumperi un aragaz nou nu unul Carpati :))

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
N-am experiență în butelii sau aragaze dar eu aș incerca măcar de probă să țin butelia la temperaturi mai mari puțin.
O fi de la asta ?

#4
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Este posibil ca gazul din butelie sa-ti faca figuri. Incearca cu o alta butelie si fara sa o manipulezi ca sa intre gaz lichefiat in regulator! Daca nu ai aceasta posibilitate desfa butelia si undeva afara(unde sa nu existe pericol de aprindere) in aer liber goleste din ea prin deschiderea robinetului 2-3 minute. Daca a fost prea plina si a patruns gaz lichefiat in regulator ar trebui sa aerisesti bine tot circuitul. Daca ai facut toate astea si nu se schimba nimic atunci inlocuieste duzele cu unele mai mici si regleaza aerul.

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Baga butelia intr-un lighean cu apa calda/fierbinte, vezi daca se schimba ceva. Daca da, muta butelia la un loc cu temperatura mai ridicata. Si sper ca nu folosesti butelie umpluta la statia de gaz pentru masini. Cel putin pana nu pui la punct instalatia.

#6
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

 exceswater, on 19 ianuarie 2018 - 12:48, said:

N-am experiență în butelii sau aragaze dar eu aș incerca măcar de probă să țin butelia la temperaturi mai mari puțin.
O fi de la asta ?
Si asta sau sa bage gaz GPL de la statiile GPL pentru masini, ala se comporta mai bine la frig/ger decat gazul standard (butan) pentru incarcarea buteliilor care la frig merge aiurea in schimb. Gazul de butelii standard este mai putin imflamabil fata de cel din statiile GPL pentru masini. Iarna la curte NUMAI dinala de la statiile auto bag cand merg la sat, ma costa vreo 70 de lei o butelie incarcata la maxim si ma tine aprox 3 luni, poate sa fie mama frigului nu mai am probleme ca-mi ingheata gazul in butelie, in schimb trebuie sa fiu foarte atent sa fie etansat totul foarte bine. Mai scap de o problema, gazul pentru masini GPL nu se lichefiaza ca ala de butelie si n-am avut niciodata probleme cu curatarea instalatiei

 iuliean50, on 19 ianuarie 2018 - 13:17, said:

Este posibil ca gazul din butelie sa-ti faca figuri.
Sau sa fie excroci aia de la centreele de incarcare sa bage apa in butelie sa para mai grele. Daca baga apa si pe frigu asta adio sa mearga bine aragazul

Edited by pascali_daniel, 19 January 2018 - 13:36.


#7
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 Telectualu, on 19 ianuarie 2018 - 12:32, said:

Buna ziua si bun gasit tuturor. De curind am repus in functiune un aragaz foarte vechi Carpati 3 facut de SatuMare. Dupa ce am montat duze noi pentru gaz  lichefiat(butelie normala) la cele 6 arzatoare ma confrunt cu urmatoarea situatie : flacara nu arde constant nici in timp nici in functie de gradul de umplere al buteliei. Mentionez ca am schimbat trei regulatoare( unul rusesc gri si doua italiene albastre unul din ele fiind reglabil). Locul in care este asezat aragazul fiind foarte mic am fost nevoit sa mut butelia in alta camera care nu este incalzita. Furtunul este din cel special pentru butelie (cauciuc de 12mm lung de 1,5m cumparat impreuna cu ceasul italian reglabil). Nu pot regla aerul sau gazul pina nu am o flacara cit de cit stabila. Va rog frumos pe cei cu experienta sa ma ajutati. Spuneti-mi ce sa fac.Va multumesc si va stau la dispozitie cu alta lamuriri daca va sint necesare.

Il vinzi pe acesta Carpati vintage lui Djl , si iti iei altul modern.

#8
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
cred ca problema e din cauza tirajului,ar trebui sa aiba niste ferestre pentru reglaj

#9
Telectualu

Telectualu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 30.09.2007
Mai intii vreau sa va multumesc pentru pentru ca a-ti acceptatat sa ma ajutati. Ca sa le i-au pe rind incep prin a va spune ca (contrar unor glume sper) nu am de gind sa renunt la aragaz. Cei mai in virsta cred ca pot confirma ca nu este cuptor mai bun pentru piine si cozonaci in rindul masinilor de gatit moderne, pina la un anumit pret binenteles destul de ridicat, mai ales ca este pastrat foarte bine.Fluctuatiile s-au mai micsorat dupa ce am schimbat doua butelii. Acum flacara scade in intensitate cind butelia se consuma mai mult de jumatate.As dori daca se poate sa aflu cu ajutorul dumneavoastra cam care ar fi cel mai bun regulator si de unde sa-l cumpar. Apoi urmeaza sa schimb duzele, sa pot regla aerul, dar numai dupa ce o sa am o flacara aproximativ constanta pe toata perioada descarcarii buteliei.Va multumesc anticipat si va urez o zi buna.

#10
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
De unde ai montat duze bune , chiar si pt butelie ? Ai avut o schema , o recomandare ? Ala nu este un aragaz pretentios si ar trebui sa functioneze .

#11
Telectualu

Telectualu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 30.09.2007
Aragazul avea duzele originale dar erau macelarite grosolan de "Dorel". Noroc ca duzele erau stantate pentru GPL.  Am gasit in Obor cu 5lei buc. si am luat 6 buc. cu gaura de 0,5mm. Le-am largit acasa cu spiral de 0,7mm pe cele trei pentru arzatoarele de 67mm si cu 0.8mm pe cele de la gratar si cuptor. Una am lasat-o cu 0,5mm pentru arzatorul mic de 50mm. Aerul este reglat la maxim pentru cele patru ochiuri dar tot mai afuma din cind in cind, mai ales cind butelia este spre terminare. Ma gindesc sa mai micsorez putin gaurile la duzele ochiurilor dar numai dupa ce gasesc un regulator care ar trebui sa scoata aceias presiune. Va rog pe dumneavoastra (cei ce folositi butelie) daca puteti sa-mi spuneti ce regulator credeti ca este mai bun si de unde poate fi procurat. Va multumesc

Edited by Telectualu, 22 January 2018 - 16:40.


#12
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 19.12.2011
Intr-un caz ,,pilpairea" flacarii la ochiuri s-a datorat unui ulei pe furtun ( din butelie presupun) ,
care a fost spalat cu un diluant slab (nu acetona) dupa care a functionat normal.
Ca regulator de gaz ,marea majoritate cumpara de la Obor un model romanesc care costa 50 lei
spre deosebire de cele turcesti ,chinezesti etc de 30-35 de lei (scrie pe el Made in Romania) .
La acest regulator ar trebui sa verifici daca sub acel capac poti regla debitul .Daca poti , cauti sa
reglezi(debit mai mic) si poate scapi de flacara rosie (afumare).
Acest model de aragaz avea focul la arzatoare mai mic fata de astea mai moderne.
Iti recomand sa apelezi la cei care sunt autorizati in acest domeniu pentru reparatii.

#13
Telectualu

Telectualu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 30.09.2007
Mutumesc mult domnul Mariusyale pentru precizari si sfaturi. Am sa caut un ceas romanesc si am sa fac ce mi-ati spus. Totus mai risc o intrbare: Credeti ca exista posibilitatea modificarii unui arzator penrtu a-l face putin mai mare  (80mm exemplu) ? Multumesc anticipat. O seara buna.

#14
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 19.12.2011
Nu te sfatuiesc sa modifici arzatoarele(fi- 80).Este dificil si pentru cei cunoscatori .
Este un aragaz facut in "68 si a fost calculat , proiectat , intr-un anumit fel .....

#15
Telectualu

Telectualu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 30.09.2007
Tin sa va multumesc tuturor si dupa ce rezolv definitiv am sa revin cu concluzii. O zi buna va doresc.

Edited by Telectualu, 25 January 2018 - 10:20.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate