Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Coruptii, cel putin nu se ating de Biserica.

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
51 replies to this topic

#37
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,022
  • Înscris: 09.12.2015

 Imperathor, on 16 ianuarie 2018 - 11:16, said:

d.p. :ninja: insecta aceasta care suge pe bani buni pentru el Posted Image e предатель = изменник , un trădător, o coadă de topor muscalo-pravoslavincă-panslavistă

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/h50GaFTx6ws?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by TheStarkestTruthMatters, 16 January 2018 - 23:17.


#38
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Puric - presedinte.
Daniel - Prim ministru ...

Mish-to !...

#39
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 overseas, on 16 ianuarie 2018 - 10:18, said:

Hai ca Pomohaci nu e Biserica. BOR s-a delimitat.
De episcopul de Husi nu s-or delimitat definitiv.

#40
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,530
  • Înscris: 20.05.2005
"Coruptii, cel putin nu se ating de Biserica."

Pentru că nici Biserica nu se atinge de corupti, dimpotrivă, este principalul agent electoral al PSD-ului, mai ales la sate si din acest motiv PSD-ul plateste BOR-ul.

In exact aceeasi situatie se afla si Rusia unde conduc Putin si Kiril.
Am deschis mai demult un topic cu pericolul pan-slavismului si al pan-ortodoxismului.
Din punctul meu de vedere, mizeria se afla clar de aceeasi parte a baricadei.

Bisericile, ca institutii, vor dispare,
credinta va rămâne optiunea personala a fiecărui om.

Edited by gdans, 17 January 2018 - 08:36.


#41
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 gdans, on 17 ianuarie 2018 - 08:27, said:

...Bisericile, ca institutii, vor dispare,
credinta va rămâne optiunea personala a fiecărui om.
de acord cu tine ! ...
este doar o chestiune de timp !
insa cum "universul si prostia umana sunt infinite" ....

#42
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 gdans, on 17 ianuarie 2018 - 08:27, said:

Bisericile, ca institutii, vor dispare,
credinta va rămâne optiunea personala a fiecărui om.

Eu zic ca bisericile religiilor populare vor ramine pentru tot viitorul previzibil, chiar dupa ce n-o sa mai aibe aproape deloc credinciosi (deloc n-o sa fie niciodata, sint unii care se cred si klingonieni). Sint persoane juridice cu traditie si proprietati serioase - in mod sigur o sa supravietuiasca. Sint unii care mai platesc dividende (sau cum s-or chema sumele platite) pe obligatiuni din secole de dinainte de Pazvante Chioru:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cfSIC8jwbQs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Oamenilor le place sa creada ca apartin la ceva si chestiile vechi au un farmec aparte. Noi ne laudam ca sintem "urmasii Romei" desi nici nu sintem, e nerelevant si daca sintem la atita distanta de timp si chiar daca insistam ca sintem si e relevant nu e deloc magulitor.
Institutiile o sa supravietuiasca cel mai bine, undeva intre fan-club Star Trek si muzeu sau alte chestii prin care se baga biserica (citeodata nu rau). Am vazut in Franta si Germania niste spitale si sanatorii de-ale sfintilor cutare de picai in limba. Serviciile si preturile super in regula, atmosfera ok si angajatii nu mai bisericosi decit media (si majoritatea fara nici o treaba exact cu religia institutiei). Cel putin la cei normali, nu stiu la "upper management" (presupun ca-i cam alta situatia).

#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 gdans, on 17 ianuarie 2018 - 08:27, said:

Bisericile, ca institutii, vor dispare,
credinta va rămâne optiunea personala a fiecărui om.
Eu îi doresc lui Dumnezeu să scape cât mai repede de aceste offshore-uri-căpuşă.

 f300, on 17 ianuarie 2018 - 08:57, said:

Am vazut in Franta si Germania niste spitale si sanatorii de-ale sfintilor cutare de picai in limba. Serviciile si preturile super in regula, atmosfera ok si angajatii nu mai bisericosi decit media (si majoritatea fara nici o treaba exact cu religia institutiei). Cel putin la cei normali, nu stiu la "upper management" (presupun ca-i cam alta situatia).
Pe Valea Rinului, în Boppard, există o Casă a Seniorilor (noi îi spunem azil de bătrâni şi are exact această menire) care arată ca un hotel de 5 stele. Am văzut şi doi bătrâni care "locuiau" acolo, erau oameni în putere, se plimbau fără baston, probabil nu aveau cu cine să stea acasă şi, din anumite puncte de vedere, necesitau supraveghere.
Am zăbovit vreo 15 minute în faţa acelui azil, timp suficient în care să văd şi o parte din personal, nişte femei care se purtau cu bătrânii precum părinţii cu copiii lor. Nu înţeleg germana, aşa că nu ştiu ce vorbeau, dar a fost singura dată-n viaţă când am vrut să fiu bătrân.
Probabil că nu toţi bătrânii din Boppard beneficiază de acele servicii, bănuiesc că nu sunt chiar ieftine... sau, cine ştie...

E drept, nu ştiu dacă azilul era patronat de vreun sfânt, eu n-am văzut vreun însemn religios pe clădire.

#44
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Beleaua e că corupții nu se ating de nimic: nici de spitale, nici de școli, nici de șosele, căi ferate, cultură, premierul Japoniei, zona Euro, nimic. Numai de interesul lor personal.

#45
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 Hunor_66, on 17 ianuarie 2018 - 07:53, said:

De episcopul de Husi nu s-or delimitat definitiv.

in ce sens?

 gdans, on 17 ianuarie 2018 - 08:27, said:

Pentru că nici Biserica nu se atinge de corupti, dimpotrivă, este principalul agent electoral al PSD-ului, mai ales la sate si din acest motiv PSD-ul plateste BOR-ul.

pentru ca celelalte partide sunt oligofrene si ignora aspectul asta al vietii sociale la romani.

ignorarea cultelor poate sa mearga la cehi si la suedezi, ca sunt toti atei.
dar nu poti sa le ignori in Romania sau SUA.

#46
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Care sunt celelalte partide? Poate UDMR, dacă o considerăm partid.

#47
Vox13

Vox13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2011
Biserica ce este acum ? Mașini de lux ,obrăznicie si înapoiere?

#48
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Pollux, on 18 ianuarie 2018 - 10:44, said:


in ce sens?
In sensul ca nu l-or caterisit.
Inainte de sedinta Sf. Sinod s-or vanturat zvonuri ca va fi caterisit, iar episcopul de Husi o transmis Sinodului sa aiba grija ce decide, ca s-ar putea sa inceapa si el sa vorbeasca...
Si Sinodul o decis: episcopul de Husi nu mai e episcop, dar... va beneficia de "locuinta de serviciu".
Si nu se mai vorbeste nimic de caterisire.

1. ”Aprobă retragerea Preasfinţitului Părinte Corneliu, Episcopul Huşilor, din această slujire”.

2. ”Decide vacantarea scaunului de Episcop al Huşilor şi iniţierea procedurii de alegere a unui nou episcop pentru această eparhie, în cel mult 60 de zile, conform prevederilor statutare”

3. ”Aprobă ca episcopul retras să aibă domiciliul în Episcopia Devei şi a Hunedoarei, de unde va primi şi sprijinul financiar necesar, urmând ca la momentul potrivit Sfântul Sinod să decidă cu privire la slujirea liturgică” Posted Image

 PSC, on 18 ianuarie 2018 - 12:20, said:

Care sunt celelalte partide? Poate UDMR, dacă o considerăm partid.
UDMR sustine bisericile traditionale maghiare, BRC si Biserica reformata.

#49
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
ce-mi place mie ca se mentine ideea asta jegoasa cum ca biserica inseamna credinta, religie dumnezeu.

Biserica, mai ales asta de aici, e fix un cacat, daca esti credicnios asta e intre tine si dumnezeu, n-ai nevoie de intermediari, e ceva personal.

Sa va intre bine in cap, biserica doar se foloseste de brandul dumenzeu sa scoata bani

#50
polatalemdar

polatalemdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 02.11.2017
la londra au pus lacatul pe 500 de biserici.o rusine.asta se vrea in tara noastra?

#51
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Rusinea e de fapt ca s-au deschis 700!!!

#52
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,961
  • Înscris: 27.05.2010

 gdans, on 17 ianuarie 2018 - 08:27, said:

"Coruptii, cel putin nu se ating de Biserica."

Pentru că nici Biserica nu se atinge de corupti, dimpotrivă, este principalul agent electoral al PSD-ului, mai ales la sate si din acest motiv PSD-ul plateste BOR-ul.


Pot sa te intreb de cate ori ai calcat tu prin Biserica, in ultima vreme, de stii tu asa de bine ca e agentul electoral al psd-ului?

@hunor baci ne cerem scuze ca nu l-am ars pe rug, datorita unor filmulete mai mult decat dubioase.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate