Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 

dacă ai câștiga 1 milion de lei

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#55
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View Postzile_san, on 17 decembrie 2017 - 17:48, said:

200.000 euro nu iti ajung sa o arzi aiurea tot restul vietii. iti iei un apartament mai mare si faci o excursie, doua. altceva nu. userul de mai sus care zicea ca isi lasa jobul si nu mai e sclav toata viata "nu stie cat is banii".

p.s. 10 miliarde suna mult doar.atat. in realitate nu sunt multi bani
De ce orice castig la noi in tara incepe cu "imi cumpar apartament sau masina"... in loc sa fie ceva de genul "facem ceva downsizing si nu mai trebuie sa lucram toata viata".
Ca asa daca vrei sa cumperi casa prin Bucuresti cu 200 de mii de euro... iti cumperi casa si apoi o bagi la vanzare ca te costa prea mult intretinerea.

#56
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 10.10.2011
pai de asta au nevoie oamenii, adica asta isi doresc majoritatea. in schimb ma mira majoritatea raspunsurilor legate de "statusul de boier" care l-ar avea dupa castig oamenii. total fals, acea suma nu e mare

#57
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postrosix, on 17 decembrie 2017 - 17:07, said:


Demisia in secunda doi de la jobul de kkt.. apoi cumaprat casa, masina, excursii + ne-mai-muncit la stapan nicio secunda pe tot parcursul vietii, investit in ceva imobiliare, terenuri agricole, chestii din astea.  Plus o mica suma reinvestita la LOTO ca sa pot castiga din nou.
Nu mai bine o iei in ordine inversa (eventual sari peste partea cu reinvestirea la Loto)? Ar fi mai prudent.

View Postanarchy78_ro, on 17 decembrie 2017 - 17:21, said:

Mi-as cumpara masina visurilor :
Pe aia nu o poti parca pe strada, risti sa dai cu ea de bordura. Sau sa ti-o zgirie cineva.

#58
ady69

ady69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 05.11.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yHegR6kyVKU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] I AS BAGA LA PACANELE

#59
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Dacă ai câștiga orice sumă de bani din senin nu ai ști ce să faci cu ei. Mașinile sunt cea mai proastă investiție, iar specula cu monede e de asemenea o țeapă extrem de comună. :)

#60
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,132
  • Înscris: 10.07.2013
As investi in modernizarea infrastucturii Forumului Softpedia! Posted Image

#61
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
5-6 mașini noi pe gaz la Taxi x 80 Ron pe zi, +preț mai mic decat concurența

#62
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

View PostArgent, on 17 decembrie 2017 - 18:33, said:

De ce orice castig la noi in tara incepe cu "imi cumpar apartament sau masina"... in loc sa fie ceva de genul "facem ceva downsizing si nu mai trebuie sa lucram toata viata".
Ca asa daca vrei sa cumperi casa prin Bucuresti cu 200 de mii de euro... iti cumperi casa si apoi o bagi la vanzare ca te costa prea mult intretinerea.
Ce downsizing? Am căutat pe net și am dat de un film.

#63
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostA10Warthog, on 17 decembrie 2017 - 18:48, said:

Dacă ai câștiga orice sumă de bani din senin nu ai ști ce să faci cu ei.

Cea mai buna decizie este sa nu investesti in nimic, sa incepi sa cheltui tot, dar cu masura.. schimbandu-ti viata din sclav in om liber...

View PostArgent, on 17 decembrie 2017 - 18:33, said:

Ca asa daca vrei sa cumperi casa prin Bucuresti cu 200 de mii de euro... iti cumperi casa si apoi o bagi la vanzare ca te costa prea mult intretinerea.

Nicio casa in jurul Bucurestiului nu face mai mult de 100.000 de euro nici daca e poleita cu aur la imbinarea dintre fundatie si pardoseala.

#64
Cossta

Cossta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 17.07.2012
As emigra undeva in Nord ? Si as traii acolo modest intr-o cabanuta.

#65
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Toti isi fac socoteli dar nu a intrebat nimeni pe initiatorul topicului dar se retine impozit, cass, somaj etc.
Daca e asa trebuie refacute toate calculele.

#66
ady69

ady69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 05.11.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vUb_S4e-Rd4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] 1 MILION DE PARAI AR MERGE MAI LIINPosted Image

#67
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
e ipotetic, si probabil ca se refera la suma asta dupa taxe& co

#68
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005
Ce rost are să-mi fac planuri inutile ?
Intâi să-i câștig, apoi vad ce fac eu cu ei.

#69
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017

View Postdannyetlv, on 17 decembrie 2017 - 16:55, said:

Sper că postez în categoria potrivită.
Voi ce ați face dacă ați câștiga 1 milion de lei
Primul lucru iti schimbi numarul de telefon si adresa unde locuiesti, macar temporar si te feresti de rude si prieteni ca de dracu. Cine nu intelege necesitatea de a face acest lucru nu iti este prieten. Dupa aia faci achizitii imobiliare si depozite bancare poate ceva asigurari. O parte, cu tot riscul, le faci pe numele altor membri ai familie, gradul  unu, doi maxim. Trei iti cauti un loc de munca care iti place sau bugetar. Daca vrei sa pierzi banii poti sa devii antreprenor. Cu un loc de munca de bugetar sau foarte mic intreprinzator, daca ai vreun hobby ceva, si cu fereala de propuneri avantajoase de pe la rude prieteni si oameni priceputi la afaceri, ar trebui sa-ti ajunga toata viata.
LE
Un milion de lei nu e o suma chiar asa de mare, totusi... Daca iti iei masina, te lasi de munca sau te apuci de afaceri sigur ii pierzi. Prin plata impozitelor catre stat, alte taxe, tva accize poti considera ca ai indeplinit si acte de caritate. Tot ce depaseste 10% din venitul unui om si este platit catre stat, e furt sau act de caritate daca este platit de bunavoie. Doar TVA e 19%!
LE
Daca esti pasionat de pariuri sportive poti sa consideri deja ca nu ii mai ai! Cine joaca altcumva decat ocazional la pariuri sportive are nevoie de tratament.

Edited by 2003spirit, 17 December 2017 - 19:46.


#70
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
...nu-i mare smecherie . Eu ...cred ca am ( asa , per total ...adica nu ii am pe toti in noptiera ) dar traiesc decent spre binisor , fara sa-mi permit mai stiu eu ce . Sper inca la cei 2.8 milioane de euro de la joker . Daca ii iau ,va spun atunci ce fac cu ei . In principiu nu as face nimic spectaculos . Am 46 de ani ...probabil , daca am noroc mai traiesc inca vreo 30 ( nu vreau mai mult ca decat sa ma tzacanesc ca taica-meu prefer sa mor de inima cat mai am toti creierii ) , deci 2.800.000 impartit la 30 inseamna 93.333 euro pe an ...adica 7700 euro pe luna . Cred ca o sa ma distrez tot restul vietii si o sa calatoresc lunar in alta excursie ...asa de vreo 3000 de euro pe bucata .

#71
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017

View Postady69, on 17 decembrie 2017 - 19:29, said:

1 MILION DE PARAI AR MERGE MAI LIINPosted Image
Indexat cu rata inflatiei paraiului din 1014 si pana in prezent!
LE
Macar vreo 24 milPosted Image Vorba aia ..."Nici milionu' nu mai este ce a fost odata....!"

Edited by 2003spirit, 17 December 2017 - 19:51.


#72
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Mi-aş lua cărţi despre Ploieşti :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate