Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Dezastrul de la România Film

* * * - - 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
513 replies to this topic

#289
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,096
  • Înscris: 20.12.2007

View Postdjl, on 23 octombrie 2018 - 15:02, said:

"Matei Basarab" e mai Ăźncolo, Ăźntre Sf. Mina și Bd. Unirii.
"Krețulescu" e Ăźn zona Bd. Hristo Botev cu Cal. Moșilor.
Posibil să fie vreo școală generală pe acolo (că parcă se vede ceva din Cal. Moșilor).
E Cinema "Europa" (fost "Miorița").
Acolo e școala sarbeasca în stânga cum te duci pe linia lui 21 înspre Sf Gheorghe

#290
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,654
  • Înscris: 13.06.2004
Nu vorbeau în Sârbă.
Mai sunt Scoala nr. 71 şi Liceul Economic nr. 3 "Hermes" (nu "Nicolae Kreţulescu"). Probabil de la astea să fie.
Dar oare cei care nu merg la "Europa" se bulucesc la mall?   :huh:

#291
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostKokoshmare, on 23 octombrie 2018 - 15:08, said:

Acolo e școala sarbeasca în stânga cum te duci pe linia lui 21 înspre Sf Gheorghe

Mama offtopicului :) insa... ce scoala sarbeasca e in Bucuresti? Pana si Google tace...

#292
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,096
  • Înscris: 20.12.2007

View PostPiscopescu, on 23 octombrie 2018 - 20:12, said:



Mama offtopicului :) insa... ce scoala sarbeasca e in Bucuresti? Pana si Google tace...
Scuze, am gresit
Școala 71 este scoala Armeana nu sarbeasca

http://www.scoala71....pag=istoric.htm

#293
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
No problemo ;)

#294
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,654
  • Înscris: 13.06.2004
Oarecum în legătură cu subiectul nostru: https://eu.usatoday....eaters/2580353/
https://www.thewrap....t-or-die-52346/

https://www.indiewir...t-matter-49209/

#295
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,276
  • Înscris: 02.09.2014

View Postdjl, on 24 octombrie 2018 - 22:57, said:

Chiar are legatura cu subiectul. Este trist intr-adevar....Lumea se schimba, dar nu mereu in bine.....

#296
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,654
  • Înscris: 13.06.2004
Ce a salvat unul...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/s5Y5W57V25E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#297
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,654
  • Înscris: 13.06.2004
Ca să nu mai deschid un subiect separat, ştie cineva dacă proiectoarele "I.O.R." pentru peliculă de 16 m.m. puteau reproduce sunetul şi de pe filmele cu sunetul înregistrat pe bandă magnetică sau erau numai pentru cele cu sunet optic?

#298
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,096
  • Înscris: 20.12.2007
Dar nu exista pe undeva manualele de utilizare ale aparatelor ăstora sa capeți toate răspunsurile la întrebările astea pe care tot le pui?!

#299
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,654
  • Înscris: 13.06.2004
Colegule, nu le-am găsit. Cine se apucă în România de digitizat informaţie. Eu şi încă câţiva şi nu ajungem să cuprindem toate domeniile...
Până la urmă se pare că cel puţin "I.O.R." modelul ăla existent în anii '60 (ATP-16-1, strămoşul lui 5) nu are decât optic.

#300
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postdjl, on 28 octombrie 2018 - 19:05, said:

Până la urmă se pare că cel puţin "I.O.R." modelul ăla existent în anii '60 (ATP-16-1, strămoşul lui 5) nu are decât optic.

M u l t u m e s c! In sfarsit, la noapte voi putea dormi linistit... :)!

#301
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,654
  • Înscris: 13.06.2004
http://mesagerulneam...matograful-meu/

#302
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,276
  • Înscris: 02.09.2014

View Postdjl, on 29 octombrie 2018 - 22:40, said:

Nostalgic articolul....Bilet la film cu 50 de bani pentru elevi...eu in Bucuresti nu am prins decat cuu 3 lei biletul cel mai ieftin, cand eram elev. De cele mai multe ori era insa 6 lei si uneori chiar si 12 lei...Vorbesc de anii 1980...Dar nu pretul biletelor era problema, ci filmele. Peliculele erau vechi, se intrerupea deseori proiectia, iar in ultimii ani ai comunismului, chiar nu mai aveai ce sa vezi la cinematograf. De aceea se inmultise atat numarul de aparate video in casele romanilor.

View Postdjl, on 28 octombrie 2018 - 19:05, said:

Colegule, nu le-am găsit. Cine se apucă în România de digitizat informaţie. Eu şi încă câţiva şi nu ajungem să cuprindem toate domeniile...
Până la urmă se pare că cel puţin "I.O.R." modelul ăla existent în anii '60 (ATP-16-1, strămoşul lui 5) nu are decât optic.
Problema asta exista in multe domenii in Romania, inclusiv in istorie sau literatura, cu digitalizarea revistelor ori manuscriselor, nu doar in domeniul tehnic.

#303
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
La mine, in Provans Posted Image, tin minte ca era 3 si ceva la matineu si ~6 seara, tot in '80.
Da, spre sfarsit, bagau doar porcarii nationaliste chinezesti gen "Sora 13" - ala cu sariturile din turn filmate invers ca sa para ca sareau de la sol, in sus Posted Image!

Chestia cu digitalizarea e facuta mai mult voluntar-pirat, in literatura, sunt vreo 2 site-uri si ceva grupuri de Feis care sunt axate pe asta.

Edited by Piscopescu, 30 October 2018 - 10:09.


#304
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,276
  • Înscris: 02.09.2014

View PostPiscopescu, on 30 octombrie 2018 - 10:07, said:

La mine, in Provans Posted Image, tin minte ca era 3 si ceva la matineu si ~6 seara, tot in '80.
Da, spre sfarsit, bagau doar porcarii nationaliste chinezesti gen "Sora 13" - ala cu sariturile din turn filmate invers ca sa para ca sareau de la sol, in sus Posted Image!

Chestia cu digitalizarea e facuta mai mult voluntar-pirat, in literatura, sunt vreo 2 site-uri si ceva grupuri de Feis care sunt axate pe asta.
Bine ca nu ai spus de filmele indiene...Posted Image  Erau, prin 1988-1989 pline cinmatografele din Bucuresti de filme din tara lui Raj Kapoor: Vandana, O floare si doi gradinari, Lantul amintirilor....Dintre filmele bune de la cinematograf, din acei ultimi ani ai comunismului, imi amintesc doar de "Gara pentru doi", sovietic...

Edited by Costel2014, 30 October 2018 - 12:40.


#305
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,654
  • Înscris: 13.06.2004
E interesant că lumea încă mai merge la teatru.

#306
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,276
  • Înscris: 02.09.2014

View Postdjl, on 31 octombrie 2018 - 10:07, said:

E interesant că lumea încă mai merge la teatru.
In Bucuresti da, la unele spectacole gasesti cu greu bilete, trebuie sa le rezervi din timp. O actiune buna a fost si "Luna Bucurestiului" (nu stiu exact cum se numeste chestia) cu spectacole de teatru vara (cred ca in luna august) pe o scena amenajata in Centrul Vechi. Asta cred ca a trezit si gustul tinerilor pentru arta dramatica. Acum cativa ani, cand mai eram prin Romanai, tin minte ca am vazut un spectacol frumos din commedia dell arte in Centrul Vechi, in aer liber....

Edited by Costel2014, 31 October 2018 - 10:19.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate