Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Dezastrul de la România Film

* * * - - 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
513 replies to this topic

#325
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,226
  • Înscris: 02.09.2014

View Postdjl, on 08 noiembrie 2018 - 22:59, said:

Păcat.   Posted Image   O versiune frumoasă cu versuri a piesei a fost intrepretată de Engelbert Humpedinck


Da, pacat.Posted Image  Versiunea asta a piesei nu o stiam.

#326
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006
Un lucru îmbucurător: Fostul cinema Parc din Timișoara, al doilea cel mai vechi cinema din oraș (construit de austro-ungari), s-a transformat în Centrul Oftalmologic Dr. Munteanu.
E cinemaul în care am văzut primul meu film, cred că era „Cartea junglei”.
Pentru djl asta e un dezastru, deși el personal nu ar plăti bilet la cinema decît foarte rar. Dar vrea să se păstreze clădirile cu destinația inițială, că poate îi vine lui chef o dată la 10 ani să vadă un film.
Eu văd un caz de clădire istorică care e salvată dîndu-i-se o altă destinație, de care e nevoie în societatea de azi. Altfel rămînea în ruină ca altele de același fel și acum cu „capitala culturală” se cereau milioane din banii contribuabililor ca să fie reabilitate, fără să existe cerere reală în populație pentru cinematograf.

La o altă discuție mă lua cineva la rost - cîte spitale a construit Ceaușescu și cîte s-au construit după el?
Iată că se construiesc spitale și după Ceaușescu. Un exemplu: Centrul Oftalmologic Dr. Munteanu.

#327
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
E bine şi aşa.
Mi-am propus să merg la cinema de cel puţin 2 ori pe an şi să-i îndemn şi pe alţii să nu mai meargă la cinematograf în mall.    :)

#328
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,226
  • Înscris: 02.09.2014

View Postdjl, on 11 noiembrie 2018 - 16:15, said:

E bine şi aşa.
Mi-am propus să merg la cinema de cel puţin 2 ori pe an şi să-i îndemn şi pe alţii să nu mai meargă la cinematograf în mall. Posted Image
Doar de doua ori pe an?! Cam putin...

#329
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Cică vor renova "Favorit"-ul: https://www.arenacon...te-10-mil-euro/

#330
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,226
  • Înscris: 02.09.2014

View Postdjl, on 12 noiembrie 2018 - 14:38, said:

Cică vor renova "Favorit"-ul: https://www.arenacon...te-10-mil-euro/
Nu ar fi rau. Merita si cinematografele de cartier o sansa.

#331
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006

View Postdjl, on 11 noiembrie 2018 - 16:15, said:

E bine şi aşa.
Mi-am propus să merg la cinema de cel puţin 2 ori pe an şi să-i îndemn şi pe alţii să nu mai meargă la cinematograf în mall. Posted Image

That's the spirit! Știam eu că cu puțină răbdare ești educabil.
Ai o pasiune? Bagă mîna în buzunarul propriu și investește în pasiunea aia! Nu fă presiuni politice pentru ca statul să subvenționeze pasiunea ta.
Îți plac cinematografele? Scoate banul, cumpără bilet și mergi la cinematograf! Lasă-mă cu atitudinea civică de smiorcăială pe tema că statul nu susține cinematografele.
Îți place fotbalul? Scoate banul, cumpără bilet și mergi la meci! Nu pretinde ca statul să subvenționeze echipa ta preferată.
Îți place teatrul? Scoate banul, cumpără bilet și mergi la teatru! Nu veni cu texte civice despre nevoia de susținere a culturii, a valorilor noastre, ca să convingi guvernul ori primăria să subvenționeze teatrul.

#332
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Ca să faci un cinematograf atractiv trebuie să faci ceva investiţii în el. Statul nu a făcut. Şi ca să-şi taie singur craca de sub picioare a dat voie să se construiască mall-uri fără număr, fără număr. În Bucureşti asta a ajutat şi la decăderea comercială a centrului oraşului.
Cultura trebuie subvenţionată uneori. Că altfel ajungem manelişti/pop(ou)-manelişti şi votanţi de prostii.

#333
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017

View PostMarius1989, on 14 noiembrie 2018 - 11:50, said:

That's the spirit! Știam eu că cu puțină răbdare ești educabil.
Ai o pasiune? Bagă mîna în buzunarul propriu și investește în pasiunea aia! Nu fă presiuni politice pentru ca statul să subvenționeze pasiunea ta.
Îți plac cinematografele? Scoate banul, cumpără bilet și mergi la cinematograf! Lasă-mă cu atitudinea civică de smiorcăială pe tema că statul nu susține cinematografele.
Îți place fotbalul? Scoate banul, cumpără bilet și mergi la meci! Nu pretinde ca statul să subvenționeze echipa ta preferată.
Îți place teatrul? Scoate banul, cumpără bilet și mergi la teatru! Nu veni cu texte civice despre nevoia de susținere a culturii, a valorilor noastre, ca să convingi guvernul ori primăria să subvenționeze teatrul.
Unii dintre noi am scos deja banul, fiindca platim taxe si impozite, iar o parte din  acestea se duc la Ministerul Culturii. care ar trebui sa faca...sa faca...sa faca...canci!

Edited by H6D-100c, 14 November 2018 - 16:02.


#334
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View Postdjl, on 12 noiembrie 2018 - 14:38, said:

Cică vor renova "Favorit"-ul: https://www.arenacon...te-10-mil-euro/


Quote

Valoarea estimată inițial a fost de 48.663.300 lei, fără TVA, iar valoarea de atribuire a fost de 48.222.926 lei fără TVA, mai mică cu numai 0,9% față de cea estimată.
Informaţiile publicate de arenaconstruct.ro pot fi preluate de alte publicaţii doar în limita a 500 de caractere şi cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor. Citeste articolul intreg https://www.arenacon...te-10-mil-euro/ .

bani publici risipiti .... oricum mai bine asa decat ptr borduri sau biserci & catedrale .... dar pacat ca totusi nu sunt investiti in ceva cu adevarat util, gen spitale, etc

#335
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Fostul cinema cu grădina (din 1964 se pare că a funcționat doar grădina) de vis-a-vis de Parcul Carol I (Libertății) a fost demolat împreună cu clădirea de altături   Posted Image

Attached File  Fostul cinema de vis-a-vis de Parcul Carol (Libertatii) si Fantana Zodiac in 1956 46177316_2219121548334595_829062450589466624_n.jpg   125.9K   10 downloadsAttached File  Fostul cinema de vis-a-vis de Parcul Carol (Libertatii) si Fantana Zodiac 46131301_482555202237331_793202226741903360_n.jpg   96.58K   7 downloadsAttached File  Fostul cinema de vis-a-vis de Parcul Carol (Libertatii) si Fantana Zodiac primavara 2018 46263934_10211164803150570_2052141099220205568_n.jpg   129.43K   7 downloadsAttached File  Fostul cinema de vis-a-vis de Parcul Carol (Libertatii) si Fantana Zodiac, demolat 46282559_10215129751572034_4529011402672701440_n.jpg   78.82K   8 downloads

#336
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006

View PostMarius1989, on 14 noiembrie 2018 - 11:50, said:


That's the spirit! Știam eu că cu puțină răbdare ești educabil.
Ai o pasiune? Bagă mîna în buzunarul propriu și investește în pasiunea aia! Nu fă presiuni politice pentru ca statul să subvenționeze pasiunea ta.
Îți plac cinematografele? Scoate banul, cumpără bilet și mergi la cinematograf! Lasă-mă cu atitudinea civică de smiorcăială pe tema că statul nu susține cinematografele.
Îți place fotbalul? Scoate banul, cumpără bilet și mergi la meci! Nu pretinde ca statul să subvenționeze echipa ta preferată.
Îți place teatrul? Scoate banul, cumpără bilet și mergi la teatru! Nu veni cu texte civice despre nevoia de susținere a culturii, a valorilor noastre, ca să convingi guvernul ori primăria să subvenționeze teatrul.

View PostH6D-100c, on 14 noiembrie 2018 - 16:02, said:

Unii dintre noi am scos deja banul, fiindca platim taxe si impozite, iar o parte din  acestea se duc la Ministerul Culturii. care ar trebui sa faca...sa faca...sa faca...canci!

La americani nu există un Minister al Culturii.
În ciuda acestui lucru, sau poate tocmai datorită acestui lucru, cultura americană e foarte viguroasă, a cucerit întreaga planetă.
Americanii nu au un Centru Național al Cinematografiei, care să subvenționeze producții de filme. Dar au Hollywoodul, care se descurcă binișor.
Omul de cultură american nu are printre preocupări să convingă politicienii și birocrații să îi dea subvenții. Singura lui preocupare e să producă opere de calitate prin care să-și cîștige publicul.
Cultura americană e liberă tocmai fiindcă nu depinde de stat. Și de aia are succes, puțin mai mare decît cultura românească.
90% dintre cei de la Hollywood sînt anti-Trump. Își îngăduie asta tocmai fiindcă nu depind de bani de la stat. Și au și credibilitate, se știe că dacă-l critică pe Trump n-o fac fiindcă statul le-a respins vreo finanțare ori fiindcă mizează că peste cîțiva ani vor veni democrații la putere care le vor da finanțări.
E un lucru excelent pentru vigoarea unei culturi să nu depindă de stat ci doar de publicul consumator de cultură.
Subvențiile de la stat sînt ca un drog - pe moment îți dă senzația că te ajută, dar pe termen lung fac rău.
Foarte rea orientarea unor colegi de forum - hai să plătim impozite și apoi statul, prin Ministerul Culturii, să facă și să dreagă.
Mai bine să desființăm complet Ministerul Culturii (sigur, nu e ăsta ministerul care toacă cei mai mulți bani, ia și el niște firimituri, dar de fapt e un exemplu de insitutuție inutilă)
Nu avem nevoie să adunăm banii cît mai mulți în oala comună a statului și apoi să ne certăm între noi cum să se împartă banii ăștia - fiindcă inevitabil sînt păreri diferite despre cum ar trebui folosiți banii.
Singura atitudine civică folositoare este: CÎT MAI PUȚINI BANI LA STAT!
Deci trebuie să cerem pe de o parte eliminarea unor cheltuieli ale statului, cum ar fi de pildă desființarea Ministerului Culturii (model american care, dovedește experiența, funcționează excelent), și în același timp micșorarea impozitelor.
Astfel, cetățenii rămîn cu mai mulți bani în buzunar și își pot îngădui să facă, ei personal, cheltuieli mai mari pentru pasiunile lor. De pildă, djl va hotărî să meargă mai des la cinema, altul hotărăște să cheltuie banii suplimentari pentru teatru ș.a.m.d. Și vor supraviețui instituțiile culturale care cîștigă simpatia publicului, nu cele care au proptele politice și cîștigă simpatia birocraților din Ministerul Culturii.
Chiar presupunînd că birocrații din Ministerul Culturii sînt de maximă bună-credință, că nu alocă banii nici după simpatii sau algoritme politice, nici după simpatii personale, nici pe bază de șpagă, tot nu alocă banii eficient. Nu are cum să știe ministrul culturii de la București care dintre cinematografele din Timișoara merită reabilitat și care nu. Și dacă cumva știe situația din Timișoara, n-o știe pe aia din Suceava.

Make Romanian culture great again! Desființați Ministerul Culturii!

#337
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,226
  • Înscris: 02.09.2014

View PostMarius1989, on 16 noiembrie 2018 - 21:48, said:


La americani nu există un Minister al Culturii.
În ciuda acestui lucru, sau poate tocmai datorită acestui lucru, cultura americană e foarte viguroasă, a cucerit întreaga planetă.
Americanii nu au un Centru Național al Cinematografiei, care să subvenționeze producții de filme. Dar au Hollywoodul, care se descurcă binișor.
Omul de cultură american nu are printre preocupări să convingă politicienii și birocrații să îi dea subvenții. Singura lui preocupare e să producă opere de calitate prin care să-și cîștige publicul.
Cultura americană e liberă tocmai fiindcă nu depinde de stat. Și de aia are succes, puțin mai mare decît cultura românească.
90% dintre cei de la Hollywood sînt anti-Trump. Își îngăduie asta tocmai fiindcă nu depind de bani de la stat. Și au și credibilitate, se știe că dacă-l critică pe Trump n-o fac fiindcă statul le-a respins vreo finanțare ori fiindcă mizează că peste cîțiva ani vor veni democrații la putere care le vor da finanțări.
E un lucru excelent pentru vigoarea unei culturi să nu depindă de stat ci doar de publicul consumator de cultură.
Subvențiile de la stat sînt ca un drog - pe moment îți dă senzația că te ajută, dar pe termen lung fac rău.
Foarte rea orientarea unor colegi de forum - hai să plătim impozite și apoi statul, prin Ministerul Culturii, să facă și să dreagă.
Mai bine să desființăm complet Ministerul Culturii (sigur, nu e ăsta ministerul care toacă cei mai mulți bani, ia și el niște firimituri, dar de fapt e un exemplu de insitutuție inutilă)
Nu avem nevoie să adunăm banii cît mai mulți în oala comună a statului și apoi să ne certăm între noi cum să se împartă banii ăștia - fiindcă inevitabil sînt păreri diferite despre cum ar trebui folosiți banii.
Singura atitudine civică folositoare este: CÎT MAI PUȚINI BANI LA STAT!
Deci trebuie să cerem pe de o parte eliminarea unor cheltuieli ale statului, cum ar fi de pildă desființarea Ministerului Culturii (model american care, dovedește experiența, funcționează excelent), și în același timp micșorarea impozitelor.
Astfel, cetățenii rămîn cu mai mulți bani în buzunar și își pot îngădui să facă, ei personal, cheltuieli mai mari pentru pasiunile lor. De pildă, djl va hotărî să meargă mai des la cinema, altul hotărăște să cheltuie banii suplimentari pentru teatru ș.a.m.d. Și vor supraviețui instituțiile culturale care cîștigă simpatia publicului, nu cele care au proptele politice și cîștigă simpatia birocraților din Ministerul Culturii.
Chiar presupunînd că birocrații din Ministerul Culturii sînt de maximă bună-credință, că nu alocă banii nici după simpatii sau algoritme politice, nici după simpatii personale, nici pe bază de șpagă, tot nu alocă banii eficient. Nu are cum să știe ministrul culturii de la București care dintre cinematografele din Timișoara merită reabilitat și care nu. Și dacă cumva știe situația din Timișoara, n-o știe pe aia din Suceava.

Make Romanian culture great again! Desființați Ministerul Culturii!
Americanii au o groaza de oameni de afaceri care, prin intermediul unor fundatii, subventioneaza masiv cultura, cumpara tablouri, infiinteaza muzee (vezi Getty, Guggenheim si multe altele) acorda burse si ii sprijina pe artisti. Statul american, la randul sau, acorda acestor oameni de afaceri importante facilitati fiscale, in schimbul sustinerii de catre acestia a culturii si a sportului. Cand vom avea si in Romania asemenea oameni de afaceri, care, stimulati de o legislatie transparenta si eficienta, vor investi masiv in cultura, atunci vom putea si noi, sa desfiintam linistiti Ministerul Culturii.

#338
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006

View PostCostel2014, on 16 noiembrie 2018 - 22:06, said:

Americanii au o groaza de oameni de afaceri care, prin intermediul unor fundatii, subventioneaza masiv cultura, cumpara tablouri, infiinteaza muzee (vezi Getty, Guggenheim si multe altele) acorda burse si ii sprijina pe artisti. Statul american, la randul sau, acorda acestor oameni de afaceri importante facilitati fiscale, in schimbul sustinerii de catre acestia a culturii si a sportului. Cand vom avea si in Romania asemenea oameni de afaceri, care, stimulati de o legislatie transparenta si eficienta, vor investi masiv in cultura, atunci vom putea si noi, sa desfiintam linistiti Ministerul Culturii.
Legislație avem și noi, sînt cheltuieli deductibile și există posibilitatea de înființare a ONG-uri care să sprijine diferite cauze nobile, ONG-uri cu statut fiscal special (asemănător bisericii).
Dar atunci cînd statul subvenționează orice om de afaceri gîndește „nu e treaba mea, e treaba statului”.
De mentalitatea asta trebuie să ne dezbărăm, că mereu e treaba statului. Să trecem la mentalitatea că e treaba noastră personală. Atunci vom progresa.

#339
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Nu toate filmele din România sunt subvenţionate de către stat!

Edited by djl, 17 November 2018 - 13:37.


#340
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,226
  • Înscris: 02.09.2014

View PostMarius1989, on 16 noiembrie 2018 - 23:08, said:

Legislație avem și noi, sînt cheltuieli deductibile și există posibilitatea de înființare a ONG-uri care să sprijine diferite cauze nobile, ONG-uri cu statut fiscal special (asemănător bisericii).
Dar atunci cînd statul subvenționează orice om de afaceri gîndește „nu e treaba mea, e treaba statului”.
De mentalitatea asta trebuie să ne dezbărăm, că mereu e treaba statului. Să trecem la mentalitatea că e treaba noastră personală. Atunci vom progresa.
Legislatia noastra e varza, iti spun asta din perspectiva unui om care a deschis la un moment dat un ONG cu profil cultural. Iar ca sa o schimbi, trebuie sa modifici nu doar legea sponsorizarii ci  si alte legi (vreo 4 in total). E un proces legislativ complex iar parlamentarii romani, preocupati sa isi mareasca salariile si sa fure in nestire, nu sunt interesati de asa ceva. Nu sunt un adept al amestecului "hardcore" al Statului in economie sau in orice alt domeniu unde e bine sa stea mai pe margine, dar nici nu poti sa lasi de izbeliste cultura sau sportul, in speranta iluzorie ca il va inlocui cu succes, cei din mediul privat. Stiu coruptia si ineficienta celor din Ministerul Culturii, dar solutia nu este sa il desfiintezi.

#341
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Mai sus am spus ceva greşit: anume că acea clădire de lângă Cinematograful "Libertatea" demolată şi ea. Nu a fost... nici eu nu am privit cu atenţie poza de mai sus. Dar mic era cinematograful ăla   :huh:
Mi-am amintit că în nu mai ştiu ce carte veche de telefoane am observat că exista în Bucureşti un cinematograf care avea program pentru copii. Cred că prin 1965.

#342
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007
Cinema Doina era cel pentru copii

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate