Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

sfat achizitie masina buget 1500 E

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#55
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,141
  • Înscris: 05.08.2005
Ca sfat, masinile la preturi de 1000e nu se vand pe autovit. Se vand pe olx sau lajumatate ca e gratis anuntul. Postezi de 2 ori pe autovit și deja dai 30e din buzunar. Nu renteaza... Poate doar daca arde.

Ia benzina 1.4-1.6 si nu te doare capul de pica ceva. Aproape totul e mai ieftin de intretinut la astea vechi. Vrei diesel atunci sa fii constient ca multi mai scapa de ele cand urmează în curand turbina, distributia, ambreiajul cu volanta, chestiile de trec de 1000 de lei.... Mai adaugi si niste discuri cu placute, cauciucuri de iarna, ulei plus filtre și deja sari de 2000 de lei...

#56
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Bai frate,te doare mintea ce aberatii citesti pe aici...dupa mintea unora trebuie sa-ti iei masina de vreo 15-20K€  ca sa nu te lase in drum...nu stiu cum naiba in alte tari oamenii isi cumpara masini de 5-600€ sa-si faca treaba si culmea,si-o fac.
Ma suna fiica-mea acum vreo doi ani,ca si-a gasit job la vreo 35km de casa si are nevoie de masina.Caut o masina pe Gumtree,plecam sa o vedem,batem palma cu omul,mergem la service sa-i facem schimbul de filtre si ulei....si gata la treaba.A luat un A4 de 1.9 cu 500 de lire,cu care isi face treaba de aproape doi ani.Si la fel ca ea multi altii,doar nu era sa se bage in banca pentru o masina ce o duce de acasa la servici si retur...

#57
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,184
  • Înscris: 19.09.2005

 eireman, on 21 noiembrie 2017 - 22:27, said:

Bai frate,te doare mintea ce aberatii citesti pe aici...dupa mintea unora trebuie sa-ti iei masina de vreo 15-20K€  ca sa nu te lase in drum...nu stiu cum naiba in alte tari oamenii isi cumpara masini de 5-600€ sa-si faca treaba si culmea,si-o fac.
Ma suna fiica-mea acum vreo doi ani,ca si-a gasit job la vreo 35km de casa si are nevoie de masina.Caut o masina pe Gumtree,plecam sa o vedem,batem palma cu omul,mergem la service sa-i facem schimbul de filtre si ulei....si gata la treaba.A luat un A4 de 1.9 cu 500 de lire,cu care isi face treaba de aproape doi ani.Si la fel ca ea multi altii,doar nu era sa se bage in banca pentru o masina ce o duce de acasa la servici si retur...
Esti din alta lume...
Lasa-ne in saracia noastra...

Aici in ro masina aia de 5oo se vinde de buna cu 5oooeuroi dupa ce o alearga un samsar 1-2ani fara sa schimbe nimic la ea, decat poate sa anuleze vreun senzor, sa stearga erorile si sa dea km inapoi...

#58
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 02.07.2006

 eireman, on 21 noiembrie 2017 - 22:27, said:

....
ai o gandire......de pe alta lume, ai ajuns sa compari romanica cu tara ta actuala.La noi aici situatia nu e asa "roz" ca si la tine, in locul tau ma abtineam de la postarea asta

Edited by aiptek, 22 November 2017 - 08:26.


#59
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Eu am luat un Opel Corsa 97 cu 2500 lei , are ceva zgaraieturi pe ea , mai trebui bagate vreo 1000 lei in ea poate nici atât, motor 1,4. benzina.
Am luat pe pasul Mestecăniș la deal masini scumpe. Mica, puternica nervoasa. Prima masina a mea.
Mai sunt pe olx sau alte siteuri masini sub 1000 bune pe care le dau oamenii sa scape de ele pentru a-si cumpăra alta. Am gasit la 15 km un golf 3 din 2000 cu 1200€ impecabila .
Luasem deja masinuta asta.
Sunt destule la pretul asta , numai ca sunt multi samsari cu ochii pe ele mai ales daca sunt aproape de orase, anunturile.

#60
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Sub 2000-2500 de euro nu prea faci mofturi la marca, model, motorizare. Asta daca vrei sa iei ceva cat de cat in mintile ei sa o posti si folosi. Altfel iti iei o sigla frumoasa dar atat. Daca e si fumigena e si mai misto. Ai o sigla si mai scrie si diesel pe ea.
De fapt cred ca poti sa faci mofturi la marca de pe la 4-5000 in sus. Pana acolo iei ce gasesti in stare mai buna din clasa care ai nevoie, fara sa te uiti la marca.

  Eu am un Cielo si un Peugeot. De ce? Pentru ca la momentul achizitiei erau masinile in cea mai buna stare posibila pe care mi le-am permis la 3000 de euro. Cielo deja trag de el de 10 ani fara investitii majore si Peugeotul deja il folosesc de 5 ani, la fel, fara investitii majore desi face 35-40.000 de km/an.
Da, puteam sa iau BMW sau VW la banii aia dar intr-o stare mult mai proasta decat ce am luat pentru ca marcile astea doua in stare decenta incep de pe la 4500 de euro in sus.
La 1500 de euro... Daewoo, Chevrolet, Fiat, Dacia, Renault si daca ai noroc Citroen/Peugeot.

Edited by PoeOvidiu, 22 November 2017 - 09:12.


#61
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,147
  • Înscris: 08.12.2008
Uite un exemplu de masina buna, pe principiul spus de @PoeOvidiu (de altfel un comentariu foarte bun si realist):

https://www.autovit....html#8ccd2f4b6e

Da, nu e fita. Dar cu 300-400 de euro o pui la punct si nu ai treaba cativa ani buni. Bagi benzina, schimbi ulei si filtre o data pe an si aia e. Daca ai grija de ea chiar va tine cu casa. Singura problema ar putea fi rugina. Dar cu un mic tratament, poti sa o tii in frau.
La fel ca Ovidiu am gandit si eu. Acum 3 ani, aveam posibilitatea sa-mi iau o Skoda Octavia sau Golf 1.6, de prin 2001-2002 cu 170-180000 de km sau un Colt cu 20000 de km, de la proprietar, carte service. Am luat Coltul. Am facut cu el peste 40000 de km si am schimbat doar maruntisuri care nici nu au fost scumpe (bielete antirului, amortizoare spate... pe langa placute de frana si acareturi normale... ulei, filtre...). Daca luam Octavia si aveam acum peste 200000 de km, ma gandeam la caseta de directe, ambreiaj, sonda lambda etc. Cunosc prea multi patiti si prea putini multumiti de asemenea masini, ca sa ma risc pe banii mei. Mai ales cand bugetul e limitat.

#62
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 raducut123, on 21 noiembrie 2017 - 19:30, said:

Zici ,,turma " mai bucurestene ?Atunci lasa turma si mergi cu masina...Tare curios sunt ce masina conduci.

Asa, daca zic turma ce? Pai daca citeai bine, am zis ca eu merg cu masina. Ce importanta are ce masina conduc?
Chiar si daca ar valora 500 EURO, tot cu ea as merge, pentru ca e a mea, pentru ca stiu ce bube are/n-are si cel mai important, 30 minute pe zi, 1800 secunde, stau in parc si ma uit la pasarele.

#63
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,211
  • Înscris: 12.09.2013
Pe mine m-a deranjat ca i-ai catalogat pe cei ce merg cu metroul drept ,,turmâ".In rest poti sa mergi cu ce tigaie ai...

#64
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,184
  • Înscris: 19.09.2005
Hai sa vedem cum e cu turma.
Cu metroul fac 40min de acaaa pana la servici (din usa in usa).
Cu masina peste o ora (in zilele bune).

#65
ocoleanuionut

ocoleanuionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 28.09.2009
Hai sa nu comparăm metroul cu masina !Primul este sfânt si ajunge la timp mereu ,- pe când autoturismul ...
Exemplu Berceni -Aurel Vlaicu /Pipera....cu metroul in 30 min ai ajuns .Cu masina nici daca esti doar tu pe sosea nu ajungi in 30 min!!!

Edited by ocoleanuionut, 24 November 2017 - 12:09.


#66
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,184
  • Înscris: 19.09.2005
cam drumul ala il fac, doar ca invers....

#67
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Tocmai am luat ieri una cu 1500 de euro. Citroen C3 1.4HDI 68CP, 2002, 297.000km.
Are doua probleme, una am sesizat-o inaintea achizitiei dar am acceptat-o si una am vazut acasa dar nu stia nici vanzatorul de ea. Ala a umblat 6 ani cu ea asa si nu a stiut ca nu i se inchide usa dreapta spate cand inchide masina Posted Image Am aflat eu aseara accidental, initial crezusem ca am uitat masina deschisa ca daca deschizi usa aia se deblocheaza toate usile.
Problema sesizata si acceptata e martorul ABS aprins. Ramane sa fac o diagnoza sa vedem cine il aprinde. Vanzatorul habar nu avea de la ce e becul ala Posted Image
In rest masina e intr-o stare incredibil de buna, am venit in spatele ei (conducea sotia) din Sibiu pana in Cluj si nu am vazut nici macar o data sa scoata fum, parca e electrica Posted Image.  Pe autostrada s-a tinut bine intre 120-130km/h uneori urcand pana la 140.

  Am respectat un singur principiu de la care nu m-am abatut niciodata cand am cumparat o masina. Daca nu e pe numele vanzatorului sau a cuiva din familie (sot, sotie, fiu, fiica, tata, mama)  de cel putin 2 ani nici nu ma intereseaza pretul si starea masinii, nu o cumpar. Sunt la a4-a masina cumparata si inca nu am luat teapa.


Apropo, stie cineva daca la masinile astea toate sunt fara serie motor? Ca asta nu are. Si in cartea de identitate e trecut la serie motor "fara serie" si mai jos la modificari ce nu afecteaza performanele si caracteristicile e trecut tot   de RAR "Seria motorului nu poate fi poansonata".

Edited by PoeOvidiu, 07 December 2017 - 11:28.


#68
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,184
  • Înscris: 19.09.2005
pai, sa te bucuri de ea, drumuri bune...
schimba-i consumabilele, rezolva-i bubele si drum bun...

#69
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Saptamana viitoare e progamata la schimb ulei/filtre si rezolvat bubele si in functie de cat ma costa bubele ii fac si distributia. Am pus deoparte maxim 1200 de lei pentru "neprevazut" plus distributie. Distributia e vreo 300 plus manopera cred ca pe la 600 totalul deci mai raman 600 pentru bube.
Inca ma gandesc daca sa ii schimb si distributia. Are doar 35000 de km dar e din 2011. Omul mi-a dat toate actele cu facturi si tot ce a schimbat. Bateria e de 2 ani. Uleiul trebuia schimbat de vreo 2000 de km dar nu l-a mai schimbat.

Edited by PoeOvidiu, 07 December 2017 - 11:41.


#70
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,184
  • Înscris: 19.09.2005
plus plasticaraie, bucsi si alte maruntisuri...

#71
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Plasticele sunt perfecte, directia e buna, amortizoarele sunt puse noi anul trecut. ITP facut prin august anul asta. O masina foarte buna, norocul meu ca a nascut propietara si nu ii incapea trasurica in ea Posted Image si a refuzat categoric sa o vanda la samsari de frica sa nu ii piarda urma si sa ramana cu ea agatata prin acte.
Nici nu am negociat. Am intrebat la telefon care e ultimul pret. Si am mers cu toti banii fara gandul sa negociez la fata locului.
  Adevarul e ca am vazut masini cu 200000km care arata si sunt intr-o stare mult mai proasta si ma intreb daca alea chiar au 200000 sau au de fapt mai mult ca asta care e aproape de 300000?

  https://www.olx.ro/o...html#6ed57ff8dd
Asta e buburuza :)

Edited by PoeOvidiu, 07 December 2017 - 11:52.


#72
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,184
  • Înscris: 19.09.2005
de pe la 70-100k nu mai conteaza km ci doar cum a fost intretinuta masina...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate